#1602 Newsy z dnia 28.12.2021
Z wtorkowych wydarzeń: Bitcoinowi weterani nie sprzedają; Kraken: Pożyczki pod NFT; Oszust po ucieczce z 15 mln dolarów aresztowany w Bangkoku; Serwery HP przejęte przez hakerów wykopały 110.000 dolarów; Avalanche kontra Polkadot; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Bitcoinowi weterani nie sprzedają:
Doświadczeni hodlerzy Bitcoina prawie nie wydali żadnych monet pomimo rekordowych 69.000 dolarów w tym roku, jak pokazują dane.
Według wskaźnika Coin Days Destroyed (CDD) opracowanego przez firmę Glassnode zajmującą się analizą sieciową, odsetek monet wydawanych przez doświadczonych właścicieli pozostaje bliski rekordowo niskiego poziomu.
Wskaźnik odnosi się do tego, jak długo był uśpiony każdy BTC, który się porusza. Stanowi to alternatywę dla prostych pomiarów wolumenu w celu określenia trendów rynkowych. Starsze monety są zatem bardziej „ważne” niż młodsze, z historią aktywnego ruchu.
Pomimo wzrostu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aktualna wartość nadal znajduje się w pobliżu historycznych minimów.
– podsumowało konto UTXO Management na Twitterze.
Dane podkreślają, że od gwałtownego wzrostu sprzedaży starych monet po tym, jak BTC/USD przekroczyło w zeszłym roku rekordowe poziomy w 2017 r., wynoszące 20.000 dolarów, doświadczeni właściciele trzymają swoje monety.
Nawet bieg do prawie 70.000 dolarów nie zdołał znacząco przełamać trendu, a sprzedaż nadal wydaje się pochodzić od nowszych graczy na rynku.
Potwierdza to inny wskaźnik, Hodl Waves firmy Unchained Capital — monety zakupione od trzech do sześciu miesięcy temu stanowią obecnie największy spadek ogólnej podaży. Oznacza to, że sprzedawcy nabyli swoje Bitcoiny między czerwcem a wrześniem tego roku, w okresie, w którym BTC/USD spadł do minimum 30.000 dolarów.
-
Kraken: Pożyczki pod NFT:
Współzałożyciel i dyrektor generalny Kraken, Jesse Powell, niedawno podzielił się w wywiadzie dla Bloomberg News, że giełda kryptowalut uruchomi rynek tokenów NFT, który umożliwi użytkownikom pożyczanie środków pod ich tokeny NFT.
Powell wyjaśnił, że firma planuje wejść na rynek NFT na początku 2022 r. i ma nadzieję, że doda funkcję, która pozwoli określić wartość likwidacyjną NFT i czy można go umieścić jako zabezpieczenie pożyczki.
„Jeśli zdeponujesz CryptoPunk na Kraken, chcemy być w stanie odzwierciedlić wartość tego na twoim koncie” powiedział Powell.
Wartość tokenów NFT jest jednak bardzo różna, a tylko niewielki procent właścicieli tokenów posiada cyfrowy przedmiot kolekcjonerski o wartości równej CryptoPunkowi, którego cena minimalna wynosi 66,9 ETH lub aktualnie 273.673 dolarów.
Faza pierwsza to spekulacje, faza druga to kupowanie dzieł sztuki i wspieranie artystów, faza trzecia to funkcjonalne wykorzystanie NFT.
– twierdzi Powell.
Ponadto Kraken niedawno nabył Staked, platformę infrastrukturalną, która pozwala na bezpowiernicze stakowanie kryptowalut, w celu przyciągnięcia nowych inwestorów. Klienci Kraken będą teraz mogli zdobywać nagrody i zyski z kryptowalut, zachowując jednocześnie kontrolę nad swoimi zasobami cyfrowymi.
Kraken został założony w 2011 r. i stał się jedną z największych giełd kryptograficznych na świecie, plasując się w czołówce pod względem średniej płynności, wolumenu i rezerw aktywów cyfrowych.
-
Oszust po ucieczce z 15 mln dolarów aresztowany w Bangkoku:
50-letni mężczyzna, który oszukiwał tajlandzkich i zagranicznych inwestorów kryptowalut, został aresztowany w Bangkoku. Próbował uciec z ponad 500 milionami bahtów (15 mln. dolarów), podaje Bangkok Post.
