News

#179 Aktualności z dn. 14.01.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Propozycja Rosji – pierwsza wielonarodowa kryptowaluta dla BRICS i EEU; Indonezja przeciwna kryptowalutom; USA chce kontrolować prywatne portfele BTC swoich obywateli; Czerwono na giełdach.

• Propozycja Rosji – pierwsza wielonarodowa kryptowaluta dla BRICS i EEU:

Pod koniec XII wieku, nieoczekiwanie, Czyngis-chan stworzył największe na świecie imperium, zdobywając kontrolę nad szlakiem handlowym „Jedwabny Szlak”, który rozciągał się przez Chiny do Europy Wschodniej. Zaangażowany w przywództwo mongolskie, w okresie Pax Mongolica, Jedwabny Szlak był szczególnie bezpieczny przed najeźdźcami oraz podatkami, co stymulowało wolny handel między Chinami a krajami śródziemnomorskimi, umożliwiając polityczną i ekonomiczną stabilność.

Niedawno rosyjski prezydent Władimir Putin zaproponował większą skalę inicjatywy cybernetycznej niż Pax Mongolica po konsultacji ze współzałożycielem Ethereum, ekspertem Blockchain Vitalikiem Buterinem i ekspertami z piętnastu innych krajów – w tym z USA, Indii, Izraela, Armenii i Turcji – na temat ich Blockchaina i inicjatywy kryptowalutowej. Putin po raz pierwszy w swojej  cyber-inicjatywie połączy niektóre z najbardziej obiecujących wschodzących gospodarek rynkowych rozciągających się w Azji, Europie Wschodniej, Afryce i Ameryce Południowej, poprzez Blockchain i inteligentną technologię kontraktową, wykorzystując nową wielonarodową kryptowalutę do wspólnego przyjęcia przez BRICS i kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EEU) (państwa członkowskie).

Państwa członkowskie, znane z ogromnego potencjału wzrostu gospodarczego, mogą pochwalić się pierwszą tego rodzaju inicjatywą cybernetyczną. W związku z kryzysem kredytowym w latach 2007/2008, który hamował ich gospodarkę. Oprocentowanie federalne zwiększyło rosnące obciążenia zadłużenia, a spadające ceny surowców globalnych przeszkodziły w rozwoju eksportu. Inicjatywa cybernetyczna mogłaby przekształcić gospodarki państw członkowskich, stymulując innowacje technologiczne do wzrostu dochodów i dobrobytu gospodarczego.

Jak donosi rosyjskie źródło mediów RT, kilka dni przed końcem 2017 roku, Centralny Bank Rosji, zaproponował stworzenie pierwszej wspólnej wielonarodowej kryptowaluty dla krajów BRICS i EEU. Wspólnie przyjmując nową kryptowalutę, państwa członkowskie mogą zwiększyć inwestycje w Blockchain, inteligentną technologię kontraktową dążącą do tworzenia bezgotówkowych towarzystw i poprawić zarządzanie płynnością przy znacznym wsparciu ze strony Nowego Banku Rozwoju.

Wielu ekonomistów, doświadczonych bankierów i tradycyjnych instytucji finansowych starało się umniejszać wpływowi kryptowalut w globalnej gospodarce, na przykład niemiecki gigant ubezpieczeniowy Allianz Chief Economic Advisor Mohamed El-Erian, który powiedział: „Cena Bitcoina eksploduje, ale masowe przyjęcie nie nastąpi. ”

Natomiast jeśli zostanie przyjęta i wdrożona, pierwsza wielonarodowa kryptowaluta może zostać wykorzystana przez ponad 41 procent światowej populacji. Mogłoby to potencjalnie poprawić efektywność handlu między państwami członkowskimi poprzez zastąpienie innych walut gotówkowych wykorzystywanych w rozliczeniach handlowych. Może też stworzyć technologicznie zaradny blok handlowy, który może zmienić globalny handel za pomocą technologii Blockchain i inteligentnych kontraktów.

