#1430 Newsy z dnia 09.07.2021
Z piątkowych wydarzeń: Wielka Brytania: Najpierw Barclays, teraz Santander Bank blokuje płatności na Binance; Izrael: Zielone światło dla zajęcia kont krypto Hamasu; Ukraina: Kolejna nielegalna krytpofarma zlikwidowana przez władze; Współzałożyciel Apple: Bitcoin lepszy niż złoto; Przypadki użycia XRP są takie same jak Bitcoina; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Wielka Brytania: Najpierw Barclays, teraz Santander Bank blokuje płatności na Binance:
Santander Bank w Wielkiej Brytanii jest kolejnym bankiem, który blokuje transfery środków na Binance. Ostatnio podobne posunięcia dokonały banki Barclays i Natwest.
Klienci Santander Bank informują w mediach społecznościowych, że otrzymali e-mail od banku z informacją „Wstrzymujemy płatności na Binance dla Twojego bezpieczeństwa”, począwszy od 8 lipca.
Bank wyjaśnił:
Nasz krok jest zgodny z niedawnym ostrzeżeniem wydanym przez Urząd Nadzoru Finansowego dla konsumentów. Działanie to ma na celu ochronę przed oszustwami (…) Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić Ciebie i Twoje pieniądze. Będziemy nadal monitorować sytuację i damy znać, jeśli coś się zmieni.
Przedstawiciel Santander wyjaśnił w mediach społecznościowych, iż w ostatnich miesiącach zaobserwowano duży wzrost liczby klientów z Wielkiej Brytanii, którzy padli ofiarą oszustw związanych z kryptowalutami. Zapewnienie im bezpieczeństwa jest najwyższym priorytetem dla Santander.
Niedawno dwa inne duże banki w Wielkiej Brytanii wykonały podobny ruch. Są to Barclays i Natwest.
FCA nie był jedynym regulatorem, który wydał ostrzeżenie na Binance. Władze Polski, Tajlandii, Kajmanów i Japonii również wydały podobne ostrzeżenie dotyczące giełdy kryptowalut.
Binance niedawno zawiesił depozyty w euro za pomocą przelewów bankowych SEPA. W chwili redagowania tego newsu, ta opcja nadal jest niedostępna na stronie internetowej giełdy.
-
Izrael: Zielone światło dla zajęcia kont krypto Hamasu:
Izraelski minister obrony Benny Ganz wydał nakaz siłom bezpieczeństwa do zajęcia kont kryptowalutowych, które uważa się za powiązane z Hamasem, który de facto rządzi Strefą Gazy w Palestynie.
Ganz powiedział, że wspólna operacja między Narodowym Biurem ds. Zwalczania Terroryzmu Ministerstwa Obrony, a siłami bezpieczeństwa „odkryła sieć cyfrowych portfeli”, które uważa się za powiązane z Hamasem. Organizacja ta włożyła wiele pracy przy zbieraniu funduszy, przy użyciu Bitcoina i innych kryptowalut.
Długotrwałe wysiłki Hamasu podobno przyspieszyły po 11-dniowym starciu między Izraelem, a organizacją w maju tego roku. W swoim oświadczeniu Ganz przedstawił „narzędzia wywiadowcze, technologiczne i prawne”, które umożliwiły władzom przechwycenie funduszy.
Przejęte portfele zawierały Tether, Ether, Dogecoin, XRP, Binance Coin, Zcash, Litecoin i wiele innych altów. Znaczna liczba z nich była powiązana z określonymi osobami, ale większość z nich jest anonimowa.
Hamas zwrócił się w stronę kryptowalut ze względu na izolację finansową, która wynika z jego klasyfikacji jako organizacji terrorystycznej, w całości lub w części, przez m.in. Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Rosja, Turcja i Chiny należą do tych, które nie określają Hamasu jako organizacji terrorystycznej.
Rządząca w Strefie Gazy od 2007 roku organizacja, składa się z ramienia służby społecznej „Dawah” i bojowego skrzydła „Brygad Izz ad-Din al-Qassam”, z których ta ostatnia była odpowiedzialna za większość udokumentowanych przez Hamas pozyskiwań funduszy w krypto. Przez lata al-Qassam wykształciła coraz bardziej wyrafinowane strategie, aby uniemożliwić władzom fałszowanie portfeli związanych z ich kampanią.
Według opublikowanego w 2020 roku raportu Międzynarodowego Instytutu Zwalczania Terroryzmu, cyfrowe portfele są rzekomo powiązane zarówno z Hamasem, jak i powiązanymi nim z irańskimy Brygadami al-Nasser Salah al-Deen (skrzydło wojskowe Palestyńczyków).
Popularne Komitety Oporu zdołały zebrać prawie 3.370 BTC w ciągu czterech lat.