Generał dywizji Montri Thetkhan, dowódca Dywizji Zwalczania Przestępczości (CSD), powiedział, że Mana Jumuang wraz ze swoimi tajlandzkimi i wietnamskimi wspólnikami rzekomo zmówili się w celu oszukania inwestorów w 2018 i 2019 r.
Wyjaśnił, że Jumuang twierdził, iż jest guru kryptowalut, nakłaniając inwestorów do inwestowania w Onecoina, obiecując wysokie zyski. Szef CSD zauważył, że podejrzany powiedział inwestorom, iż mogą i uzyskać 400% zwrotu z inwestycji w zaledwie 200 dni.
Ponadto on i jego współpracownicy twierdzili, że prowadzą sklepy, w których sprzedawane są towary na platformie handlowej za Onecoin, w tym domy, samochody, działki, złoto, suplementy diety, produkty kosmetyczne i ubrania.
Nie jest jasne, czy plan jest rzeczywiście powiązany z niesławnym schematem Ponzi Onecoin założonym przez „Cryptoqueen” Ruję Ignatovą. Mówi się, że program zgromadził około 4 miliardów dolarów. Większość liderów Onecoin zniknęła lub została aresztowana. Ruja Ignatova zniknęła w 2017 r.
Według władz tajlandzkich Jumuang początkowo wypłacał inwestorom dywidendy. Jednak gdy całkowita kwota inwestycji osiągnęła 500 mln bahtów, nie można było skontaktować się ani z nim, ani jego współspiskowcami.
Ofiary złożyły następnie skargi na policję na kilku posterunkach i wydano nakaz aresztowania Jumuanga. Został aresztowany w maju 2019 r., ale został zwolniony za kaucją. Po tym wydano na niego kolejny nakaz aresztowania. Według lokalnych mediów Jumuang ma ponad 14 nakazów aresztowania. Uciekając przed prawem mieszkał w domu w Bangkoku, gdzie został aresztowany.
-
Serwery HP przejęte przez hakerów wykopały 110.000 dolarów:
Grupa serwerów HP działających dla nieujawnionej firmy została zaatakowana przez hakerów, którym udało się przejąć kontrolę nad sprzętem i wykorzystać go do wydobywania kryptowalut. Krypto wybrane przez hakerów to Raptoreum, moneta znajdująca się w pierwszym 1000 pod względem kapitalizacji rynkowej, która wykorzystuje algorytm o nazwie Ghostrider, łączący mechanizmy konsensusu PoW (proof-of-work) i PoS (proof-of-stake).
Klaster serwerów rozpoczął wydobywanie raptoreum 9 grudnia i w tym czasie zapewniał więcej mocy obliczeniowej niż wszystkie inne strony razem wzięte w łańcuchu Raptoreum. To pozwoliło napastnikom zgarnąć tokeny o wartości ponad 110.000 dolarów w okresie od 9 do 17 grudnia.
Grupa serwerów zniknęła z sieci Raptoreun 17 grudnia, co wskazuje, że mogły zostać zaktualizowane w celu wyeliminowania zagrożenia po jego wykryciu.
W ataku wykorzystano niedawno odkrytą lukę o nazwie Log4shell, która umożliwia atakującym zdalne przejęcie kontroli nad systemem. Log4shell wykorzystuje Log4j, bibliotekę rejestru stosowaną powszechnie w systemach opartych na Apache. Luka ta została odkryta na początku grudnia i w tym przypadku została wykorzystana do pomyślnego uruchomienia oprogramowania do wydobywania kryptowalut.
Luka została sklasyfikowana przez jako krytyczna ze względu na to, jak powszechne jest jej wykorzystanie, nawet w przypadku gigantów, takich jak Microsoft i IBM. Chociaż oprogramowanie zostało poprawione w niektórych implementacjach, badacze wciąż odkrywają nowe sposoby, w jakie można je wykorzystać. Niedawno odkryto, że oprogramowanie jest również podatne na ataki lokalne, co oznacza, że serwery mogą zdalnie wykonywać kod bez połączenia z Internetem.
-
Avalanche kontra Polkadot:
Oto przegląd tego, co wyróżnia Avalanche i Polkadot. Który z tych projektów zwycięży w wyścigu o wyższą kapitalizację rynkową? Czy któryś z nich ma realną szansę wyprzedzić Ethereum?
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Doba na giełdach kończy się wyraźnymi korektami. Bitcoin notuje spadek o 7,4%, Ethereum o 7,6%, Binance Coin o 5,7% a Solana o 11,7%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 2.256 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 106 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, news.bitcoin.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut