#150 Aktualności z dn. 16.12.2017
Z sobotnich wydarzeń: Europa za kryptowalutami; Poważny błąd przeglądarki Mist; Wenezuela planuje wprowadzenie rejestru górników Bitcoina; Czy kryptowaluty sprzyjają przestępczości?; Bitcoin nie do zatrzymania.
• Europa za kryptowalutami:
Sorin Moisa, poseł Parlamentu Europejskiego stwierdził, że kryptowaluty nie powinny zostać zdelegalizowane. W sobotę Moisa rozpoczął dyskusję podczas dialogu politycznego zorganizowanego przez ORCA Alliance i EU40 w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Utrzymywał, że to, co jest w tej chwili potrzebne, to jasne ramy i regulacje:
Reakcja polityczna powinna mieć na celu wyeliminowanie oszustów i rewizję dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Regulowanie projektów ICO jest również obszarem, który warto rozważyć, ponieważ powinny one respektować unijne ramy bezpieczeństwa.
Kiedy głos zabrała eurodeputowana Eva Kaili, zgodziła się całkowicie ze swoim kolegą i nalegała, aby kryptowaluty stały się bardziej zdecentralizowane, co sprawi, że pośrednicy staną się mniej istotni. Zasugerowała, że w kwestii definicji decydenci muszą czekać na deweloperów i rynek bardziej, którzy w tej chwili wykonują niezbędne testy.
Peteris Zilgalvis, kierownik działu Startupów i Innowacji w Komisji Europejskiej wskazał, że Komisja zbliża się do punktu widzenia sprzyjającego kryptowalutom. Podkreślił, że Komisja patrzy również na wykorzystanie Blockchaina w sektorach wykraczających poza finanse. Dalej stwierdził:
Centrum badawcze Blockchaina zostanie uruchomione w styczniu 2018 r. i podejmie bliską współpracę z innowatorami. Przyjrzy się różnym przypadkom użycia kryptowaluty oraz zdecyduje, czy warto będzie interweniować, czy też zostawić ten rynek samemu sobie. Plan działania FinTech, który zostanie opublikowany w marcu 2018, również obejmie te kwestii.
Tadas Langaitis, członek parlamentu litewskiego i przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Cyfrowej wskazał, że dostarczanie wytycznych dotyczących kryptowaluty jest bardzo istotne i doprowadzi do masowego przyjęcia w Unii Europejskiej. Tadas, który podróżuje po całym świecie promując technologie Blockchain, wierzy, że ułatwi to ludziom przyłączenie się do rewolucji Bitcoin.
• Poważny błąd przeglądarki Mist:
Ethereum na soim blogu poinformowało użytkowników o błędzie przeglądarki Mist Beta, który może potencjalnie umożliwić kradzież prywatnych kluczy przez złośliwe strony internetowe. Luka dotyczy wersji Mist Browser Beta v0.9.3 i poniżej. Ostrzeżenia bezpieczeństwa od zespołu Mist podkreślają, w jaki sposób rozbieżności w aktualizacjach bezpieczeństwa w całym Mist, jego platformie elektronicznej Electron i przeglądarce Chromium mogą zagrozić prywatności danych. Ostrzeżenie stanowi:
Ze względu na lukę w Chromium, która dotyczy wszystkich wydanych wersji przeglądarki Mist Browser do wersji 0.9.3, otrzegamy użytkowników, aby nie przeglądają stron niezaufanych za pomocą usługi Mist Browser Beta.
Zauważają oni jednak, że błąd ten nie wpływa na użytkowników aplikacji desktopowej Ethereum Wallet.
W okresie następującym po głośnych problemach związanych z bezpieczeństwem w Ethereum, programiści wyraźnie podkreślają swoje zaangażowanie w informowaniu o nowych problemach. Złożona, trójwarstwowa konfiguracja w Mist, Electron i Chromium stanowi przeszkodę dla bezpieczeństwa. W swoim ostrzeżeniu zespół Mist wyjaśnia złożoność, która powoduje luki w zabezpieczeniach:
Podstawowym problemem związanym z obecną architekturą jest to, że luka Chromium jest kilka łatek od Mist: najpierw Chromium musi zostać załatane, potem Electron musi zaktualizować wersję Chromium, a na końcu Mist musi zostać zaktualizowany do nowa wersja Electrona.
Użytkownicy przeglądarki Mist powinni przestrzegać siedmioelementowej listy, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo: unikać przechowywania dużych ilości Eteru lub tokenów w prywatnych kluczach online, utworzyć kopię zapasową swoich kluczy prywatnych, nie odwiedzać niezaufanych witryn z Mist, nie używać Mist w niezaufanych sieciach, codziennie aktualizować swoją przeglądarkę, śledzić aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego, nauczyć się weryfikować sumy kontrolne plików.
