#316 Newsy z dnia 31.05.2018
Z czwartkowych wydarzeń: Hiszpania otwarta na kryptowaluty i Blockchain; Hongkong nie będzie miał własnej kryptowaluty; Aktywa kryptograficzne nie zagrażają globalnej stabilności finansowej; ASUS zapowiedział drugą generację miningowej płyty głównej; Na giełdach ożywienie.
• Hiszpania otwarta na kryptowaluty i Blockchain:
Projekt ustawy, która korzystnie regulowałaby technologię Blockchain i kryptowaluty, uzyskał jednomyślne poparcie w hiszpańskim kongresie, informuje Europa Press. Uzgodniony z większością partii parlamentarnej Partido Popular (Partia Ludowa), zdobył poparcie wszystkich stron obecnych na posiedzeniu Komitetu ds. Finansów i Funkcji Publicznych.
Dokument wzywa do przeglądu przepisów dotyczących kryptowalut, takich jak Bitcoin, a także technologii Blockchain, proponując wprowadzenie technologii na rynek hiszpański poprzez „kontrolowane środowiska testowe”, określane powszechnie jako piaskownice regulacyjne.
Kongres zgodził się promować Blockchain jako opłacalny i zdecentralizowany system płatności i transferów, opowiadając się w szczególności za potrzebą wspierania startupów fintech.
Projekt dodatkowo porusza temat jakim jest potrzeba stosowania „proporcjonalnych mechanizmów”, aby zapewnić, że wszystkie podmioty wdrażające nową technologię będą przestrzegać obowiązków informacyjnych wobec hiszpańskiego Ministerstwa Skarbu i terminowo składać swoje zeznania podatkowe.
Podkreśla również potencjalne pułapki związane z aktywami finansowymi „wysokiego ryzyka”, twierdząc, że odpowiednie rozpowszechnianie informacji ma kluczowe znaczenie dla ochrony inwestorów. W tym celu projekt proponuje, aby rząd współpracował z krajową Komisją Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) i Bankiem Hiszpanii w celu koordynacji wspólnego stanowiska regulacyjnego w sprawie kryptowalut w szerszym kontekście europejskim.
Tydzień temu Barcelona ujawniła, że uruchomi wyspecjalizowaną przestrzeń dla Blockchain w miejskim centrum technologicznym, aby wspierać wzrost i innowacje w lokalnym cyfrowym ekosystemie. W lutym Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie dużego obserwatorium i formum Blockchain mającego na celu zjednoczenie gospodarki UE wokół nowej technologii.
• Hongkong nie będzie miał własnej kryptowaluty:
Jak wynika z raportu rządowego, Hongkong na chwilę obecną nie wyemituje cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) powołując się na to, że obecna infrastruktura płatnicza jest już wydajna.
Joseph Chan, pełniący obowiązki sekretarza Biura Usług Finansowych i Skarbu w Radzie Legislacyjnej, w odpowiedzi na pytania o emisję waluty cyfrowej dotyczące zarówno Chińskiego Banku Ludowego (PBoC), jak i Urzędu Monetarnego Hongkongu (HKMA) powiedział, że chociaż HKMA monitoruje rozwój kryptowalut na całym świecie, nie ma „żadnego planu emisji CBDC na tym etapie”.
Według Chana, Komisja Płatności i Infrastruktury Rynku (CPMI) – składająca się z członków PBoC i HKMA – oraz Komitet ds. Rynków Banku Rozrachunków Międzynarodowych współpracują przy badaniach nad skutkami CBDC. Ich niedawno wydany raport stwierdza, że „obecnie proponowane zastosowania CBDC dla płatności hurtowych wyglądają zasadniczo podobnie do istniejących infrastruktur i nie są wyraźnie lepsze od istniejących”
CBDC, które mogłoby zostać szeroko udostępnione ogółowi społeczeństwa i służyć jako alternatywny bezpieczny, solidny i wygodny instrument płatniczy, rodzi ważne pytania i wyzwania, którymi należy się zająć.
– czytamy w raporcie.
Zaznaczono w nim również, że wszelkie korzyści wynikające z CBDC mogą zostać ograniczone przez istnienie wydajnych prywatnych produktów do płatności detalicznych, czyniąc CBDC podmiotem wymagającym dalszych badań i pracy nad słusznością koncepcji (PoC).
Chan konkluduje, że rząd będzie również monitorował międzynarodowy rozwój ICO i kryptowalut, aby chronić interes inwestorów w Hongkongu.
Na początku maja Biuro Usług Finansowych i Skarbu (FSTB) Hongkongu opublikował własny raport, w którym stwierdzono, że używanie kryptowalut nie miało żadnego widocznego wpływu na pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.
• Aktywa kryptograficzne nie zagrażają globalnej stabilności finansowej:
Bank Centralny Rosji opublikował raport stwierdzający, że aktywa kryptograficzne nie zagrażają globalnej stabilności finansowej, ponieważ globalny wolumen transakcji kryptograficznych jest bardzo niski.
W dokumencie badawczym stwierdza się, że zamiast terminu „kryptowaluta”, Rada Stabilności Finansowej proponuje użycie terminu „krypto aktywa”, które można uznać za aktywa finansowe oparte na zastosowaniu kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru.
Zgodnie z raportem krypto aktywa nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej, ponieważ obecnie ilość transakcji dotyczących aktywów kryptograficznych jest bardzo niska w porównaniu z rozmiarem globalnego systemu finansowego.
W dokumencie stwierdza się, że krypto aktywa mogą stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej w przypadku dalszego wzrostu rynku, zaangażowania na dużą skalę inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, banków i innych uczestników rynku. Zgodnie z raportem banku centralnego wysoka zmienność cenowa aktywów kryptograficznych uniemożliwia im zostanie wiarygodnym standardem dla wartości, jako środka wymiany i tezauryzacji.
Ponadto w dokumencie przedstawiono szereg ryzyk związanych z inwestowaniem w aktywa kryptograficzne, w tym brak ochrony praw inwestorów, ryzyko w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu, brak płynności rynku, ryzyko operacyjne i wykorzystanie dźwigni finansowej.
• ASUS zapowiedział drugą generację miningowej płyty głównej:
Amerykański producent sprzętu ASUS oficjalnie ogłosił wydanie „drugiej generacji” płyty głównej do miningu kryptowalut.
Nowy produkt, nazwany H370 Mining Master Motherboard, świadczy o tym, że firma stara się podbić coraz bardziej zatłoczony rynek, stawiając na użytkowników o wysokich wymaganiach. W sierpniu 2017r., wydano pierwszą generację sprzętu – B250 Mining Expert. W międzyczasie ASUS poinformował o planach wydania swojego nowego sprzętu w Ameryce Północnej, na początku trzeciego kwartału 2018 roku.
Od czasu wydania w ubiegłym roku, ASUS B250 Mining Expert uczynił hobbistyczne farmy kryptowalut bardziej dostępnymi, a operacje na skalę przemysłową bardziej wydajnym. Był to ogromny sukces – wolumen sprzedaży znacznie przekroczył oczekiwania. Dzięki sprawdzonej w praktyce koncepcji i szerszemu wglądowi w to, czego potrzebują górnicy, zredefiniowaliśmy formułę wydając drugą generację.
– czytamy w informacji prasowej.
Wskaźnikiem tego w jakim zmieniła się branża sprzętu komputerowego przez kopanie kryptowalut może być fakt, iż H370 oferuje przestrzeń dla łącznie dwudziestu kart graficznych. Mining znacznie zwiększył zapotrzebowanie na chipy GPU potrzebne do takich kart, a producenci tacy jak Nvidia rywalizują bezpośrednio z konkurentami z przemysłu kryptowalutowego, takimi jak Bitmain.
• Na giełdach ożywienie:
Miniona doba na giełdach wykazała wzrosty cen prawie wszystkich 100 najważniejszych walut wg Coinmarketcap kryptowalut. Ze ścisłej czołówki, Bitcoin notuje wzrost o 3%, Ethereum o 5%, Ripple o 3,9%, Bitcoin Cash o 4% i EOS o 3,8%. Największe wzrosty spotkały Cardano, na poziomie 11,8%, oraz IOTA, na poziomie 15,4%.
Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 13 mld dolarów i wynosi obecnie 333 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15.8 mld dolarów.
źródło: coinmarketcap.com, cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.