#28 Aktualności z dn. 16.08.2017
Z środowych wydarzeń: Chiny wykorzystają technologię Blockchain do gromadzenia podatków; Gdzie wydobywa się najwięcej Bitcoinów; Nowe perspektywy dla NEO; Wzrosty na giełdach.
• Chiny wykorzystają technologię Blockchain do gromadzenia podatków:
Rząd Chin poinformował, że będzie wykorzystywać technologię Blockchain do gromadzenia podatków i wystawiania elektronicznych faktur. Takie rozwiązanie pozwoli przechowywać dane online, w sposób zdecentralizowany, wykorzystując szeroko rozwiniętą sieć komputerów, które sprawdzają i rejestrują transakcje za pomocą metod kryptograficznych.
Chiny to druga pod względem wielkości gospodarka na świecie, a wdrożenie nowego rozwiązania będzie dużym krokiem w rozwoju systemu finansowego. Już teraz Chiny są obecnie liderem w zastosowaniu technologii Blockchain na świecie. Rząd włączył projekt jako priorytetowy w swoim pięcioletnim Krajowym Planie Informatyzacji w 2016. roku. Wśród możliwych zastosowań technologii w ramach planu są zarządzanie dokumentami medycznymi i deklaracjami podatkowymi.
Takie decyzje świadczą o olbrzymim znaczeniu w rozwoju gospodarki państw na całym świecie. Można spodziewać się, że Bitcoin i technologia Blockchain, na której opierają się wszystkie kryptowaluty, będą ważnymi siłami finansowymi i technologicznymi w przyszłości. Zarówno Japonia, jak i Korea Południowa również informują w wiadomościach o oficjalnej akceptacji Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, a Rosja otwarcie mówi, że chce zostać światowym liderem pod względem wydobycia kryptowalut.
Z zaciekawieniem obserwujemy dopiero rozpoczynający się „wyścig zbrojeń”, który w dzisiejszych czasach opiera się na mocy obliczeniowej komputerów.
• Gdzie wydobywa się najwięcej Bitcoinów:
Szacuje się, że począwszy od lipca 2017. roku rynek chiński odpowiada za 70% mocy całej sieci obliczeniowej skoncentrowanej na wydobywaniu Bitcoina. Takie przedsięwzięcia jak wydobywanie kryptowalut, podobnie jak inne formy działalności, wymagają nakładu kapitału. Do kosztów trzeba wliczyć budynek, urządzenia oraz koszty stałe, na które głównie składa się energia elektryczna.
Chiny wyprzedzają inne kraje, ponieważ taryfa za elektryczność jest jedną z najniższych na świecie. Energia elektryczna jest wytwarzana głównie przez węgiel, co stanowi 57 procent całkowitej produkcji, a po drugie moc hydrostatyczną, która stanowi 20 procent. Chiny są trzecią co do wielkości na świecie rezerwą węgla, będącym najtańszym źródłem energii wśród paliw kopalnianych, natomiast produkcja energii elektrycznej jest znacznie mniejsza niż w innych częściach świata.
Największe skupisko górników znajduje się w prowincji Sichuan w Chinach, szacując się na około 30 procent ogółu. Energia elektryczna kosztuje tam od 0,08 do 0,09 USD/kWh w celach komercyjnych i przemysłowych.
Sytuację przybliżył reporter z National Business Daily, który odwiedził kopalnię Bitcoina, zlokalizowaną w elektrowni wodnej BaJiaoQi. Firma ma ponad 5.800 maszyn, z czego każda kosztowała około 1.500 dolarów. Koszt budowy zakładu wyniósł właścicieli 750.000 dolarów, a łączny koszt ponad 9 mln dolarów. Inwestycja nie jest jednak finansowana wyłącznie przez firmę. Istnieje możliwość zakupienia maszyn przez zewnętrzne podmioty, które zostają podłączane do sieci, a firma gwarantuje serwis i obsługę urządzeń w zamian za udział w zyskach. Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka i kosztów związanych z inwestycją. Całe przedsięwzięcie generuje roczny przychód na poziomie 300. mln dolarów. Jednak zysk netto powinien uwzględniać czynniki takie jak wahania cen rynkowych oraz zmianę trudności wydobycia monet. Właściciel kopalni mówi, że w swojej działalności sprzedają tylko taką ilość monety, aby pokryć wydatki. Nadwyżka jest utrzymywana na przyszłość, ponieważ jest to długoterminowa strategia dla jego firmy. Wspomniał również, że nie wszystkie firmy górnicze stosują się do tej praktyki.
• Nowe perspektywy dla NEO:
Kilka dni temu pisaliśmy o kryptowalucie NEO, zwanej również „chińskim Ethereum”, która jest blokiem dla nowej „inteligentnej gospodarki”. NEO zachęca swoją innowacyjnością, a firma AdEx, która również notowana jest na giełdzie kryptowalut, ogłosiła, że współpracuje z systemem Smart Contracts NEO. AdEx niedawno udostępnił swój rdzeń, będący podstawową inteligentną umową, która uprawnia sieć do funkcjonowania. Po ocenie systemu NEO, grupa AdEx zdecydowała, że będzie to dobry wybór, aby przenieść się właśnie na tę platformę. To wydaje się być korzystne dla wszystkich stron. NEO, które ma być liderem „inteligentnej gospodarki”, również skorzysta na nowych relacjach.
Ivo Georgiev, prezes i założyciel AdEx mówi:
Widzimy ogromny potencjał NEO i dlatego staramy się stać się pierwszym DApp zorientowanym na NEO.
Jest to kamień milowy dla NEO, ponieważ celem tego projektu jest uzyskanie większej liczby DApp’ów na inteligentnej platformie kontraktowej. AdEx nadal jest w trakcie wdrażania prototypu swojej usługi reklamowej, która zgodnie z planem i białą księgą zostanie udostępniona publicznie w lutym 2018. roku. Zespół AdEx jest jednak pewny, że będzie gotowy kilka miesięcy wcześniej.
W miarę narastających wiadomości, cena AdEx (ADX) wzrosła w ciągu jednego dnia o 200%. NEO również widział skok na poziomie 25% w tym samym czasie.
• Wzrosty na giełdach:
Dzisiaj zdecydowana większość kryptowalut zwiększa swoją cenę. Z pierwszej dziesiątki największy wzrost zanotował DASH: 14,5%, na drugim miejscu NEO: 11,2%, na trzecim IOTA: 10,72%. Cena Bitcoina w ostatnich 24 godzinach wzrosła o 5,82% i wynosi 4.316 dolarów. Bitcoin stanowi 50,1% całego rynku kryptowalut, który warty jest 141,2 mld dolarów (+7,1 mld dolarów względem wczorajszej wartości rynku).
źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.