#218 Aktualności z dn. 22.02.2018
Z czwartkowych wydarzeń: ING testuje technologię blockchain, jednak klienci nie mogą kupować kryptowalut; Wielka Brytania oceni czy kryptowaluty zastąpią tradycyjny system płatności; Dzień po premierze wenezuelskiej kryptowaluty Petro; Niemiecki Urząd Nadzoru Finansowego tłumaczy nowe prawo dotyczące IC; Francja interpretuje nowe reformy Unii Europejskiej; Telegram kontynuuje pozyskiwanie kapitału aby stać się największym ICO; Dalszy ciąg spadków na giełdach.
• ING testuje technologię blockchain, jednak klienci nie mogą kupować kryptowalut:
Holenderska grupa finansowa ING (INGA.AS) potwierdziła, że Bitfinex, jedna z największych giełd bitcoinowych na świecie pod względem dziennych obrotów, ma w Holandii konto bankowe, poinformował Reuters we wtorek, 20. lutego.
W e-mailu do Reutersa rzecznik ING, Harold Reusken, potwierdził, że Bitfinex ma konto bankowe z ING w Holandii. Związek pomiędzy Bitfinex i ING został po raz pierwszy zgłoszony 14. lutego przez holenderski serwis informacyjny Follow the Money. Zgodnie z Follow the Money, bank ING nie może ujawnić wartości konta Bitfinex z powodu przepisów dotyczących prywatności.
Reusken powiedział, że ING intensywnie testuje technologię Blockchain i jest bardzo zainteresowany współpracą z „firmami, które są w łańcuchu wartości kryptowalut”. Jednakże wyraził pewien sceptycyzm wobec kryptowalut, zauważając, że klienci ING nie mogą kupować ani sprzedawać waluty cyfrowej za pośrednictwem banku.
Jeśli chodzi o firmy działające na rynku kryptografii, jesteśmy bardzo konserwatywni.
– stwierdził Reusken.
30. stycznia 2018 Cointelegraph poinformował, że giełda Bitfinex i jej siostrzana spółka, otrzymały wezwania z amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC) z nieujawnionych powodów. Wcześniej Cointelegraph poinformował, że Bitfinex wprowadził aktualizację skalowania Bitcoina (Segreg) dla wszystkich klientów, przed Coinbase, który planuje w pełni uruchomić technologię SegWit do połowy przyszłego tygodnia.
• Wielka Brytania oceni czy kryptowaluty zastąpią tradycyjny system płatności:
Komisja Skarbu Brytyjskiego Parlamentu rozpocznie dochodzenie w sprawie kryptowalut i ich wpływu na brytyjskich inwestorów i firmy, jak wynika z raportu BBC, 22. lutego. Dochodzenie jest spowodowane rosnącym globalnym zainteresowaniem kryptowalutami, a także ostatnim wzrostem i spadkiem rynku kryptowalut od nowego roku.
Nicky Morgan, przewodnicząca Komisji Skarbu, powiedziała BBC, że chce chronić osoby, które „mogą nie być świadome, że kryptowaluty są obecnie nieuregulowane w Wielkiej Brytanii”, ale nie chce przeszkadzać w innowacjach technologii Blockchain stojących za cyfrowymi walutami.
Morgan powiedział BBC:
Komitet ds. Skarbu przyjrzy się potencjalnym zagrożeniom, jakie mogą wywoływać waluty cyfrowe dla konsumentów, firm i rządów, w tym oceni ryzyko związane z niestabilnością kursów, praniem brudnych pieniędzy i cyberprzestępczością, a także zbada potencjalne korzyści kryptowalut i technologii Blockchain, która stanowi dla nich podstawę. Oceni również tworzenie innowacyjnych możliwości oraz ewentualny stopień zakłócenia gospodarki i zastąpienie tradycyjnego sposobu płatności.
BBC pisze, że komisja zbada to, co uważa za kluczowe w sferze kryptowalut, a mianowicie, czy mogłyby one kiedykolwiek zastąpić tradycyjne systemy płatności. A jeśli tak, to jakie korzyści przynosiłyby społeczeństwu, przedsiębiorstwom i rządom.