• Wenezuela planuje wprowadzenie rejestru górników Bitcoina:
Według lokalnych źródeł do 22. grudnia rząd Wenezueli planuje uruchomienie rejestru online dla górników Bitcoina. Wszyscy górnicy Bitcoina w kraju będą musieli się tam zarejestrować. Rejestr jest pierwszym krokiem do opracowania pełnych ram prawnych dotyczących opodatkowania i regulowania wydobycia kryptowalut na terenie kraju. Zwolennicy decyzji twierdzą, że rejestr ten będzie chronić krajowych górników. Angel Salazar, członek komisji doradczej pomagającej rządowi Wenezueli we wprowadzaniu regulacji dotyczących kryptowalut, stwierdził:
Górnicy pracują w trudnych warunkach, a sformalizowanie struktury za pomocą tego rejestru pomoże chronić ich przed wymuszeniami i nękaniem.
Na niedawnej konferencji prasowej nowo mianowany nadinspektor Wenezuli ds. kryptowalut, Carlos Vargas stwierdził, że rząd tworzy rejestr w celu dokładniejszego identyfikowania i monitorowania wydobycia Bitcoinów, stwierdzając złowieszczo:
Chcemy wiedzieć kim są, chcemy wiedzieć gdzie są, chcemy wiedzieć jakiego sprzętu używają.
Kopanie kryptowalut w Wenezueli zyskało na popularności w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ zapewnia zatrudnienie zarobkowe zarówno biednym jak i bogatym Wenezuelczykom, którzy są dotknięci trwającym kryzysem finansowym w kraju, którego przyczyną jest hiperinflacją.
Chociaż wydobycie kryptowalut w Wenezueli nie jest technicznie nielegalne, lokalna policja aresztuje górników od początku 2016 r., oskarżając ich o kradzież energii elektrycznej, oszustwa giełdowe, cyberprzestępczość i finansowanie terroryzmu. Ostatnio, podczas nalotu w Lara, który miał miejsce 9. grudnia, policja skonfiskowała 21 platform wydobywczych i aresztowała 31-letniego właściciela. Górnik został oskarżony o przestępstwa komputerowe, nielegalną wymianę pieniędzy, finansowanie terroryzmu, szkodzenie krajowemu systemowi elektrycznemu oraz pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowo wenezuelska policja jest mocno skorumpowana – górnicy są często proszeni o zapłacenie pieniędzy w zamian za odrzucenie zarzutów. Przykładem takiej działalności jest następująca historia.
• Czy kryptowaluty sprzyjają przestępczości?:
Reuters informuje, że w Danii pewna włoszka została skazana na 6 lat więzienia za zlecenie zabójstwa swojego byłego chłopaka. Zapłata za to zlecenie była dokonana w Bitcoinach. Płatność na 4,1 BTC została dokonana w marcu w czasie, gdy kwota ta była warta około 4.000 dolarów. Transakcja do cyfrowego portfela mordercy zostało przedstawione sądowi jako dowód. Morderstwa nigdy nie doszło do skutku, a były chłopak zleceniodawczyni był obecny podczas skazywania i rozmawiał z kobietą po procesie.
Anonimowość walut cyfrowych sprawiła, że stały się popularnym wyborem dla przestępców. Właśnie z tego powodu ciemne strony internetowe takie jak AlphaBay i SilkRoad używają Bitcoina do transakcji. Przeciwnicy Bitcoina oskarżają kryptowalutę o wykorzystywanie jej do prania brudnych pieniędzy i utrudniania śledztw.
Jednocześnie zwolennicy walut cyfrowych z łatwością zauważają, że przeważająca większość działania takie jak pranie pieniędzy, finansowania terroryzmu czy inne przestępstwa finansowe są prowadzone przy użyciem tradycyjnych walut. Siân Jones, założyciel EDCAB – europejskiej waluty cyfrowej i Blockchaina – przed komisją Parlamentu Europejskiego powiedział:
Postrzeganie kryptowalut jako anonimowe to w dużej mierze mit. Stwierdzenie, że kryptowaluty wykorzystywane są głównie do prania pieniędzy są rażąco zawyżone i nieuzasadnione. Możliwość śledzenia przeszłych transakcji sprawia, że waluty wirtualne są wysoce nieodpowiednie do prania brudnych pieniędzy.
• Bitcoin nie do zatrzymania:
Ostanie 24 godziny to kolejny dzień sukcesów Bitcoina, który bije nowe rekordy cenowe ze wzrostem równym 5,9%. Ethereum stabilne, z 0,1% na plus. Bitcoin Cash również odnotowuje wzrost – o 3,2%. Litecoin i Ripple spotykają się dzisiaj z podobnymi korektami, kolejno o 2,8% i 2,9%. Dla społeczności IOTA to kolejny dzień korekt po zamieszaniu z Microsoftem i spadek wartości o 6,3%. Za to projekt Cardano z coinem ADA cieszy się dużym powodzeniem. Zyskuje on dziś 34,4%, co plasuje go na 7 miejscu pod względem wartości rynkowej. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut w ciągu ostatniej doby wzrosła o kolejne 25,5 mld dolarów i wynosi obecnie 563,1.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.