News

#260 Newsy z dnia 05.04.2018

Z czwartkowych wydarzeń: Nowa ustawa dot. Blockchain w Arizonie; Japońska grupa badawcza ustala wytyczne do regulacji ICO; Nieautoryzowany mining na obrzeżach Waszyngtonu; Japonia wzmacnia środki cyberbezpieczeństwa; Nieduże spadki na giełdach.

Nowa ustawa dot. Blockchain w Arizonie:

Po podpisaniu przez gubernatora stanu USA nowej ustawy korporacje z Arizony mogą przechowywać i udostępniać dane na Blockchainie. Przedstawiona po raz pierwszy przez Reprezentanta Jeffa Weningera, ustawa wnosi poprawki do przepisów w celu uznania danych zapisanych i przechowywanych w systemach wykorzystujących tę technologię.

Izba Reprezentantów Arizony uchwaliła projekt ustawy w ciągu ośmiu dni od jego wprowadzenia, a senat mniej więcej miesiąc później. Podczas gdy senat jednogłośnie zagłosował za uchwaleniem ustawy, czterech przedstawicieli Izby głosowało przeciwko lub wstrzymało się od głosu.

Poprawki pojawiły się rok po tym, jak Arizona zaczęła uznawać podpisy zarejestrowane na Blockchainie i inteligentne kontrakty jako dokumentację prawną. Nowe przepisy pojawiają się w związku ze wzrostem zainteresowania zastosowaniami technologii Blockchain w rządach stanowych USA.

Prawodawcy w Delaware  przyjęli podobne środki w 2017 r., stając się pierwszym stanem USA, które zapewniło podstawę prawną do handlu akcjami przy użyciu Blockchain. Podobnie, ustawa wprowadzona do legislatury w Nebrasce w 2018 r. pozwala stanowi na uznanie inteligentnych kontraktów i dokumentów przechowywanych na Blockchainie. Ustawa ta będzie również „autoryzować i definiować inteligentne kontrakty”, a także pozwala samemu rządowi na adaptację technologii DLT.

Japońska grupa badawcza ustala wytyczne do regulacji ICO:

Centrum Strategii Tworzenia Zasad na Uniwersytecie Tama opublikowało listę wytycznych dotyczących regulacji i pełnej legalizacji ofert monet początkowych (ICO) w Japonii, podaje Bloomberg.

Lista wytycznych od grupy badawczej wspieranej przez rząd zawiera przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), identyfikacji inwestorów, śledzenia postępu projektu, a także ochrony istniejących posiadaczy akcji i dłużników. Japońska Agencja Usług Finansowych rozpatrzy tę propozycję, która, jak twierdzi Bloomberg, za kilka lat może stać się prawem.

W dokumencie określono zasady emisji, takie jak zdefiniowanie i ujawnienie sposobu śledzenia postępów w białej księdze oraz ujawnienie potencjalnych wpływów na akcjonariuszy, inwestorów tokenowych i wierzycieli.

Dodatkowo, dokument określa zasady handlu, między innymi potwierdzenie tożsamości i adekwatności klienta (Know Your Customer), przyjęcie minimalistycznych standardów branżowych na aukcjach tokenów oraz ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych, takich jak wykorzystywanie informacji poufnych.

Dokument proponuje zastosowanie przepisów do trzech rodzajów ICO: przedsięwzięć typu venture, typu ekosystemu, do wspólnych działań między wieloma korporacjami lub jednostkami rządowymi oraz typu dużej firmy, do finansowania wewnętrznego, wysokiego ryzyka.

Raport wyraźnie identyfikuje ICO jako papiery wartościowe, podobnie do stanowiska przyjętego przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

ICO to przełomowa technologia, więc jeśli uda nam się wdrożyć dobre przepisy i zasady, mogą one stać się nowym sposobem na pozyskiwanie funduszy.

– powiedział badacz Kenji Marashima.

Jeden doradca grupy badawczej, Takuya Hirai, jest członkiem rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej i jednym z architektów prawa legalizującego giełdy kryptowalutowe w Japonii w zeszłym roku. Pozostali członkowie grupy to Yuzo Kano, szef największej japońskiej giełdy Bitcoinowej, BitFlyer Inc., a także eksperci z największych banków w kraju.

Nieautoryzowany mining na obrzeżach Waszyngtonu:

Komisarze Chelan Public Utility District (PUD) nakazali personelowi egzekwowanie moratorium na wydobycie kryptowalut po odkryciu niedozwolonej działalności miningowej, poinformował PUD.

Środki egzekucyjne obejmują grzywny i kary, odłączenie usługi, zgłaszanie nieautoryzowanych obciążeń sieci organom ścigania jako kradzieży mocy. Zaproponowane opłaty mogą wynosić 5.000 dolarów za nieautoryzowane operacje w obszarach mieszkalnych i od 7.000 do 10.000 dolarów w przestrzeni komercyjnej.