Jeśli chodzi o regulacje, komisja wysłucha dowodów na to, w jaki sposób regulacje mogłyby „przynieść korzyści start-upom w cyfrowej walucie poprzez zwiększenie zaufania konsumentów” i zbada, w jaki sposób inne kraje zajmowały się regulowaniem walut cyfrowych. Brytyjska Izba Parlamentu zaleciła również zbadanie technologii Blockchain dla służb rządowych, w tym bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa publicznego, opieki zdrowotnej, cyberbezpieczeństwa, ceł i imigracji.
• Dzień po premierze wenezuelskiej kryptowaluty Petro:
Po premierze wenezuelskiej kryptowaluty wspieranej przez rząd – Petro – 20. lutego, prezydent Nicolas Maduro zasugerował już, że niedługo zostanie wydana kryptowaluta drugiego rządu. Tak wynika ze sponsorowanego przez rząd portalu informacyjnego TelSsur.
Tym razem kryptowaluta promowana przez rząd będzie wspierana nie przez olej, ale przez złoto. Podczas spotkania w Patria Para Todos, w Teatrze Narodowym w Caracas, Maduro ogłosił:
Petro to unikalna na skalę światową kryptowaluta wspierana przez ropę naftową, i mam niespodziankę, że wystartuję w przyszłym tygodniu z Petro Oro [złoto], wspierane przez złoto, które jest jeszcze mocniejsze.
Od początkowej oferty monety Petro (ICO), która została otwarta 20. lutego, rzekomo pozyskano 735 milionów dolarów, jak wynika z Twittera Maduro. Żadne oficjalne dane odnośnie ICO nie zostały opublikowane przez prasę. Niektórzy Wenezuelczycy na Twitterze użyli hashtagu „#AlFuturoConElPetro” [przyszłość w Petro], aby wesprzeć uwolnienie monety. Użytkownik José David Cabello R napisał:
#AlFuturoConElPetro przeciwko wojnie ekonomicznej, przeciwko blokadzie. Za pokój i Wenezuelę.
Przed inauguracją zagraniczni inwestorzy z Brazylii, Polski, Danii, Hondurasu i Norwegii powiedzieli, że są otwarci na przyjęcie Petro, którego jedna moneta wyceniana jest na jedną baryłkę ropy.
Wenezuela boryka się obecnie z hiperinflacją przekraczającą 4.000 procent w ostatnim roku, a krajowa waluta Bolivar straciła około 96 procent swojej wartości. Decyzja prezydenta o uruchomieniu kryptowaluty była sprzeczna z poglądami parlamentu opozycyjnego tego kraju, który ogłosił Petro jako „nielegalną” walutę w dniu 9. stycznia. Krytycy w parlamencie widzą Petro jako drogę dla Maduro, aby uniknąć finansowych sankcji nałożonych przez Zachód na Wenezuelę.
• Niemiecki Urząd Nadzoru Finansowego tłumaczy nowe prawo dotyczące ICO:
Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) wyjaśnił obowiązki związane z ICO po otrzymaniu zwiększonych zapytań w sprawie statusu prawnego wydanego w notatce z wtorku, 20. lutego. Nota od BaFin jest kontynuacją ostrzeżenia dla inwestorów z listopada 2017 r., w którym omawiano potencjalne ryzyko ICO.
Aktualizacja pojawia się w kontekście zwiększonych zapytań do BaFin dotyczących obszarów papierów wartościowych i zarządzania aktywami. Potencjalni operatorzy ICO pytają, czy tokeny, coiny i kryptowaluty są postrzegane jako instrumenty finansowe w obszarze nadzoru papierów wartościowych. Zgodnie z niemieckim rozporządzeniem operatorzy ICO są zobowiązani do dokładnego sprawdzenia, czy instrument regulowany (coin, token, kryptowaluta) jest rozpatrywany w świetle prawa i spełnia potencjalne wymogi prawne.
BaFin śledzi swoje odpowiedniki w Szwajcarii, gdzie w zeszłym tygodniu regulator finansowy FINMA wprowadził nowe wytyczne regulacyjne dla ICO w odpowiedzi na wiele pytań dotyczących sposobu ich traktowania w obecnych ramach prawnych.
