#298 Newsy z dnia 13.05.2018
Z niedzielnych wydarzeń: Południowokoreański koncern wdrożył własny Blockchain i kryptowalutę; Blockchain motorem kolejnej rewolucji przemysłowej; Indie nastawione wrogo do kryptowalut; Odbicie cen na giełdach.
• Południowokoreański koncern wdrożył własny Blockchain i kryptowalutę:
LG CNS, filia południowokoreańskiego koncernu LG Corporation, która świadczy usługi w zakresie technologii informacyjnych, niedawno uruchomiła własną usługę opartą na Blockchain – informuje lokalna agencja Yonhap News Agency.
Blockchain LG CNS, nazwany „Monachain”, zapewnia cyfrowy system uwierzytelniania, a także cyfrową walutę i cyfrowe narzędzie do zarządzania łańcuchem dostaw. Jak donosi lokalne źródło, Monachain umożliwia nowy typ identyfikacji, zdecentralizowany identyfikator (DID), który może być używany do osobistej identyfikacji i płatności online za pośrednictwem inteligentnych urządzeń. Monachain umożliwia również użytkownikom otwieranie portfela cyfrowego i prowadzenie operacji finansowych. Według raportu, LG CNS dąży do porozumienia z bankami krajowymi, aby przedstawić swoją działalność w zakresie cyfrowej waluty szerszemu gronu odbiorców. Przedstawiciel LG CNS skomentował:
Co więcej, Monachain może pomóc właścicielom firm zwiększyć produktywność, ponieważ firma oferuje cyfrowy system zarządzania łańcuchem dostaw, który umożliwia dostawcom wydajne zarządzanie całym procesem produkcyjnym.
W maju 2017 r. LG CNS nawiązało współpracę z R3, konsorcjum typu blockchain, składającym się z ponad 200 firm.
• Blockchain motorem kolejnej rewolucji przemysłowej:
Steve Chiavarone, wiceprezes ds. finansów w firmie usług finansowych – Federated Investors, opublikował komentarze na temat technologii Blockchain jako „czynnika wzrostu gospodarczego” w wywiadzie dla CNBC.
Odpowiadając na pytanie, czy Blockchain będzie motorem wzrostu gospodarczego, Chiavarone zwrócił uwagę na potencjał automatyzacji i zwiększenie efektywności. Ocenił Blockchain w pierwszej piątce kluczowych technologii, które będą napędzać kolejną rewolucję przemysłową, wraz z automatyzacją, robotyką, sztuczną inteligencją i Internetem rzeczy (IoT). Zapytany, w jaki sposób inwestorzy mogą wykorzystać potencjał Blockchain, Chiavarone zwraca uwagę na firmy takie jak Nvidia i Intel, które odnoszą się do produkcji chipów komputerowych wykorzystywanych w górnictwie. Zauważa również, jak duże banki, takie jak Bank of America, zaczęły interesować się Blockchainem i dużo w to inwestują. Ponadto stwierdził, że każda firma korzystająca z łańcucha dostaw może z tego skorzystać.
Chiavarone jest wiceprezesem i dyrektorem ds. Portfela w Federated Investors, który podobno zarządza aktywami o wartości 392,2 mld dolarów. 8. maja zebrały się dwie Podkomisje Domu Stanów Zjednoczonych w celu omówienia potencjalnych korzyści wynikających z wdrożenia technologii Blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W trakcie spotkania stwierdzono, że technologia ta może być wykorzystywana w różnych dziedzinach, od amerykańskiej służby celnej i ochrony granic do bezpieczeństwa cybernetycznego, pomimo obecnego braku ogólnoświatowych standardów.
• Indie nastawione wrogo do kryptowalut:
Reserve Bank of India (RBI) zabronił bankom i innym instytucjom finansowym ułatwiania transakcji kryptowalutowych w kraju. W odpowiedzi na to koalicja składająca się z czterech platform wymiany kryptowalut i innych startupów, złożyła w sądzie petycję, kwestionując dyrektywę RBI. Decyzja Sądu Najwyższego zostanie rozpatrzona 17. maja.
Indyjski Bank Centralny zakazał bankom i innym regulowanym organizacjom finansowym zajmowania się transakcjami kryptowalutowymi w ubiegłym miesiącu. Utrzymywał, że taka decyzja leży w interesie inwestorów, powołując się na fakt, że kryptowaluty stanowiły narzędzie do nieuczciwych działań. Zdaniem RBI, ogrom zagrożeń związanych z rynkiem kryptowalut zmuszał go do podjęcia działań. Wielu respondentów odpowiadających na zakaz wyraziło swój sprzeciw wobec tej decyzji. Uważają, że ruch ten zagraża wzrostowi i rozwojowi krajowego rynku kryptowalut. Inni wskazują na niejasny język zakazu, kwestionując jego konstytucyjność.
Przed wprowadzeniem zakazu RBI wydał trzy oddzielne komunikaty prasowe ostrzegające przed inwestycjami kryptowalutowymi. Rząd kraju jest również wrogi wobec kryptowalut. Pomimo tej wrogości istnieją doniesienia, że RBI chce stworzyć narodową kryptowalutę dla Indii.
• Odbicie cen na giełdach:
W ciągu ostatniej doby rynek kryptowalut powiększył się o 22 mld dolarów. Zdecydowana większość projektów zanotowała wzrosty cen swoich coinów. Bitcoin, który stanowi 36% całego rynku, wzrósł o 3,5% i kosztuje 8.690 dolarów. Z pierwszej dziesiątki największych projektów pod względem kapitalizacji, największy wzrost zanotował TRON; 16%, dobry wynik osiągnął również Stellar; 12,7% i bardzo podobny Ripple; 11,2% oraz Ethereum; 10,6%.
Całkowity obrót na giełdach wyniósł 18,8 mld dolarów a kapitalizacja rynku jest na poziomie 406,6 mld dolarów.
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.