#184 Aktualności z dn. 19.01.2018
Z piątkowych wydarzeń: Na kryptowalutowe fundusze jeszcze za wcześnie; Dealerzy złota zyskują na korekcie Bitcoina; Koreańskie banki czerpią zyski z inwestycji klientów w kryptowaluty; Szwajcarski kościół przyjmuje darowizny za pomocą Bitcoina; Spokój na giełdach.
• Na kryptowalutowe fundusze jeszcze za wcześnie:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała list skierowany do dwóch grup handlowych Wall Сtreet, które są zainteresowane otwarciem funduszy ETF i funduszy inwestycyjnych opartych na Bitcoinie. Napisano, że firmy oferujące produkty inwestycyjne oparte na kryptowalutach nie są jeszcze w stanie przestrzegać przepisów SEC.
Dalia Blass, dyrektor ds. Inwestycji w SEC, napisała w liście:
Doceniamy fakt, że zwolennicy kryptowalut i powiązanych produktów zidentyfikowali szereg potencjalnych korzyści. Wiemy również, że krytycy kryptowalut zgłosili różne obawy dotyczące przejrzystości informacji, handlu, wyceny i innych kwestii związanych z charakterem aktywów bazowych. W świetle tych rozważań, mamy w tej chwili istotne, nierozstrzygnięte pytania dotyczące tego, w jaki sposób fundusze posiadające znaczne ilości kryptowalut i powiązanych produktów, spełniają wymogi ustawy z 1940 r.
Ustawa o spółkach inwestycyjnych z 1940 r. jest źródłem regulacji dla wszystkich funduszy inwestycyjnych, funduszy zamkniętych, funduszy hedgingowych, funduszy private equity i spółek holdingowych.
List zawiera pytania, na które zdaniem SEC musi zostać udzielona odpowiedź, aby mogli rozważyć wspieranie idei funduszu opartego na kryptowalutach. Blass pisze, że wycena portfeli kryptograficznych na koniec każdego dnia będzie trudna ze względu na niestabilność rynku i charakter protokołu Blockchain. SEC uważa również płynność za potencjalny problem, ponieważ zgodnie ze wspomnianą ustawą.
Ryzyko oszustwa i manipulacji na rynku, które zostały już przedstawione w biuletynie SEC z sierpnia 2017 r. w odniesieniu do ICO, ponownie powtarza się w tym piśmie w odniesieniu do funduszy ETF (Exchange-Traded Funds). Na początku stycznia 2018 r., SEC poprosiła o wycofanie dwóch propozycji ETF związanych z Bitcoinem, powołując się na te same obawy dotyczące płynności. Ostateczne stanowisko SEC w sprawie możliwości funduszy opartych na Bitcoinie, jest obecnie niekorzystne.
Nie uważamy, że sponsorzy powinni inicjować rejestrację funduszy, które zamierzają w znacznym stopniu być inwestycją w kryptowaluty i produkty powiązane. Poprosiliśmy sponsorów, którzy złożyli oświadczenia rejestracyjne złożone w takich produktach, o ich wycofanie.
– informuje Blass.
• Dealerzy złota zyskują na korekcie Bitcoina:
Daniel Marburger, dyrektor europejskiego dealera złota CoinInvest, stwierdził, że 16. stycznia firma sprzedała klientom około 30 kilogramów złota o wartości ponad 1 miliona dolarów. Ten tydzień był bardzo niestabilny dla Bitcoina i kilku przedstawicieli branży uważa, że inwestorzy szukają w międzyczasie bardziej stabilnych aktywów. Bitcoin, podobnie jak większość innych kryptowalut, spotkał się z 40%-ową korektą.
Marburger powiedział Bloombergowi, że sprzedaż złota 16. stycznia wzrosła pięciokrotnie:
Wtorek był szalonym dniem. E-maile i telefony nie stały w bezruchu z klientami pytającymi, jak mogliby zamienić kryptowaluty w złoto.
Podobna sytuacja została opisana przez irlandzką spółkę GoldCore LTD, gdzie klienci korzystali z kryptowalut i kupowali fizyczne złoto przez ostatnie trzy miesiące. Dyrektor GoldCore, Mark O’Byrne, poinformował Bloomberg e-mailem o zmartwionych klientach:
Powiedzieli nam, że obawiają się, że ogromne zmiany cen są niemożliwe do zatrzymania i denerwują się tym. Sądzimy, że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że cyfrowe aktywa mają znacznie wyższy poziom ryzyka niż tradycyjne aktywa bezpiecznej przystani, jak złoto.
