#1645 #1646 Newsy z dni 09 – 10.02.2022
Z ostatnich wydarzeń: Rząd i bank centralny Rosji dochodzą do porozumienia ws. Bitcoina; JPMorgan szacuje „wartość godziwą” Bitcoina na 38.000 dolarów; Binance inwestuje w Forbes, aby zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat Bitcoina; Kanadyjski parlamentarzysta przedstawia ustawę zachęcającą do rozwoju sektora kryptowalut; Bank Centralny Kenii rozważa wprowadzenie CBDC; McDonald’s zgłosił 10 wniosków o znaki towarowe związane z metaverse; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Rząd i bank centralny Rosji dochodzą do porozumienia ws. Bitcoina:
Zgodnie z opublikowanym komunikatem rząd i bank centralny w Rosji osiągnęły porozumienie w sprawie regulacji kryptowalut.
Rosyjski rząd i bank centralny pracują teraz nad projektem ustawy, która zdefiniuje kryptowaluty jako „odpowiednik walut”, a nie cyfrowe aktywa finansowe. Kryptowaluty funkcjonowałyby w legalnej branży tylko wtedy, gdyby miały pełną identyfikację poprzez system bankowy lub licencjonowanych pośredników.
Kommersant zauważył, że transakcje Bitcoinami i posiadanie kryptowalut w Federacji Rosyjskiej nie są zabronione, jednak działania te muszą odbywać się za pośrednictwem „organizatora wymiany walut cyfrowych” (bank) lub giełdy peer-to-peer licencjonowanej w kraju.
W raporcie podkreślono również, że należałoby zadeklarować transakcje kryptowalutowe o wartości ponad 600.000 rubli – w przeciwnym razie działanie to może zostać uznane za przestępstwo. Ci, którzy nielegalnie zaakceptują kryptowaluty jako płatność, poniosą kary.
Wiadomość ta pojawia się po miesiącach spekulacji na temat tego, jak rosyjski rząd będzie obsługiwał waluty cyfrowe. Chociaż wciąż nie jest jasne, co ta decyzja będzie oznaczać dla firm i obywateli w Rosji, wydaje się, że kraj powoli przekonuje się do idei kryptowalut.
-
JPMorgan szacuje „wartość godziwą” Bitcoina na 38.000 dolarów:
W obliczu znacznego wzrostu ceny Bitcoina od początku lutego analitycy JPMorgan zasugerowali, że „wartość godziwa” BTC jest w rzeczywistości niższa niż jego obecna cena rynkowa.
Obecny poziom wartości godziwej dla BTC wynosi około 38.000 USD, poinformowali stratedzy JPMorgan w najnowszej notatce dla inwestorów. Kierowani przez analityka rynku kryptowalut JPMorgan, Nikolaosa Panigirtzoglou, stratedzy oszacowali „wartość godziwą” w oparciu o fakt, że Bitcoin jest prawie cztery razy bardziej niestabilny niż złoto.
Stratedzy sugerowali, że „wartość godziwa” Bitcoina wzrosłaby do 50.000 dolarów w scenariuszu, w którym poziom zmienności zawęziłby się do trzech razy, dodając:
Największym wyzwaniem dla Bitcoina w przyszłości jest jego zmienność oraz cykle boomu i załamania, które utrudniają dalszą adopcję instytucjonalną.
– czytamy.
Stratedzy JPMorgan jednak wciąż prognozują, że BTC pewnego dnia wzrośnie znacznie powyżej 100.000 dolarów. Według raportu, długoterminowy teoretyczny cel Panigirtzoglou dla Bitcoina wynosi 150.000 USD, w porównaniu z 146.000 USD prognozowanymi w styczniu 2021 roku.
Analitycy JPMorgan zauważyli również, że styczniowa korekta ceny Bitcoina wygląda lepiej, niż ta odnotowana w maju 2021 roku, kiedy BTC spadł o 50% z ponad 60.000 USD do około 33.000 USD. Jednak niektóre wskaźniki BTC, takie jak odsetki od otwartych kontraktów terminowych i rezerwy na giełdach, wskazują na „dłuższy, a tym samym bardziej niepokojący trend redukcji pozycji”, który rozpoczął się w listopadzie, dodali stratedzy.
-
Binance inwestuje w Forbes, aby zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat Bitcoina:
Binance, największa na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu obrotu, dokonuje strategicznej inwestycji w 104-letni magazyn Forbes, aby poprawić zrozumienie czytelników w kwestiach kryptowalut i Blockchain.
Forbes i Magnum Opus Acquisition Limited, notowana na giełdzie spółka zajmująca się przejęciami specjalnego przeznaczenia (SPAC), oficjalnie ogłosiły zabezpieczenie strategicznej inwestycji o wartości 200 mln dolarów od Binance.
Forbes wcześniej ogłosił plany wejścia na rynek poprzez połączenie biznesowe z Magnum Opus w sierpniu 2021 roku.
Strategiczna inwestycja Binance będzie polegać na przejęciu przez Binance umów subskrypcyjnych reprezentujących 200 milionów dolarów z 400 milionów dolarów prywatnej inwestycji w publiczny kapitał (PIPE), która została ogłoszona wraz z zamiarem wejścia na rynek Forbesa.
Z Binance przejmującym istniejące zobowiązania w ramach PIPE, całkowita wielkość PIPE pozostanie na poziomie 400 milionów dolarów, a inwestycja Binance będzie przebiegać zgodnie z zasadniczo tymi samymi warunkami, które mają obecni inwestorzy PIPE.
– czytamy w komunikacie.
W ramach umowy do zarządu Forbes dołączą dyrektor ds. komunikacji w Binance Patrick Hillmann i szef Binance Labs Bill Chin.
Założyciel i dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, podkreślił znaczenie wspierania mediów w branży kryptograficznej, stwierdzając:
W miarę postępu technologii Web3, Blockchain i dojrzewania rynku kryptowalut wiemy, że media są niezbędnym elementem budowania powszechnego zrozumienia i edukacji konsumentów. Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie inicjatyw cyfrowych Forbesa, ponieważ ewoluują one w platformę do analizy inwestycji na wyższym poziomie.
– powiedział.
-
Kanadyjski parlamentarzysta przedstawia ustawę zachęcającą do rozwoju sektora kryptowalut:
Michelle Rempel Garner, członek Izby Gmin Kanady, przedstawiła projekt ustawy proponującej rządowi ustanowienie ram zachęcających do rozwoju sektora kryptowalut w kraju.
W pierwszym czytaniu ustawy C-249 w Izbie Gmin w środę Garner zaproponowała, aby kanadyjski minister finansów — obecnie Chrystia Freeland, członek Partii Liberalnej kraju — skonsultowała się z ekspertami branżowymi w celu opracowania ram regulacyjnych mających na celu zwiększenie innowacyjności wokół kryptowalut. Projekt ustawy, zatytułowany „Ustawa o wspieraniu rozwoju sektora kryptoaktywów”, wymagałby również od ministra finansów złożenia sprawozdania na temat ram i wprowadzenia przepisów w ciągu trzech lat od wejścia w życie.
Kryptoaktywa mają znaczny potencjał gospodarczy i innowacyjny dla Kanady. Ramy muszą między innymi koncentrować się na obniżaniu barier wejścia do sektora kryptoaktywów, przy jednoczesnej ochronie osób pracujących w tym sektorze i minimalizowaniu obciążeń administracyjnych.
– napisano w projekcie ustawy.
Zgodnie z prawem kanadyjskim projekt ustawy może stać się prawem po przejściu przez pierwsze, drugie i trzecie czytanie w Izbie Gmin lub Senacie, przekazaniu do drugiej izby w podobnym procesie, a następnie otrzymaniu zgody królewskiej – tj. podpisaniu przez gubernatora generalnego.
Członek Kanadyjskiej Partii Konserwatywnej potrzebowałby wsparcia innych partii, aby projekt ustawy o kryptowalutach się powiódł. Powiedziała na Twitterze, że ma nadzieję uniknąć „polaryzacji politycznej” w próbach rozwoju przestrzeni.
-
Bank Centralny Kenii rozważa wprowadzenie CBDC:
Centralny Bank Kenii (CBK) opublikował do dyskusji dokument na temat swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), badając opinię publiczną na temat potencjalnych korzyści i zagrożeń oraz kwestii regulacyjnych związanych z wprowadzeniem CBDC w Kenii.
W opublikowanym oświadczeniu CBK podkreślił, że korzystanie z CBDC może poprawić płatności transgraniczne, czyniąc je bardziej wydajnymi i tańszymi. Regulator twierdzi, że rozwiązania CDBC mogą spłaszczyć wielowarstwową strukturę bankowości korespondenckiej i skrócić łańcuchy płatności:
Kluczową szansą, w której CBK dostrzega potencjalną wartość, jest wykorzystanie CBDC w ułatwianiu transakcji transgranicznych. Podczas gdy trudno jest określić ilościowo korzyści, CBDC mogą potencjalnie prowadzić do wzrostu wydajności poprzez spłaszczenie wielowarstwowej struktury bankowości korespondenckiej i skrócenie łańcuchów płatności.
– czytamy.
Organ regulacyjny dał Kenijczykom czas do 20 maja na zgłoszenie uwag do dokumentu, który analizuje zagrożenia i możliwości CBDC wdrożonych już w kilku krajach na całym świecie, w tym w Nigerii. CBK będzie zbierać uwagi w tej sprawie przez 100 dni za pośrednictwem formularza online.
Według CBK CBDC mogą chronić społeczeństwo przed niebezpieczeństwem nowych rodzajów prywatnych pieniędzy, zapewniając bezpieczniejsze i bardziej godne zaufania usługi płatnicze niż nowo utworzone formy prywatnych pieniędzy, takie jak stablecoiny. Niemniej jednak bank stwierdził, że CBDC niosą ze sobą ryzyko cyberataków i różnych problemów związanych z bezpieczeństwem, w tym obaw o prywatność danych.
-
McDonald’s zgłosił 10 wniosków o znaki towarowe związane z metaverse:
Sieć McDonald’s nie zniechęciła się niedawną wpadką związaną z tokenem Grimace i planuje wejść w metaverse.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień kończy się mieszanymi ruchami na giełdach. Bitcoin odnotował wzrost o 2,5%, Ethereum o 0,1% a BNB o 0,8%. XRP, Cardano i Solana spadły kolejno o 2,9%, 0,7% i 2,6%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.730 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 59,9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut