#1654 Newsy z dnia 18.02.2022
Z piątkowych wydarzeń: Wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Bitcoina i złoto; Trudność wydobycia Bitcoina osiąga najwyższy poziom w historii; Chiny: Regulator ostrzega przed ryzykiem oszustw w metaverse; Dyrektor Fidelity porównuje Bitcoina do Apple; Jesse Powell ostrzega przed scentralizowanymi giełdami; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Bitcoina i złoto:
Oczekiwanie na rzekomo przełomowy moment dla społeczności kryptograficznej, w którym Bitcoin zmieni się w zasób z wyłączeniem ryzyka, trwa, ponieważ BTC staje pod presją sprzedaży w związku z eskalacją napięć między Rosją a Ukrainą.
Bitcoin spadł wczoraj o ponad 7% do 40.500 USD, odnotowując największą jednodniową korektę od 21 stycznia, gdy pojawiły się doniesienia o ukraińskich siłach i promoskiewskich rebeliantach wymieniających ogień we wschodniej Ukrainie. Pokazało to, że inwestorzy porzucają ryzykowne aktywa na rzecz tych bezpiecznych, jak np. złoto.
Podczas gdy król metali wzrósł w czwartek o ponad 1%, osiągając najwyższy od ośmiu miesięcy poziom 1.902 USD za uncję, indeks giełdowy S&P 500 odnotował korektę o ponad 2%.
Wall Street przeszło w tryb pełnego ograniczania ryzyka, a Bitcoin płaci za to cenę. Obawy geopolityczne i potencjalnie agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez bank centralny powodują, że kryptowaluty spadają powoli.
– powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w Oanda.
Miesiąc temu nikt nie chciał dotykać złota. Teraz złoto nagle stało się hitem miesiąca, gdy inwestorzy walczą o bezpieczne schronienie w obawie przed narastającym ryzykiem geopolitycznym.
– dodał Moya.
Społeczność krypto od dawna okrzyknęła Bitcoin zasobem do przechowywania podczas problemów gospodarczych lub geopolitycznych na całym świecie. Jednak narracja ta jeszcze się nie urzeczywistniła, a kryptowaluta nadal podąża za wrażliwymi na wzrost aktywami obarczonymi ryzykiem, takimi jak akcje.
Chociaż zwiększony udział instytucjonalny od czasu krachu w marcu 2020 roku uprawomocnił BTC jako aktywa, sprawił, że kryptowaluta stała się bardziej wrażliwa na trendy związane z wykluczeniem/założeniem ryzyka na tradycyjnych rynkach.
BTC jest obecnie złapany w szersze prądy rynkowe z powodu zwiększonej własności instytucjonalnej.
– napisał na Twitterze MacroScope, skupiający się na handlu instytucjonalnym i zarządzaniu aktywami.
Analitycy przewidują, że Bitcoin będzie bardziej „uciążliwy” w przypadku eskalacji napięć geopolitycznych.
Bitcoin jest najbardziej ryzykownym aktywem, a inwazja na Ukrainę utrzymałaby presję na sprzedaż kryptowalut o kolejne 10-15% w krótkim okresie.
– powiedział Moya z Oandy.
Według najnowszych doniesień Rosja wycofuje siły zbrojne z pobliskiej Ukrainy. Kontrakty futures powiązane z S&P 500 wzrosły o 0,5% w momencie redagowania tekstu, podczas gdy wartość BTC poszła w górę o 0,6% do 40.700 USD.
-
Trudność wydobycia Bitcoina osiąga najwyższy poziom w historii:
Sieć Bitcoin osiągnęła kolejny rekordowy poziom trudności w wydobyciu po stałym wzroście od lipca zeszłego roku.
CoinWarz wskazało dziś, że trudność wydobycia osiągnęła poziom 27,97 biliona hashów. To już drugi raz w ciągu trzech tygodni, kiedy Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów (ATH). 23 stycznia trudność osiągnęła 26,7 biliona, gdy współczynniki haszowania wynosiły 190,71 eksahashów na sekundę (EH/s).
Wyższy poziom trudności oznacza większą konkurencję wśród górników w celu potwierdzenia bloku i uzyskania nagrody za blok. W rezultacie kopacze zaczęli ostatnio wyprzedawać monety lub akcje swojej firmy, aby zachować nienaruszone rezerwy gotówki. Przede wszystkim Marathon Digital Holdings złożył w sobotę wniosek o sprzedaż akcji firmy o wartości 750 mln dolarów.
Według danych z blockchain.com, które wskazują, że hash rate wynosi 211,9 EH/s, współczynnik haszowania sieci również osiągnął nowy poziom ATH. Różne narzędzia pomiarowe odnotowały różne wartości hash rate w ciągu ostatnich kilku tygodni. Narzędzia YCharts pokazywały w niedzielę współczynnik hash ATH wynoszący 248,11 EH/s .
Spośród znanych globalnych pul wydobywczych, AntPool i F2Pool wniosły największą moc obliczeniową. Antpool odpowiada za 96 bloków wydobytych w ciągu ostatnich czterech dni, a F2Pool za 93, według danych blockchain.com.
Większy współczynnik haszowania oznacza jednak większe bezpieczeństwo sieci. Im więcej mocy obliczeniowej wykorzystuje sieć, tym bardziej rozproszona jest praca dla każdej transakcji, która odbywa się w łańcuchu.
