News

#404 Newsy z dnia 27.08.2018

Z poniedziałkowych wydarzeń: Fujitsu nawiązuje współpracę z IOTA, rynek reaguje; Gazprom nawiązuje współpracę wykorzystującą Blockchain; Kolejna duża firma w Chinach wprowadza środki anty-krypto; Indie utworzyły jednostkę do regulacji rynku Blockchain; IOTA liderem poniedziałku.

Fujitsu nawiązuje współpracę z IOTA, rynek reaguje:

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, Japoński konglomerat ICT, Fujitsu, wprowadza oparty na IOTA proof-of-concept do procesów ścieżki audytu w przemyśle wytwórczym.

W komunikacie podano, że firma użyje protokołu IOTA jako „niezmiennego nośnika danych” dla ścieżek audytu w przemysłowych środowiskach produkcyjnych i łańcuchach dostaw, w celu zwiększenia przejrzystości oraz zaufania i bezpieczeństwa danych.

Leopold Sternberg, kierownik programu w należącej do Fujitsu Industry 4.0 Competence Center mówi, że nowe partnerstwo pomoże wdrożyć IOTA jako nowy standard protokołu, oraz że gigant technologiczny jest dobrze przygotowany aby to zrobić, biorąc pod uwagę jego wiedzę fachową zarówno w zakresie usług ICT, jak i przemysłu wytwórczego.

Wspólny projekt ma na celu stawienie czoła wyzwaniom związanym z coraz bardziej intensywnie wykorzystującymi dane „łańcuchami produkcyjnymi i zaopatrzeniowymi Industry 4.0”, które komunikat ten charakteryzuje jako wymagające skuteczniejszego sposobu budowania zaufania do jakości i integralności procesów i produktów.

Nakreślono również proponowany system identyfikatorów kryptograficznych dla elementów produktów i ich statusu produkcyjnego. Byłyby one połączone za pośrednictwem węzłów w protokole Tangle od IOTA i hostowane przez Fujitsu.

Tangle jest innym typem technologii rozproszonego rejestru (DLT) niż Blockchain, ponieważ nie wykorzystuje bloków ani miningu, i jest zbudowany na skierowanym grafie acyklicznym – topologicznie uporządkowanym systemie, w którym różne typy transakcji działają w sieci jednocześnie na różnych łańcuchach.

Cena IOTA  wzrosła o ponad 13 procent od momentu ogłoszenia partnerstwa, a token jest obecnie sprzedawany na poziomie około 0,60 dolara.

fot. cointelegraph.com

Gazprom nawiązuje współpracę wykorzystującą Blockchain:

Rosyjski przewoźnik lotniczy S7 Airlines nawiązał współpracę z państwowym gigantem naftowym Gazprom Neft, aby wykorzystać inteligentne kontrakty oparte na technologii Blockchain do tankowania samolotów.

S7, który w ciągu ostatnich dwóch lat opracował kilka przypadków użycia technologii Blockchain, będzie teraz wykorzystywał tę technologię do zwiększania wydajności płatności i dostaw paliwa, a także w procesie tankowania na lotniskach.

Partnerstwo obejmuje dedykowaną spółkę zależną Gazprom Neft zajmującą się tankowaniem paliwa lotniczego, Gazpromneft-Aero.

Wykorzystanie technologii Blockchain do rozliczeń między firmami lotniczymi i operatorami paliw, nadaje nowy impuls rozwojowi całej branży lotniczej.

– skomentował dyrektor generalny Gazpromneft-Aero, Vladimir Egorov.

Według zainteresowanych stron, ruch ten oznacza pierwsze zastosowanie technologii Blockchain tego rodzaju na rosyjskim rynku. Inteligentne kontrakty zastąpią obecny, bardziej złożony proces obejmujący przedpłaty, gwarancje bankowe i powiązane ryzyka, wyjaśnia Gazprom, co z kolei przełoży się na skrócenie czasu przetwarzania i zmniejszenie kosztów pracy.

Zgodnie z ustalonymi procedurami, po zakończeniu tankowania ma miejsce proces uzgadniania i odbywa się rozliczenie. […] Technologia oznacza, że przejrzystość we wzajemnych rozliczeniach poprawia się, co oznacza, że możemy porzucić szereg operacji ręcznych i przyspieszyć procesy. 

– dodał dyrektor generalny S7, Pavel Voronin.

Kolejna duża firma w Chinach wprowadza środki anty-krypto:

Chiński gigant technologiczny Baidu dołączył do Tencent i Alibaba, wprowadzając nowe środki anty-kryptograficzne, zgodne z twardą postawą Pekinu, jak podaje South China Morning Post (SCMP).

Google Chin – Baidu, zamknęło przynajmniej dwa popularne fora dyskusyjne związane z kryptografią. Firma podała również informację, że działa w zgodzie ze stosownymi przepisami, regulacjami i zasadami.

Tymczasem Tencent – operator platformy społecznościowej WeChat, wydał oświadczenie, w którym ogłosił zakaz handlu kryptograficznego. Platforma poinformowała, że będzie monitorować codzienne transakcje w czasie rzeczywistym, a wszystkie podejrzane będzie blokować. Wcześniej WeChat na stałe zablokował wiele cennych kont krypto i Blockchain – w tym CoinDaily, Deepchain i Huobi News – które zostały oskarżone o szerzenie krypto „hype-u”, co narusza przepisy wprowadzone na początku tego miesiąca.

Chiński gigant handlu elektronicznego Alibaba – którego spółka zależna Ant Financial zarządza najpopularniejszą internetową aplikacją płatności internetowych Alipay – ze swojej strony oświadczył, że ograniczy lub na stałe zablokuje wszelkie konta, które uznaje za zaangażowane w handel kryptograficzny.

Wszystkie trzy oświadczenia są odpowiedzią na zeszłotygodniowe zaostrzenie środków anty-kryptograficznych w Chinach. Obejmują one zakaz organizowania wydarzeń związanych z kryptografią dotyczący wszystkich obiektów komercyjnych w chińskiej dzielnicy Chaoyang, a także wprowadza odpowiednie środki obierające za cel kanały komunikacyjne lub luki, dzięki którym chińscy inwestorzy mogą uzyskać dostęp do wstępnych ofert monetarnych i transakcji kryptograficznych.

Według CT Japan, podjęto także działania zmierzające do zaostrzenia „czyszczenia” kryptowalutowych kanałów płatniczych należących do firm trzecich, z włączeniem kanałów wykorzystywanych przez platformy OTC.

Indie utworzyły jednostkę do regulacji rynku Blockchain:

Indyjski bank centralny utworzył nową jednostkę, której celem jest zbadanie ram regulacyjnych dla Blockchain,  kryptowalut i innych technologii.

Według dzisiejszej publikacji Economic Times, w której zacytowano źródła będące blisko tej sprawy, Bank Rezerw Indii (RBI) uruchomił nową jednostkę około miesiąca temu, ze zleceniem „badania i potencjalnie opracowania przepisów” dla nowych technologii.

Jako organ regulacyjny, RBI musi także badać nowe wschodzące obszary, aby sprawdzić co można zaadaptować, a czego nie. Ta nowa jednostka ma charakter eksperymentalny i będzie ewoluować wraz z upływem czasu.

– mówi jedno ze źródeł.

Podczas gdy RBI nie ogłosiło oficjalnie jednostki, wiadomości te pojawiły się po raporcie banku centralnego opisującego jego próby związane z Blockchain, które wskazywały na tworzenie ram prawnych dla tej technologii.

W zeszłym roku Coindesk poinformował, że Instytut Rozwoju i Badań Technologii Bankowej (IDRBT), założony w latach 90. przez RBI pracował nad prototypową platformą Blockchain. Jak wskazał raport opublikowany w lutym przez RBI, IDRBT przetestował już koncepcję weryfikacji transakcji finansowania handlu za pośrednictwem rozproszonej sieci, z uczestnikami takimi jak banki i dostawcy usług płatności.

IOTA liderem poniedziałku:

Giełdy po upływie doby w znacznej większości notują wzrosty. Z pierwszej dziesiątku Bitcoin notuje najmniejszy wzrost, na poziomie 0,9%. Ethereum zwiększyło swoją wartość o 1,3%, XRP o 1,5%, Bitcoin Cash o 1,7% oraz EOS o 4,8%. Jak pisaliśmy wyżej, dzięki nowej współpracy token IOTA mocno zyskał na wartości i obecnie utrzymuje się na poziomie 12,9%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3 mld dolarów i wynosi obecnie 218 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button