#342 Newsy z dnia 26.06.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Giełda Binance spada z pozycji lidera; Ukraina określiła swoje stanowisko ws. regulacji miningu kryptowalut; Europejskie banki łączą siły w sprawie nowego projektu Blockchainowego; 2 krajowe banki potwierdziły, że nie wyemitują własnej kryptowaluty; Powrót spadków na giełdach.
• Giełda Binance spada z pozycji lidera:
Dwie giełdy kryptowalut po wprowadzeniu modelu „opłat transakcyjnych za mining” osiągnęły dziś najwyższą pozycję w rankingu dziennego wolumenu obrotu na Coinmarketcap.
Singapurska CoinBene zajmuje teraz pierwsze miejsce, licząc ponad 2,1 mld dolarów wolumenu obrotu w ciągu 24 godzin, Bit-Z z siedzibą w Hongkongu jest na drugim miejscu z obrotami o wartości około 1,5 mld. dolarów. Binance, który wcześniej znajdował się na pierwszym miejscu, zajmuje czwarte miejsce – jego obrót dzienny wynosi około 629 mln. dolarów.
Zgodnie z informacjami na ich stronie internetowej, CoinBene wprowadziła swój nowy model 23 czerwca. Użytkownicy otrzymują zwrot 100 procent swoich opłat transakcyjnych w Coni, natywnej walucie platformy. CoinBene napisał na Twitterze, że opłata transakcyjna będzie w 100% wymienialna na Ethereum.
Giełda wypowiedziała się na Twitterze na temat dostania się na szczyt rankingu Coinmarketcap, pisząc:
Teraz jesteśmy mistrzem świata !!!
Według strony internetowej Bit-Z, ich nowy model opłat transakcyjnych oznacza, że użytkownicy, którzy ukończyli trzystopniową weryfikację, otrzymają zwrot opłat transakcyjnych w równowartości BZ, czyli natywnego tokena ERC20 platformy. Model został wprowadzony 25 czerwca z limitem 600 mln. BZ.
Bit-Z napisał na Twitterze 25 czerwca, że całkowity obrót w okresie 12 godzin po wprowadzeniu nowego modelu opłat transakcyjnych przekroczył 27 mld dolarów.
• Ukraina określiła swoje stanowisko ws. regulacji miningu kryptowalut:
Państwowa służba ds. specjalnej komunikacji i ochrony informacji na Ukrainie poinformowała, że nie planuje uregulowania wydobywania kryptowalut, informuje portal cryptorussia.ru.
W odpowiedzi na oficjalny wniosek o udzielenie informacji przez Biuro Doradztwa Lepszych Regulacji (BRDO), przedstawiciele organu regulacyjnego podobno oświadczyli, że nie mają zamiaru wprowadzać licencji na wydobywanie kryptowalut jako specjalnego rodzaju działalności. BRDO jest organizacją promującą wolność gospodarczą i skuteczne regulacje na Ukrainie.
Przedstawiciel BRDO Igor Samokhodski powiedział, że górnicy starają się uniknąć rozgłosu z powodu niepewnego statusu kryptowaluty i nieprzewidywalnej reakcji władz. Według BRDO, górnictwo nadal wiąże się z poważnym ryzykiem na Ukrainie, ponieważ firmy kryptograficzne stoją w obliczu grzywny lub konfiskaty sprzętu.
Według lokalnego sondażu z początku tego roku, 72 procent obywateli Ukrainy, którzy korzystają z Internetu, wie czym jest kryptowaluta a 13 procent takich respondentów posiada jakąś formę kryptowaluty. 41 proc. twierdzi, że władze powinny wspierać legalizację kryptowalut, a 19 procent uważa, że powinno się ich zabronić.
W zeszłym miesiącu pojawiły się informacje, że Ukraina przygotowuje projekt aktów prawnych w celu legalizacji kryptowalut. Zgodnie z dokumentem władze tego kraju twierdzą, że ustanowienie przepisów doprowadziłoby do powstania „wolnego i przejrzystego” rynku aktywów cyfrowych na Ukrainie. Podczas gdy w dokumencie określono zasady przechowywania, wykorzystywania i wymiany kryptowalut i inteligentnych umów, proponowane są również środki regulacyjne w celu zapobiegania wykorzystywaniu kryptografii do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych.
