#1632 Newsy z dnia 27.01.2022
Z czwartkowych wydarzeń: Rosyjskie Ministerstwo Finansów przedstawia ramy regulacyjne kryptowalut; Produkty kredytowe firmy Gemini i Celsius pod lupą SEC; Putin zwraca uwagę na zalety miningu w Rosji; SEC odrzuca wniosek o fundusz spot ETF Fidelity; Belgijski poseł chce otrzymywać wynagrodzenie w BTC; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Rosyjskie Ministerstwo Finansów przedstawia ramy regulacyjne kryptowalut:
Ministerstwo Finansów Rosji wystąpiło z inicjatywą, która stoi w wyraźnym kontraście z twardym stanowiskiem banku centralnego.
Bank Centralny Rosji wezwał niedawno do zakazu handlu kryptowalutami i działalności wydobywczej w całym kraju. Powołując się na zmienność, wpływ na środowisko i wykorzystywanie w nielegalnych działaniach, bank centralny opublikował raport wzywający organy regulacyjne do wprowadzenia całkowitego zakazu i nałożenia surowych sankcji na osoby naruszające przepisy.
Propozycja spotkała się jednak ze sprzeciwem rosyjskiego Ministerstwa Finansów. Kilka dni po wezwaniu banku centralnego do zakazu Iwan Czebeskow, urzędnik z ministerstwa, stwierdził, że rząd powinien uregulować kryptowaluty zamiast całkowicie ich zakazać. Czebeskow powiedział, że władze powinny zapewnić przemysłowi szansę na rozwój i że całkowity zakaz może spowodować, iż Rosja zostanie w tyle.
Zgodnie z doniesieniami RBC ministerstwo wysłało list do wiceprzewodniczącego rządu Federacji Rosyjskiej Dmitrija Czernyszenko i oficjalnie przedstawiło rządowi propozycję regulacji. Wniosek wprowadza nowe ramy wykorzystania kryptowalut w kraju, które sugerują, że operacje kryptograficzne należy przeprowadzać w ramach tradycyjnej infrastruktury bankowej, z mechanizmami służącymi do identyfikacji danych osobowych handlowców.
Według ministerstwa regulacja kryptowalut może przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie dochodów podatkowych i zwiększenie zdolności organów ścigania do śledzenia działalności przestępczej.
Ministerstwo przytacza statystyki pokazujące, że rosyjscy obywatele trzymają krypto warte około 2 biliony rosyjskich rubli, oraz że całkowity zakaz lub brak regulacji ostatecznie osłabi branżę i stworzy czarny rynek.
-
Produkty kredytowe firmy Gemini i Celsius pod lupą SEC:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dokonuje podobno przeglądu niektórych wysokodochodowych kryptowalutowych produktów pożyczkowych oferowanych przez Gemini, Celsius Network i Voyager Digital.
Zgodnie z raportem Bloomberg, SEC prowadzi badanie dotyczące usług pożyczania aktywów cyfrowych. Głównym celem wywiadu jest podobno ustalenie, czy usługi pożyczek kryptograficznych mogą być uważane za papiery wartościowe, a zatem czy muszą być zarejestrowane w komisji.
Największe obawy SEC dotyczą wysokodochodowej oferty kryptowalutowych usług pożyczkowych, które często są znacznie wyższe niż większość banków oszczędnościowych. Stopy procentowe oferowane przez usługi pożyczek kryptograficznych wahają się od 3% do 18%, podczas gdy konta oszczędnościowe tradycyjnych banków oferują mniej niż 0,1%.
Konta oszczędnościowe banków są ubezpieczone przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów, co oznacza, że inwestorzy są chronieni przed upadkiem banku i kradzieżą. Jednak usługi pożyczek kryptograficznych pożyczają aktywa cyfrowe klientów innym inwestorom, co według SEC budzi obawy dotyczące ochrony inwestorów. Należy zauważyć, że SEC nie oskarżyła firm o żadne wykroczenia.
-
Putin zwraca uwagę na zalety miningu w Rosji:
Prezydent Rosji Władimir Putin dał entuzjastom kryptowalut promyk nadziei na przyszłość aktywów cyfrowych w kraju.
