#1581 Newsy z dnia 07.12.2021
Z wtorkowych wydarzeń: Fidelity i Nexo z nowym krypto produktem inwestycyjnym dla firm; Nasdaq Stockholm: 21Shares wprowadził pierwsze ETN; Giełda Gemini nawiązała współpracę z największym bankiem Kolumbii; Rząd Gibraltaru wykorzystuje technologię blockchain; NFT w liczbach: Ponad 80% transakcji przeszło przez portfele detalistów; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Fidelity i Nexo z nowym krypto produktem inwestycyjnym dla firm:
Fidelity Digital Assets, kryptowalutowe skrzydło Fidelity Investments oraz krypto platforma Nexo ogłosiły partnerstwo w celu oferowania usług, produktów i usług powierniczych kryptowalut dla inwestorów instytucjonalnych.
Obie firmy stworzą kompleksową linię produktów i infrastrukturę prawną dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą uzyskać ekspozycję na kryptowaluty.
Zgodnie z zapowiedzią, partnerstwo z Fidelity Digital Assets pozwoli Nexo rozszerzyć portfel aktywów i dodać drugi poziom ochrony do swojej architektury bezpieczeństwa. Umożliwia również inwestorom instytucjonalnym Fidelity Digital Assets dostęp do usług Nexo, a także kryptowalutowego prime brokeringu.
Kalin Metodiev, współzałożyciel i partner zarządzający w Nexo, powiedział:
Praca z Fidelity Digital Assets to kamień milowy w naszym dążeniu do zaoferowania kompletnej platformy instytucjonalnej i włączenia tradycyjnych firm finansowych do ekosystemu aktywów cyfrowych. Nasza baza klientów będzie teraz mogła w pełni korzystać z naszych produktów kredytowych i transakcyjnych, opierając się na zindywidualizowanych rozwiązaniach FDA w zakresie przechowywania i bezpieczeństwa.
Christopher Tyrer, szef Fidelity Digital Assets w Europie, powiedział, że firma odnotowała znaczny wzrost zainteresowania inwestorów instytucjonalnych na kontynencie i rozszerzyła współpracę, aby sprostać temu zapotrzebowaniu.
Fidelity Investments ma ambitne plany dotyczących instytucjonalnego rynku kryptowalut, dokonując w tym obszarze szeregu strategicznych działań. Wydaje się, że firma przyjmuje bardziej holistyczne podejście do kryptowalut, ponieważ zarządzający aktywami stara się zapewnić więcej instytucjonalnych punktów dostępu.
-
Nasdaq Stockholm: 21Shares wprowadził pierwsze ETN:
Nasdaq Stockholm ogłosił, że 21Shares wprowadził na szwedzką platformę handlową swoje pierwsze dwa fizycznie zabezpieczone obligacje giełdowe (ETN).
Dwa wymienione instrumenty, z Bitcoinem i Etherem jako aktywami bazowymi, reprezentują nowy segment dla ETN, tj. rodzaju niezabezpieczonych obligacji, które śledzą bazowy indeks akcji i transakcje na głównej giełdzie.
Zgodnie z zapowiedzią nowe sieci ETN zapewnią inwestorom dostęp do możliwości inwestowania w kryptowaluty, takie jak BTC i ETH.
Helena Wedin, europejska szefowa ds. produktów giełdowych w Nasdaq, powiedziała, że obligacje giełdowe pozwalają inwestować w nietradycyjne aktywa przy zachowaniu przejrzystości rynku regulowanego.
Dodała:
Cieszymy się, że możemy uruchomić razem z 21Shares, jako pierwszym emitentem, nowy segment na Nasdaq Stockholm.
Według komunikatu prasowego większość tradycyjnych banków i brokerów pozwala inwestorom na handel wszystkimi ETN notowanymi na sztokholmskiej giełdzie Nasdaq. Ten jest pierwszy, który otwiera nowe możliwości dla inwestorów zainteresowanych inwestowaniem w kryptowaluty, ale robiąc to na nieregulowanych giełdach.
Rynek kryptowalut doświadczył gwałtownego wzrostu wyceny w ciągu ostatniego roku. Pomimo kilku ostatnich spadków cen, zainteresowanie kryptowalutami nadal jest wysokie.
Jedną z przyczyn tego utrzymującego się zainteresowania może być możliwość zwiększenia inwestycji instytucjonalnych na rynku. W miarę wzrostu inwestycji instytucjonalnych w kryptowaluty prawdopodobnie zobaczymy więcej produktów, takich jak ETN, notowanych na regulowanych giełdach. Jak informowały media we wrześniu, firma VanEck wprowadziła ETN Solana i Polkadot na Xetra Deutsche Boerse.
-
Giełda Gemini nawiązała współpracę z największym bankiem Kolumbii:
Giełda Gemini z siedzibą w Nowym Jorku ogłosiła, że będzie rozszerzać działalność na Amerykę Łacińską w ramach zbliżającego się partnerstwa z największym bankiem w Kolumbii, Bancolombia.