• Europejskie banki łączą siły w sprawie nowego projektu Blockchainowego:
Osiem największych europejskich instytucji finansowych ogłosiło, że będą współpracować nad Blockchainowym projektem technologicznym, służącym do rejestrowania emisji warrantów finansowych, jak donosi dziennik Economista.
Hiszpański organ nadzoru nad papierami wartościowymi: Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) wraz z głównym operatorem giełdowym BME, a także bankami Santander, BBVA, BNP Paribas, CaixaBank, Commerzbank i Société Générale, pomyślnie ukończyły Proof of Concept, który nazywają „Fast Track Listing”. System został stworzony w celu rejestracji emisji warrantów w czasie poniżej 48 godzin, co zwykle trwa dłużej niż tydzień, zgodnie z opublikowanym oświadczeniem.
Warranty są definiowane jako instrumenty pochodne, które dają prawo do sprzedaży papierów wartościowych po określonej cenie przed datą wygaśnięcia. CNMV zauważa, że będzie nadal badać zastosowania technologii Blockchain zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych emitentów warrantów.
Podczas gdy banki na całym świecie badają Blockchain, nie wszystkie są gotowe zaakceptować tę technologię. W ubiegłym tygodniu prezes BBVA powiedział, że technologia Blockchain jest niedojrzała i stoi przed poważnymi wyzwaniami. Niektóre banki jednak aktywnie wykorzystują już tę technologię – w kwietniu Santander uruchomił sieć płatności zasilaną przez Ripple dla klientów detalicznych.
• 2 krajowe banki potwierdziły, że nie wyemitują własnej kryptowaluty:
Banki centralne Australii i Nowej Zelandii oświadczyły dziś w przemówieniu, że nie będą emitować własnej kryptowaluty, nazywając Bitcoina fascynującym, ale niewydajnym.
Zwracając się do australijskich ekonomistów biznesu w Sydney, Tony Richards, szef działu płatności w Banku Rezerwy Australii (RBA), wydawał się być nieprzychylny kryptowalutom.
Nie jest to dla nas priorytetem, ale jest to coś, nad czym wciąż pracujemy. Zwracamy szczególną uwagę na to, czy cyfrowa waluta banku centralnego do użytku B2B może być wartościowa.
– mówi Richards zapytany o to czy bank wyda swój token.
Rząd Australii przeznacza znaczne fundusze na badania nad technologią Blockchain. W budżecie na lata 2018-19 Australia przeznaczyła ponad pół miliona dolarów na Blockchain. Sam Richards wydawał się mieć mieszane odczucia co do Bitcoina – krytykował jego sieć, jednocześnie okazując uznanie dla jego sposobu działania.
Dziewięć lat po wprowadzeniu na rynek i około pięć lat po tym, jak pojawił się on w świadomości publicznej, [Bitcoin] nadal ma wady strukturalne, które sprawiają, że jest on nieodpowiedni dla wielu zastosowań. Wiele z nich wynika z niewydajnego procesu weryfikacji. […] Kiedy już uznamy te ryzyka można zauważyć, że kryptowaluty i rozproszone rejestry są fascynującymi osiągnięciami zarówno z perspektywy płatności, jak i z szerszej perspektywy ekonomicznej.
– kontynuował.
Tymczasem w Nowej Zelandii przedstawiciele banku centralnego również wyrażały obawy dotyczące emisji własnego tokena, nie mając pewności co do jego „rozstrzygających korzyści” – podaje Reuters.
• Powrót spadków na giełdach:
Ostatnia doba na giełdach wykazała kontynuację trendu spadkowego. Cała czołówka kryptowalut widnieje na czerwono – Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 2,5%, Ethereum o 4,2%, Ripple o 3,1%, Bitcoin Cash o 5,5%. EOS notuje największy spadek z całego top 10 – na poziomie 7,5%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 8 mld dolarów i wynosi obecnie 249 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12,3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.