#226 Aktualności z dn. 02.03.2018
Z piątkowych wydarzeń: Ripple zdobywa kolejnych odbiorców i użytkowników swojej technologii; Bank Anglii uważa, że nadszedł czas, aby włączyć ekosystem kryptowalut do reszty systemu finansowego; Niemieckie Ministerstwo Finansów uważa Bitcoina za zwolnionego z podatku w określonych warunkach; Rosja modyfikuje projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych; Na Bittrex wszedł Tron, uśpiony altcoin wchodzi do gry; Spadki cen na giełdach.
• Ripple zdobywa kolejnych odbiorców i użytkowników swojej technologii:
Południowokoreański bank, Woori Bank, zamierza wprowadzić skomercjalizowane międzynarodowe przekazy pieniężne w tym roku w oparciu o Ripple, informuje lokalny kanał ChosunBiz w piątkek, 2. marca.
Na podstawie pozytywnej transakcji testowej przeprowadzonej przez Departament Strategii Cyfrowej, po wstępnych testach przeprowadzonych w styczniu, bank zamierza wprowadzić technologię Ripple do swoich ogólnoświatowych przekazów pieniężnych. Cały proces odbyła się w ramach japońskiego programu z udziałem Ripple i SBI Group, z 37. innymi instytucjami uczestniczącymi w teście. Spośród nich, zdecydowana większość to banki japońskie. Drugi największy bank Korei Południowej, Shinhan, również znalazł się na pokładzie.
Firma Ripple odnotowała kolejny udany miesiąc, mimo że jego aktywa kryptowalutowe XRP tracą znacząco w porównaniu do najwyższego poziomu z początku stycznia. W połowie lutego firma ogłosiła, że Western Union stara się również wykorzystać tę technologię, aby skrócić czas i koszty związane z transferem transgranicznym.
• Bank Anglii uważa, że nadszedł czas, aby włączyć ekosystem kryptowalut do reszty systemu finansowego:
Gubernator Banku Anglii, Mark Carney, wezwał władze do uregulowania kryptowalut, zamiast zakazywać ich wprost, w swoim przemówieniu na inauguracyjnej Szkockiej Konferencji Ekonomicznej w Edynburgu 2. marca, jak donosi Financial Times.
Według Carney, kryptowaluty nie zagrażają obecnie stabilności finansowej, ale mogą, po zaangażowaniu większej liczby konsumentów. Carney uważa, że nadszedł czas, aby włączyć ekosystem kryptowalut do reszty systemu finansowego, stosując do niego takie samo podejście regulacyjne i te same rygorystyczne standardy. Carney uważa, że nie tylko zminimalizowałoby to ryzyko prania pieniędzy, ale także pomogło w dostosowaniu technologii do szerszego użytku publicznego.
Po niedawnym przemówieniu na londyńskim Regent’s University, gdzie Carney argumentował, że Bitcoin zawiódł jako waluta, prezes Banku Centralnego ponownie podkreślił swoją opinię, że waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, powinny być rzeczywiście uważane za aktywa. Zwrócił również uwagę na ogromną zmienność tych aktywów, podkreślając, że kryptowaluty wykazują klasyczne cechy baniek, ponieważ ich ceny są oparte na przekonaniach dotyczących ich przyszłej podaży i popytu i nie mają wewnętrznej wartości lub zewnętrznego wsparcia.
Brytyjska komisja wyborcza skarbu ogłosiła, że rozpocznie dochodzenie w sprawie kryptowalut i ich skutków dla brytyjskich inwestorów i przedsiębiorstw. Celem tego badania jest zbadanie ryzyka i korzyści cyfrowych walut i technologii Blockchain.
• Niemieckie Ministerstwo Finansów uważa Bitcoina za zwolnionego z podatku w określonych warunkach:
Niemiecki organ federalny opublikował decyzję o tym, że zakupy za pomocą Bitcoina i innych kryptowalut nie dotyczy opodatkowania, w dniu 27. lutego, powołując się na decyzję Europejskiego Trybunału z 2015 r., która ustanowiła precedens dla wszystkich członków Unii Europejskiej.
Sąd uzasadnił swoją decyzję podatkową stwierdzeniem, że uważa krypto walutę za legalny środek płatniczy:
Tak zwane wirtualne waluty (kryptowaluty, takie jak Bitcoin) są uznawane za równe legalnym środkom płatniczym, o ile te tak zwane wirtualne waluty zostały zaakceptowane jako alternatywne i umowne środki płatności przez strony zaangażowane w transakcje i nie mają żadnego innego celu niż wykorzystanie ich jako środka płatniczego.
Zgodnie z decyzją konwersja z krypto na fiat lub odwrotnie jest klasyfikowana jako „inne usługi podlegające opodatkowaniu”. Dlatego strona, która działa jako pośrednik dla tej wymiany, nie będzie opodatkowana. Zgodnie z tym przepisem operatorzy giełd kryptowalut mogą również uzyskać zwolnienia podatkowe, jeśli dokonają zakupu i sprzedaży Bitcoina jako pośrednik we własnym imieniu.
• Rosja modyfikuje projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych:
Rosyjscy urzędnicy rozpatrzyli szereg poprawek do projektu ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych” podczas spotkania Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, które odbyło się 27. lutego.
Najważniejsze modyfikacje proponowane przez urzędników obejmują ulgę w podatku dochodowym od walut cyfrowych oraz dziesięciokrotne zwiększenie limitu poszczególnych inwestycji w pierwszą ofertę monetarną (ICO) – od początkowo sugerowanych 50.000 rubli, czyli około 900 dolarów, do 500.000 rubli, co odpowiada około 9.000. dolarów.
Grupa robocza zasugerowała również, że rosyjscy inwestorzy cyfrowych aktywów powinni mieć możliwość otwierania rachunków na zagranicznych giełdach kryptowalut, a także kupowania tokenów ICO z zagranicy. Podobnie, nierezydenci powinni mieć możliwość inwestowania w rosyjskie projekty ICO, argumentowali urzędnicy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Komunikacji i Mass Media (Minkomsvyaz), którzy wcześniej opublikowali dokument określający zasady dla projektów ICO. Uczestniczyli także rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości, Bank Centralny, Federalna Federalna Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) i inne. Ich propozycje będą dalej analizowane przez specjalną Komisję Rządową. Ministerstwo Finansów (Minfin), które faktycznie wydało projekt ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych” 25. stycznia 2018 r., nie wzięło udziału w posiedzeniu.
Niedawno Moskiewski Sąd Arbitrażowy orzekł, że wyklucza waluty cyfrowe z aktywów, które można wykorzystać do spłaty długu, powołując się na fakt, że kryptowaluty pozostają prawnie niezdefiniowane w Rosji. Niemieckie władze podjęły podobną decyzję, aby zwolnić transakcje kryptowalutowe z podatków, gdy są one stosowane jako środek płatniczy.
• Na Bittrex wszedł Tron, uśpiony altcoin wchodzi do gry:
Nic nie podnosi lepiej ceny altcoina niż wejście na dużą giełdę. Bittrex, ogłosił dzisiaj wprowadzenie Trona (TRX). Tron pozostawał w tyle od czasu swojej potężnej pompy na początku stycznia, kiedy kryptomania była w szczytowej formie.
Tron to chińska kryptowaluta oparta na rozrywce, założona przez przedsiębiorcę Justina Sun. Częścią jego wczesnego sukcesu był gwałtowny wzrost aktywności w mediach społecznościowych napędzających cenę monety z 0,002 dolara na początku grudnia do 0,28 dolara na początku stycznia. Ta epicka pompa spowodowała wzrost o prawie 14.000 procent w mniej niż miesiąc. Wiele osób zarobiło dużo pieniędzy na TRX, w tym założyciel, jednak wiele mogło też stracić, jeśli weszło w projekt na szczycie, ponieważ Tron od tego czasu ślizga się w dół – to jest do dzisiejszego ogłoszenia o notowana na jednej z największych na świecie giełd – Bittrexie.
Cena zanotowała skok podczas porannej sesji handlowej w Azji. TRX zwiększyło obroty o 20% w ciągu dnia. Moneta wyceniana jest obecnie na około 0,05 dolara, ale to wciąż daleko od jej najlepszego wyniku w historii.
Justin Sun nawiązał kilka partnerstw z mniejszymi chińskimi firmami, ale to niewiele w skali, która ożywiłaby duże zainteresowanie tą kłębiącą się kryptowalutą. Faktem również jest, że Tron nie wprowadził jeszcze solidnego produktu, więc łatwo zrozumieć jest, dlaczego zaufanie do tej monety osłabło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
Aby podnieść ceny, zaplanowano „palenie monet”, co zmniejszyłoby ich liczbę w całkowitej podaży. Liczba ta wynosi obecnie 100 miliardów, z czego 65 miliardów jest w obiegu. W szczytowym momencie Tron zajmował 6. miejsce na wykresach pod względem pojemności rynku, ale spadł do 15. Obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 3,2 miliarda dolarów, a dzienna wielkość handlu wynosi nieco poniżej 500 milionów dolarów.
Bittrex mógł właśnie obudzić chińskiego smoka, ale dalszy rozwój będzie wymagał dużo więcej niż pojawienie się na liście wymiany walut, by móc liczyć się z dużymi graczami.
• Spadki cen na giełdach:
W przeciągu ostatniej doby na giełdach dominował raczej kolor czerwony. Pomimo, że Bitcoin zachował się stabilnie i odnotował wzrost wartości o 1%, zdecydowana większość altcoinów straciła względem wczorajszej wyceny. Ethereum notuje spadek na poziomie 1,7%, Ripple 2,7%, Litecoin 3,4%, NEO 4,4%, Bitcoin Cash 1,4%.
Jednym z wyjątków jest dzisiaj opisywany TRX, który zwiększył wartość o 15%, oraz Monero, które notuje wzrost na poziomie 5%.
Kapitalizacja rynku zwiększyła się zaledwie o 2,3 mld dolarów i wynosi w tej chwili 452,3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 18,3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.