News

#302 Newsy z dnia 17.05.2018

Z czwartkowych wydarzeń: List BitBay do Mateusza Morawieckiego; Pierwsza Blockchainowa transakcja obligacji komercyjnych; Zużycie energii minigiem zwiększa się; SEC edukuje krypto inwestorów o oszustwach; Leniwy dzień na giełdach.

List BitBay do Mateusza Morawieckiego:

Prezes giełdy BitBay napisał otwarty list do Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. Jest on napisany w imieniu giełdy oraz całej społeczności, i wyraża gotowość do współtworzenia jasnych reguł i zasad korzystania z technologii Blockchain i kryptowalut w Polsce.

Sylwester Suszek, prezes i założyciel BitBay, kilka dni temu przyznał, że ze względu na problemy stwarzane przez Polski rząd, podjął decyzję o przeniesieniu firmy na Maltę.

Pierwsza Blockchainowa transakcja obligacji komercyjnych:

Rosyjski bank Sberbank CIB i firma telekomunikacyjna MTS przeprowadziły, jak mówią, pierwszą w kraju transakcję obligacji komercyjnych z wykorzystaniem technologii Blockchain.

MTS ogłosił, że umieścił komercyjne obligacje w wysokości 750 mln rubli (12.11 mln dolarów) wykorzystując własnościową platformę Blockchain dostarczoną przez National Settlement Depository, a głównym kupującym jest Sberbank. Wyemitowane obligacje mają 182 dni zapadalności z roczną stopą kuponu w wysokości 6,8 procent i zostały wprowadzone na rynek OTC, podaje komunikat prasowy. W transakcji zastosowano metodę rozliczania „dostawa kontra płatność” (DVP) oraz była zgodna z rosyjskim ustawodawstwem.

Andrey Kamensky, wiceprezes ds. finansów, inwestycji oraz fuzji i przejęć w MTS, powiedział, że udana transakcja Blockchain została przeprowadzona przez cały łańcuch rozliczeniowy, od lokowania środków zabezpieczających i otrzymania gotówki po spełnienie wszystkich zobowiązań wobec inwestora.

MTS zamierza nadal stosować rozwiązania oparte na Blockchain, głównie na rynkach finansowych, ze względu na wyraźną przewagę [technologii] w zwiększaniu przejrzystości transakcji i zaufania uczestników, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów transakcji.

– dodał.

NSD, centralny depozyt dla największej rosyjskiej giełdy papierów wartościowych, w październiku 2017 r. ogłosił testy platformy handlu emisjami opartej na platformie Hyperledger. W tym czasie Raiffeisenbank Russia przetestował już system, kupując obligacje o wartości 10 mln dolarów w sieci komórkowej.

Według Eddiego Astanina, prezesa zarządu NSD pionierska transakcja między Sbierbankiem i MTS potwierdziła status Blockchainu jako wydajnej technologii przemysłowej zapewniającej poufność i szybkość podczas rozrachunku papierów wartościowych.

Zużycie energii minigiem się powiększa:

Ekonomista Alex de Vries, który opublikował artykuł „Problem rosnącej energii Bitcoina” w czasopiśmie naukowym Joule, powiedział Independent, że kopanie Bitcoina będzie zużywać 0,5 procenta światowej energii do 2018 roku.

De Vries wnioskuje, że ponieważ sieć Bitcoina zużywa obecnie około 2,55 GW energii elektrycznej i zmierza w kierunku 7,67 GW w przyszłości (dla odniesienia, Irlandia zużywa 3,1 GW i Austria 8,2 GW), sieć ma duży problem, który szybko rośnie. Jednakże zauważa również, że rozwiązania takie jak Lightning Network mogą złagodzić sytuację.

Wydobywanie Bitcoinów wymaga energii do wykonywania obliczeń, które w rezultacie dają górnikom nagrodę w postaci Bitcoina. W połowie lutego doniesiono, że w 2018 r. wydobycie kryptograficzne w Islandii pochłonie więcej energii elektrycznej niż gospodarstwa domowe. Debata nad tym, czy mining Bitcoinów jest nadmiernie szkodliwy dla środowiska, jest postrzegana przez niektórych jako nieistotna, ze względu na duże zapotrzebowanie na Bitcoiny w niektórych krajach.

Pół procenta jest już dość szokujące. […] To skrajna różnica w porównaniu do zwykłego systemu finansowego, a to rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną z pewnością nie pomoże nam osiągnąć naszych celów klimatycznych.

powiedział De Vries.

Ma on nadzieję, że jego artykuł zainicjuje rozmowy w tym temacie, ponieważ uważa, że świat potrzebuje „bardziej naukowych dyskusji na temat tego, dokąd ta sieć zmierza”.

SEC edukuje krypto inwestorów o oszustwach:

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) chce zapewnić inwestorom możliwość identyfikacji oszukańczych ICO – nawet jeśli musi to zrobić samodzielnie. Regulator ogłosił, że uruchomił symulację ICO o nazwie HoweyCoin, nazwaną prawdopodobnie od testu Howeya, które jest zbyt dobre, aby być prawdziwą okazją do inwestowania.

Jednak firma zaznacza, że oferta nie jest prawdziwa. Użytkownicy, którzy spróbują zainwestować w sprzedaż tokena, zostaną przekierowani do narzędzi edukacyjnych regulatora, które mają na celu wskazanie oznak oszukańczej sprzedaży tokenów.

Strona internetowa informuje, że inwestorzy otrzymają zwroty w wysokości 1-2 procent i doradza im „HODL”, naśladując strony internetowe pod kątem nieuczciwych lub potencjalnie nieuczciwych sprzedaży tokenów. Strona zawiera również referencje na Twitterze i listę członków zespołu, jednak nie ma żadnych profesjonalnych profili powiązanych z nazwiskami.

W komunikacie prasowym SEC zauważyła również, że strona zawiera „białą księgę ze złożonym, ale niejednoznacznym wyjaśnieniem możliwości inwestycyjnych, obietnic gwarantowanych zwrotów i zegarem odliczającym, który pokazuje, że czas na deal życia szybko się kończy”.

W oświadczeniu Owen Donley, główny radca Biura ds. Edukacji Inwestorów i Rzecznictwa SEC, powiedział, że strona zawiera wiele cech charakterystycznych nieuczciwych sprzedaży tokenów – istotne informacje dla inwestorów, którzy chcą uniknąć pułapek finansowych.

Oszuści mogą szybko zbudować atrakcyjną stronę internetową i naładować ją zawiłym żargonem, aby przyciągnąć inwestorów do fałszywych dealów.

– powiedział Donley.

Leniwy dzień na giełdach:

Ostatnie 24h na giełdach nie przyniosły znaczących zmian w cenach walut – z top 10 wg. coinmarketcap, znaczna większość odnotowała ruchy nie przekraczające jednego procenta. Spadki odnotował Bitcoin – o 0,3%, Ethereum o 0,1%, Ripple o 0,5%, Bitcoin Cash o 1,5%, oraz Litecoin o 0,1%. Wzrosty natomiast notują Cardano, Stellar i IOTA, kolejno o 0,9%, 0,4% i 0,1%. Z tłumu wyróżnił się EOS, ze wzrostem na poziomie 5%.

Kapitalizacja rynku nie zmieniła się znacznie, i nadal wynosi 379 mld dolarów.  Całkowity obrót na giełdach wyniósł 18 mld dolarów.

 

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitmon.pl,


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button