News

#139 Aktualności z dn. 05.12.2017

Z wtorkowych wydarzeń: Kontrakty terminowe futures na Bitcoina w Japonii?; Współzałożyciel PayPala nie jest przekonany do Bitcoina; Kopanie w top 100 największych konsumentów energii elektrycznej; Blockchain ma pomóc demokracji w Rosji; Na giełdach duże zróżnicowanie.

• Kontrakty terminowe futures na Bitcoina w Japonii?: 

Krążą pogłoski, że Tokyo Financial Exchange podjęła pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia na rynek produktów związanych z Bitcoinem. Według Bloomberg News giełda ta utworzyła grupę, w ramach której postara się rozpocząć notowania kontraktów terminowych opartych na kryptowalucie. Jak wyjaśnił serwis informacyjny, byłby to pierwszy krok w kierunku zmian w japońskim prawie, które oczyściłyby drogę dla tego typu produktów. Informacja ta pochodzi z konferencji prasowej organizowanej przez prezesa Shozo Ohty, która miała miesjce 1. grudnia. Na niej Otha oznajmił, że giełda będzie starała się o szybkie zatwierdzenie przez organy regulacyjne:

Gdy tylko ustawa o instrumentach finansowych i giełdzie uzna kryptowaluty za produkty finansowe udostępnimy kontrakty terminowe futures. Aby to osiągnąć, uruchomimy grupę roboczą, która zbada różne aspekty Bitcoina, w tym jego obecny stan, dalszą perspektywę i formę zakorzenią się w społeczeństwie Japonii.

To, że giełda mogłaby ruszyć w kierunku wypuszczenia kontraktów terminowych futures na Bitcoiny nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę wysiłki firm takich jak CME Group i CBOE w celu stworzenia takich produktów w USA. Handel futures CBOE ma się rozpocząć w niedzielę, a CME rozpoczynają około tydzień później.

• Współzałożyciel PayPala nie jest przekonany do Bitcoina:

Współzałożyciel PayPala, Max Levchin powiedział, że technologia Blockchain jest rewolucyjna, ale on sam wciąż nie przekonał się do Bitcoin. Przedsiębiorca jest otwarty na kryptowaluty lecz nie jest pewny ich długoterminowej stabilności. W wywiadzie Levchin stwierdził, że technologię Blockchain na pewno czeka świetlana przyszłość, ale nie jest w stanie powiedzieć tego samego o Bitcoina. Jest on jednak pewien geniuszu kryptowalut:

To genialny pomysł matematyczny, fantastyczna technologia i interesujący towar spekulacyjny. (…) Inwestuję w rzeczy, w których widzę silny, długoterminowy potencjał, ale Bitcoina wciąż próbuję rozgryźć.

W ostatnich miesiącach wielu pochwaliło technologię Blockchain, ale odrzuciło Bitcoin. Przywódcy branży finansowej, tacy jak prezes Banku Światowego, prezes Mastercard i inni, sugerowali, że przyszłość Blockchaina jest jasna i może, ale nie musi, obejmować Bitcoina.

• Kopanie w top 100 największych konsumentów energii elektrycznej:

Kopanie jest siłą napędową Bitcoina, ale jak wiadomo, aby odblokować tę wirtualną walutę potrzebna jest energia elektryczna. Obecnej wydobycie Bitcoinów jest dochodową operacją. Przy cenie jednostkowej przekraczającej 11.000 dolarów można zarobić naprawdę dużo. Na całym świecie rozsianych jest mnóstwo koparek, a ponieważ Bitcoin i inne kryptowaluty stają się coraz powszechne, ich ilość z dnia na dzień rośnie.

Według brytyjskiej firmy Power Compare, wzrost ceny Bitcoin bezpośrednio wpłynął na popyt na energię elektryczną. Cytując Digiconomist, połączenie rocznego zużycia energii Bitcoina i Bitcoin Casha wzrosło do 31 terawatogodzin. Waluty te zużywają łącznie 0,13% globalnego zużycia energii – co plasuje kopanie jako 61. największego konsumenta energii elektrycznej na świecie. Co więcej w samym listopadzie zużycie energii wykorzystywanej do wydobycia Bitcoina wzrosło o prawie 30 procent.

Jeśli popyt na energię elektryczną przeznaczoną na wydobycie kryptowalut nadal będzie utrzymywać się na obecnym poziomie, kopanie pochłonie całą światową energię elektryczną do 2020 roku. Na dzień dzisiejszy operacja ta zużywa więcej energii niż większość krajów Afryki.

• Blockchain ma pomóc demokracji w Rosji:

Rząd Rosji ogłosił, że planuje przeprowadzenie testu pilotażowego dotyczącego wykorzystania technologii Blockchain do ulepszania lokalnych systemów głosowania. Rząd stwierdził ponadto, że rozwiązanie to przyczynie się do zwiększenia przejrzystości programu Aktywny Obywatel.

W publicznym oświadczeniu wydanym 4. grudnia 2017 r. rząd ogłosił, że opracował już pilotażowy system monitorowania głosów podczas wyborów przy wykorzystaniu Blockchaina. Część oświadczenia brzmi:

Wprowadzenie tej technologii sprawi, że głosowanie stanie się jeszcze bardziej otwarte: trudno będzie powiedzieć, że administracja błędnie interpretuje odpowiedzi czy zmienia wyniki głosowania, gdy obywatele sami będą mogli zweryfikować te informacje.

Co więcej kod programu pilotażowego jest otwarty (open source) i dostępny w internetowej usłudze hostingowej GitHub.

Już w 2016 r. rosyjscy urzędnicy ogłosili, że oceniają możliwe wykorzystanie technologii w celu zmniejszenia lub wyeliminowania ryzyka oszustwa podczas głosowania. Twierdzili oni, że potencjalny projekt będzie częścią rządowego programu e-administracji Aktywny Obywatel. Inicjatywa objęła kilka obszarów, w których bada się możliwe wykorzystanie Blockchaina, w tym nowy rządowy system ewidencji gruntów.

Pomimo braku pewności co do sukcesu i zrealizowania projektu ogłoszony program pilotażowy przyciąga zainteresowanie sektora prywatnego, m. in. centralnego depozytu papierów wartościowych, który już w 2016 r. testował system głosowania przez pełnomocnika oparty na Blockchain. W ramach systemu akcjonariusze mogą wydawać pełnomocnictwa do głosowania na decyzje korporacyjne.

• Na giełdach duże zróżnicowanie:

Przez ostatnie 24 godziny dużo działo się na giełdach. Część walut kończy dzisiejszy dzień z dużymi wzrostami, część zalicza korektę. Największa z nich zyskuje dziś aż 4,2%, a jej cena na polskich giełdach przekroczyła 41.500 zł. Litecoin zyskuje 3,45, natomiast Ethereum traci dziś 0,6%, Bitcoin Cash 0,1%, a Dash 0,8%. IOTA nie do zatrzymania, z wynikiem równym 17,8% na plus. Wartość rynku rośnie o kolejne 11,7 mld dolarów i obecnie jest równa 355,3

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button