#25 Aktualności z dn. 13.08.2017
Z niedzielnych wydarzeń: Bitcoin najdroższy w historii; Sony rozpoczyna współpracę z IBM; 50 mln dolarów na nowy fundusz VC; NEO liderem giełd.
• Bitcoin najdroższy w historii:
Kolejny raz w tym roku Bitcoin pobił rekord swojej wartości. Jego cena przekroczyła dziś 4000 dolarów za jednostkę. Najwięcej, bo aż 4190 dolarów, było można zaobserwować na giełdach Bitfinex i Bitstamp. Na giełdach polskich sięgnął z kolei ceny 15.300 zł. Jeśli spojrzymy z kolei na Azję to po przewalutowaniu, rekordzista osiągnął maksymalnie 4201 dolarów na chińskim OKcoin.
13. sierpnia minionego roku, Bitcoin kosztował zaledwie 580 dolarów za jednostkę. Wtedy niewielu spodziewało się, że jego cena poszybuje o kilkaset procent. W każdym miesiącu spotykamy się z opiniami, że już jest zbyt drogo, aby kupić. Wbrew powszechnym opiniom osób, które zazwyczaj nigdy nie zakupiły żadnych kryptowalut – rynek staje się coraz bardziej popularny, a jego użytkownicy mają ciągłe powody do zadowolenia, gdyż zawartość ich portfeli, pomnaża się w niewiarygodnym tempie.
Naturalnie korekty są nieodzownym elementem sukcesu każdej waluty na giełdzie, także i zapewne Bitcoin pominięty nie zostanie. Wielu ekspertów twierdzi, że warto wykazać się tutaj cierpliwością, bo już do końca tego rok, cena największej z kryptowalut, ma sięgnąć nawet 5000. dolarów.
• Sony rozpoczyna współpracę z IBM:
Japońska firma z branży elektronicznej – Sony – współpracuje z olbrzymem technologii IBM, aby opracować nową platformę edukacyjną, wykorzystującą technologię Blockchain w zabezpieczaniu i udostępnianiu zapisów uczniowskich. W swoim ogłoszeniu na początku sierpnia 2017. roku, partnerzy twierdzili, że platforma ta umożliwi nauczycielom wymianę informacji o postępach i osiągnięciach uczniów.
Platforma jest zasilana nowym produktem IBM – IBM Blockchain, który został oficjalnie uruchomiony na konferencji firmy Interconnect w Las Vegas w stanie Nevada w marcu br. Produkt korzysta z kodu źródłowego Fabricled Hyperledger open source – projektu, który został obsługiwany przez Fundację Linux.
Zgodnie z informacjami firmy Sony, w 2018 r. planuje się uruchomienie nowego produktu za pośrednictwem firmy zależnej – Sony Global Education. Sony twierdzi również, że nowa usługa będzie oferowana zarówno dla instytucji szkolnictwa podstawowego, jak i wyższego. W przyszłych planach firma Sony poinformowała, że nadal będą rozwijać dodatkowe usługi edukacyjne, które będą używać platformy Blockchain. W swoim oświadczeniu dotyczącym tej technologii, Masaaki Isozu, prezes Sony Global Education, zauważył:
Technologia może potencjalnie wpłynąć na systemy w wielu gałęziach przemysłu, a sfera edukacyjna nie jest wyjątkiem – dane edukacyjne są bezpiecznie przechowywane w Blockchain i dzielone między upoważnionymi użytkownikami (…) Grupa Sony rozważa też innowacyjne sposoby wykorzystywania tej technologii w różnych dziedzinach.
Taki ruch może być tylko początkiem współpracy między dwoma technologicznymi gigantami, które wzmacniają rolę, jaką odgrywa Blockchain w usługach publicznych i masowym zastosowaniu tej samej technologii, która jest kręgosłupem Bitcoina i innych kryptowalut.
• 50 mln dolarów na nowy fundusz VC:
Tezos, firma zajmująca się technologią Blockchain z Tim Draper, ogłosiła że wykorzysta 50 mln dolarów ze środków pozyskanych podczas ICO, aby uruchomić nowy fundusz VC (Venture Capital), przeznaczony na finansowanie firm działających na platformie Blockhain. Zgodnie z zapowiedzią:
Innowacje i wzrost ekosystemu jest najważniejszym priorytetem Fundacji Tezos.
Istniało duże zaniepokojenie tym, co Tezos zrobiłby z rekordowymi funduszami pozyskanymi przez ICO. Wiele osób sugerowało, że zrzuci Ethereum na rynek, powodując zapaść cen. Jednak wraz z zapowiedzią, firma przedstawiła plan finansowy i ogłosiła:
(…) Rozważnie zarządzamy portfelem Fundacji, aby przetrwać dziesięciolecia, poprzez niestabilne warunki rynkowe i głębokie zmiany społeczne. Nasze plany wydatków pozostaną konserwatywne i zbliżone do liczb przedstawionych w dokumencie opublikowanym wcześniej w Przeglądzie Tezosu.
Obecnie firma zajmuje się budową księgi handlowej. Tworzenie i rozwój platformy, rejestrowane są przez GitHub. Celem firmy jest stworzenie inteligentnego języka umowy tak szybko, jak to tylko możliwe, aby ułatwić programistom tworzenie aplikacje na platformie.
• NEO liderem giełd:
Większość kryptowalut na giełdach zanotowało przez ostatnią dobę drobne korekty. Jednym z wyjątków jest NEO, o którym pisaliśmy w tym miejscu. Chiński projekt zanotował wzrost o 42% i okazał się strzałem w dziesiątkę dla inwestorów. Mamy nadzieję, że przekazane informacje, zostały przez Was dobrze wykorzystane. Bitcoin, który osiągnął dziś swój historyczny rekord, wzrósł o 5,3%, a z kolei cena Ethereum obniżyła się o 3,1%. Kapitalizacja całego rynku nie zmieniła się szczególnie od wczorajszego dnia i wynosi 135,8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, bithub.pl. worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.