#1678 Newsy z dnia 14.03.2022
Z poniedziałkowych wydarzeń: Zrównoważenie środowiskowe punktem spornym krypto regulacji w UE; NFT Pixar wyprzedaje się krótko po premierze; Narzędzie do mieszania Coinjoin zablokuje nielegalne transakcje; G7: Zapewnimy, że Rosja nie uniknie sankcji za pomocą kryptowalut; Japonia zamierza karać giełdy nieprzestrzegające sankcji; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Zrównoważenie środowiskowe punktem spornym krypto regulacji w UE:
Sytuacja prawna wydobywania Bitcoinów w Unii Europejskiej zależy od wyników dzisiejszego głosowania w Parlamencie Europejskim ds. Rynków Aktywów Kryptograficznych (ang. MiCA).
Kontrowersyjny wpis dotyczący „minimalnego zrównoważenia środowiskowego” wydobywania kryptowalut został ponownie wprowadzony do projektu po wcześniejszym wykreśleniu. Nowy wpis wymagałaby od operatorów Blockchain przedstawienia planu wdrożenia zawierającego szczegółowe informacje, w jaki sposób dojdą do zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju środowiskowego. Nieprzedłożenie planu może uniemożliwić wydobycie monet lub obrót nimi w UE.
Chociaż nie jest to wyraźnie określone, projekt ustawy miałby bezpośredni wpływ na łańcuchy PoW. PoW to algorytm konsensusu używany przez sieć Bitcoina, Ethereum i kilka innych aktywów kryptograficznych.
Ponieważ Bitcoin jest zdecentralizowany, żaden plan wdrożenia nie może zostać wydany w jego imieniu. Brak takiego planu może zagrozić istnieniu operacji kopania Bitcoinów w całej UE.
Według zeszłorocznych danych Cambridge University i Statista UE odpowiada za około 12-14% globalnej mocy hash rate w sieci Bitcoina, przy czym większość z nich mają Niemcy i Irlandia.
Obawy dotyczące zużycia energii i emisji dwutlenku węgla podczas wydobywania Bitcoinów znajdują się teraz na czele debaty nad tym, jak UE powinna to regulować. Jednak w obliczu surowych danych te obawy zdają się być nie na miejscu.
Według raportu Frankfurt School z listopada zeszłego roku, według stanu na sierpień 2021 r. sieć Bitcoina rocznie wymagała 90,86 terawatogodzin (Tw/H) energii. To około 0,05% całkowitej światowej konsumpcji. Sieć odpowiada tylko za około 0,08% całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla, chociaż te wskaźniki są trudne do dokładnego obliczenia.
-
NFT Pixar wyprzedaje się krótko po premierze:
W ciągu 24 godzin od premiery na rynku cyfrowych kolekcji kolekcjonerskich Veve, entuzjaści kryptowalut kupili wszystkie 54.995 sztuk kolekcji tokenów NFT Disney Pixar Pals. Drop składał się z kultowych postaci i momentów stworzonych przez Pixar Animation Studios, w tym szeryfa Woody’ego, Mike’a Wazowskiego, Lightninga McQueen, Dom z Up i Edna Mode. Użytkownicy kupili swoje NFT w ślepej skrzyni, co oznacza, że otrzymali losowy przedmiot kolekcjonerski w ramach serii i dowiedzieli się który dopiero po dokonaniu płatności.
Cena katalogowa każdego Pixar NFT wynosiła 60 klejnotów (60 dolarów). Mnożąc sprzedaną kolekcję przez cenę klejnotów na liście, szacuje się, że kolekcja NFT przyniosła równowartość 3,3 mln. dolarów. Obecnie przedmioty z kolekcji Pixara sprzedają się za ok. 350 klejnotów na rynku wtórnym. NFT na VeVe są obecnie wybijane na GoChain. Jego twórcy twierdzą, że Blockchain jest szybki, przyjazny dla środowiska i w 100% kompatybilny z Ethereum.
Klejnoty to tokeny VeVe w aplikacji, które można wymieniać na zasoby cyfrowe w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim. Jednak możliwość zamiany klejnotów z powrotem na fiat jest nadal w fazie testów. Dzieje się tak, ponieważ obecnie istnieje powiązana zachęta do posiadania tokenów OMI, które są tworzone przez rodzica VeVe, ECOMI.
Za każdym razem, gdy klejnoty są używane do zakupu NFT, 100% ekwiwalentnej wartości OMI jest spalane z podaży tokenów, podczas gdy cyfrowa kolekcja jest przenoszona na konto użytkownika. W związku z tym OMI można przekształcić w klejnoty, ale nie odwrotnie, ponieważ spekuluje się, że może obniżyć cenę tego pierwszego.
