#286 Newsy z dnia 01.05.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Uniwersytet Londyński rezygnuje z Fundacji IOTA; Nie taki Bitcoin straszny; Unia Europejska skorzysta z Blockchain; Maj rozpoczęty uszczupleniem rynku.
• Uniwersytet Londyński rezygnuje z Fundacji IOTA:
Centrum Technologii Blockchain (CBT) w University College London (UCL) opublikowało ogłoszenie na swojej stronie internetowej, że zlikwidowało swoje powiązania z Fundacją IOTA, jak poinformowało TNW.
Notatka podkreśla zaangażowanie CBT w otwarte badania bezpieczeństwa:
Centrum UCL dla technologii Blockchain nie jest już powiązane z Fundacją IOTA. W związku z niedawnym raportem informacyjnym, potwierdzamy nasze poparcie dla otwartych badań nad bezpieczeństwem, jako warunek wstępny dla zrozumienia zapewnień dostarczanych przez technologię Blockchain. Niewskazane jest, aby badacze bezpieczeństwa byli narażeni na groźby podjęcia kroków prawnych w celu ujawnienia ich wyników.
Choć pozostaje to niepotwierdzone, aluzja CBT do ostatnich doniesień prasowych i naukowców, jakoby ludzie z UCL poddawani byli groźbom, wydaje się być odniesieniem do kontrowersyjnego odrzucenia raportu o luce IOTA, opublikowanego we wrześniu zeszłego roku w ramach MIT’s Digital.
Chociaż IOTA zareagowała, naprawiając lukę, sugeruje się, że taki atak spowodowałby zagrożenie dla funduszy użytkowników. Sytuacja uległa pogorszeniu 17. października, kiedy pojawił się wyciek korespondencji, ukazującej głównego programistę IOTA, Siergieja Ivancheglo, działającego niezależnie od fundacji IOTA, który groził sądem jednemu z badaczy.
Oprócz decyzji o zerwaniu powiązań z IOTA, wydaje się, że University College of London usunął wszystkie wpisy dotyczące IOTA ze strony internetowej CBT. W miejscu IOTA na stronie CBT, pojawia się teraz błąd 404, ale nadal można pobrać wersję zarchiwizowaną.
W odpowiedzi na prośby użytkowników, CBT wyjaśniło:
CBT nie jest powiązana z fundacją IOTA, natomiast fundacja IOTA była członkiem UCL CBT Industry Alliance. Nie mamy nic do dodania w odniesieniu do tego, co już zamieściliśmy na naszej stronie. Możemy po prostu dodać, że CBT przerwał współpracę z fundacją IOTA do odwołania.
Od czasu publikacji ten informacji, żaden z przedstawicieli z fundacji IOTA, nie odpowiedział na prośby o komentarz na temat decyzji UCL.
• Nie taki Bitcoin straszny:
Najnowszy raport Gov’t z Hongkongu przekazuje, że Bitcoin stawia „średnio-niskie” ryzyko w przestępczości finansowej, jak podaje Hongkong Financial Services and Treasury (FSTB).
Raport miał ustanowić status dot. prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Stwierdzono w nim wyraźnie, że wirtualne waluty, takie jak Bitcoin, nie są szczególnie wykorzystywane w żadne rodzaje przestępstw finansowych, choć istnieje wrodzona podatność na możliwość prania pieniędzy.
W raporcie wspomniano o wykorzystaniu kryptowalut w piramidach, tzw. Ponzi oraz cyberprzestępczości. W raporcie powołuje się w szczególności na raporty policyjne, gdzie w latach 2013-2017 w tego rodzaju pozaprawnych przedsięwzięć, udział miało 167 Bitcoinów.
Chociaż nie znaleźliśmy znaczącego ryzyka w tych nowoczesnych metodach płatności, jest to szybko rozwijająca się dziedzina, wymagająca ciągłego monitorowania.
– stwierdza raport, zaznaczając, że organy nadzoru finansowego w Hongkongu oraz organy ścigania, będą wspólnie pracować, aby przyjrzeć się zagrożeniom związanym z ICO i ogólnie kryptowalutami.
Zgodnie z raportem, kryptowaluty nie są uważane za prawny środek płatniczy w Hongkongu. FTSB sugeruje, że ponieważ Hongkong jest jedną z najbardziej wolnych gospodarek świata z dynamicznym rynkiem walutowym i brakiem kontroli kapitału, VC nie są zatem tak atrakcyjne, jak w gospodarkach, w których ludzie mogą próbować ominąć kontrole walutowe lub szukać schronienie od wysokiej stopy inflacji:
Kryptowaluty nie są w głównej sferze zainteresowania na ten moment (…) W kraju użycie Bitcoina pozostaje na znikomym poziomie.
Na końcu, dopisano również, że stojące w Hongkongu bankomaty BTC nie są powszechnie używane przez obywateli.
• Unia Europejska skorzysta z Blockchain:
Komisja Europejska uznała technologię Blockchain za część swoich ram w celu zwalczania rozpowszechniania fałszywych informacji w Internecie, jak podaje TechCrunch.
KE określiła Blockchain jako kluczową część tego, co nazwałaby Kodeksem Praktyki Dezinformacji, który zamierza wprowadzić do lata 2018 r. Według opublikowanej ostatnio przez Komisję Europejską informacji prasowej, technologia Blockchain jest jedną z nowych technologii, które zmieniają sposób, w jaki informacje są tworzone i rozpowszechniane oraz mają potencjał, aby odgrywać centralną rolę w przeciwdziałaniu dezinformacji w dłuższej perspektywie.
KE twierdzi, że aplikacje Blockchain mogą pomóc zapewnić przejrzystość, niezawodność i identyfikowalność wiadomości w Internecie. Komisja dodała, że technologia ta może być łączona z innymi procesami identyfikacji:
Innowacyjne technologie, takie jak Blockchain, mogą pomóc w zachowaniu integralności treści, zweryfikować wiarygodność informacji lub ich źródeł, umożliwić przejrzystość i identyfikowalność oraz promować zaufanie do wiadomości wyświetlanych w Internecie. Można to połączyć z wykorzystaniem godnej zaufania elektronicznej identyfikacji, uwierzytelniania i zweryfikowanych pseudonimów.
Kolejnym krokiem Komisji jest opracowanie ogólnounijnego kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji, który ma zostać opublikowany do lipca 2018 r.
Rozwój Blockchain zostanie również uwzględniony w działaniach badawczych w ramach programu prac Unii Europejskiej w zakresie finansowania badań „Horyzont 2020”, który jest uważany za największy unijny program finansowania badań i innowacji w historii.
• Maj rozpoczęty uszczupleniem rynku:
Nowy miesiąc nie rozpoczął się najlepiej dla inwestorów kryptowalut. Z rynku upłynęło przez ostatnią dobę 26 mld dolarów, ustawiając łączną kapitalizację na poziomie 413 mld dolarów. Kiedy Bitcoin spada, kroczą za nim pozostałe waluty i nie inaczej było tym razem. Cena BTC zmalała o 3,5% i podobnie ma się z innymi czołowymi kryptowalutami – Ethereum spadł o 3,8%, Ripple o 2,6%, a Bitcoin Cash, którego 15. maja czeka fork – o 6,7%.
Wśród 30. największych walut, zdecydowanie na tle pozostałych wyróżnił się Verge, notując wzrost aż o 19,8%, jako jedna z dwóch walut, które nie doświadczyły korekty. Wybronił się też Stellar, którego wartość od wczoraj nie zmieniła się. Największy spadek dotknął projektu TRON – o 9,7%.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.