News

#284 Newsy z dnia 29.04.2018

Z niedzielnych wydarzeń: Oszuści wyłudzają kryptowaluty podszywając się pod znane osobistości; Kolejny przypadek okupu poprzez oprogramowanie ransomware; Francja znowu zmienia postawę wobec opodatkowania kryptowalut; Kapitalizacja rynku wciąż rośnie.

• Oszuści wyłudzają kryptowaluty podszywając się pod znane osobistości:

Założyciel i dyrektor generalny Telegramu, Pavel Durov, napisał w sobotę, 28. kwietnia, ostrzeżenie, że aplikacja do obsługi wiadomości przestała działać z powodu przegrzania się klastrów serwerów. Chwilę później, uwagę zwrócił kolejny tweet Durova, który miał wyrażać podziękowanie dla użytkowników za wsparcie w sytuacji i zachęcić ich do kliknięcia w opublikowany poniżej link w celu otrzymania nagrody.

Okazało się, że, Durov nie rozdaje żadnych nagród w postaci kryptowalut, a użytkownicy nie powinni interweniować w jakikolwiek sposób. Według raportu BlockShow Sunday, oszuści zdołali porwać zweryfikowane konto na Twitterze nieznanego szwedzkiego zespołu muzycznego – Club 8 – i zmienić jego nazwę oraz awatar, aby wyglądał niemal dokładnie jak oficjalne konto Durova. Dokonano tego w próbie wykorzystania zweryfikowanego konta, aby użytkownicy wierzyli, że są uczestnikami legalnej gratisowej kampanii.

Ogłoszenie fałszywych gratisów o wartości 5000 Ethereum i 1000 Bitcoinów zawiera linki do dwóch stron internetowych z adresami portfeli BTC i ETH oszustów. Zgodnie z raportem, oszustom udało się otrzymać około 1 Bitcoina od niczego niepodejrzewających ofiar w ciągu zaledwie 27. minut.

W przeszłości oszuści robili już podobne rzeczy, wykorzystując konto Pavla Durova na Twitterze, aby przekonać użytkowników do przekazania im swoich kryptowalut. 29. marca podobno zdołali ukraść około 60.000 euro w ETH, korzystając z przerwy w dostawie prądu na serwerach Telegramu. Na początku tego roku Cointelegraph poinformował również o wielu kontach Charliego Lee na Twitterze, obiecujących prezenty od Litecoina, po podjęciu przez Lee decyzji o sprzedaży wszystkich swoich Litecoinów w grudniu 2017 r. Z kolei w lutym media donosiły o innej sprawie na Twitterze, gdy oszuści opublikowali fałszywy gratisowy prezent w postaci 5000 ETH udając Elona Muska.

• Kolejny przypadek okupu poprzez oprogramowanie ransomware:

Dzielnica Leominster Public Schools również stała się ofiarą cyberataku. Dzielnica została zmuszona do zapłacenia 10.000 dolarów w Bitcoinie, aby móc odblokować ponownie swój system.

Hakerzy przejęli system komputerowy w Leominster Public Schools District w Massachusetts, zamykając go. Według Paula Deacon, nadinspektora okręgu szkolnego, w systemie komputerowym umieszczono blokadę i zażądano okupu. Tymczasem cyberprzestępcy zastrzegli, że okup powinien być zapłacony w Bitcoinie.

Według burmistrza, Deana Mazzarella, opłata za okup w wysokości 10.000 dolarów zostanie pobrana z funduszu ogólnego miasta.

Michael Goldman, tymczasowy szef policji w Leominster, powiedział, że przestępstwa nie można śledzić. Oświadczył, że podejrzewa, że ​​hakerzy pochodzili zza oceanu, prawdopodobnie z Europy. W rezultacie niewiele może zrobić dział policji. Goldman powiedział także, że doradza opłacenie okupu. Podkreślił również, że atak ransomware nie stanowił kradzieży danych.

Cybernetycznych ataki związane z kryptowalutą stają się coraz bardziej powszechne. W styczniu 2018 r. Hancock Health w Indianie został dotknięty atakiem ransomware. Szpital został zmuszony do zapłacenia hakerom 55.000 dolarów w Bitcoinie. Być może najbardziej popularnym ransomware – złośliwym oprogramowaniem wyłudzającym Bitcoiny – jest wariant WannaCry, który spowodował poważne zakłócenia na całym świecie w 2017 roku, atakując systemy komputerowe i żądając Bitcoina jako okupu. Ofiarami ataku byli między innymi U.K. NHS i firmy technologiczne w Hiszpanii, Tajwanie, Ukrainie oraz Rosji.

