#1723 Newsy z dnia 28.04.2022
Z czwartkowych wydarzeń: Edward Snowden ujawnia swój udział w uruchomieniu Zcash; Filipiny uruchomią pilotaż hurtowego CBDC; Grayscale rozszerza ofertę funduszy kryptograficznych na Europę; Jedna piąta firm w Salwadorze akceptuje teraz Bitcoina; Czy kryptowaluty sprzyjają korupcji?; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Edward Snowden ujawnia swój udział w uruchomieniu Zcash:
Edward Snowden ujawnił, że odegrał kluczową rolę w stworzeniu tokena prywatności Zcash (ZEC).
Film z Zcash Media zawierał wywiad ze Snowdenem, w którym przedstawił on swoje zaangażowanie jako jedna z sześciu osób posiadających fragment klucza prywatnego z wieloma podpisami Zcash, który był potrzebny aby uruchomić projekt 23 października 2016 r. W filmie Snowden stwierdził:
Nazywam się Edward Snowden. Uczestniczyłem w oryginalnej Zcash Ceremony pod pseudonimem John Dobbertin.
– powiedział.
Edward Snowden jest demaskatorem, który ujawnił taktykę inwigilacji rządu Stanów Zjednoczonych i pozostaje w ukryciu od 2013 r.
Zcash to zdecentralizowany Blockchain, który w swoich transakcjach wykorzystuje dowody o wiedzy zerowej. Transakcji ZEC nie można śledzić, a przesyłanych kwot nie można określić, w przeciwieństwie do stosunkowo przejrzystego Bitcoina.
Podczas Zcash Ceremony Snowden i pięć innych osób połączyli swoją część prywatnego klucza Zcash, aby uruchomić projekt. Żaden z uczestników nie wiedział, kim byli pozostali ani jaką część klucza posiadali, aby chronić swoją anonimowość, co jest jednym z założeń projektu.
Część klucza każdej osoby musiała zostać zniszczona, aby zapobiec fałszowaniu monet lub transakcji w przyszłości.
W wywiadzie dla Zcash Media Snowden podzielił się swoim entuzjazmem dla projektu i zapałem co do prywatności.
Problem [ z Bitcoinem] polega na tym, że nie można mieć prawdziwie wolnego handlu jeżeli nie ma prywatnego handlu. […] Jestem po prostu bardzo szczęśliwy widząc, że projekt Zcash […] przybliża nas coraz bliżej do ideału wolnej waluty, która jest również prywatną walutą.
– stwierdził.
Wiadomość o wkładzie Snowdena nie miała jednak większego wpływu na cenę tokena.
-
Filipiny uruchomią pilotaż hurtowego CBDC:
Filipiny będą realizować pilotażowy projekt hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), który będzie się nazywał Project CBDCPh, ogłosił gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas, Benjamin E. Diokno. Mówił on o projekcie w zeszłym tygodniu podczas okrągłego stołu 14. Dorocznej Grupy 24 / Sojuszu na rzecz Polityki Integracji Finansowej, która odbyła się na wiosennych spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie.
Projekt będzie prowadzony przez międzysektorowy zespół krajowy a także „zewnętrznych doradców z międzynarodowych organów ustanawiających standardy i instytucji wielostronnych, aby bazować na szkoleniach i dzieleniu się wiedzą na temat rozwoju i wdrażania CBDC na całym świecie”. Diokno nazwał projekt „kluczowym w tworzeniu średnio- i długoterminowego planu BSP dla bardziej zaawansowanych hurtowych projektów CBDC, które jeszcze bardziej wzmocnią filipiński system płatności”.
Bank centralny przewiduje wykorzystanie hurtowej CBDC do płatności transgranicznych, płatności z udziałem kapitałowych papierów wartościowych oraz instrumentu wsparcia płynności (ILF). Obecnie ILF nie jest w pełni zautomatyzowany. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy stwierdziła niedawno, że Filipiny mają nieodpowiednie standardy przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Kraj poczynił pierwsze kroki w kierunku CBDC w zeszłym roku, publikując badanie eksploracyjne. Podpisał również protokoły ustaleń w sprawie wymiany informacji i budowania zdolności z Władzami Monetarnymi Singapuru i Centralnym Bankiem Mauritiusa w obszarach waluty cyfrowej, fintech i bankowości islamskiej, a także wziął udział w badaniu Banku Rozrachunków Międzynarodowych na temat roli CBDC w integracji finansowej.
