#281 Newsy z dnia 26.04.2018
Z czwartkowych wydarzeń: Filipiny wpuszczają krypto do specjalnej strefy ekonomicznej; Hiszpański bank udzielił pożyczki wykorzystując Blockchain; Samsung notuje rekordowy zysk kwartalny; Japońska firma inwestuje w regulowane ICO; Nieznaczne wzrosty na giełdach.
• Filipiny wpuszczają krypto do specjalnej strefy ekonomicznej:
Rząd Filipin pozwoli 10 firmom Blockchainowym i kryptowalutom działać w specjalnej strefie ekonomicznej, Cagayan Economic Zone, informuje Reuters.
Firmy będą pierwszymi firmami Blockchainowymi i kryptograficznymi, które legalnie będą działać na Filipinach po tym, jak Cagayan Economic Zone Authority (CEZA) utworzył centrum fintech, którego celem jest stworzenie azjatyckiej „Doliny Krzemowej”. CEZA jest przedsiębiorstwem państwowym, które zarządza wspomnianą specjalną strefą ekonomiczną.
Zamierzamy licencjonować 10 platform kryptowalutowych. Są to Japończycy, firmy z Hongkongu, Malezyjczycy, Koreańczycy. Mogą przejść do wydobywania kryptowalut, ICO lub mogą prowadzić giełdę.
– powiedział Raul Lambino, szef CEZA.
Podkreślił on, że transakcje wymiany fiat-krypto i krypto-fiat, powinny być przeprowadzane poza wyspami, aby uniknąć naruszania prawa filipińskiego.
Oczekuje się, że firmy wygenerują zatrudnienie w zamian za ulgi podatkowe, które otrzymają. CEZA będzie również wymagać, aby firmy zainwestowały co najmniej 1 mln dolarów w ciągu dwóch lat i zapłaciły do 100.000 dolarów opłat licencyjnych. Lambino dodał, że CEZA dodatkowo chce zbudować uniwersytet Blockchain i fintech, aby zapewnić wykwalifikowanych pracowników dla nowych firm.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na Filipinach w pierwszej połowie kwietnia wydała opinię na temat kryptowalutowych kontraktów „Cloud Mining”, domagając się ich klasyfikacji jako papierów wartościowych.
• Hiszpański bank udzielił pożyczkę wykorzystując Blockchain:
Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) stał się pierwszym globalnym bankiem, który udzielił pożyczki za pomocą technologii Blockchain. Hiszpański bank podał, że przeprowadził cały proces pożyczkowy, od negocjacji warunków do podpisania, używając rozproszonego rejestru, który informował zarówno bank, jak i pożyczkobiorcę o postępie pożyczki o wartości 75 mln euro. Korzystanie z Blockchain skróciło czas negocjacji z „dni do godzin”.
Dyrektor generalny BBVA, Carlos Torres Vila, powiedział, że bank w najbliższym czasie wykona jeszcze kilka takich transakcji, i że uruchomi również program pilotażowy z hiszpańską korporacją telekomunikacyjną Indra.
Blockchain ma silny wpływ na sferę kredytów korporacyjnych i konsorcjalnych, ponieważ takie kredyty są bardziej złożone niż kredyty konsumenckie:
Blockchain może zaoferować wyraźne korzyści wszystkim stronom na rynku kredytów korporacyjnych pod względem wydajności, przejrzystości, bezpieczeństwa … To kolejny mocny przykład tego, jak taką technologię można wykorzystać do zwiększenia jakości usług finansowych, co jest kluczowe dla naszej strategii.
– mówi Torrres Vila.
W ramach projektu pilotażowego BBVA wykorzystany zostanie prywatny Blockchain do negocjacji i zakończenia procesu udzielania pożyczki, po czym zostanie on zarejestrowany i ukończony na publicznym Blockchainie Etheruem. BBVA rozwija także zastosowania Blockchain do międzynarodowego handlu i pożyczek oraz wymiany walut.
BBVA entuzjastycznie przyjął nowe technologie i modele biznesowe. Zainwestował w kilka nowych przedsięwzięć, w tym SolarisBank, który pracuje nad stworzeniem pierwszego stanowiska do handlowania kryptowalutami w banku VPE w Niemczech.
• Samsung notuje rekordowy zysk kwartalny:
Samsung Electronics odnotował 58-procentowy wzrost zysków operacyjnych w pierwszym kwartale 2018 r. Wzrost ten wynika częściowo z dużego zapotrzebowania na chipy do koparek kryptowalutowych.
W czwartek Robert M. Yi, wiceprezes Samsunga ds. relacji inwestorskich, powiedział, że wzrost rentowności w handlu półprzewodnikami firmy odegrał znaczącą rolę w ustaleniu nowego rekordu kwartalnego zysku operacyjnego w wysokości 14 mld dolarów.
W biznesie półprzewodnikowym zyski znacząco wzrastają z roku na rok dzięki korzystnym warunkom rynkowym wynikającym ze znacznych wymagań dotyczących pamięci kart graficznych i serwerów, a także poprawie zarobków […] związanych z rosnącym popytem na chipy stosowane we flagowych smartfonach i miningu kryptowalutowym.
– wyjaśnia wiceprezes.
Podczas gdy Samsung nie ujawnił dokładnych zysków wygenerowanych dzięki chipom miningowym, wysokie wyniki idą w parze z lutowym ogłoszeniem giganta technologicznego, że obecnie produkuje procesory 8 nm i 11 nm, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu branży wydobycia kryptowalut.
Ekspansja Samsunga w zakresie miningu zwiększa również regionalną konkurencję w tym sektorze. Tajwański producent mikroprocesorów, TSMC, zgłosił podobny wzrost zapotrzebowania na chipy wydobywcze.
Samsung prognozuje, że popyt na procesory wydobywcze będzie nadal wzrastał w drugim kwartale, podczas gdy zyski z biznesów LSI i Foundry mogą się zmniejszyć ze względu na zmniejszenie popytu na komponenty smartfonów.
• Japońska firma inwestuje w regulowane ICO:
Japoński gigant usług finansowych SBI Holdings zainwestował w fintechową firmę Templum, która oferuje regulowane, tokenizowane papiery wartościowe. Strona internetowa Templum opisuje firmę jako dostarczającą „zgodne z przepisami rozwiązania Tokenized Asset Offerings (ICO jako papiery wartościowe) i późniejsze transakcje na rynku wtórnym”.
Inwestycja SBI Holding zakończyła 10 mln rundę zbierania funduszy, które Templum wykorzysta do przyciągnięcia instytucjonalnych i akredytowanych inwestorów. SBI Holding nie ujawnił dokładnej kwoty, którą zainwestował.
Japońska firma finansowa prowadzi obecnie 61-bankowe konsorcjum pracujące nad mobilną aplikacją płatności krajowych za pomocą technologii Ripple.
SBI minionej jesieni ogłosił plan uruchomienia własnej giełdy kryptowalut z Huobi, jednak z początkiem marca plany zostały przełożone na inny termin w celu poprawy bezpieczeństwa. Również w marcu SBI Holdings rozszerzył działalność w sferze kryptograficznej, kupując 40 procent tajwańskiej firmy produkującej sprzętowe portfele kryptowalutowe, CoolBitX.
• Nieznaczne wzrosty na giełdach:
Po 24h na giełdach, obserwujemy wzrosty cen większości walut. Z tych najważniejszych jedynie Bitcoin odnotował nieduży spadek na poziomie 0,9%. Wartość pozostałych walut wzrosła: Ethereum o 2,2%, Ripple o 1,7%, Bitcoin Cash o 4% i EOS o 3,2%. Na tle wyróżnia się Stellar, ze wzrostem o 11,8%.
Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 9.8 mld dolarów i wynosi obecnie 398.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 27,5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.