Środową wideokonferencję z członkami rosyjskiego rządu rozpoczął mówiąc, że chciałby „zacząć od kwestii, która jest obecnie w centrum uwagi – regulacji kryptowalut”.
Oczywiście mamy tu też pewne przewagi konkurencyjne, zwłaszcza w tzw. miningu. Mam na myśli nadwyżkę prądu i dobrze wyszkoloną kadrę dostępną w kraju.
– powiedział.
Według analityków wiosną 2021 r. cena energii elektrycznej w Rosji wynosiła 0,06 dolara za kilowatogodzinę dla użytku domowego i 0,08 dolara dla biznesów. Dla porównania, we Francji 1 kWh energii elektrycznej kosztuje 0,2 dolara dla gospodarstw domowych i 0,14 dolara dla biznesów, czyli czterokrotnie drożej niż w Rosji.
Wezwał również bank centralny kraju do spotkania się ze swoim rządem w najbliższej przyszłości, aby mogli dojść do konsensusu w sprawie wykorzystania kryptowalut.
Putin zapewnił ponadto swoich parlamentarzystów, że „Bank Centralny nie stoi nam na drodze postępu technicznego i dokłada wszelkich starań, aby wprowadzać najnowsze technologie w tym obszarze działalności”.
Pomimo tych zapewnień Putin przyznał, że rozszerzenie wykorzystania kryptowalut „niesie ze sobą pewne ryzyko”, biorąc pod uwagę ich „wysoką zmienność”.
-
SEC odrzuca wniosek o fundusz spot ETF Fidelity:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła aplikację funduszu ETF zarządzającego aktywami Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust.
Zgodnie z dzisiejszym zgłoszeniem, SEC odrzuciła proponowaną zmianę zasad Cboe BZX Exchange w celu notowania i handlu akcjami Wise Origin Bitcoin Trust firmy Fidelity. Organ regulacyjny stwierdził, że jakakolwiek zmiana zasad na korzyść zatwierdzenia ETF nie będzie miała na celu zapobiegania „oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom” ani niekoniecznie „chroni inwestorów i interesu publicznego”.
SEC przedłużyła swoje okno narady w celu zatwierdzenia lub odrzucenia oferty w lipcu i listopadzie po pierwotnym złożeniu wniosku Fidelity w marcu 2021 r. – ale opublikowanym w Rejestrze Federalnym 1 czerwca. SEC dodała, że giełda BZX „nie spełniła swoich obowiązków wynikających z Ustawy o Giełdach i Regulaminu Komisji, aby wykazać, że jej propozycja jest zgodna z wymogami Sekcji Ustawy o Giełdzie”.
W przypadku notowania na giełdzie produktów pochodnych papierów wartościowych niezbędne jest zawarcie umowy o wspólnym nadzorze z rynkami handlującymi aktywami bazowymi, aby giełda miała możliwość uzyskania informacji niezbędnych do wykrywania, badania i zapobiegania oszustwom i manipulacji na rynku, a także naruszeń zasad giełdowych oraz obowiązujących federalnych przepisów i zasad dotyczących papierów wartościowych.
– stwierdza SEC.
Podczas gdy SEC jeszcze nie zatwierdziła ETF-ów z bezpośrednią ekspozycją na Bitcoina, regulator dał zielone światło dla wehikułów inwestycyjnych powiązanych z instrumentami pochodnymi BTC – po raz pierwszy w październiku 2021 r.
-
Belgijski poseł chce otrzymywać wynagrodzenie w BTC:
W ubiegłym roku kilku znanych amerykańskich polityków zapowiedziało, że chce odebrać przynajmniej jedną wypłatę w Bitcoinie. Teraz do tego grona dołączył belgijski poseł z tą różnicą, że na BTC zamierza zamienić wynagrodzenie uzyskane w całym 2022 r.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień na giełdach kończy się wysokimi korektami całej czołówki krytpowalut. Bitcoin odnotował spadek o 4,1%, Ethereum o 5,3%, BNB o 4,2%, Cardano o 4,7% a XRP o 3,6%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.660 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 40 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut