#230 Aktualności z dn. 06.03.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Chiny uskuteczniają blokady w mediach społecznościowych; Te ICO prawdopodobnie jest oszustwem; Blockchain zyskuje popularność w branży motoryzacyjnej; Japoński gigant kupuje udziały producenta CoolWallet; Giełdy zaczerwieniły się od spadków.
• Chiny uskuteczniają blokady w mediach społecznościowych:
Chińscy regulatorzy blokują w mediach społecznościowych konta prowadzone przez giełdy kryptowalut, które wciąż proponują swoje usługi. Według raportu Caixin, dzisiaj władze zamknęły niektóre kanały giełd, znajdujące się aplikacji do komunikacji społecznej w Chinach, WeChat.
W jednym z przykładów, oficjalne konto OKEx na WeChat zostało zablokowane, podczas gdy linki do wszystkich wcześniejszych treści wyświetlają teraz tylko powiadomienie, które brzmi:
Platforma mogła naruszyć odpowiednie przepisy i regulacje po rozpatrzeniu skarg użytkowników. Konto jest obecnie zablokowane, a zawartość nie jest dostępna.
Podczas gdy firma WeChat najwyraźniej zaprzeczyła ingerencji ze strony organów nadzoru, Caixin stwierdziła, że cenzura WeChat jest wynikiem zaostrzonego oficjalnego nadzoru władzy nad platformami, które wciąż oferują usługi kryptowalut chińskim inwestorom.
Jak donosi CoinDesk, po wprowadzeniu zakazu ICO przez Ludowy Bank Chin we wrześniu, OKCoin, po wejściu do głównej giełdy krypto w Chinach, przeniosła swoją walutę do platformy transakcyjnej OKEx za granicą. Ponieważ nadal oferuje usługi dla chińskich inwestorów, jego oficjalne konto na WeChat stało się głównym kanałem komunikacyjnym do dystrybucji informacji handlowych wśród użytkowników.
Jak dotąd jednak Huobi.com, który ma również zagraniczną platformę transakcyjną dostępną w Chinach, nadal funkcjonuje na WeChat. Raport Caixin dodaje, że organy nadzorcze chcą również nakłonić organy ścigania do dalszego blokowania adresów IP zagranicznych centrów kryptograficznych. Władze zwracają uwagę, że giełdy lekceważą zakaz oferowania ICO inwestorom krajowym.
• Te ICO prawdopodobnie jest oszustwem:
Kanadyjski regulator finansowy ostrzega przed potencjalnym oszustwem, niezarejestrowanym ICO – Cryptobank. Nadzorca finansowy Nowego Brunszwiku w Kanadzie, ostrzegł inwestorów kryptowalutowych o potencjalnym oszustwie na stronie bitcoin-bank.io, która proponuje zakup rzekomej kryptowaluty.
Zgodnie z tym oświadczeniem, Komisja ds. Usług Finansowych i Konsumenckich (FCNB) rozpoczęła badanie profilu firmy po tym, jak Bitcoin-bank.io pojawił się w reklamach na kanadyjskiej stronie internetowej. FCNB stwierdził, że firma nie jest ani zarejestrowana do handlu, ani do doradztwa w zakresie papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych, mimo że twierdzi, że świadczy te usługi w prowincji Nowy Brunszwik.
Na swojej stronie internetowej Bitcoin-bank.io oferuje „Cryptobanking w swoich najlepszych usługach”, rozwiązania dotyczące kart płatniczych i portfela kart kryptowalutowych. Strona promuje również własne ICO, z jedną monetą BTCB rozpoczynającą się od ceny 0,000975 BTC za jednostkę.
W swoim Whitepaper, zespół bitcoin-bank.io zauważa, że platforma jest nastawiona na nowych graczy w przestrzeni kryptowalutowej i nie wymaga żadnych wcześniejszych umiejętności handlowych:
To idealna platforma dla tych, którzy chcą mieć pasywny dochód na co dzień bez konieczności uczenia się związanych z nimi umiejętności kryptograficznych i handlowych lub czasu, aby oglądać rynki przez cały dzień.
FCNB poinformował również, że firma nie jest zarejestrowana na kalifornijskim adresie podanym na jej stronie internetowej. Ponadto, zgodnie z raportem, na liście pracowników firmy znajdują się fałszywe nazwiska wraz z załączonymi zdjęciami pobranymi z innych stron internetowych i skopiowanymi treściami.
W ubiegłym miesiącu kanadyjskie organy nadzoru rynku papierów wartościowych, zatwierdziły uruchomienie pierwszego w kraju opartego na Blockchain Exchange Traded Fund (ETF), Harvest Blockchain Technologies Index (HBLK). W grudniu 2017 r. naukowcy z Bank of Canada, wydali raport badający możliwość uruchomienia wydanej przez państwo cyfrowej waluty opartej na Blockchain – waluty Banku Centralnego (CBDC).
• Blockchain zyskuje popularność w branży motoryzacyjnej:
Niemiecki producent samochodów – BMW – rzekomo zakończył drugą współpracę z startupem Blockchain, tym razem w celu pozyskania etycznego kobaltu dla swoich produktów, jak informuje agencja Reuters, powołując się na prezesa startupu.
Zaledwie tydzień po tym, jak gigant motoryzacyjny zaprezentował umowę z chińską firmą dostawczą Vchhain z Blockchain, Douglas Johnson-Poensgen, CEO z mało znanego brytyjskiego startupu Circulor, powiedział, że współpracują z BMW w celu sprowadzania tzw „czystego kobaltu” w celu zapewnienia ich etycznego pochodzenia.
Kobalt pochodzi w przeważającej części z rozdartej wojną Demokratycznej Republiki Konga, gdzie jak niektóre materiały informują, wykorzystuje się tam do pracy dzieci i korzysta tzw „kopalni rzemieślniczych”, które podlegają nieformalnym ustawom.
Gdy system zostanie sprawdzony i działać będzie na dużą skalę, można zająć się trudniejszymi przypadkami, takimi jak kopalnie rzemieślnicze.
– powiedzia Johnson-Poensgen.
Najnowsza zmiana kontynuuje trend w branży motoryzacyjnej, w szczególności w Niemczech, koncentrując się na wykorzystaniu technologii Blockchain do wspierania innowacji i obniżania kosztów.
Wczoraj, właściciel Mercedesa – Daimler – uruchomił zupełnie nową kryptowalutę. Ta waluta, znana jako MobiCoin, ma na celu nagradzanie kierowców za bezpieczną i ekologiczną jazdę, a obecnie jest w trzymiesięcznej fazie testowej z 500. właścicielami samochodów. Pod koniec lutego, Porsche z powodzeniem wdrożyło i przetestowało technologię Blockchain we współpracy z berlińskim startupem XAIN.
• Japoński gigant kupuje udziały producenta CoolWallet:
Japońska grupa usług finansowych – SBI Holdings – kupiła 40% tajwańskiej firmy sprzętowej CoolBitX, wraz z portfelem kryptowalut.
W ostatnim przedsięwzięciu związanym z rosnącym zaangażowaniem SBI zarówno w kryptowaluty, jak i branże Blockchain, gigant finansowy dokonał nieujawnionej inwestycji, która przejęła prawie połowę udziałów w CoolBitX na własność. CoolBitX to aktualny producent CoolWallet – portfela sprzętowego, podobnego do karty kredytowej, która komunikuje się z urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth.
SBI prowadzi obecnie masową próbę technologii Ripple w odrębnym dużym przedsięwzięciu z udziałem około 60. banków, z których większość ma siedzibę w Japonii. Jeden z uczestników procesu, Woori Bank z Korei Południowej, ogłosił, że zamierza skomercjalizować przekazy pieniężne oparte na Ripple do końca tego roku.
Firma tymczasem opóźniła wprowadzenie własnej giełdy kryptowalut, ogłaszając to 27. lutego, powołując się na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa. Ta uwaga będzie również koncentrować się na kontynuowaniu CoolBitX, SBI notując swoje praktyki z innymi w swoim „wirtualnym ekosystemie walutowym”.
(…) Szukaliśmy bezpieczeństwa, wychwytywania zaawansowanych technologii w firmach zewnętrznych, a także dokładnego zarządzania ryzykiem w firmie, czyniąc ochronę aktywów klientów, najwyższym priorytetem.
– oświadcza komunikat prasowy, kontynuując:
W przyszłości, rozważając wykorzystanie technologii CoolBitX, dążyć będziemy do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa.
• Giełdy zaczerwieniły się od spadków:
Aż 28 mld dolarów w ciągu ostatniej doby upłynęło z rynku kryptowalut. Odzwierciedlenie tego jest widoczne na giełdach, gdzie niemal wszystkie coiny notują wyraźne korekty. Dla przykładu – cena Bitcoina spadła o 5%, Ethereum o 3,7%, a Ripple o 10,5%. Podobnie wygląda cały rynek. Kapitalizacja jego wynosi na ten moment 443 mld dolarów.
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
super!