Aby inicjatywa ta odniosła sukces, między innymi, międzynarodowe prawodawstwo państw członkowskich dotyczące kryptowalut wymaga aktualizacji w zsynchronizowany sposób. Obecnie istnieją znaczne różnice między prawodawstwem państw członkowskich w zakresie kryptowalut, jak podsumowano w poniższej tabeli.

fot. cointelegraph.com

Zgodnie z instrukcjami prezydenta Władimira Putina, Rosyjski Bank Centralny i ministerstwo finansów wspólnie przygotowały projekt ustawy regulującej kryptowaluty i ICO, które zostały przedłożone Dumie do zatwierdzenia 28. grudnia 2017 r. Projekt ustawy zostanie przyjęty w marcu i sfinalizowany do 1. lipca 2018 r.

Rosja pozwala na ICO, ale ustanawia ograniczenia dla nich. Ci, którzy nie są inwestorami kwalifikowanymi, będą mogli zakupić tokeny określonego rodzaju na kwotę nie przekraczającą 50 tysięcy rubli (869 dolarów). Ministerstwo sugeruje również ograniczenie maksymalnej kwoty środków zebranych przez ICO do jednego bln Rubli (17,4 mln doalrów).

Obecnie wydobywanie i handlowanie kryptowalutami nie jest regulowane przez rosyjskie przepisy. Ustawa definiuje wydobywanie kryptowalut i handel jako działalność podlegającą opodatkowaniu. Indywidualni przedsiębiorcy i osoby prawne mogą zajmować się wydobyciem kryptowalutowym i działalnością handlową, podlegając opodatkowaniu analogicznie do opodatkowania działalności gospodarczej.

Handel kryptowalutami nie podlegałby podatkowi od wartości dodanej (VAT).

Transgraniczna polityka podatkowa państw członkowskich dotycząca nowej wielonarodowej kryptowaluty:

Ustawa nie dotyczy transgranicznych przepisów podatkowych, które mogłyby mieć zastosowanie do transnarodowych transakcji kryptowalutowych między państwami członkowskimi w przypadku przyjęcia nowej kryptowaluty wielonarodowej. Państwa członkowskie, z wyjątkiem Armenii, Białorusi, Iranu i Kirgistanu, stosują się do planu działania OECD BEPS. Nie jest jasne, czy państwa członkowskie będą stosować podejście podobne do UE przy formułowaniu odpowiedniej transnarodowej polityki podatkowej w odniesieniu do nowych wielonarodowych transakcji transakcyjnych.

• Indonezja przeciwna kryptowalutom:

Bank Indonezji opublikował komunikat prasowy 13. stycznia, ostrzegając swoich obywateli przed użyciem kryptowalut do sprzedaży, kupowania lub handlu, powtarzając, że wirtualne waluty nie jest legalne w Indonezji.

Stwierdzenie to pojawia się po wrześniowym oświadczeniu, że Bank Indonezji nie zaakceptuje Bitcoina jako płatności, co doprowadzi do dobrowolnego zamknięcia dwóch giełd krypto-indonezyjskich, BitBayar i TokoBitcoin. Bank Indonezji powołuje się na obawy związane z potencjalnym wykorzystaniem w praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jako przyczyny kampanii anty-kryptowalutowej:

Wirtualne waluty są podatne na ryzyko związane z bańkami i są podatne na wykorzystywanie do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, dlatego mogą potencjalnie wpływać na stabilność systemu finansowego i powodować szkody finansowe dla społeczeństwa.

Podczas gdy nie ma oficjalnego zakazu korzystania z Bitcoina w kraju, według Wikipedii, komunikat prasowy zabraniający wszelkiej działalności związanej z kryptowalutą ma ostrzejszy ton niż wcześniejsze oświadczenia, które jedynie zalecały obywatelom ostrożność w stosunku do Bitcoina.

