#1687 Newsy z dnia 23.03.2022
Ze środowych wydarzeń: FTX i CoinShares uruchamiają platformę Solana ETP; SDIG zamienia szkodliwe odpady z wydobycia węgla w czystą energię; Tajlandia zakazuje krypto jako środka płatniczego; USA: Bank Cowen uruchamia oddział kryptograficzny; Organy regulacyjne nie mogą ignorować kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
FTX i CoinShares uruchamiają platformę Solana ETP:
CoinShares, jedna z największych firm inwestujących w kryptowaluty w Europie, oraz giełda kryptowalut FTX zjednoczyły siły, aby wprowadzić na rynek nowy, wspierany fizycznie produkt Solana na giełdzie (ETP).
Nowy produkt CoinShares FTX Physical Staked Solana, jest wprowadzany na rynek z 1 milionem SOL w kapitale zalążkowym, umożliwiając inwestorom uzyskanie 3% nagrody za obstawianie, ogłosił w środę CS. Nowa kryptowaluta ETP to pierwsza inicjatywa we współpracy FTX i CoinShares.
Produkt będzie notowany na głównym niemieckim rynku cyfrowym Xetra i jest czwartym ETP wprowadzonym przez CoinShares w 2022 roku. Firma wcześniej uruchomiła CoinShares Physical Staked Cardano ETP na początku marca po rozpoczęciu handlu CoinShares Physical Staked Tezos ETP i CoinShares Physical Staked Polkadot ETP w styczniu.
Podobnie jak wcześniej uruchomione ETP, nowy CoinShares FTX Physical Staked Solana ma unikalny mechanizm obstawiania, który pozwala emitentom dzielić się nagrodami z obstawiania z inwestorami poprzez zmniejszenie opłaty za zarządzanie i zwiększenie uprawnień do monet ETP każdego dnia.
Postawione monety nie są przenoszone od bezpiecznego depozytariusza, w którym są przechowywane, a ETP pozostają w 100% fizycznie zabezpieczone przez cały czas.
– zauważył CoinShares.
Prezes FTX Sam Bankman-Fried zauważył, że najnowsza premiera ETP jest następstwem uruchomienia FTC Access, nowego narzędzia, które łączy wiedzę fachową stojącą za FTX i FTX US, aby zapewnić globalnym klientom instytucjonalnym dostęp do produktów aktywów cyfrowych, dodając:
Celem FTX Access jest wprowadzenie na rynek usług i produktów klasy instytucjonalnej w opłacalny sposób. CoinShares ma udokumentowane doświadczenie w dostarczaniu europejskim inwestorom innowacyjnych i regulowanych wehikułów do inwestowania w kryptowaluty od blisko dekady.
Wiadomość pojawia się wkrótce po tym, jak FTX oficjalnie ogłosiła ekspansję w Europie na początku marca, po uzyskaniu zgody Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Jedna z najszybciej rozwijających się firm kryptowalutowych na świecie w połowie marca zdobyła również licencję w Dubaju na otwarcie lokalnej siedziby i oferowanie produktów pochodnych kryptowalut.
-
SDIG zamienia szkodliwe odpady z wydobycia węgla w czystą energię:
Stronghold Digital Mining (SDIG), firma zajmująca się wydobyciem kryptowalut w Pensylwanii, przekształca odpady ze starych elektrowni w energię, aby zasilić setki platform wydobywczych Bitcoin.
Firma zbiera pozostały materiał odpadowy z procesu wydobycia węgla, i spala je w, jak twierdzi, środowisku o kontrolowanym poziomie emisji w swoich zakładach energetycznych.
Odpady węglowe mogą powodować szereg problemów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie wody i powietrza. Zbieranie tych odpadów i bezpieczne ich usuwanie podczas generowania energii do kopania kryptowalut to produktywny sposób na rozwiązanie tego problemu.
Stan Pensylwania jest trzecim co do wielkości producentem węgla w Stanach Zjednoczonych, gdzie szacuje się, że ilość odpadów węglowych wynosi 881 funtów na wydobyte 2200 funtów. Stronghold szacuje, że sama Pensylwania ma ponad 220 milionów ton szkodliwych odpadów.
Bitcoin i inne kryptowaluty typu proof-of-work przyciągnęły ostatnio uwagę regulatorów ze względu na ich zależność od energochłonnych procesów w celu wydobywania i zapewniania walidacji sieci.
Na początku tego miesiąca, powołując się na negatywny wpływ tego procesu na środowisko, przedstawiono propozycję stanu Nowy Jork, aby zawiesić wydobycie typu PoW z wykorzystaniem paliw kopalnych. Ta propozycja została dziś wysunięta przez Zgromadzenie Stanu Nowy Jork. Jeśli przejdzie, może to spowodować zawieszenie wydobycia na okres do trzech lat w NY.
Inne programy znalazły sposoby, aby wydobywanie bitcoinów było przyjazne dla środowiska. Na początku tego miesiąca firma wiertnicza ConocoPhillips rozpoczęła program w Północnej Dakocie, w ramach którego sprzedawałaby produkt uboczny gazu ziemnego ze swojej działalności górnikom bitcoinów, zamiast go spalać.
