#315 Newsy z dnia 30.05.2018
Ze środowych wydarzeń: Właściciel Crypto Academy aresztowany; Hard fork Ethereum Classic rozbraja „Difficulty Bomb”; Austriacka firma miningowa zmuszona do wstrzymania działalności; Prezydent Chin chwali technologię Blockchain; Nieduże ruchy na giełdach.
• Właściciel Crypto Academy aresztowany:
33-letni właściciel firmy zajmującej się handlem oraz szkoleniami na temat kryptowalut, Crypto Academy, został zatrzymany przez policję za oszukanie kilkudziesięciu osób. Policjanci ustalili, że mężczyzna swoim klientom obiecywał spore zyski, jednak ten zatrzymał środki dla siebie.
Mimo, że waluty są określane mianem wirtualnych, ich wartość jest realna, czyli można ja przeliczyć na prawdziwe pieniądze. Ten fakt powoduje, że kryptowalutami coraz częściej interesują się przestępcy.
– twierdzą policjanci.
Właściciel firmy, na podstawie zebranych informacji, został zatrzymany przez policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej.
Szkolonym przez siebie osobom proponował pomnożenie środków, które zostaną mu wcześniej przekazane nawet o 180 procent. Fundusze przyjmował w formie Bitcoinów lub waluty fiduncjarnej, wymienianej później na kryptowaluty.
Przez okres 9-ciu miesięcy – do końca 2017 r., poprzez oszukanie kilkudziesięciu osób zgromadził niecałe 200 Bitcoinów. Umówionym terminem wypłacenia zysków był styczeń 2018r. Mężczyzna nie tylko nie wywiązał się ze zobowiązania, ale również nie zwrócił pobranych środków.
Od czasu wykupienia kryptowalut, wartość jednego Bitcoina wzrosła ponad pięciokrotnie. Właścicielowi Crypto Academy może grozić kara do 10 lat więzienia za spowodowanie strat znacznej wartości. Katowicki sąd rejonowy aresztował podejrzanego na wniosek policji i prokuratury.
Wszystkich oszukanych przez firmę Crypto Academy policjanci proszą o kontakt z wydziałem do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach pod numerem telefonu 32 200 14 60 (PAP).
• Hard fork Ethereum Classic rozbraja „Difficulty Bomb”:
„Difficulty bomb”, która krążyła w głowach wszystkich użytkowników Ethereum Classic, została ostatecznie zatrzymana po wdrożeniu nowej polityki, która opracowywana była przez 2 minione lata.
Nieporozumienie dotyczące tego jak poradzić sobie z funduszami utraconymi podczas hacku projektu finansowania inteligentnych umów Ethereum – DAO, skutkowało tym, że sieć Ethereum forkowała na dwie oddzielne wersje. Większość deweloperów zdecydowała się na wersję Blockchainu, która zgodziła się zwrócić utracone fundusze.
Zwolennicy Ethereum Classic uważają, że łańcuch nigdy nie powinien zostać zmieniony, i pozostali przy oryginalnym protokole Ethereum, podczas gdy projekt zwany teraz Ethereum został zmieniony na Proof of Stake (PoS), aby wyeliminować mining jako formę walidacji transakcji. Przed forkiem, została wprowadzona funkcja, mająca na celu zmniejszenie nagród z kopania i zachęcenie deweloperów do przejścia na PoS. Deweloperzy Ethereum Classic nie planują takiego działania, tłumacząc swoje poparcie dla Proof of Work (PoW) jako najbardziej zdecentralizowanej formy walidacji.
Funkcja „difficulty bomb” spowodowałaby, że mining stałby się nieopłacalny, a bez zachęty do wydobywania nowych bloków, sieć upadłaby całkowicie. Blok 6 100 000 był postrzegany jako ostatni blok na którym można bezpiecznie wprowadzić zmiany, zanim będzie za późno.
