#222 Aktualności z dn. 26.02.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Komisja Europejska zaznacza, że „nie należy hamować innowacji technologicznych”; Szwajcaria rozważa wprowadzenie „e-franka”; Rząd Wenezueli zaczyna edukację obywateli w zakresie handlu własną kryptowalutą Petro; System Blockchain zwiększy przejrzystość w zarządzaniu dostawami diamentów; Wzrosty na giełdach.
• Komisja Europejska zaznacza, że „nie należy hamować innowacji technologicznych”:
Komisja Europejska była gospodarzem okrągłego stołu zatytułowanego „Kryptowaluty – możliwości i ryzyka”, obejmującego wpływ kryptowalut na rynki finansowe i problemy pojawiające się w związku z Ofertami Monet (ICO).
Obradom przewodniczył Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych. Komunikat prasowy Komisji określił to wydarzenie jako miejsce organizacji, krajów, banków centralnych, naukowców i przedsiębiorców Unii Europejskiej, aby odpowiedzieć na wyzwania związane z kryptowalutami i leżącą u ich podstaw technologią Blockchain.
Konferencję podzielono na trzy tematy: kryptografia i rynki finansowe, ochrona inwestorów i integralność rynku oraz ICO.
Po zakończeniu obrad okrągłego stołu, Dombrovskis powiedział prasie, że skoro Europa ma tak niewielki udział w handlu kryptograficznym, który nazwał „zjawiskiem globalnym”, kolejnym krokiem jest omówienie tych samych tematów na poziomie G20, odzwierciedlając opinie urzędników francuskiego i europejskiego Banku Centralnego. Powiedział także jednemu dziennikarzowi, że nie wyklucza również możliwości przyspieszenia regulacji na poziomie UE, w oczekiwaniu na przyszłe wydarzenia w świecie krypto. Dodał, że „technologia Blockchain ma silne obietnice dla rynków finansowych” i że należy podjąć kroki, aby nie hamować innowacji technologicznych.
Dombrovskis powtórzył poprzednie stanowisko regulatorów UE w sprawie ryzyka związanego z inwestowaniem i handlem kryptowalutami na zakończenie swojej debaty prasowej przy okrągłym stole, stwierdzając, że „ostrzeżenia o zagrożeniach dla konsumentów, inwestorów, muszą być jasne we wszystkich jurysdykcjach”.
Plan działania fintech ma zostać przedstawiony przez Komisję Europejską na początku marca.
• Szwajcaria rozważa wprowadzenie „e-franka”:
Prezes szwajcarskiej giełdy SIX Romeo Lacher uważa, że jest wiele powodów do stworzenia kryptograficznej wersji franka szwajcarskiego.
W rozmowie z Financial Times, 25. lutego, Lacher powiedział, że organizacja będzie mocno wspierać taką inicjatywę, dodając, że „nie lubi gotówki”.
E-frank pod kontrolą banku centralnego wywołałby wiele synergii – więc byłoby dobrze dla gospodarki.
– powiedział.
Szwajcaria przyjmuje coraz bardziej pozytywną narrację w kryptowalutach i integracji Blockchain na poziomie krajowym, pomimo niechęci sfery bankowej do popierania samego Bitcoina. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) mówi, że obecnie nie ma potrzeby na tworzenie tak zwanego „e-franka”, po komentarzach Lachera. Podczas styczniowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przewodniczący SNB, Thomas Jordan, przekonywał, że Bitcoin i inne kryptowaluty powinny być regulowane podobnie do starszych aktywów i podlegać ścisłej kontroli.
Z jednej strony nie można z dużym ograniczeniem korzystać z gotówki, a z drugiej strony zezwalać na w pełni anonimowe instrumenty, które w dużym stopniu mogą być wykorzystywane do wszelkiego rodzaju transakcji.
– stwierdził.
W międzyczasie Lacher podziela ostrożność, szczególnie w odniesieniu do przyszłości ICO. Niemniej jednak Szwajcaria nadal pozostaje głównym inkubatorem funduszy ICO, wnosząc największą ilość gotówki w stosunku do liczby ICO uruchomionych w dowolnym kraju na świecie.
