#202 Aktualności z dn. 06.02.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Singapur potwierdza, że nie zakaże kryptowalut; Spotkanie SEC i CFTC w Stanach Zjednoczonych; Tajwański urzędnik nawołuje do przygotowania się na załamanie rynku kryptowalut; T-Mobile posądzona w związku z kradzieżą kryptowalut; Pierwszy zwiastun wiosny?
• Singapur potwierdza, że nie zakaże kryptowalut
Wicepremier Singapuru, Tharman Shanmugaratnam, przedstawił nowy komentarz odnośnie zobowiązania rządu, aby nie zakazać kryptowalut – w ramach jej przyszłych planów regulacyjnych. W serii czternastu oświadczeń opublikowanych w poniedziałek, 5. lutego w odpowiedzi na pytania zadane przez parlamentarzystów – Tharman Shanmugaratnam, wicepremier i minister odpowiedzialny za organ regulacyjny, czyli Urząd Monetarny Singapuru (MAS) potwierdził pasywną politykę dotyczącą kryptowalut w przyszłości.
(…) (MAS) uważnie śledzi te wydarzenia i potencjalne ryzyko, jakie stwarzają. Jak na razie nie ma silnego argumentu, by zakazać handlu kryptowalutami
– powiedział wicepremier.
Podobnie jak Japonia, w ciągu ostatnich kilku lat Singapur podkreślił, że jest permisywnym środowiskiem zarówno kryptowalut, jak i innowacji Blockchain. W przeciwieństwie do Chin i Indonezji, państwo-miasto faworyzowało Blockchain w szczególności jako część jego dążenia do zostania globalnym centrum technologii. Odnosząc się do rozbieżności między Singapurem i jego sąsiadami, Shanmugaratnam zwrócił uwagę, że zaangażowane wielkości były stosunkowo niewielkie, a narażenie na system finansowy odpowiednio nieznaczne.
Na razie charakter i skala handlu kryptowalutami w Singapurze nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa i integralności naszego systemu finansowego (…) Ponadto, powiązania między transakcjami kryptowalutowymi a systemem finansowym Singapuru również nie są obecnie znaczące. System bankowy Singapuru nie ma żadnej znaczącej ekspozycji na globalne i lokalne podmioty zajmujące się kryptowalutami. Dlatego nie mamy szerszych, systemowych obaw o ryzyko w odniesieniu do kryptowalut
– kontynuował.
W ubiegłym miesiącu dyrektor zarządzający MAS, Ravi Menon, wypowiedział się w podobny sposób w odniesieniu do przyszłości kryptowalut, kiedy udał się do mediów głównego nurtu, by powiedzieć, że ma nadzieję że aktywa i bazowa technologia przetrwają poważne załamanie.
• Spotkanie SEC i CFTC w Stanach Zjednoczonych
Dedykowana sesja z udziałem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Komisja ds. Towarowych Kontraktów Terminowych typu Future (CFTC) odbyła się we wtorek, 6. lutego. Pisemne zeznania Jaya Claytona i J. Christophera Giancarlo, prezesów SEC i CFTC, zostały udostępnione publicznie. Użytkownicy kryptowalut zareagowali spokojnie na duże spotkanie amerykańskich regulatorów, w którym omawiali kryptowaluty, ICO i ETF. Podczas długich zeznań już dostępnych do obejrzenia, przewodniczący SEC Jay Clayton ponownie wyraża obawy związane z koniecznością rozróżnienia między ICO jako papierami wartościowymi a ICO jako innymi instrumentami finansowymi, i wskazuje, że rynki pozostają nieprzygotowane na ETF-y Bitcoina w najbliższym czasie.
Inwestorzy powinni zrozumieć, że do dnia dzisiejszego żadna z ICO nie została zarejestrowana w SEC, a SEC również nie zatwierdził do notowania i handlu jakiegokolwiek produktu giełdowego (takim jak ETF) przechowującym kryptowaluty lub inne aktywa związane z kryptowalutami. Jeśli jakakolwiek osoba dziś mówi inaczej, inwestorzy powinni być szczególnie ostrożni.
– stwierdza Clayton.
Podczas tego wydarzenia politycy i prawodawcy z różnych jurysdykcji wyrazili pragnienie międzynarodowej współpracy w sprawie regulacji kryptowalut, który powinien zająć centralne miejsce podczas szczytu G20 w marcu w Buenos Aires.
• Tajwański urzędnik nawołuje do przygotowania się na załamanie rynku kryptowalut
Starszy tajwański urzędnik wzywa rząd do przygotowania polityki mającej na celu zaradzenie potencjalnemu wpływowi kryptowalut na stabilność finansową wyspy.