Deweloperzy Ethereum Classic zaplanowali hard forka, w którym wprowadzono aktualizację ECIP-1041 na bloku 5,900,000, a wczoraj ogłosili pomyślny przebieg procesu, informując, że większość węzłów została ulepszona, jeszcze zanim nastąpiło rozwidlenie. Węzły, które dalej chcą uczestniczyć, również będą musiały dokonać aktualizacji do nowego forka.
Ponieważ już od dłuższego czasu wyglądało na to, że fork będzie miał miejsce – był oczekiwany i nie spowodował zauważalnej niestabilności ani fluktuacji cen w walucie Ethereum Classic.
• Austriacka firma miningowa zmuszona do wstrzymania działalności:
Austriacki Urząd Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (FMA) wstrzymał działalność firmy zajmującej się miningiem kryptowalut, twierdząc, że naruszyła ona krajowe prawo bankowe.
Regulator ogłosił, że zakazał modelu biznesowego firmy miningowej INVIA GmbH. Miała ona oferować nieautoryzowany alternatywny fundusz inwestycyjny, naruszający austriacką ustawę bankową. Jak wynika z komunikatu prasowego, pełne dochodzenie w tej sprawie nie zostało jeszcze zakończone.
INVIA World, firma stojąca za INVIA GmbH, twierdzi, że wydobywa najbardziej dochodowe kryptowaluty za pomocą zastrzeżonego algorytmu. Wydobyte tokeny są zamieniane na Bitcoiny lub Ethereum, które następnie są wypłacane inwestorom.
Zgodnie z informacją FMA, INVIA nie zarejestrowała się u regulatora, a także nie ma licencji na oferowanie produktów finansowych, takich jak alternatywne fundusze inwestycyjne.
Zdarzenie to jest pierwszym od prawie roku, kiedy regulator nakazał firmie kryptowalutowej wstrzymanie działalności. W lipcu ubiegłego roku FMA oświadczyła, że OneCoin nie był upoważniony do wydawania lub administrowania instrumentami płatniczymi, o czym wcześniej informował CoinDesk.
• Prezydent Chin chwali technologię Blockchain:
Prezydent Chin Xi Jinping otwarcie pochwalił podczas przemówienia technologię Blockchain, która nadal zapisuje się w przyszłych planach kraju.
Przemawiając na dziewiętnastej dorocznej konferencji Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie, Xi użył Blockchainu jako przykładu „nowej generacji” technologii dostarczających przełomów.
Od początku XXI wieku globalne innowacje naukowe i technologiczne weszły w bezprecedensowy okres intensywnej działalności. Nowa runda rewolucji naukowych i technologicznych oraz przemian w przemyśle rekonstruuje globalną mapę innowacji i przekształca globalną strukturę gospodarczą. […] Nowa generacja technologii informatycznych reprezentowana przez sztuczną inteligencję, informacje kwantowe, mobilną komunikację, internet of things i Blockchain przyśpiesza przełom w spektrum jej zastosowań.
– mówi prezydent.
Nadanie Blockchainowi wysokiego statusu, po raz kolejny pokazuje, że Chiny zaczęły dostrzegać potencjał tej technologii.
W Chinach stworzyliśmy weryfikowalne programy Blockchainowe, a blisko 200 prywatnych przedsiębiorstw wyraziło chęć do przyłączenia się. Pomoże to technologii Blockchain oraz branży, stać się bardziej przejrzystymi i otwartymi.
– powiedział rzecznik rządu.
• Nieduże ruchy na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy nieznaczne zmiany. Z pierwszej dziesiątki wg Coinmarketcap, tylko trzy kryptowaluty odnotowały spadek większy niż 1%. Są to Ethereum, którego wartość zmalała o 1,4%, Litecoin o 2,4%, oraz TRON o 5,2%. Zyski natomiast notują Ripple, Cardano i IOTA, kolejno o 0,2%, 1,1%, i 1,8%.
Kapitalizacja całego rynku zmalała o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 320 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16,8 mld dolarów
źródło: ethereumworldnews.com, coindesk.com, coinmarketcap.com, cointelegraph.com, bankier.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.