#1468 Newsy z dnia 16.08.2021
Z poniedziałkowych wydarzeń: Blockchain: Microsoft chce wykorzystać Ethereum do walki z piractwem; T-Mobile sprawdza potencjalne włamanie do danych 100 mln klientów; Były CEO Apple dołącza do Cirus Blockchain Project; Walmart otwiera się na kryptografię; Trudność wydobycia Bitcoina: odrodzenie?; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Blockchain: Microsoft chce wykorzystać Ethereum do walki z piractwem:
System operacyjny Windows i pakiet Office zawsze osiągały najlepsze wyniki na wszelkich pirackich platformach programowych. Nic więc dziwnego, że Microsoft, twórca obu produktów, ciężko pracuje nad wprowadzeniem środków antypirackich.
W artykule opublikowanym przez Microsoftu z udziałem badaczy z Alibaba i Carnegie Mellon University, gigant oprogramowania zbadał system oparty na blockchain w celu wzmocnienia kampanii antypirackich.
Jak sugeruje tytuł badania, „Argus: A Fully Transparent Incentive System for Anti-Piracy Campaigns”, nowy system Microsoftu opiera się na aspekcie przejrzystości technologii blockchain. Zbudowany na blockchain Ethereum, Argus ma na celu zapewnienie pozbawionego zaufania mechanizmu, jednocześnie chroniąc dane zebrane od anonimowej grupy reporterów zajmujących się piractwem.
Postrzegamy to jako problem z systemem rozproszonym. Proces wdrożenia pokonuje szereg nieuniknionych przeszkód, aby zapewnić bezpieczeństwo pomimo pełnej przejrzystości.
– czytamy w artykule.
Argus umożliwia prześledzenie pirackiej treści do źródła za pomocą odpowiedniego algorytmu, który jest szczegółowo opisany w artykule. Nazywany również „dowodem wycieku”, każdy raport o wyciekających treściach obejmuje procedurę ukrywania informacji. W ten sposób nikt poza informatorem nie może zgłosić tej samej kopii ze znakiem wodnym bez faktycznego jej posiadania.
System posiada również zabezpieczenia zmniejszające zachęty, aby uniemożliwić ciągłe zgłaszanie tych samych wycieków treści pod różnymi aliasami.
Dzięki bezpieczeństwu i praktyczności Argusa mamy nadzieję, że rzeczywiste kampanie antypirackie będą naprawdę skuteczne dzięki przejściu na w pełni przejrzysty mechanizm motywacyjny.
– czytamy w raporcie.
Opisując szczegółowo kwestię opłat za korzystanie z sieci Ethereum, w artykule wyjaśniono, że zespół zoptymalizował kilka operacji kryptograficznych „tak, aby koszt raportowania o piractwach został zredukowany do równoważnego kosztu wysłania…”.
Firmy technologiczne na całym świecie coraz bardziej zwracają uwagę na ochronę własności intelektualnej i walkę z piractwem cyfrowym. Jak wcześniej informowały media, Tech Mahindra, spółka zależna IT indyjskiego Mahindra Group, niedawno uruchomiła nową platformę kontraktów cyfrowych opartych na blockchain na protokole IBM Hyperledger Fabric dla branży medialnej i rozrywkowej.
-
T-Mobile sprawdza potencjalne włamanie do danych 100 mln klientów:
Amerykański gigant telekomunikacyjny T-Mobile bada domniemane masowe naruszenie danych, które mogło narazić ponad 100 milionów użytkowników.
Według Vice Motherboard, T-Mobile prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomego naruszenia danych, o którym donosi autor postu na podziemnym forum. Niedzielny raport wskazuje, iż haker twierdzi, że uzyskał dane o ponad 100 milionach klientów z serwerów T-Mobile.
Atakujący prosi o 6 Bitcoinów — około 287.000 dolarów po obecnych cenach — w zamian za część danych.
Vice zarejestrował próbki tych danych, które obejmują numery ubezpieczenia społecznego, numery telefonów, nazwiska, adresy fizyczne, unikalne numery IMEI i informacje o prawie jazdy.
Atakujący zakomunikował, że obecnie sprzedaje prywatnie większość danych, jednak przekaże podzbiór danych zawierający 30 milionów numerów ubezpieczenia społecznego i prawa jazdy dla okupu w BTC.
Odnosząc się do ostrzeżenia T-Mobile i potencjalnej reakcji na naruszenie, haker powiedział:
Myślę, że już się dowiedzieli, ponieważ straciliśmy dostęp do serwerów z tylnymi drzwiami.
Rzecznik T-Mobile powiedział, że firma jest „świadoma roszczeń składanych na podziemnym forum” i „aktywnie bada ich słuszność”, dodając: „W tej chwili nie mamy żadnych dodatkowych informacji, którymi moglibyśmy się podzielić”.
To nie pierwszy raz, kiedy T-Mobile znalazł się w centrum skandalu związanego z cyberbezpieczeństwem. W lutym operator komórkowy został pozwany przez ofiarę, która straciła 450.000 dolarów w Bitcoinach w ataku typu SIM-swap.
Atak typu SIM-swap ma miejsce, gdy numer telefonu komórkowego ofiary zostanie skradziony. Następnie może być wykorzystany do przejęcia internetowych kont finansowych i mediów społecznościowych ofiary poprzez przechwytywanie automatycznych wiadomości lub połączeń telefonicznych, które są wykorzystywane do dwuskładnikowych zabezpieczeń uwierzytelniania.
W tym przypadku ofiara, Calvin Cheng, oskarżył T-Mobile o niewdrożenie odpowiednich polityk bezpieczeństwa, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do kont klientów.