Partnerstwo wejdzie w życie 14 grudnia i pozwoli klientom z Bancolombii na handel czterema aktywami kryptograficznymi: Bitcoinem, Etherem, Litecoinem i Bitcoin Cash.
Ograniczona liczba użytkowników będzie mogła kupować kryptowaluty bezpośrednio ze swoich kont bankowych Bancolombia za pośrednictwem giełdy Gemini, która zapewni specyficzną dla krypto infrastrukturę do wymiany i przechowywania aktywów. Nie jest jasne, czy użytkownicy będą mogli wypłacić zasoby kryptowalut bezpośrednio ze swoich kont.
W ogłoszeniu o partnerstwie Gemini stwierdził, że „jest to jako ważny krok w kierunku strategicznej ekspansji obecności giełdy w Ameryce Łacińskiej”:
Wierzymy, że kryptowaluty mogą odegrać ważną rolę w rozwoju Ameryki Łacińskiej, ponieważ zainteresowanie blockchain i innowacyjnymi technologiami rozprzestrzenia się w całym regionie.
Partnerstwo będzie realizowane w ramach rocznego programu pilotażowego prowadzonego przez organ nadzoru finansowego Kolumbii, Superintendencia Financiera de Colombia.
W styczniu SFC ogłosiło, że wybrało dziewięć z czternastu giełd kryptograficznych, które zgłosiły się do projektu, w tym Gemini, Binance i meksykańską giełdę Bitso.
Odkąd 7 września Salwador przyjął BTC jako prawny środek płatniczy, Ameryka Łacińska poczyniła kroki w kierunku przyjęcia kryptowalut do głównego nurtu. W październiku dyrektor generalny wielowalutowej platformy inwestycyjnej Uphold, JP Thieriot powiedział, że Ameryka Łacińska „największe korzyści odniesie na kryptowalutach”.
Gemini działa obecnie w ponad 60 krajach, w tym w Argentynie, Brazylii, Chile, Salwadorze, Panamie, Peru i Urugwaju, natomiast Bancolombia działa w Kolumbii, Panamie, Gwatemali i Salwadorze.
W marcu najstarszy bank w Kolumbii Banco de Bogotá ogłosił również, że będzie pilotował usługi kryptograficzne w ramach la Arenera.
-
Rząd Gibraltaru wykorzystuje technologię blockchain:
Rząd Gibraltaru rozpoczął program pilotażowy mający na celu wykorzystanie technologii blockchain do przechowywania oficjalnych danych uwierzytelniających w swoich systemach.
We wtorkowym ogłoszeniu rząd poinformował, że nawiązał współpracę z meksykańską giełdą kryptowalut Bitso i IOVlabs, start-upem, który opracowuje rozwiązania finansowe oparte na blockchain Bitcoin, aby zintegrować technologię z systemem eGov. Początkowa faza integracji umożliwi użytkownikom przechowywanie wydanych i certyfikowanych przez państwo danych uwierzytelniających na swoich serwerach, aby zapewnić mieszkańcom lepszy dostęp do usług publicznych.
Według Alberta Isoli , gibraltarskiego ministra ds. usług cyfrowych i finansowych, urzędnicy rozpoczęli już cyfryzację usług rządowych w sieci inteligentnych kontraktów RSK, natomiast planują zintensyfikować prace nad integracją na początku 2022 roku. Dodał, że Bitso wniesie do projektu 500.000 dolarów w Bitcoinie, czyli około 9 BTC w cenie 55.000 USD.
Gibraltar z powodzeniem pozycjonuje się jako kraj patrzący w przyszłość jeśli chodzi o innowacje i rozwiązania związane z blockchain. Wdrożenie tej technologii do naszych procesów we współpracy z interesariuszami pracującymi tutaj jeszcze bardziej poprawi sposób, w jaki nasza społeczność współdziała z rządem.
– powiedział Isola.
Gibraltarska Komisja Usług Finansowych dała niedawno zielone światło dla firm kryptograficznych, które chcą prowadzić działalność na terytorium Wielkiej Brytanii, w tym lokalnego oddziału Huobi Group Huobi Gibraltar, świadczącego usługi transakcji spot oraz Bullish Limited, oddziału Block.one. Wydaje się, że wiele firm działających w tym obszarze postrzega terytorium jako bardziej sprzyjające otoczenie regulacyjne.
-
NFT w liczbach: Ponad 80% transakcji przeszło przez portfele detalistów:
Jak czytamy w opublikowanym niedawno raporcie Chainalysis, ponad 80% transakcji procesowanych z udziałem tokenów niewymienialnych (NFT) zostało przeprowadzonych przez detalistów, aczkolwiek duże wolumeny były napędzane przez bardziej zamożnych kolekcjonerów i instytucje.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba to dominacja zieleni na giełdach. W górę idzie Bitcoin o 4,40%, Ethereum o 4,66%, Solana o 4,93%, Cardano o 6,05% i XRP o 4,74%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.39 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 119.5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, cryptopotato.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.