Rząd Algierii podjął również kroki zmierzające do wprowadzenia zakazu kryptografii, a raporty o finansach w 2018 roku sprawią, że posiadanie Bitcoina i handel będą nielegalne w całym kraju. Na początku stycznia, najwyższy urzędnik religijny Egiptu, Wielki Mufti Shawki Allam, oświadczył, że Bitcoin jest niezgodny z prawem zgodnie z prawem szariatu, powołując się również na obawy dotyczące prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

• USA chce kontrolować prywatne portfele BTC swoich obywateli:

Sekretarz skarbu USA, Steven Mnuchin, w miniony piątek przedstawił szereg oświadczeń dotyczących międzynarodowego wykorzystania walut cyfrowych na spotkaniu Klubu Ekonomicznego w Waszyngtonie.

Sekretarz wyraził obawy, że portfele Bitcoina mogą potencjalnie stać się nowoczesnym odpowiednikiem anonimowego szwajcarskiego konta bankowego. Zamierza współpracować z narodami G20, oferując amerykańskie umiejętności śledzenia, aby zapobiec takim nadużyciom. Powiedział:

Jeśli posiadasz portfel Bitcoinowy, to firma (właściciel portfela) ma taki sam obowiązek, jak bank, aby wiedzieć kto jest jego posiadaczem. Możemy śledzić te działania. Będziemy ściśle współpracować z G20.

Mnuchin chyba nie rozumie, że nie wszystkie portfele są hostowane przez „firmy”.

Eksperci branży kryptowalut nie są jednak tak zachwyceni ideą większej liczby regulacji. Na przykład, Siergiej Sevriugin, dyrektor generalny i założyciel platformy podziału ryzyka REGA, powiedział dla Cointelegraph:

Myślę, że rozporządzenie istnieje już w odniesieniu do kryptowalut. Regulacja przez wspólnotę, a nie przez władze centralne, jest najlepszym rodzajem regulacji, jakie kiedykolwiek mogą istnieć. Scentralizowana regulacja zabije ideę kryptowalut; bez jakiejkolwiek kontroli ze strony społeczności, ten rodzaj regulacji doprowadzi do kilku problemów, w tym korupcji. Wszyscy pamiętamy, że ostatni kryzys, w tym upadek systemu hipotecznego w 2008 r., był pod pełną kontrolą i regulacją. Aby wprowadzić kryptowaluty pod pełną kontrolę, władze muszą najpierw kontrolować Internet.

Mnuchin odniósł się również do potencjału, jakim państwa mogą posługiwać się walutami cyfrowymi, aby sprostać istniejącym sankcjom finansowym. Wyraził przekonanie, że ryzyko takich działań jest niewielkie, mówiąc, że „wcale się nie martwi”, że takie kraje jak Rosja i Wenezuela będą w stanie funkcjonować w ten sposób.

• Czerwono na giełdach:

Rynek kryptowalut przeżywa dzisiaj słabe poziomy. Tylko trzy z 20. największych walut na CoinMarketCap jest na zielonym. Całkowita wartość rynkowa jest na poziomie 692. miliardów dolarów, ale mimo to wciąż rośnie po spadku z 11. stycznia do około 630. miliardów dolarów.

Ripple, który wzrósł o 18 procent od 12. stycznia, wykazał około 10 – procentowe straty w ciągu ostatnich 24. godzin. Ripple odnotował znaczący wzrost po ogłoszeniu wiadomości o partnerstwie z MoneyGram 11. stycznia. Natomiast cena może spadać po tym, jak MoneyGram wyjaśniło na Twitterze, że partnerstwo to dotyczy ściśle wewnętrznemu użytku dla programu pilotażowego, a nie dla ogółu użytkowników.

IOTA doświadczył podobnego spadku na początku grudnia po wyjaśnieniu, że Microsoft nie był oficjalnie ich partnerem, jak wskazał blog kryptowaluty, ale raczej uczestnikiem ich rynku.

Cardano i Tron odnotowały odpowiednio spadek o 13 i 17 procent w ciągu 24 godzin, przy czym Cardano można było sprzedać po około 0,76 dolara, a Tron za około 0,92 dolara.

Całkowity obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 34,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Form1

z glownej strony NEWS-LETTER

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button