Posiadanie aktualnego systemu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem może pomóc w zapobieganiu atakom ransomware. Ponadto użytkownicy powinni regularnie wykonywać kopie zapasowe w witrynach, które nie są bezpośrednio powiązane z ich systemami. W przypadku włamania użytkownicy mogą przywracać swoje systemy z kopii zapasowych, zamiast płacić okup. Jednak żaden system nie jest całkowicie odporny na ataki.

• Francja znowu zmienia postawę wobec opodatkowania kryptowalut:

Francja ma opodatkować zyski ze sprzedaży kryptowalut jako zyski kapitałowe od ruchomości. Kraj zmienił podejście, by obniżyć stopy z 45% do 19%. Wcześniej w tym roku Najwyższy Sąd Administracyjny Francji został zapytany w imieniu podatników, kwestionujących ustanowiony reżim, obowiązujący od lipca 2014 r., dotyczący opodatkowania Bitcoinów i innych transakcji związanych z kryptowalutami.

Zgodnie z wyżej wymienionym prawodawstwem podatkowym zyski ze sprzedaży kryptowalut uznawano za zyski komercyjne i przemysłowe w przypadku zwykłej i ciągłej działalności oraz jako niekomercyjne zyski w wydarzeniach okazjonalnych. Dzięki tej kategoryzacji podatnicy byli poddawani różnym stawkom, które mogły osiągnąć nawet 45%.

Jak donosiły francuskie media Le Monde, Rada Stanu zmieniła podejście, by częściowo orzekać na korzyść powodów w powyższej sprawie. Instytucja postanowiła ponownie rozważyć, w jaki sposób reguluje się zyski wynikające ze sprzedaży kryptowalut, a teraz widzi je jako zyski z ruchomości. Oznacza to, że mają być opodatkowane zryczałtowaną stawką 19%, która jest znacznie niższa niż poprzednia pozycja, nawet jeśli doda się uogólnioną składkę społeczną (CSG) do 17,2%.

Rada Stanu również poinformowała, że ​​”istnieją określone okoliczności specyficzne dla transakcji aktywów kryptograficznych, które mogą sugerować, że podlegają one przepisom dotyczącym innych kategorii dochodów”. Innymi słowy, jeśli zyski kapitałowe wynikałyby na przykład z działań innych niż sprzedaż związana z kryptowalutą, ale na przykład z wydobyciem Bitcoinów, zaliczałyby się one do kategorii zysków komercyjnych i przemysłowych zgodnie z poprzednim reżimem, niezależnie od tego, czy działalność ta była prowadzona, czy była tylko okazjonalna. W związku z tym zyski te będą opodatkowane według wyższej stawki 45%.

Pod koniec ubiegłego roku szef AMF (francuski regulator rynku akcji Authorité des Marchés Financiers) wyraził swoją pozytywną opinię na temat kryptowalut, stwierdzając, że mogą one spełnić uzasadnioną potrzebę biznesową. Jednak ogólna postawa kraju zmieniła się wiele razy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Widzieliśmy już, że gubernator Banku Francji wzywa do położenia większego nacisku na giełdy kryptowalut.

• Kapitalizacja rynku rośnie: 

Dziesięć największych kryptowalut pod względem wartości rynkowej jest dziś w większości zielonych. Rynki dokonują wstępnej poprawy po znacznym spadku na początku tygodnia.

Bitcoin osiągnął 9.500 dolarów we wczesnych godzinach handlu. Moneta oscyluje wokół 9.250 dolarów, z przyrostem wartości mniejszym niż 1 procent w ciągu 24 godzin. Ethereum spadło nieznacznie, po tym jak wczoraj przekroczyło 5 procent, a obecnie wynosi około 674 dolarów, co oznacza spadek o 0,5 procent w stosunku wczorajszej wyceny. Spośród dziesięciu największych monet na Coinmarketcap, NEO osiąga najsilniejsze zyski, ponad 10 procent. EOS odnotował również wzrost o ponad 10 procent w tym samym 24-godzinnym okresie, wyciskając około 20,9 dolara, co wskazuje, że rynki nadal pozytywnie reagują na przedpremierową platformę skalowania Blockchain EOSIO Dawn 3.0 z 6. kwietnia.

Kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie około 430 mld dolarów, przy dominacji Bitcoina na poziomie 37%. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 32,6 mld dolarów dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button