W sierpniu zeszłego roku Argo Blockchain, brytyjska firma zajmująca się wydobyciem kryptowalut, ogłosiła, że jej działalność stała się korzystna dla klimatu pod względem emisji gazów cieplarnianych. Planowana kopalnia o mocy 200 MW w Teksasie będzie również działać na energii odnawialnej.
-
Tajlandia zakazuje krypto jako środka płatniczego:
Tajlandzka Komisja ds. Bezpieczeństwa i Giełd poinformowała w środę, że od 1 kwietnia zabroni używania krypto jako środka płatniczego.
Jako powód zakazu regulator podał obawy związane z praniem pieniędzy i niezdolnością banku centralnego do interwencji i udzielenia pomocy.
Tajska SEC podkreśliła, że nie jest to zakaz handlu kryptowalutami i aktywami cyfrowymi, który stał się bardziej popularny wśród mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch lat, tylko zakaz używania kryptowalut do płatności.
W styczniu władze Tajlandii ogłosiły plan uregulowania płatności za aktywami cyfrowymi w kraju.
W najnowszym ogłoszeniu tajlandzka SEC stwierdziła, że aktywa cyfrowe nie zapewniają lepszej wydajności rynkowi płatności ze względu na ich zmienność i wysokie opłaty transakcyjne. W zeszłym roku wielu krajowych deweloperów nieruchomości szukało krypto jako sposobu na ożywienie zainteresowania krajowym rynkiem kondominium, który jest w dużej mierze nastawiony na obcokrajowców.
Władze Tajlandii ogłosiły na początku marca, że transakcje kryptograficzne na giełdach zatwierdzonych przez rząd będą zwolnione z 7% VAT do 2023 roku.
-
USA: Bank Cowen uruchamia oddział kryptograficzny:
Cowen, amerykański bank inwestycyjny, oficjalnie uruchomił dedykowany dział kryptowalut i aktywów cyfrowych.
Nowa firma Cowen Digital, nazwana Cowen, ma na celu oferowanie pełnej obsługi transakcji i przechowywanie kryptowalut, takich jak Bitcoin oraz innych aktywów cyfrowych dla inwestorów instytucjonalnych, ogłosiła w środę firma.
W celu uruchomienia nowego oddziału kryptowalut, Cowen współpracował z spółką zależną PolySign, Standard Custody i Trust Company. Bank jest również klientem Digital Prime Technologies, firmy zajmującej się rozwiązaniami maklerskimi, świadczącej usługi biznesowe i compliance, czytamy w komunikacie.
Cowen początkowo ogłosił plany przejścia do branży powierniczej kryptowalut w maju 2021 roku, nawiązując wówczas partnerstwo z Standard Custody and Trust Company. Firma zainwestowała również 25 mln dolarów w spółkę macierzystą Standard, PolySign, której współzałożycielem był dyrektor ds. technologii Ripple, David Schwartz.
Zgodnie z zapowiedziami, Cowen przez ostatnie 15 miesięcy pracował nad budowaniem infrastruktury i systemów niezbędnych do uruchomienia Cowen Digital.
Zarządzając aktywami o wartości około 16 mld dolarów pod koniec 2021 roku, Cowen jest głównym bankiem inwestycyjnym w Stanach Zjednoczonych. Firma zaangażowana jest w osiąganie lepszych wyników od swoich klientów, „pozostając w czołówce innowacji”, powiedział dyrektor generalny Cowen, Jeffrey M. Solomon, dodając:
Dzięki Cowen Digital nasi klienci mają teraz dostęp do rynków kryptowalut i aktywów cyfrowych z naszą instytucjonalną jakością oraz w pełni zintegrowanymi, kompleksowymi możliwościami realizacji i przechowywania.
Przyszłe funkcjonalności Cowen Digital obejmą również instrumenty pochodne i kontrakty terminowe typu futures, rozwiązania finansowe, a także narzędzia instytucjonalne do zarządzania zdecentralizowanymi finansami i NFT.
Wiadomość pojawia się wkrótce po tym, jak amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs przeprowadził swój pierwszy w historii handel opcjami kryptograficznymi we współpracy z firmą inwestującą w aktywa cyfrowe Galaxy Digital. Wcześniej JPMorgan Chase uruchomił w lutym wirtualny salon w metawersie Decentraland.
-
Organy regulacyjne nie mogą ignorować kryptowalut:
CEO Blockchain Centre Tadas Maurukas udzielił wywiadu portalowi Finbold. W rozmowie poruszył tematy związane z działaniami organów regulacyjnych.
Według niego w dłuższej perspektywie tradycyjne banki zaczną tracić użytkowników, którzy wybiorą samodzielne zarządzanie pieniędzmi i w związku z tym postawią na kryptowaluty.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Ethereum o 0,04%, Cardano o 11,30%, Terra o 2,47% i Solana o 1,95%. Korektę notuje Bitcoin o -0,28% i XRP o -0,02%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.94 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 90.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.