T-Mobile został również pozwany w lipcu 2020 roku przez dyrektora generalnego firmy kryptograficznej w związku z serią zamian kart SIM, które spowodowały utratę aktywów cyfrowych o wartości 8.7 mln dolarów.
W kwietniu tego roku producent portfeli sprzętowych Ledger stanął przed pozwem zbiorowym dotyczącym poważnego naruszenia bezpieczeństwa danych, w wyniku którego w okresie od kwietnia do czerwca 2020 roku skradziono dane osobowe 270.000 klientów.
-
Były CEO Apple dołącza do Cirus Blockchain Project:
Fundacja Cirus wyznaczyła byłego dyrektora generalnego Apple Gila Amelio na swojego starszego doradcę, poinformowała w poniedziałek firma.
Projekt oparty na blockchain zaznaczył, iż doświadczony dyrektor ds. technologii będzie również pełnił funkcję prezesa działu komercyjnego. Będzie pomagał w ten sposób Cirus dotrzeć do niewykorzystanego rynku dla swojej technologii.
Router typu plug-and-play firmy Cirus zapewnia użytkownikom kontrolę nad swoimi danymi, umożliwiając im zarabianie na kryptowalutach na podstawie tych informacji w sposób podobny do działania Helium w stosunku do systemów Wi-Fi o niskim poborze mocy.
To sygnalizuje, że nie ma lepszego czasu na bycie w blockchain. Jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek pewni, że razem będziemy podejmować kroki we właściwym kierunku.
– powiedział w oświadczeniu współzałożyciel i dyrektor generalny Cirus, Daniel Bland.
Bland powiedział, że doświadczenie i znajomości Amelio mogą być pomocne dla Cirus „gdy zamierzamy rozwijać się na różnych rynkach”.
Amelio jest dobrze znany z tego, że przewodził Apple w burzliwych czasach pod koniec lat 90-tych, kiedy to zmagał się z generowaniem innowacyjnych produktów i stratą pieniędzy. Amelio obniżył koszty, ale także nadzorował rozwój systemu operacyjnego Mac OS 8, zanim odszedł w 1997 roku.
Pozostał aktywny w świecie technologii i telekomunikacji jako inwestor venture capital i członek zarządów kilku firm, w tym przez 18 lat jako dyrektor AT&T.
Myślę, że własność danych leży u podstaw pierwotnej obietnicy Internetu. Zawsze chodziło o decentralizację i wzmocnienie jednostki.
– powiedział.
-
Walmart otwiera się na kryptografię:
Północnoamerykański gigant detaliczny Walmart szuka doświadczonego eksperta ds. kryptowalut, który może opracować i prowadzić ambitną strategię cyfrowej waluty oraz mapę drogową produktu.
Walmart wskazuje, że poszukuje kogoś, kto ma doświadczenie w prowadzeniu i skalowaniu firm, z co najmniej 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu produktami i ich komercjalizacji, opartych na technologii. Idealny kandydat powinien mieć doświadczenie w kryptowalutach i technologiach związanych z blockchain oraz dogłębną wiedzę na temat ekosystemu kryptowalut i jego głównych aktorów.
Walmart zaznaczył, na czym skupia się jego przyszła strategia cyfrowej waluty, zauważając, że już daje „szeroki zestaw opcji płatności dla swoich klientów”, choć jeszcze nie w kryptowalucie. W 2019 roku gigant detaliczny złożył wniosek patentowy na cyfrową walutę opartą na blockchain, wspieraną w dolarach amerykańskich, która w tamtym czasie była podobna do wczesnych propozycji Facebooka dotyczących tego, co wtedy było znane jako Libra.
W tym roku Walmart stworzył fintechowe przedsięwzięcie o nazwie „Hazel”, które podobno może oferować szeroką gamę usług finansowych zintegrowanych z „super-aplikacją mobilną”.
Przyszły lider ds. walut cyfrowych i kryptowalut Walmart będzie miał siedzibę w głównym biurze firmy w Bentonville w stanie Arkansas. Oprócz opracowania i prowadzenia ogólnej strategii kryptograficznej, ich kluczowymi zadaniami będzie identyfikacja potrzeb klientów i przełożenie ich na wymagania produktowe. Mowa tu o nawiązywaniu współpracy z liderami produktów, technologii i projektowania, a także zobowiązanie się do mapy drogowej produktu kryptograficznego i kierowanie realizacją projektu oraz identyfikowanie możliwości inwestycyjnych i partnerstw związanych z kryptowalutami.
Wśród megafirm w Ameryce Północnej Walmart nie jest jedynym, który stara się zintegrować walutę cyfrową ze swoją e-commerce i szerszą strategią biznesową. W lutym Amazon opublikował ofertę pracy dla lidera, który ma nadzorować nową usługę cyfrowej waluty w Meksyku, która pozwoliłaby użytkownikom wydawać ją podczas zakupów.
-
Trudność wydobycia Bitcoina: odrodzenie?:
Trudność wydobycia BTC zaliczyła kolejny, drugi już skok po po spadku z połowy lipca.
Ekosystem wydobycia bitcoinów jest świadkiem kolejnego wzrostu trudności wydobycia, które po tym, jak Chiny rozpoczęły działania, które wpłynęły negatywnie na wymiar operacyjności działań większości górników prowadzących swoje biznesy na terenie Państwa Środka.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 0,08%, Ethereum o 1,91%, Dogecoin o 8,05% i Polkadot o 11,67%. Korektę notuje Cardano o -0,21%, XRP o -3,01% i Bitcoin Cash o -0,50%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2 bln dolarów, a całkowity obrót 120.5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com. coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.