-
Ukraina: Kolejna nielegalna krytpofarma zlikwidowana przez władze:
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SSU) poinformowała w czwartek, że ukraińskie organy ścigania zamknęły „dużą” farmę wydobywczą kryptowalut.
Według oficjalnego raportu, górnicy zajmowali pomieszczenie gospodarcze u lokalnego dostawcy energii elektrycznej w Winnicy, na południowy zachód od Kijowa. Nielegalnie podłączyli się też do jego sieci energetycznej.
Mieszkańcy Winnicy mogli zostać pozbawieni prądu.
– powiedział SSU.
Funkcjonariusze skonfiskowali 5.000 jednostek sprzętu, w tym „3.800 PlayStation, 500 GPU (jednostek przetwarzania graficznego), 50 procesorów (jednostek centralnych), dokumenty, notatniki, telefony i dyski flash”. Władze próbują teraz zidentyfikować osoby związane z farmą górniczą. Wśród nich są prawdopodobnie pracownicy dostawcy energii elektrycznej Vinnytsiaoblenergo.
Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania od czasu do czasu odkrywają nielegalne farmy górnicze, dokonując nalotów na miejsca z nieautoryzowanym dostępem do sieci elektrycznej. W tym miesiącu SSU zamknęło mniejszą farmę w regionie Czernihowa, zawierającą 150 układów ASIC.
Ukraina wkrótce uchwali pierwsze przepisy dotyczące kryptowalut, a projekt ustawy o wirtualnych aktywach będzie rozpatrywany przez parlament. Krajowy bank centralny badał perspektywy emisji cyfrowej waluty banku centralnego wspieranej przez ukraińską hrywnę. Na początku tego miesiąca przyszła CBDC została uwzględniona w krajowych przepisach dotyczących systemów płatności.
-
Współzałożyciel Apple: Bitcoin lepszy niż złoto:
Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, podobno powtórzył swoje pozytywne stanowisko w sprawie Bitcoina, mimo że on sam nigdy nie był inwestorem krytpowaluty.
Wozniak mówił o Bitcoinie: „cud techniki” i „unikalna formuła matematyczna” w Talent Land Digital 2021, głównym wirtualnym wydarzeniu w Ameryce Łacińskiej, poświęconym technologii i innowacji.
Według czwartkowego raportu lokalnej agencji informacyjnej El Sol de México, współzałożyciel Apple wskazał również, że Bitcoin jest lepszy niż złoto. Sugeruje, że łatwiej jest wydobywać bloki Bitcoina niż znajdować i wydobywać złoto:
Złoto jest ograniczone i trzeba go szukać. Bitcoin to najbardziej zdumiewający cud matematyczny. Nie inwestuję w Bitcoin, ale wierzę, że będzie trwać.
Wielu graczy branżowych i analityków nazywa Bitcoina „cyfrowym złotem”. Złoto, jak i Bitcoin mają ograniczoną podaż, przez co potencjalnie zachowują wartość na rynku. Podczas gdy złoto jest ograniczone fizyczną podażą i trudnością wydobycia, to wydobycie BTC jest ograniczone przez kod źródłowy do 21 milionów monet. Oznacza to, że po wydobyciu ostatniej monety w 2140 roku nie będzie żadnego nowego Bitcoina.
Uwagi Wozniaka pojawiają się wkrótce po tym, jak Ricardo Salinas Pliego, trzeci najbogatszy człowiek w Meksyku, oświadczył, że „absolutnie słuszne” jest odnoszenie się do Bitcoina jako nowego złota.
Zgadza się, Bitcoin to nowe złoto, ale o wiele bardziej mobilne. Transportowanie BTC jest o wiele łatwiejsze niż posiadanie sztabek złota w kieszeni.
– powiedział miliarder biznesmen.
Wozniak, w czerwcu 2018 roku wypowiedział się na temat Bitcoina, twierdząc, że „BTC jest tylko czystym cyfrowym złotem”. Zauważył też, że przekonały go m.in. komentarze CEO Twittera Jacka Dorseya, który wielokrotnie przekonywał, że Bitcoin stanie się jedyną walutą w internecie.
-
Przypadki użycia XRP są takie same jak Bitcoina:
Dyrektor ds. relacji z deweloperami w Ripple, Matt Hamilton stwierdził, że XRP został stworzony przez deweloperów Bitcoina jako „lepsza” wersja kryptowaluty, gdy zdali sobie oni sprawę, że „zużycie energii przez sieć BTC nie było skalowalne” i że przypadki użycia XRP są „w zasadzie takie same jak w przypadku Bitcoina”.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 2,21%, Ethereum o 0,40%, XRP o 1,31%, Dogecoin o 3,49%, Polkadot o 1,25% i Uniswap o 2,55%. Korektę notuje Cardano o -0,02%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.4 bln dolarów, a całkowity obrót 74.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, news.bitcoin.com, coindesk.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.