Przemawiając na seminarium, które odbyło się 2. lutego w Tajwańskiej Akademii Bankowości i Finansów, Shih Jun-ji – wiceprezes tajwańskiego rządu wykonawczego, zajmował się kwestiami dotyczącymi finansowego wpływu kryptowalut i odpowiednich reakcji regulacyjnych. Według raportu rządowego, Shih powiedział, że w związku z gwałtownym rozwojem kryptowalut w ostatnich latach, Tajwan powinien aktywnie angażować się w badanie różnych strategii, aby poradzić sobie z rosnącym wpływem technologii na finanse. Co więcej, kraj powinien być dobrze przygotowany do utrzymania stabilności finansowej w przypadku załamania rynku.
Shih był wcześniej prezesem Tajwańskiej Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2016-2017. Urzędnik wyjaśnił, że kapitalizacja rynkowa Bitcoina – około 170 mld dolarów, kiedy był wart 10.000 dolarów – równa się jednej trzeciej rezerwy walutowej Tajwanu, dwa razy więcej niż budżetowi finansowemu rządu lub całkowitym aktywom wszystkich banków na Tajwanie. Podczas gdy rosnąca cena Bitcoina doprowadziła do przekonania, że kryptowaluta jest w dużej bańce, Shih powiedział, że wzrost cen nie musi oznaczać, że tak jest. Niemniej jednak doszedł do wniosku, że rząd powinien rozpocząć badanie różnych możliwości, aby upewnić się, że jest dobrze przygotowany do poradzenia sobie z konsekwencjami w przypadku poważnego spadku cen.
• T-Mobile posądzona w związku z kradzieżą kryptowalut
Firma telekomunikacyjna T-Mobile została pozwana prawnie w ten weekend, kiedy to klient oskarżył ich o umożliwienie hakerom wejścia na jego konto. Naruszenie bezpieczeństwa spowodowało kradzież kryptowalut wartości tysięcy dolarów. Doniesiono, że Carlos Tapang z Waszyngtonu obwiniał T-Mobile o brak bezpieczeństwa, co doprowadziło do włamania i kradzieży. Pozew stwierdza, że firma nieprawidłowo zezwoliła złoczyńcom na dostęp do jego konta w listopadzie zeszłego roku.
Po wejściu do systemu hakerowi udało się anulować numer T-Mobile Tapanga i przenieść go do kontrolowanego AT & T. Ofiara twierdziła, że T-Mobile nie był w stanie powstrzymać tego naruszenia bezpieczeństwa aż do następnego dnia, kiedy odzyskał swój numer z konkurencyjnej sieci. Gdy hakerzy uzyskają dostęp do numeru telefonu komórkowego, mogą zmienić hasło na swoim koncie kryptowalutowym i zainicjować przeniesienie zasobów cyfrowych do swoich własnych portfeli. Tapang twierdził, że skradziono 1000 tokenów OmiseGO i 19.6 BitConnect. Atakujący przekształcili Altcoiny z powrotem w Bitcoina, uzyskując 2.875 BTC. W tamtym czasie kosztowałoby to około 20.466 dolarów, ponieważ Bitcoin na początku listopada osiągnął obroty na poziomie nieco ponad 7.000 dolarów.
Pozew mówi dalej, że firma ponosi winę częściowo dlatego, iż operator oświadczył przed incydentem, że doda kod PIN do konta ofiary. W rzeczywistości tego nie zrobił, co skutkowało łatwym włamaniem. Tapang powiedział również, że napastnicy mogli zadzwonić do linii wsparcia T-Mobile, aby uzyskać dostęp do kont klientów bez konieczności potwierdzania swojej tożsamości. Może to być sednem sprawy, ponieważ w internecie anonimowi użytkownicy pisali już o podobnych naruszeniach bezpieczeństwa na swoich kontach T-Mobile. Powód wnosi o odszkodowanie i nakaz sądowy, twierdząc, że musiał poświęcić czas, energię i wydatki.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych i internetowych zostanie poddane dokładniejszej analizie, ponieważ incydenty takie jak ten rosną wraz z ze zwiększającą się popularnością cyfrowych walut. Firmy świadczące te usługi swoim klientom mogą potrzebować bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa, aby chronić się przed procesami sądowymi, a ich klientami przed włamaniami hakerskimi.
• Pierwszy zwiastun wiosny?
Ostatnie godziny na giełdach uznawane są za pozytywny zwiastun. Choć to dopiero zalążek odwrócenia trendu, bo jeśli popatrzymy na na całokształt z jedynie ostatniej doby, nadal notujemy spadki – Bitcoin na poziomie 4,4%, Ethereum 1,3%, a Ripple 3,2%. Z czołowych walut, wyróżniło się NEO, notujące wzrost o 3%. Kapitalizacja całego rynku zmalała o 7 mld dolarów i wynosi na ten moment 334 mld dolarów.