News

#362 Newsy z dnia 16.07.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Światowa firma zainteresowała się Bitcoinem – jego cena gwałtownie rośnie; G20 otrzymało wytyczne dot. monitorowania rynków kryptowalut; Hongkong wprowadzi Blockchainową platformę finansowania handlu; Nowa giełda odkupuje swoje tokeny; Wzrosty na rynkach utrzymują się.

Światowa firma zainteresowała się Bitcoinem – jego cena gwałtownie rośnie:

Największa na świecie firma zarządzająca inwestycjami BlackRock podobno rozważa zajmowanie się Bitcoinem. Według raportu Financial News London nowojorski zarządca aktywami utworzył grupę roboczą, która bada sposoby wykorzystania kryptowaluty i technologii Blockchain, a także monitoruje aktywność rywali w tej przestrzeni.

Cytując źródła będące blisko tej sprawy artykuł mówi, że grupa robocza składa się z różnych działów z BlackRock. Dodaje, że przygląda ona się możliwości Bitcoinowego funduszu ETF. Wkrótce po tych wiadomościach, cena Bitcoina wzrosła gwałtownie z 6.360 dolarów do 6,646 dolarów w zaledwie dwie godziny – wzrost ponad 280 dolarów.

Podczas gdy BlackRock, zapytana przez Financial News, przyznała się jedynie do ogólnego dochodzenia w sprawie technologii Blockchain, nie było by zaskoczeniem, jeśli firma zajęła by się kontraktami Bitcoin futures.

Prezes firmy, Larry Fink, w przeszłości pozytywnie wypowiadał się na temat kryptowalut, mówiąc w październiku 2017 r., że był „wielkim wierzącym” w Bitcoina, chociaż ostrzegał także, że jest to „wskaźnik dla prania brudnych pieniędzy”.

W lutym firma stwierdziła, że widzi szerszą rolę kryptowalut w przyszłości, i że Blockchain pomimo pewnych przeszkód jest obiecujący.

Istnieje możliwość, że kryptowaluty mogą być coraz szerzej stosowane w przyszłości w miarę dojrzewania rynku, jednak teraz uważamy, iż powinny być brane pod uwagę tylko przez tych, którzy mogą znieść całkowite straty. Podobnie, Blockchain musi pokonać poważne przeszkody, aby osiągnąć obiecującą przyszłość.

– mówił w tamtym czasie Richard Turnill, główny strateg ds. inwestycji. 

BlackRock jest obecnie największym na świecie podmiotem zarządzającym aktywami, których wartość wynosi 6,3 biliona dolarów, według danych z grudnia 2017 r.

 • G20 otrzymało wytyczne dot. monitorowania rynków kryptowalut:

Rada Stabilności Finansowej (FSB), organizacja skupiona na analizie i wydawaniu zaleceń dla G20 w sprawie globalnych systemów finansowych, przedstawiła strukturę monitorowania aktywów kryptowalutowych.

FSB wymieniło kilka wskaźników, których użyje, aby mieć oko na rozwijające się rynki kryptograficzne oraz które „powinny pomóc w identyfikacji i łagodzeniu zagrożeń dla ochrony konsumentów i inwestorów, integralności rynku i potencjalnie stabilności finansowej”. Ramy zostały opublikowane wraz z raportem i zostały przekazane ministrom finansowym państw G20 oraz prezesom banków centralnych.

Zgodnie z dokumentem, działania monitorujące FSB będą koncentrować się na zmienności cen aktywów kryptograficznych, wielkości i wzroście wstępnych ofert monetarnych (ICO), szerszym wykorzystaniu krypto w płatnościach, a także zmienności rynku w porównaniu do złota, walut i akcji.

FSB – która jest prowadzona przez gubernatora Banku Anglii, Marka Carneya, – będzie również okresowo gromadziła raporty jakościowe, aby zebrać dane na temat zaufania do rynku, stwierdza raport.

Podczas gdy FSB uważa, że krypto-aktywa nie stanowią istotnego zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej w tym momencie, w świetle tempa rozwoju rynków uznaje potrzebę czujnego monitorowania.

– wyjaśnia organizacja.

Raport wskazał, że oprócz FSB inne międzynarodowe organizacje regulacyjne również intensyfikują swoje wysiłki w zakresie monitorowania określonych obszarów przemysłu kryptowalut.

Na przykład Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych, światowy organ regulacyjny utworzony z organów nadzoru rynku papierów wartościowych, opracowuje własne ramy, starając się pomóc krajom członkowskim lepiej analizować wpływ krajowych i zagranicznych ICO na inwestorów.

Raport FSB pojawił się w wyniku posiedzenia G20 w marcu tego roku, na którym pojawiły się wezwania do globalnej regulacji kryptowalut.

Hongkong wprowadzi Blockchainową platformę finansowania handlu:

Władze monetarne Hongkongu, razem z 21 bankami, wprowadzą w sierpniu własne Blockchainowe rozwiązanie finansowania handlu, podaje Financial Times (FT). Wspólne przedsięwzięcie władz monetarnych Hongkongu i chińskiej fintechowej spółki zależnej – OneConnect, ma na celu znaczne ograniczenie wymaganych formalności.

Głównym celem programu jest zmniejszenie ilości czasu i potrzebnej biurokracji, z którą nowe firmy muszą się zmierzyć przy ubieganiu się o usługi bankowe – ma to zostać dokonane poprzez usprawnienie procesu transakcji. Za pomocą technologii Blockchain niektóre transakcje mogą zostać przetworzone w ciągu zaledwie jednego dnia, w przeciwieństwie do czternastu dni potrzebnych przy użyciu aktualnych metod, informuje FT.

Ruch pierwotnie ogłoszony w listopadzie 2017 r., jest pierwszym przypadkiem kiedy regulator „gromadzi banki” w celu poprawy finansowania handlu, jak to określiła Jessica Tan, Zastępca Prezesa w Ping An. Poprzednia umowa finansowania handlu z HSBC była mniejszą sprawą, obejmującą pojedynczy bank.

Zamiast pojedynczych banków, które próbują tego dokonać, mamy regulatora, który próbuje banki zgromadzić.

– powiedziała Tan do FT.

Ping An opracowało już rozwiązania oparte na Blockchain dla chińskiego rynku krajowego i ma nadzieję, że ta sama technologia odniesie sukces za granicą. Druga co do wielkości chińska firma ubezpieczeniowa z aktywami o wartości 704 mld dolarów dołączyła do konsorcjum R3 skoncentrowanego na technologii rozproszonego rejestru w 2016 r.

Nowa giełda FCoin odkupuje swoje tokeny:

FCoin, nowa giełda kryptowalutowa, która ostatnio zyskała na popularności dzięki kontrowersyjnemu modelowi przychodów, ujawniła plan odkupienia milionów własnych tokenów w celu zapewnienia kapitału dla nowego funduszu funduszy.

Giełda ogłosiła, że nowy fundusz będzie wspierał grupę wybranych tokenów, aby dalej inwestować w projekty Blockchain i kryptowaluty. Wszystkie wybrane fundusze będą akredytowanymi sponsorami, dodała.

W początkowej fazie, przeznaczy 100 mln własnych żetonów FT – o wartości około 24 mln dolarów w celu sfinansowania projektu. Jednak zamiast dostarczać kwotę z własnych rezerw, FCoin powiedział, że kapitał będzie pochodził z odkupu żetonów na rynku wtórnym. Ruch ten towarzyszy wprowadzeniu przez FCoin nowej „strefy handlu FT”, która zawiera pary handlowe pomiędzy FT i innymi tokenami.

FCoin stwierdził, że tylko projekty, które zgromadziły ponad 3 mln FT za pośrednictwem funduszu funduszy i zostały polecone przez co najmniej dwóch sponsorów, będą mogły zostać umieszczone w nowej sekcji handlowej.

Jak wcześniej informował CoinDesk, FCoin odnotował gwałtowny wzrost obrotów po wejściu na rynek ze względu na przyjęcie nowego modelu biznesowego o nazwie „trans-fee mining”, który zwraca opłaty za transakcje użytkowników używając do tego tokenów giełdy – FT.

Mimo tego, że model wywołuje krytykę branży dotyczącą długoterminowej stabilności, dane CoinMarketCap pokazują, że platforma odnotowała obroty o wartości 3,8 mld dolarów w ciągu ostatnich 24 godzin.

Plan odkupienia swoich tokenów z rynku wtórnego, następuje po zmniejszeniu wartości tokena FT, która spadła o około 80 procent w ciągu miesiąca, z 1,25 dolarów 13 czerwca do około 0,24 dolarów.

Wzrosty na rynkach utrzymują się:

Giełda po upływie doby wykazała widoczne wzrosty w cenach Bitcoina jak i altcoinów. Bitcoin jest warty obecnie 6.640 dolarów – wzrost na poziomie 4,1%. Ethereum zwiększyło swoją wartość o 5,5%, XRP o 4,2%, Bitcoin Cash o 8,4% oraz EOS o 8,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 12 mld dolarów i wynosi obecnie 268,3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button