-
Chiny: Regulator ostrzega przed ryzykiem oszustw w metaverse:
Po wyeliminowaniu handlu i kopania kryptowalut w kraju, kolejnym problemem chińskiego rządu jest rosnąca liczba oszustw wokół projektów metaverse.
Chińska Komisja Regulacyjna Bankowości i Ubezpieczeń wydała ostrzeżenie o ryzyku przed nieuczciwymi projektami wirtualnego świata. W powiadomieniu podkreślono, że szum wokół metaverse sprawił, że stał się on głównym celem oszustów wyłudzających pieniądze w imię takich projektów.
W oficjalnym ostrzeżeniu podkreślono cztery różne sposoby, w jakie oszuści nielegalnie osiągają zyski, wykorzystując metaverse.
Pierwszą i najczęstszą formą oszustw są projekty obiecujące integrację zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i obsługa wirtualnej rzeczywistości. Projekty te często przyciągają inwestorów, obiecując wysokie zwroty. Wtedy oszuści uciekają z funduszami inwestorów.
Drugą najpowszechniejszą formą oszustw metaverse są projekty typu „play-to-earn” (P2E) oparte na technologii blockchain, w których oszuści obiecują wysokie zyski z inwestowania w natywny token do gier i często uciekają z funduszami, gdy osiągną wyznaczony cel.
Innym znanym schematem, z którego korzystają takie projekty, jest zwiększanie popularności nieruchomości metaverse w celu wywołania boomu wśród użytkowników.
Biuro Międzyresortowej Wspólnej Konferencji ds. Pozbywania się Nielegalnego Pozyskiwania Funduszy zwróciło się do opinii publicznej o większą ostrożność i zgłaszanie władzom wszelkich podejrzanych działań.
Wersja oficjalnego ostrzeżenia przetłumaczona przez Google brzmiała:
Oszukańcze działania pod hasłem „Metaverse”, są bardziej atrakcyjne, a uczestnicy są narażeni na szkody majątkowe. Społeczeństwo jest proszone o zwiększenie świadomości w zakresie zapobiegania ryzyku i możliwości identyfikacji.
Pomimo całkowitego zakazu używania i kopania kryptowalut w tym kraju, chiński rząd był bardziej przyjazny w stosunku do niewymiennych tokenów i projektów metaverse. Dlatego kilku gigantów technologicznych, w tym Tencent, Huwaei i Alibaba, pospiesznie złożyło wniosek o znaki towarowe Metaverse. Szanghaj uwzględnił nawet wykorzystanie blockchain i metaverse w usługach publicznych w swoim pięcioletnim planie rozwoju.
-
Dyrektor Fidelity porównuje Bitcoina do Apple:
Notoryczna zmienność na rynku kryptowalut pozostaje przeszkodą dla wielu inwestorów w wejściu na rynek i daje krytykom wystarczające powody, by uderzyć w branżę. Po pierwsze, Bitcoin kosztował od 30.000 USD do 69.000 USD w 2021 roku. Jednak wielu jego zwolenników przypisuje zwiększone wahania cen faktowi, że ten wciąż jest na początku swojego istnienia.
W swoim najnowszym wątku na Twitterze dyrektor naczelny Fidelity, Jurrien Timmer, wyraził opinię, że krzywa popytu na pierwotną kryptowalutę zmierza „w górę i w prawo”. Następnie porównał wzrost Bitcoina do wzrostu dominacji sieciowej firmy Apple.
Wskazał, że sprzedaż końcowa giganta technologicznego wzrosła 53-krotnie od 1996 roku. Co więcej, jego wartość rynkowa wzrosła 1699-krotnie, podczas gdy cena jego akcji poszła w górę 1457-krotnie, dodał Timmer.
Będąc na BTC, podkreślił, że od 2011 roku wzrósł on o ponad 640.000 razy. Pomimo twierdzenia, że wiodący zasób cyfrowy i Apple to „różne zwierzęta”, Timmer powiedział, że obaj podążają podobną ścieżką „podyktowaną wzrostem ich sieci”. Aby ocenić wzrost w obu scenariuszach, zastosował słynne prawo Metcalfe’a.
Założyciel SkyBridge Capital ,Anthony Scaramucci, również porównuje Bitcoina do wielkich korporacji. Kilka miesięcy temu powiedział, że aktywa przypominają mu Facebooka, Google i Amazon, z których wszystkie „zaczęły się od fali oscylacyjnej zmienności, zanim się ustabilizowały”.
W październiku ubiegłego roku Timmer prognozował, że wiodąca kryptowaluta może w 2023 roku wejść na sześciocyfrowy poziom.
Według strategów z JPMorgan & Chase, BTC może osiągnąć nawet 150.000 USD. Nie podali dokładnych ram czasowych rozwoju, twierdząc, że nastąpi to w „długiej perspektywie”.
-
Jesse Powell ostrzega przed scentralizowanymi giełdami:
CEO i współzałożyciel giełdy Kraken Jesse Powell nawołuje do wycofania kryptowalut ze scentralizowanych giełd.
Należy zaznaczyć, że chociaż Kraken również zalicza się do tego typu giełd, to ostatnie działania kanadyjskiego rządu skłoniły go do wydania ostrzeżenia.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dziś giełdy świecą się na czerwono. Korektę notuje Bitcoin o -4,59%, Ethereum o -6,31%, XRP o -5,09%, Cardano -4,72% i Solana o -6,81%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.96 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 73.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, cryptopotato.com, coindesk.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.