-
Narzędzie do mieszania Coinjoin zablokuje nielegalne transakcje:
CoinJoin, popularne narzędzie do mieszania Bitcoinów, zablokuje transakcje powiązane lub oznaczone jako nielegalne. Ogłoszenie pochodziło z oficjalnego konta Wasabi Wallet na Twitterze, którego Coinjoin jest częścią.
W oficjalnym ogłoszeniu zauważono, że usługi CoinJoin zaczną blokować niektóre niewydane dane wyjściowe transakcji (UTXO) przed rejestracją w CoinJoin za pomocą koordynatora zkSNACKs. Koordynator zkSNACKs to maszyna wirtualna używana do miksowania pochodzenia transakcji.
Narzędzia do mieszania skoncentrowane na prywatności służą przede wszystkim do ukrywania pochodzenia transakcji i często są postrzegane jako środek do prania nielegalnych funduszy. Jednak dzięki narzędziom kryminalistycznym opracowanym przez firmy takie jak Chainalysis, pranie pieniędzy za pomocą narzędzi do mieszania w ciągu ostatnich kilku lat stało się dość trudne.
Najnowsze ogłoszenie firmy podburzyło wielu obrońców prywatności, którzy oskarżyli portfel skupiający się na prywatności o kłanianie się organom ścigania. Jednak programista Wasabi, znany na Twitterze pod pseudonimem Rafe, wyjaśnił, że nie naruszył swoich podstawowych wartości, ale musi przestrzegać pewnych wzorców.
Rafe zwrócił również uwagę, że blokowanie UTXO jest ograniczone do koordynatora ZkSNACKs, a osoby korzystające z dowolnego innego koordynatora mogą nadal czuć się prywatnie i bezpiecznie. Adam Fiscor, założyciel Wasabi Wallet, przyznał jednak, że czarna lista w portfelu prywatności pojawiła się i uważa, że może to stanowić zagrożenie dla zamienności Bitcoina.
Większość rządów i scentralizowanych podmiotów utrwaliła narrację dotyczącą wykorzystywania kryptowalut do nielegalnych działań oraz pomocnej w tym celu roli portfeli prywatności i narzędzi do mieszania. Jednak badania i analiza danych wykazały, że wykorzystywanie kryptowalut do nielegalnych działań stanowi bardzo niewielką część całkowitej aktywności transakcyjnej i stale spada wraz z pojawieniem się potężniejszych narzędzi analitycznych.
-
G7: Zapewnimy, że Rosja nie uniknie sankcji za pomocą kryptowalut:
Liderzy państw Grupy Siedmiu (G7) wspólnie wydali oświadczenie w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji. W oświadczeniu wyjaśniono, że od kiedy prezydent Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę 24 lutego, „nasze kraje nałożyły ekspansywne, restrykcyjne środki, które poważnie naruszyły rosyjską gospodarkę i system finansowy”.
Wśród środków, do których podjęcia zobowiązały się kraje G7, jest „utrzymanie skuteczności naszych środków ograniczających, rozprawienie się z uchylaniem się i zamknięcie luk”.
W szczególności, oprócz innych środków planowanych w celu zapobiegania uchylania się, zapewnimy, że rosyjskie państwo i elity, pełnomocnicy i oligarchowie nie będą mogli wykorzystywać zasobów cyfrowych jako sposobu na uniknięcie lub zrównoważenie skutków międzynarodowych sankcji.
– czytamy.
Przywódcy G7 zauważyli, że „będzie to jeszcze bardziej ograniczać ich dostęp do globalnego systemu finansowego”.
Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) również wydało wytyczne „aby chronić się przed potencjalnymi próbami użycia wirtualnych walut w celu uniknięcia sankcji USA nałożonych na Rosję”. Wytyczne podkreślają, że wszystkie osoby z USA muszą „przestrzegać przepisów OFAC, niezależnie od tego, czy transakcja jest denominowana w tradycyjnej walucie fiducjarnej, czy w walucie wirtualnej”.
Osoby z USA, bez względu na to, gdzie się znajdują, w tym firmy przetwarzające transakcje w wirtualnej walucie, muszą być czujne na próby obchodzenia przepisów OFAC i muszą podejmować kroki oparte na ryzyku, aby upewnić się, że nie angażują się w zabronione transakcje.
– podaje oświadczenie.
W zeszłym tygodniu sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że skarbiec monitoruje wykorzystanie kryptowalut w celu uniknięcia sankcji, a sieć Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) wydała sygnały ostrzegawcze dotyczące potencjalnego unikania sankcji za pomocą kryptowalut.
-
Japonia zamierza karać giełdy nieprzestrzegające sankcji:
Japońska Agencja Usług Finansowych i Ministerstwo Finansów zapowiedziały kary finansowe dla giełd kryptowalut, które nie będą przestrzegały sankcji nałożonych na Rosję.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień na giełdach kończy się niewielkimi spadkami. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 0,5%, Ethereum o 1,5%, BNB o 1,6% a XRP o 3,8%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.721 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 71.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut