#375 Newsy z dnia 29.07.2018
Z niedzielnych wydarzeń: Japonia zaopiekuje się mniej zamożnymi inwestorami; Banki skorzystają z usług płatności opartych na Blockchain; Brytyjczycy nie znają się na kryptowalutach; Senna niedziela na giełdach.
• Japonia zaopiekuje się mniej zamożnymi inwestorami:
Japońskie Stowarzyszenie Wirtualnych Giełd Walut (JVCEA) zobowiąże swoje giełdy członkowskie do wprowadzenia limitów na aktywność handlową niektórych klientów, jak informuje dziś raport Cointelegraph Japan.
Celem podobno jest uniemożliwienie inwestorom „małych aktywów” ponoszenia dużych strat i borykania się z problemami z podstawowymi codziennymi wydatkami. Raport nie definiuje konkretnie „małych zasobów”, ani nie określa dokładnych limitów, które należy umieścić.
Zgodnie z raportem, członkowie giełdy kryptograficznej będą mogli wybierać spośród dwóch opcji określających, w jaki sposób ustalają limity transakcyjne.
W pierwszej opcji proponuje się uniwersalny pułap, który zakłada ustanowienie jednego ustalonego maksymalnego limitu dla wszystkich podmiotów handlujących „małymi aktywami”. Druga opcja sugeruje bardziej indywidualne podejście poprzez ustalanie różnych limitów dla różnych klientów w zależności od różnych czynników, takich jak ich doświadczenie inwestycyjne, dochód, wartość ich aktywów i wiek.
JVCEA również podobno zasugerowała ograniczenia działalności handlowej dla nieletnich, wymagając potwierdzenia osoby dorosłej jako środka przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Wcześniej, w tym tygodniu, JVCEA ogłosiła zamiar wprowadzenia limitów na giełdzie marż członkowskich giełdowych, podobno z zamiarem zapobiegania znaczącym stratom klientów spowodowanym przez wysoce niestabilne rynki krypto.
Stowarzyszenie ma podobno uregulować rynek w powiązaniu z lokalną agencją usług finansowych (FSA), która została niedawno zrestrukturyzowana, aby poprawić obsługę obszarów związanych z technologiami fintech, w tym kryptowalut.
• Banki skorzystają z usług płatności opartych na Blockchain:
Gigant rozliczeń walutowych (FX) CLS jest na końcowym etapie testowania swojej usługi płatności Blockchain dla banków, jak podaje Financial News.
Wydaje się, że usługa ta zostanie uruchomiona pod koniec tego lata, a co najmniej siedem banków oczekuje, że zaloguje się do systemu znacznie wcześniej.
CLS, nowojorski globalny wielowalutowy system rozliczeń gotówkowych, współpracuje z firmą technologiczną IBM w celu wprowadzenia usługi nettingu płatniczego opartego na technologii Blockchain. System ma zostać włączony do bankowych systemów informatycznych, aby podnieść poziom standaryzacji na globalnych rynkach walutowych, a także obniżyć koszty procesu.
W chwili obecnej rynkom walutowym brakuje standaryzacji, ponieważ instytucje forex zmuszone są do zakończenia procesu ręcznie, co często powoduje rozproszone podejście do kompensowania i prowadzi do wyższych kosztów.
CLS planuje zaoferować swoim członkom dwie opcje łączenia się z usługą CLSNet, zapewniając bezpośrednie, jak również pośrednie połączenie za pośrednictwem dostawcy komunikatów finansowych SWIFT. Rzecznik CLS wyjaśnił jednak, że klienci będą polegać na dostawcy SWIFT na pierwszych etapach, podczas gdy bezpośredni hosting węzłów będzie oferowany jako „usługa z rosnącą funkcjonalnością”.
Podczas gdy około siedem banków jest gotowych przetestować nadchodzącą usługę, to podobno tylko połowa z tych, które pierwotnie wspierały projekt. Dyrektor generalny CLS i dyrektor ds. Rozwoju, Alan Marquard, ujawnili, że niektórzy z ich dużych bankowców są ostrożni, aby połączyć się bezpośrednio z Blockchainem, ponieważ jak twierdzą, technologia ta nie jest jeszcze wystarczająco przetestowana, aby rozliczyć i zabezpieczyć papiery wartościowe.
Marquard wyjaśnił, że instytucje bankowe nie mogą zainstalować oprogramowania, ponieważ najpierw muszą zbudować wiedzę operacyjną i know-how, aby zapewnić ich bazom danych odpowiednią ochronę prywatności.
Grupa CLS, pierwotnie firma Continuous Linked Settlement, jest usługodawcą rozliczeniowym w USA z tak znaczącymi członkami jak Goldman Sachs, JPMorgan, Barclays i Citigroup. Pod koniec maja firma zainwestowała 5 mln dolarów w konsorcjum Blockchain R3, aby współpracować z wiodącymi ekspertami Blockchain.
Wcześniej, w czerwcu, główny kryptolog Ripple – David Schwartz – stwierdził, że banki nie będą wdrażać Blockchain do przetwarzania płatności międzynarodowych, powołując się na niską skalowalność i problemy z prywatnością.
• Brytyjczycy nie znają się na kryptowalutach:
Ostatnie badania IW Capital wykazały, że 38% Brytyjczyków nie zna podstawowej wiedzy na temat kryptowalut. Co więcej, zaledwie 5% ankietowanych inwestorów przyznało, że faktycznie osiągnęło zysk. Dyrektor generalny funduszu inwestycyjnego uznał to za bardzo niepokojące.
Raport zakłada, że zdecydowana większość społeczności inwestującej w Wielkiej Brytanii uważa inwestowanie w kryptowaluty za gorszą decyzję niż inwestowanie na tradycyjnych rynkach.
W domu inwestycyjnym wzięło udział 20007 respondentów, z których 38% stwierdziło, że nie rozumie kryptowalut. Ponadto jedna trzecia respondentów ma wrażenie, że rzekoma bańka bitcoinowa wkrótce pęknie, podczas gdy zaledwie 7% wierzy, że inwestycje kryptowalutowe są lepsze od tradycyjnych kanałów.
Według badań, tylko 5% inwestorów kryptowalutowych osiągnęło zysk – statystyki prawdopodobnie wypaczone przez fakt, że ponad 2,5 mln Brytyjczyków beztrosko zainwestowało w krypto bez pełnego zrozumienia inwestycji, co jest najszybszą drogą do stracenia pieniędzy, zwłaszcza na rynku niedźwiedzi.
• Senna niedziela na giełdach:
Bardzo nostalgicznie oceniamy dzisiejsze nastroje na giełdach kryptowalut. Niewielkie obroty, niska zmienność, ostatecznie spowodowały drobne wzrosty czołowych coinów – Bitcoina o 0,6%, Ethereum i Ripple po 0,1%, a Bitcoin Cash o 1,9%, co było jednym z lepszych wyników ostatniej doby. Kapitalizacja całego rynku wzrosła o 1 mld dolarów i aktualnie wynosi ona 297 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com.