Komisarze zainteresowali się stanem i bezpieczeństwem systemów elektroenergetycznych po wykryciu kilku przypadków niedozwolonego wydobycia waluty cyfrowej, w tym w mieszkaniu, domu i małych magazynach. Każdy punkt zużywał wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby wzbudzić obawy o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ponieważ obiekty nie zostały zaprojektowane do takiego obciążenia.

Według dyrektora zarządzającego, Johna Stolla, miesięczne zużycie energii w mieszkaniu wzrósł z 500. kilowatogodzin (kwH) do ponad 11.000 kwH, co znacznie przekracza normy.

To o czym rozmawiamy to osoba, która celowo próbuje się wymigać i używać energii elektrycznej w sposób, do którego obiekt nie był zaprojektowany i robi to nie wnosząc wcześniej zapotrzebowania na usługę, która miałaby zaspokoić tego rodzaju potrzeby. Ponownie widzę powód, by wspierać instalację automatycznych liczników, aby móc skonfrontować się z tymi łajdakami, zanim spalą budynek mieszkalny, a może zabiją w tym czasie rodzinę lub dzieci.

mówi komisarz Garry Arseneault.

Posunięcie komisarzy PUD ma na celu odniesienie się do problemów związanych z bezpieczeństwem przy nieautoryzowanych operacjach, takimi jak przeciążenie sprzętu sieciowego, ryzyko pożaru dla sąsiadów, jak również dodatkowych kosztów związanych z dochodzeniami i monitorowaniem nielegalnych operacji kryptowalutowych.

Górnicy kryptowalut przybywali do niektórych małych amerykańskich miast z powodu niższych kosztów energii elektrycznej, co jest niezbędne do uzyskiwania zysków. W konsekwencji wiele małych miast zmaga się ze sprostaniem takiemu zapotrzebowaniu energetycznemu.

Japonia wzmacnia środki cyberbezpieczeństwa:

Japoński Departament Policji Metropolitalnej otworzył nowy budynek „Cyber” i przypisał 500 swoich agentów do jednostki egzekwowania prawa, która będzie zajmować się zwalczaniem cyberprzestępczości. Cyber będzie miał sześć oddziałów i wzmocni współpracę między dotychczas rozproszonymi organami. 

Ruch ten nastąpił po styczniowym włamaniu na japońską giełdę Coincheck okrzykniętym największą kradzieżą krypto w historii, podczas którego skradziono 532 mln dolarów. Poza tym pojedynczym wydarzeniem statystyki opublikowane przez japońską National Police Agency (NPA) ujawniły, że w 2017 r. ponad 6.2 mln dolarów w kryptowalutach zostało wyłudzonych lub skradzionych.

Dzięki śledzeniu przez NEM Foundtion brakujących NEM z Coinchecka, japońska policja była w stanie zidentyfikować i przesłuchać osobę w Tokio, która w lutym była w posiadaniu łupów Coinchecka. Źródła mówią, że do połowy marca 40 procent skradzionych funduszy zostało już wypranych a skradzione tokeny NEM pojawiły się na giełdach w Japonii i Kanadzie, w skutek czego zaprzestano ich dalszego śledzenia.

Japońska policja otrzymała 69.977 doniesień o cyberprzestępczości w okresie od stycznia do czerwca 2017 r.  NPA znalazło 200.000 fałszywych witryn zakupowych po badaniu cyberbezpieczeństwa w grudniu 2017 r.

W minionym roku średnia japońska firma wydała 10.45 mln dolarów na walkę z cyberprzestępczością. Według globalnego raportu IBM 2017 Japonia odnotowała wzrost średnich kosztów organizacyjnych o 52% w wyniku naruszeń danych.

Pomimo Coinchecka i osławionego upadku Mt.Gox z siedzibą w Tokio, szacuje się, że do około połowy światowego handlu Bitcoinami używa się jenów. Od 2-3 milionów właścicieli Bitcoinów to Japończycy, do tego 16 giełd kryptograficznych jest zarejestrowanych na nowych licencjach wydanych przez krajowy Urząd Nadzoru Finansowego (FSA).

Nieduże spadki na giełdach:

W ciągu ostatnich 24 godzin giełdy w dalszym ciągu odnotowują spadki, jednak nie tak duże w porównaniu do ostatnich dni. Patrząc na najważniejsze waluty: Bitcoin spadł o 2%, Ethereum o 0,1%, Ripple o 2,5% i Bitcoin Cash o 3,11%. Litecoin odnotował nieduży wzrost o 1% natomiast na tle wyróżnia się EOS ze wzrostem o 7,1%. Kapitalizacja całego ryku zmniejszyła się o 2 mld dolarów i wynosi obecnie 255,2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 14 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button