Wcześniej, w grudniu 2017 roku, kiedy ceny kryptowalut osiągnęły rekordowy poziom, Larry McDonald, szef amerykańskiej strategii makr w ACG Analytics, twierdził w wywiadzie dla CNBC, że inwestorzy sprzedawali złoto, by kupić Bitcoina w listopadzie i grudniu 2017 roku:
Kryptowaluty zdecydowanie zjadają złoto.
• Koreańskie banki czerpią zyski z inwestycji klientów w kryptowaluty:
Opublikowane dane z południowokoreańskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FSS) pokazują, że w 2017 r. kilka dużych banków z Korei Południowej, zyskało ok. 2 mln dolarów z prowizji od wirtualnych kont za inwestowanie w kryptowaluty. Stanowi to stanowi sumę 36 razy wyższą niż w poprzednim roku.
Sonda sprawdziła sześć głównych banków: Woori Bank, Kookmin Bank, Shinhan Bank, NongHyup Bank, Bank Przemysłowy Korei i Koreański Bank Rozwoju, aby zapewnić, że skutecznie zapobiegają praniu pieniędzy w obsłudze wirtualnych kont obsługujących kryptowaluty.
Według Yonhapa, Bank Przemysłowy Korei zgłosił 634.500 dolarów, a NongHyup Bank 614,760 dolarów.
Od zeszłego tygodnia, w Korei Południowej wybuchła fala kontrowersji nad rządowymi próbami ściślejszego regulowania rynków kryptograficznych, takich jak zakaz korzystania z anonimowych kont wirtualnych połączonych z giełdami kryptowalut, zabraniających nieletnim obywatelom i obcokrajowcom inwestowania w rynki kryptograficzne.
16. stycznia południowokoreańska petycja przeciwko regulacji walut cyfrowych, odnotowała ponad 200.000 podpisów, a teraz wymaga oficjalnej odpowiedzi ze strony rządu.
• Szwajcarski kościół przyjmuje darowizny za pomocą Bitcoina:
Powszechnym założeniem większości kościołów jest to, że są one konserwatywne i przestrzegają tradycji. Chociaż często jest to prawdą pod wieloma względami, wiele kościołów jest rzeczywiście chętnych do przyjęcia najnowszych innowacji, które przyniosła technologia. Przykładem jest IFC, kościół ewangelicki w Zurychu, który zaczyna przyjmować darowizny za pomocą Bitcoina.
Kościół przyjmujący kryptowaluty to jeden z największych w Szwajcarii. Jego parafianie są stosunkowo młodzi, a sam kościół jest wielkim zwolennikiem najnowocześniejszych technologii. Właśnie z tych powodów przyjmowanie darowizn bitcoinowych ma sens dla kościoła. Rzecznik prasowy ICF, Nicolas Legler, powiedział lokalnym mediom:
Cyfrowe waluty i technologia Blockchain będą zmieniać w kolejnych latach nasze codzienne życie.
Wiele kościołów od dawna wykorzystywało innowacje technologiczne, aby rozpowszechniać swoją posługę, od nadawania w stacjach radiowych, aż do kazań online, które ludzie mogą pobrać i obejrzeć w wolnym czasie.
Bitmain Technologies, duża chińska kopalnia Bitcoina, przemieszcza się do Szwajcarii, ponieważ Chiny robią wszystko, co możliwe, by zakończyć możliwość wydobycia w swoim kraju. Zaledwie kilka lat temu szwajcarskie miasto Zug, rozpoczęło projekt pilotażowy, w ramach którego obywatele mogą płacić Bitcoinami za usługi rządowe.
• Spokój na giełdach:
Prawdopodobnie to cisza przed burzą, natomiast doświadczyliśmy pierwszego od długiego okresu, spokojnego dnia na giełdach kryptowalut. Większość z nich zaliczyły drobne korekty – Bitcoin na poziomie 1,7%, Ethereum 2%, a Ripple 5,2%. Był to dobry dzień dla inwestorów Bitcoin Gold, który odnotował 6,5%-owy wzrost. Kapitalizacja całego rynku wynosi 566 mld dolarów, co oznacza wypłynięcie 22 mld dolarów przez ostatnią dobę.
źródło: bitcoinist.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.