• Rząd Wenezueli zaczyna edukację obywateli w zakresie handlu własną kryptowalutą Petro:
Wenezuelski rząd uruchomił bezpłatne szkolenie kryptowalutowe, aby uczyć swoich obywateli, jak kupować, sprzedawać i kopać waluty cyfrowe, szczególnie Petro, które zostało niedawno wydane przez państwo, informuje lokalny kanał informacyjny Telesur TV.
Carmen Salvador, nauczyciel handlu kryptowalutami, w utworzonym kursie szkoleniowym komentuje, że szkoła oferuje „całkowicie bezpłatne szkolenie”, zauważając, że na każdym międzynarodowym rynku kurs giełdowy waha się od 500 do 800 dolarów.
Wielu z naszych młodych ludzi nie ma możliwości posiadania takiej ilości zasobów, ale państwo wenezuelskie gwarantuje, że wszyscy mogą uczestniczyć w tych planach.
– powiedział Salvador.
Wenezuela uruchomiła własną kryptowaluta opartą na ropie naftowej w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów, omijając sankcje gospodarcze, które są egzekwowane przeciwko krajowi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Od początku przedsprzedażowej oferty (ICO) Petro, 20. lutego, co najmniej 735 milionów dolarów zostało rzekomo zainwestowane, jak czytamy z Tweetera prezydenta Nicolasa Maduro. Kolejny raport wenezuelskiego portalu informacyjnego Actualidad twierdzi, że w ciągu pierwszych dwóch dni sprzedaży kapitalizacja Petro osiągnęła wartość 1 mld dolarów.
• System Blockchain zwiększy przejrzystość w zarządzaniu dostawami diamentów:
Kanadyjska firma zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem diamentów, Lucara Diamond, wyznaczyła nowego dyrektora wykonawczego w kierunku modernizacji przemysłu diamentowego za pomocą technologii Blockchain – donosi Financial Times, 26. lutego.
Nowa CEO, Eira Thomas, poprowadzi firmę po niedawnym zakupie Clara Diamond Solutions za 29 mln dolarów, czyli 13,1 mln akcji. Clara jest platformą cyfrową, która wykorzystuje zarówno technologie chmurowe, jak i Blockchain, aby zapewnić proweniencję diamentową.
Lukas Lundin, przewodniczący Lucary, powiedział:
Wierzymy, że Clara nie tylko zmodernizuje cały proces sprzedaży diamentów, ale także odblokuje dodatkową wartość dla wszystkich uczestników na rynku diamentów.
Systemy Blockchain są coraz częściej wykorzystywane w zarządzaniu łańcuchem dostaw, ponieważ mogą usprawnić proces poprzez trwałe rejestrowanie każdej transakcji, znacznie zwiększając przejrzystość. Włączenie Lucary do Blockchain przypada na miesiąc po tym, jak De Beers, jeden z największych na świecie producentów diamentów, zainicjował pilotażową inicjatywę Blockchain, która ma również na celu śledzenie łańcucha dostaw diamentów, aby zapewnić, że każdy diament jest wolny od wszelkich konfliktów.
• Wzrosty na giełdach:
Dzisiaj rynki kryptograficzne wspinają się, a wszystkie z dziesięciu największych walut wymienionych na Coinmarketcap widoczne są na zielono. Całkowita kapitalizacja wyniosła prawie 450 miliardów dolarów.
Bitcoin ponownie przebił 10.000 dolarów, osiągając wzrost o 9% w przeciągu ostatnich 24. godzin. Ethereum również zwiększyło wartość o 4,5%, osiągając wartość 844 dolary. Największym zwycięzcą dzisiejszego wieczoru jest NEO, który jest na plusie o 16 %. Zyski NEO można przypisać wcześniejszemu ogłoszeniu Binance, że będą wspierać nadchodzącą organizację Rady NEO Ontology (ONT) Airdrop dla posiadaczy NEO.
Całkowity obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 18,7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.