W tym miesiącu Niemcy dołączyły również do grupy entuzjastów nacisku na debatę nad szerszą regulacją kryptowalut na arenie międzynarodowej podczas marcowego szczytu G20 w Argentynie.
• Francja interpretuje nowe reformy Unii Europejskiej:
Francuski regulator rynku akcji, Autorite des Marches Financiers (AMF), opublikował w czwartek, 22. lutego oświadczenie, w którym stwierdził, że instrumenty pochodne kryptowalut muszą być regulowane w ramach nowych reform finansowych Unii Europejskiej ze stycznia 2018 r. Ponieważ instrumenty pochodne nie mogą być legalnie reklamowane elektronicznie, AMF stwierdza również, że reklamy online na instrumenty pochodne kryptowalutowe są niedozwolone.
AMF rozpoczęło dochodzenie w sprawie prawnej definicji kryptowaluty jako instrumentu pochodnego i instrumentu bazowego po tym, jak kilka internetowych platform transakcyjnych zaczęło oferować opcje binarne, kontrakty różnicowe (CFD) i kontrakty Forex, w których kryptowaluta stanowiła podstawowy składnik aktywów. Korzystając z tych ofert inwestorzy mogą obstawiać kurs kryptowalut bez posiadania jakiejkolwiek z nich.
Chociaż instrumenty pochodne kryptowalut nie są uwzględnione w liście regulacji MiFID 2, oświadczenie AMF stwierdza, że transakcje kryptowalutowe rozliczane w środkach pieniężnych można kwalifikować jako instrument pochodny, niezależnie od kwalifikacji prawnej kryptowalut.
Internetowe platformy transakcyjne oferujące pochodne kryptowalut muszą być regulowane w ramach MiFID2 i rozliczane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie europejskiej infrastruktury rynku (EMIR). Zgodnie z oświadczeniem AMF również pochodne kryptowalut podlegają jurysdykcji francuskiej ustawy antykorupcyjnej Sapin 2.
• Telegram kontynuuje pozyskiwanie kapitału aby stać się największym ICO:
Zaszyfrowany komunikator Telegram chce pozyskać kolejne 850 milionów dolarów w „sekretnej drugiej przedsprzedaży” swojego tokena (TON) przed ogłoszeniem oficjalnie największego ICO na świecie.
Jak donosi Verge, powołując się na „ekskluzywne” raporty z czterech anonimowych źródeł, platforma Pavela Durova próbuje pozyskać od akredytowanych inwestorów środki aby podwoić 850 milionów dolarów, które już otrzymała w pierwszej rundzie przedsprzedaży. Łącznie Telegram ma zebrać około 1,6 miliarda dolarów, zanim sprzedaż tokena TON stanie się publicznie dostępna. Liczby pokazują, że ICO łatwo bije każdą inną ofertę żetonów pod względem wartości w dolarach.
Ścieżka do pozyskania kapitału dla Telegramu już wcześniej napotykała trudności ze względu na coraz bardziej widoczny profil publiczny. Fałszywe wersje ICO, które pojawiły się w mediach społecznościowych po pierwotnym ogłoszeniu w styczniu, zdołały nielegalnie zgromadzić środki na tokeny TON, które jeszcze nie istniały.
Kontrowersje skupiały się nawet na dokumentacji i białej księdze dla TON, przyciągając mieszane recenzje dotyczące jej autentyczności, kiedy pojawiły się w sieci. Sam Durov również publicznie ostrzegał przed indywidualnymi oszustwami związanymi z ICO.
• Dalszy ciąg spadków na giełdach:
Ostatnia doba na rynku kryptowalut niesie za sobą dalsze spadki. Rynek pomniejszył swoją wartość o 27,6 mld dolarów i wyceniany jest w tej chwili na 430,7 mld dolarów. Bitcoin stracił na wartości 6,3%, a jego cena wynosi 10.050 dolarów. Tym samym śladem idą pozostałe altcoiny. Ethereum traci 3,6%, Ripple 9%, Bitcoin Cash 7,8%, Litecoin 7,7%. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 21 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.