#135 Aktualności z dn. 1.12.2017
Z piątkowych wydarzeń: Fed obawia się kryptowalut; Lloyd Blankfein spokojnie podchodzi do Bitcoina; Niespotykane zainteresowanie Bitcoinem w Indiach; Władza wymyka się z rąk bankierów; Duże wahnięcie na giełdach.
• Fed obawia się kryptowalut:
Wiceprezes ds. nadzoru, Randal K. Quarles, w przemówieniu podczas konferencji dotyczącej stabilności finansowej i innowacji w zakresie technologii finansowej (Financial Stability and Fintech Conference) wyraźnie zaznaczył, że Rezerwa Federalna (Fed) podchodzi do kryptowalut niezwykle ostrożne. Quarles sugeruje, że, w odpowiedzi na popularyzację płatności cyfrowych rząd współpracuje z obecnymi systemami bankowymi i tworzy nowe rozwiązania.
Dalej Quarles rozważał możliwe konsekwencje walut cyfrowych w czasach kryzysu. Przypominając historię bankowości i powody założenia Rezerwy Federalnej wyraźnie zaznaczył, że brak nadzoru nad kryptowalutami niesie duże prawdopodobieństwo zdestabilizowania instytucji finansowych. Według jego oświadczenia:
Podczas gdy cyfrowe waluty mogą nie stwarzać poważnych obaw przy obecnym poziomie wykorzystania, mogą być przyczyną poważnych problemów w zakresie stabilności finansowej, jeśli zaczną być powszechnie stosowane. Zarządzanie ryzykiem może działać jako środek łagodzący, ale jeśli w czasach kryzysu centralnego składnika aktywów w systemie płatności nie można, w sposób przewidywalny, wykupić za dolara amerykańskiego przy stabilnym kursie wymiany, wynikające z tego ryzyko cenowe oraz potencjalna płynność i ryzyko kredytowe stanowią duże wyzwanie dla systemu.
Poza ostrzeżeniami o zdecentralizowanych walutach cyfrowych, przedstawiciel organu nadzoru finansowego wyraźnie zaznaczył, że będzie on również stanowczo ostrzegał przed rządową walutą cyfrową, zauważając, że jeśli wielu użytkowników przejdzie na takie zdecentralizowane systemy, banki mogą stracić niezbędną płynność na pożyczanie pieniędzy, dokonywanie płatności, itp. Ponadto zaznaczył, że z technologicznego punktu widzenia, struktury płatności w ramach systemu bankowego znacznie się poprawiły, a banki nadal poszukują nowych rozwiązań w celu poprawy metodologii płatności. Fed ma zamiar nadal z nimi współpracował w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa. Na koniec Quarles dodał:
Pracując wspólnie uczestnicy z sektora prywatnego i Banki Centralne mogą wprowadzić innowacje, które będą w stanie osiągnąć odpowiedni poziom równowagi w zakresie poprawy sieci technicznych, bez negatywnego wpływu na problemy związane ze stabilnością finansową.
• Lloyd Blankfein spokojnie podchodzi do Bitcoina:
Prezes Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, był jednym z najbardziej otwartych dyrektorów generalnych banków z Wall Street w kwestii Bitcoina. Nie był on takim optymistą jak Michael Novogratz, ale też nie wyśmiał waluty cyfrowych jak robi to prezes JP Morgan Chase – Jamie Dimon. Jak już pisaliśmy, Blankfein wskazał, że gdy po raz pierwszy została wprowadzona waluta papierowa, ludzie jej nie ufali i dopiero z czasem została zaakceptowana. Z jego stwierdzenia wynika, że Bitcoin może stać się możliwym do zaakceptowania sposobem wymiany wartości w przyszłości, nawet jeśli dzisiaj nie jest powszechnie akceptowany. W wywiadzie dla Bloomberg Blankfein powiedział:
Bitcoin nie jest dla mnie. Ale w przeszłości było wiele rzeczy, które nie były dla mnie, a później bardzo dobrze mi się z nimi pracowało. Gdyby minęło 20 lat i mu się udało, mógłbym powiedzieć, dlaczego odniósł sukces. Ale w oparciu o wszystko, co wiem, nie zamierzam zgadywać, czy mu się uda.
Lloyd Blankfein nie wierzy, że Bitcoin jest idealny. Zapytany o ryzyko związane z Bitcoinem, podkreślił jego możliwe użycie do celów nielegalnych:
Jednym z głównych zastosowań Bitcoina jest wykorzystywanie go do popełniania oszustw. Prawdopodobnie dlatego, że nie można tego wyśledzić. A więc jest gotówką, ale pamiętajmy, że czasami trudno jest zgromadzić gotówkę.
Co prawda Bitcoin może być wykorzystywany w przestępczości, ale ulubioną walutą przestępców na całym świecie pozostaje dolar amerykański. Nawet JP Morgan Chase został uznany winnym pomocy w praniu pieniędzy w Szwajcarii. Tak więc prezes Goldmana był z pewnością słabo zorientowany, podkreślając ten szczególny czynnik ryzyka.
