#297 Newsy z dnia 12.05.2018
Z sobotnich wydarzeń: Pierwsze regulowane kontrakty terminowe futures dla Ethereum; Bank Centralny Zimbabwe zakazuje kryptowalut; Facebook rozważa wdrożenie własnej kryptowaluty; IBM sponsoruje konkurs na charytatywną platformę Blockchainową; Korekty na giełdach utrzymują się.
• Pierwsze regulowane kontrakty terminowe futures dla Ethereum:
Crypto Facilities, brytyjska platforma do handlowania kryptowalutami, wprowadziła pierwsze regulowane kontrakty terminowe typu futures dla Ethereum, drugiej co do wielkości cyfrowej waluty na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.
Crypto Facilities, które jest regulowane przez Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) Wielkiej Brytanii, rozpoczęła handel instrumentami pochodnymi Ethereum w piątek o godz. 16:00. Produkty pozwolą inwestorom na zajmowanie długiego lub krótkiego stanowiska przy kryptowalutach, co według nich pozwoli im „poszerzyć możliwości inwestycyjne i skuteczniej zarządzać ryzykiem”.
Poprzez kontrakty terminowe dla Etherium, londyńska firma rozszerzy swoją ofertę instrumentów pochodnych, która obecnie obejmuje kontrakty terminowe dla Bitcoina i Ripple. Płynność produktu będzie dostarczana przez firmy handlowe Akuna Capital i B2C2, które mają siedzibę odpowiednio w Chicago i Londynie.
[…] Sieć Ethereum jest pierwszoplanowym Blockchainem dla inteligentnych kontraktów i wierzymy, że ten nowy instrument handlowy przyciągnie więcej inwestorów i zwiększy płynność na rynku.
– powiedział Timo Schlaefer, dyrektor generalny Crypto Facilities.
Doniesienia o niepewności regulacyjnej dotyczące tego, czy Ethereum kwalifikuje się jako papier wartościowy, zostały odrzucone przez współzałożyciela Fundacji Ethereum, Josepha Lubina. Odnosząc się do ostatnich kontrowersji, Schlaefer powiedział:
Decyzja o tym, czy Ethereum jest papierem wartościowym, należy do innych jurysdykcji. Crypto Facilities to platforma instrumentów pochodnych i jest zgodna z obowiązującymi przepisami.
Schlaefer stwierdził również, że obecność kontraktów terminowych Ethereum zasygnalizuje, że dojrzał on w sposób podobny do Bitcoina:
Bitcoin przeszedł proces dojrzewania jako aktyw finansowy na rynku kontraktów terminowych w ubiegłym roku. W tym roku Ethereum podąża podobną ścieżką.
– powiedział.
• Bank Centralny Zimbabwe zakazuje kryptowalut:
Bank Centralny Zimbabwe zakazał instytucjom finansowym zajmowania się kryptowalutami, donoszą lokalne media, NewsDay.
Zgodnie z doniesieniami, dyrektor Banku Rezerw Zimbabwe (RBZ) i rejestrator instytucji bankowych, Norman Mataruka, wydali okólnik wszystkim instytucjom finansowym, aby w ciągu 60 dni zakończyły obsługę giełd kryptowalutowych i zaczęły likwidować istniejące konta związane z kryptografią.
Instytucje finansowe zostały zobowiązane do zapewnienia, że „nie używają, nie handlują, nie posiadają i nie zawierają transakcji w walutach wirtualnych”, co dotyczy zarówno firm, jak i osób fizycznych. Wyjaśniając decyzję, Mataruka podkreślił wzajemne powiązania kryptowaluty i tradycyjnego fiducjarnego systemu finansowego, stwierdzając, że RBZ ma „obowiązek ochrony integralności systemów płatniczych”, a przy kryptowalutach bank centralny nie jest w stanie tego zapewnić.
Gubernator RBZ, John Mangudya, ostrzegł społeczeństwo w oddzielnym oświadczeniu, że osoby handlujące kryptowalutami w kraju robią to na własne ryzyko.
Każda osoba, która kupuje, sprzedaje lub w inny sposób dokonuje transakcji w kryptowalutach, w trybie online lub w inny sposób, robi to na własne ryzyko i nie będzie mogła odwołać się do banku rezerw lub do jakiegokolwiek organu regulacyjnego w kraju.
– powiedział Mangudya.
W listopadzie 2017 r. RBZ uznał używanie kryptowalut takich jak Bitcoin za nielegalne do czasu, gdy władze finansowe opracują odpowiednie ramy regulacyjne.
• Facebook rozważa wdrożenie własnej kryptowaluty:
Facebook podobno rozważa stworzenie własnej kryptowaluty, informuje strona Cheddar. Według anonimowych źródeł Cheddara, ludzi „zaznajomionymi z planami Facebooka”, gigant mediów społecznościowych jest bardzo poważny co do planów wdrożenia wirtualnej monety do aplikacji.
Niepotwierdzone informacje pochodzą z tego samego tygodnia, w którym platforma ogłosiła, że David Marcus, szef aplikacji Messenger, przejdzie do specjalnej grupy badawczej zajmującej się technologią Blockchain.
Wybór Marcusa do działań w zakresie Blockchain był natychmiastowo widoczny, wcześniej dyrektor wykonawczy pracował w sferze finansów w systemie PayPal, a następnie, w grudniu 2017 r., dołączył do komisji amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase. W tym czasie dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong, pochwalił międzynarodowe doświadczenie Marcusa w dziedzinie płatności i komunikacji mobilnej.
Ruch ten przedstawia osobliwe zestawienie dla Facebooka – platforma zablokowała w styczniu reklamy związane z kryptowalutami. Powołując się również na „wprowadzające w błąd lub oszukańcze praktyki promocyjne”, zakaz został wkrótce skopiowany zarówno przez Google, jak i Twittera.
• IBM sponsoruje konkurs na charytatywną platformę Blockchainową:
Amerykański międzynarodowy gigant technologiczny IBM nawiązał współpracę z Global Citizen, organizacją pozarządową zajmującą się łagodzeniem ubóstwa, aby sponsorować konkurs na platformę Blockchain do darowizn charytatywnych.
Zgodnie z oświadczeniem IBM, jednym z wyzwań stojących przed filantropijnymi organizacjami jest zapewnienie, że przekazane fundusze są wykorzystywane w sposób efektywny i wydajny, co jest zgodne z misją organizacji.
Jeśli mamy rozwiązywać problemy społeczne, takie jak skrajne ubóstwo lub choroby zakaźne, musimy upewnić się, że każda sprawa otrzymuje obiecywane pieniądze, szczególnie od najbardziej wpływowej grupy donatorów na świecie: rządów federalnych.
– czytamy w informacji prasowej.
Konkurs IBM i Global Citizen ma na celu stworzenie bodźca do utworzenia platformy Blockchain, którą będzie można zastosować do śledzenia zobowiązań filantropijnych od ich otrzymania do ich ostatecznego wykorzystania.
Konkurs „Challenge Accepted” prosi uczestników o zbudowanie trójczłonowej sieci na platformie IBM Blockchain, w której darowizny przeznaczone na konkretną sprawę i transfery środków są dokonywane przez rząd, zarejestrowane przez organizacje pomocowe i zatwierdzone przez Global Citizen.
Zwycięskie zgłoszenie będzie miało swój MVP (Minimum Viable Product) prezentowany na stronie internetowej IBM, odbędzie warsztat z IBM, Global Citizen i liderami branży, w celu omówienia sposobu wdrożenia aplikacji, a ich kod zostanie udostępniony innym programistom pracującym nad podobnymi projektami.
• Korekty na giełdach utrzymują się:
Po 24h korekty na giełdach nadal się utrzymują, jednak nie są już tak ostre. Bitcoin notuje spadek wartości na poziomie 2,8%, Ethereum 3%, Ripple 3,2%, Bitcoin Cash 0,8%, EOS 9,7%%, oraz Litecoin 1,7%.
Kapitalizacja całego rynku zmalała o 10 mld dolarów i wynosi obecnie 380 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 25,6 mld dolarów.