News

#1662 Newsy z dnia 26.02.2022

Z sobotnich wydarzeń: Parlament Europejski odkłada głosowanie nad ustawą o kryptowalutach; Prezes EBC wzywa do regulacji kryptowalut w odpowiedzi na potencjalne uniknięcie sankcji przez Rosję; Która kryptowaluta jest najbardziej zdecentralizowana?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Parlament Europejski odkłada głosowanie nad ustawą o kryptowalutach:

Parlament Unii Europejskiej opóźnia głosowanie nad ramami mającymi na celu uregulowanie kryptowalut z powodu obaw związanych z miningiem.

We wczorajszym wątku na Twitterze członek komisji ekonomicznej Parlamentu Europejskiego Stefan Berger powiedział, że organ rządowy odwołał głosowanie w sprawie ram rynków kryptowalut (MiCA), które ma się odbyć w poniedziałek. Berger powiedział, że parlament musi wyjaśnić „kwestię proof of work” w dyskusjach z zainteresowanymi stronami, aby zapewnić odpowiednie ramy prawne, dodając, że niektórzy mogą błędnie zinterpretować wniosek jako zakaz kryptowalut.

„Dyskusja na temat MiCA wskazuje, że poszczególne fragmenty projektu raportu mogą być błędnie interpretowane i rozumiane jako zakaz [proof-of-work]” – powiedział Berger. „Byłoby fatalnie, gdyby Parlament Europejski wysłał zły sygnał w głosowaniu w tych okolicznościach”.

MiCA, po raz pierwszy wprowadzony do Komisji Europejskiej we wrześniu 2020 r. i przyjęty przez Radę Europejską w listopadzie 2021 r., miał na celu „stworzenie ram regulacyjnych dla rynku aktywów kryptograficznych, które wspierają innowacje i czerpią z potencjału aktywów kryptograficznych w sposób, który zachowuje stabilność finansową i chroni inwestorów”. Jako sprawozdawca tego głosowania – osoba wyznaczona do złożenia sprawozdania z jego przebiegu – Berger powiedział, że odwołał głosowanie, nie precyzując, kiedy może zostać ponownie zaplanowane.

Presja na wyjaśnienie może być spowodowana doniesieniami, że wyciekły projekt MiCA proponował zakaz używania kryptowalut w UE w związku z wykorzystaniem przez nie energii. Gdyby projekt ten został uchwalony, propozycja regulacyjna zastąpiłaby wszystkie obecne krajowe ramy dotyczące kryptowalut dla krajów członkowskich UE bez konieczności zmiany przepisów pojedynczo, co mogłoby potencjalnie doprowadzić do zakazu miningu.

Wielu prawodawców i regulatorów w UE wzywa do zakazu wydobywania w miarę wzrostu przestrzeni kryptograficznej i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych. Szwedzki organ nadzoru finansowego i Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska wezwały w listopadzie do zakazu miningu, co spotkało się z krytyką niektórych liderów branży.

  • Prezes EBC wzywa do regulacji kryptowalut w odpowiedzi na potencjalne uniknięcie sankcji przez Rosję:

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wezwała prawodawców do zatwierdzenia ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut, sugerując, że mogą one uniemożliwić Rosji obejście sankcji gospodarczych.

Przemawiając do dziennikarzy na nieformalnym spotkaniu ministrów gospodarki i finansów, Lagarde powiedziała, że Europejski Bank Centralny będzie „zdecydowanie i rygorystycznie” wdrażał sankcje nałożone na Rosję przez europejskich prawodawców w odpowiedzi na inwazję tego kraju na Ukrainę. Odpowiadając na pytanie dotyczące potencjalnego wykorzystania przez Rosję kryptowalut w celu uniknięcia niektórych z tych środków, prezes EBC wezwała do podjęcia działań w sprawie istniejącej propozycji ram regulacyjnych dotyczących aktywów cyfrowych.

Ilekroć istnieje zakaz lub mechanizm bojkotu, zawsze istnieją metody przestępcze, które są ukierunkowane na obejście zakazu. Niezwykle ważne jest, aby MiCA została przeforsowana tak szybko, jak to możliwe, dzięki czemu będziemy mieć ramy prawne, w których można faktycznie złapać aktywa kryptograficzne.

– powiedziała Lagarde.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w czwartek serię sankcji mających na celu nałożenie na Rosję „niszczących kosztów” w związku z atakiem na Ukrainę. Prezydent zapowiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożą sankcje na pięć głównych banków z siedzibą w Rosji, a także na kilku elitarnych obywateli, którzy „wzbogacili się kosztem państwa rosyjskiego”. Środki ekonomiczne nie obejmowały odcięcia Rosji od systemu płatności SWIFT ani kryptowalut.

  • Która kryptowaluta jest najbardziej zdecentralizowana?:

Decentralizacja jest jedną z tych cech, którą chcielibyśmy móc przypisać jak największej liczbie projektów walut cyfrowych. Która z kryptowalut jest jednak zdecentralizowana w największym stopniu?

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dzień na giełdach kończy się niewielkimi wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 1,4%, Ethereum o 5,2%, BNB o 2,7% a XRP o 3,8%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.785 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 74.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button