Zapytany o to, czy Goldman myślał o strategii inwestycyjnej dla Bitcoina, Blankfein powiedział:
Zobaczymy. Jeśli mu się uda i stanie się bardziej uregulowany, używany do handlu jako towar wartościowy, przrestanie się wahać o 20% w górę i w dół i stanie się bardziej płynny, pomyślimy o tym.
• Niespotykane zainteresowanie Bitcoinem w Indiach:
Unocoin, indyjska giełda walut cyfrowych stwierdziła, że liczba indyjskich inwestorów, którzy zarejestrowali się na jej platformach w celu zakupu Bitcoina w ciągu ostatnich kilku tygodni nacznie wzrosła. Według ich oświadczenia jest to spowodowane nagłym wzrostem wartości tej wiodącej kryptowaluty. Bezprecedensowy wzrost liczby inwestorów, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze w najpopularniejszą kryptowalutę zaobserwowano pomimo plotek, że Bank Centralny Indii może uznać Bitcoina i inne kryptowaluty za nielegalne. Według współzałożyciela i dyrektora generalnego Unocoin, Sathvika Vishwanath, liczba klientów, którzy zarejestrowali się na jego platformie w ciągu zaledwie jednego miesiąca wynosi około 200.000:
Zarejestrowanie 100.000. użytkowników zajęło nam około trzech lat, natomiast w ciągu ostatniego miesiąca zaobserwowaliśmy 200.000. nowych rejestracji.
Pomimo sceptycznego podejścia indyjskiego rządu i organów nadzoru bankowego, rynek walut cyfrowych na terenie tego kraju kwitnie. Dotyczy to w szczególności Bitcoina, którego cena wzrosła z 459.047 rupi w dniu 1 listopada do 860.049. rupii 29. listopada. Według współzałożyciela Zebpay, Sandeepa Goenki, zainteresowanie inwestorów Bitcoinem jest fenomenem. Dodaje on, że liczba użytkowników tej giełdy wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy o 300.000 – 400.000. Dalej stwierdza:
Stopień zainteresowania Bitcoinami jest niespotykany. Za każdym razem, gdy ceny rosną, inwestorzy, którzy sceptyczni do niego podchodzili, wkraczają do ekosystemu. Tym razem to prawie jak adopcja mainstreamowa, coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłem, ponieważ teraz widzimy zainteresowanie nawet wśród konserwatywnych inwestorów.
• Władza wymyka się z rąk bankierów:
Wśród niedawnych rozmów o powszechnej akceptacji, Bitcoin i inne kryptowaluty stoją przed możliwością zapewnienia niezależności ekonomicznej od prywatnych instytucji bankowych. Jest to w istocie cel, w którym Bitcoin został stworzony. Zdecentralizowana wirtualna waluta usunęła potrzebę pośrednika pomiędzy stronami transakcji poprzez zaszyfrowaną komunikację peer-to-peer rejestrowaną w publicznej księdze znanej pod nazwą Blockchain. To, co na początku mogło wydawać się żartem, zmieniło się całkowicie w ciągu 10. lat. Minione dwa tygodnie pokazały na co stać wirtualne waluty, a cena najpopularniejszej z nich na początku tygodnia wyniosła ponad 11.000 dolarów.
Rosnąca wartość Bitcoina nie została niezauważona przez główne instytucje finansowe. Opinie są bardzo podzielone, ale fakt, że kontrakty terminowe na Bitcoina rozważane są przez Chicago Mercantile Exchange i NASDAQ dowodzi, że w najbliższych latach czeka na nas wiele nowości.
Podczas gdy instytucje finansowe planują wejść na rynek kryptowalutowy, przeciętny zjadacz chleba wciąż postrzega kryptowaluty jako rewolucyjną technologię. Inwestując i używając Bitcoina, Ethereum i innych kryptowalut za pomocą anonimowych systemów transakcyjnych ludzie odbierają władzę bankom.
W wywiadzie dla Redacted Tonight dyrektor Instytutu Bankowości Publicznej, Walter Mcree, zauważył, że kryptowaluty oferują kolejną możliwość inwestowania i przechowywania pieniędzy i są alternatywą dla prywatnych instytucji bankowych. Uważa on, że waluty cyfrowe reprezentują sposób, w jaki społeczności mogą mieć własną, odizolowaną siłę ekonomiczną, jednak kwestionował on możliwość rywalizacji między Bitcoinem, a dolarem amerykańskim w nadchodzących latach.
• Duże wahnięcie na giełdach:
Rynek kryptowalut nie przestaje zaskakiwać. Wczorajszy dzień kończył się odpływem kapitału w wysokości 69 mld dolarów, natomiast dziś kapitalizacja niemalże wróciła do stanu z przedwczoraj i wynosi 319,6 mld dolarów. Oznacza to napływ pieniędzy w wysokości 56,8 mld dolarów. Oczywiście ma to duży wpływ na zachowania na giełdach. Bitcoin zyskuje dziś aż 12%, Ethereum 11%, Litecoin 17%, Bitcoin Cash 14,1% a Dash 7,1%. Większych spadków nie widać.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, wallstreetjournal, bloomberg.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.