-
Grayscale rozszerza ofertę funduszy kryptograficznych na Europę:
Zarządzający aktywami cyfrowymi Grayscale Investments planuje rozszerzyć swoją ofertę produktów na Europę, aby wykorzystać rosnący popyt instytucjonalny na kryptowaluty w regionie, potwierdził dyrektor generalny Michael Sonnenshein.
W wywiadzie dla Bloomberga Sonnenshein powiedział, że firma organizuje spotkania z lokalnymi partnerami, aby omówić, w jaki sposób pakiet produktów Grayscale zostanie wprowadzony w regionie. Firma nie ma żadnych ostatecznych planów dotyczących tego, które giełdy i kraje będą początkowo obsługiwane, chociaż Grayscale planuje uruchomić testy pilotażowe na kilku rynkach w całej Unii Europejskiej.
Sonnenshein wyjaśnił, że Grayscale będzie przyglądać się zachowaniom inwestorów i lokalnym przepisom przy określaniu wprowadzenia swojego produktu. „Chociaż UE jest zjednoczona, nie postrzegamy całego rynku europejskiego jako w rzeczywistości jednego rynku” – powiedział.
Zamiast tego będziemy bardzo rozważni, bardzo metodyczni w odniesieniu do każdego z centrów finansowych, w których ostatecznie uruchomimy działalność.
– dodał.
Grayscale jest zdecydowanie największym na świecie zarządcą funduszy kryptograficznych, zarządzający aktywami o wartości ponad 35,7 mld dolarów. Grayscale Bitcoin Trust, który handluje pod symbolem GBTC, zgromadził aktywa o wartości prawie 25,8 mld dolarów. Tymczasem niedawno uruchomiony fundusz inteligentnych kontraktów, który nie obejmuje Ethereum, zarządza już ponad 3,7 mln dolarów.
-
Jedna piąta firm w Salwadorze akceptuje teraz Bitcoina:
Kilka miesięcy po tym, jak Bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze, badanie przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research (NBER) wykazuje, że 20% firm zaczęło akceptować BTC jako metodę płatności.
Badanie, obejmujące dorosłych z 1800 gospodarstw domowych w Salwadorze, miało na celu zmierzenie przyjęcia BTC w tym kraju. Naukowcy odkryli, że w porównaniu z innymi metodami płatności BTC zyskuje na popularności.
Według badania użytkownicy, którzy pobrali wspierany przez rząd portfel Chivo Wallet, „zmniejszyli zużycie gotówki o 10%, podczas gdy ich wykorzystanie netto z kart debetowych spadło o 11%”.
Poza tym, ponieważ przepisy Bitcoinowe w Salwadorze wymagają od podmiotów gospodarczych akceptowania BTC, badanie uwzględniało również uczestników ankiety, którzy zidentyfikowali się jako właściciele firm i pracownicy znający metody płatności firmy.
W tej grupie demograficznej 20% stwierdziło, że ich firma lub miejsce pracy akceptuje BTC, podczas gdy tylko 25% akceptuje karty kredytowe i debetowe. Ponadto w badaniu zauważono, że „11,4% firm ma dodatnią sprzedaż w Bitcoinie”.
Naukowcy odkryli również, że 71% sprzedaży BTC jest w większości przeliczane na dolary, a następnie wypłacane. Co więcej, 17% sprzedaży jest przeliczane na dolary i przechowywane w portfelu Chivo. Tymczasem 12% zachowało swoje BTC w aplikacji Chivo.
-
Czy kryptowaluty sprzyjają korupcji?:
Badanie MFW sugeruje, że kryptowaluty ułatwiają korupcję.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy wzrosty. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2,4%, Ethereum o 2,5%, BNB o 4% a Solana o 9%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.82 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 87 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.