News

#409 Newsy z dnia 01.09.2018

Z sobotnich wydarzeń: Developerzy Ethereum opóźniają Difficulty Bomb; Polska Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii przystępuje do działania; Firefox zablokuje oprogramowanie do cryptojackingu; Blockchain kolejny raz wykorzystany w branży medycznej; Wyraźne wzrosty na giełdach.

Developerzy Ethereum opóźniają Difficulty Bomb:

Deweloperzy Ethereum podczas regularnego spotkania na serwisie YouTube, zdecydowali się na opóźnienie „Difficulty Bomb”, poprzez zgodę na włączenie kodu tej zmiany do nadchodzącego hard forka Constantinople.

Jednym z głównych celów Fundacji Ethereum jest przyjęcie nowego algorytmu konsensusu – Proof of of Stake (PoS). Aby go wdrożyć, twórcy opracowali rozwiązanie o nazwie „Difficulty Bonb”, które sprawia, że produkcja nowych bloków jest bardziej złożona i nieopłacalna. Constantinople został zaprojektowany w celu usprawnienia przejścia od algorytmu konsensusu Proof of Work (PoW) do PoS.

W zeszłym tygodniu deweloperzy zaproponowali trzy możliwe scenariusze wpływu Difficulty Bomb na redukcję i utrzymanie nagród blokowych. Według twórców, EIP-858 zmniejszyłby nagrody blokowe do 1 ETH na blok, EIP-1234 zmniejszyłby nagrodę blokową do 2 ETH, podczas gdy EIP-1295 zachowałby nagrodę na poziomie 3 ETH, jednak wpłynąłby na inne czynniki, takie jak struktura zachęt PoW.

Zgodnie z postem na GitHub programiści postanowili zaakceptować scenariusz EIP-1234. Proponowano opóźnienie Difficulty Bomb o około 12 miesięcy, tak aby zimą 2019 r. łańcuch powrócił do 30-sekundowych czasów blokowania i zmniejszył nagrodę blokową przy hard forku Constantinople.

Zaczynając od „CNSTNTNPL_FORK_BLKNUM”, klient obliczy trudność opartą na fałszywym numerze bloku sugerującym klientowi, że Difficulty Bomb dostosowuje się około 5 milionów bloków później niż zostało to wcześniej określone przy forku Homestead. Co więcej, nagrody blokowe zostaną dostosowane do podstawy 2 ETH.

– czytamy w podsumowaniu.

• Polska Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii przystępuje do działania:

Rejestracja Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) została ukończona – oznacza to że grupa może oficjalnie przystąpić do działania. Ponad 100 podmiotów z branży Blockchain, kryptowalut jak również Sztucznej Inteligencji (AI) przyłączyło się do tej inicjatywy.

Po czterech miesiącach – czyli dość szybko – dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób w poniedziałek 27 sierpnia Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii została zarejestrowana. Teraz całe środowisko tworzące miejsca pracy i przyciągające nowoczesność do Polski ma swojego reprezentanta. Będziemy rozmawiać o podatkach, regulacjach, ale i wdrażać zasady etyki dla branży. Dziękuję wszystkim za ciężką pracę!

– mówi Robert Wojciechowski z Komitetu Założycielskiego.

Jednym z członków IGBiNT jest Alior Bank, który aktywnie promuje zastosowanie technologii Blockchain w Polsce. Tomek Sienicki zajmujący stanowisko Blockchain Strategy Lead w Alior Banku podkreśla stanowisko firmy w swojej wypowiedzi:

Naszą misją jako członka izby jest także, zarówno popularyzacja technologii Blockchain w Polsce, jak i edukacja społeczeństwa w tym zakresie. Doświadczyliśmy tego już w Aliorze wśród swoich pracowników, że wystarczy dobrze im wytłumaczyć na czym polega technologia, jakie są jej zalety, a jakie potencjalne wady, jakie korzyści może przynieść jej zastosowanie, a z jakimi zagrożeniami to się może wiązać, a wówczas budzi się w nich gen innowacyjności, co powoduje, że przychodzą z potencjalnymi pomysłami jak zastosować technologię, aby usprawnić działanie banku i zaoferować klientom innowacyjne produkty. Wierzę, że jesteśmy w stanie skopiować ten model działania w szerszym zakresie, pobudzając nasze społeczeństwo do kreatywnego wykorzystania technologii, bo uważam, że jesteśmy bardzo innowacyjnym, przedsiębiorczym narodem, drzemie w nas potencjał, który trzeba wyzwolić, tylko należy stworzyć do tego odpowiednie warunki i chcieć działać.

W maju IGBiNT połączyła siły z Polskim Stowarzyszeniem Blockchain oraz fundacją Trading Jam. Od tamtej pory w skład Komitetu Założycielskiego Izby wchodzą: Piotr Bień, Robert Wojciechowski, Filip Pawczyński, Rafał Kiełbus, Łukasz Zgiep, Lech Wilczyński, Jakub Mościcki.

IGNiNT w maju bieżącego roku zjednoczyło polskie środowisko Blockchain, poprzez podjęcie współpracy z fundacją Trading Jam oraz Polskim Stowarzyszeniem Blockchain. Od tego czasu członkami Komitetu Założycielskiego Izby są: Łukasz Zgiep, Filip Pawczyński, Robert Wojciechowski, Lech Wilczyński, Rafał Kiełbus, Piotr Bień, Jakub Mościcki.

Firefox zablokuje oprogramowanie do cryptojackingu:

Firefox zapowiedział, że w przyszłych wersjach swojej przeglądarki internetowej zablokuje złośliwe oprogramowanie do miningu. 

Posunięcie to jest częścią inicjatywy anty-tracking, która ma zostać wdrożona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W ogłoszeniu Firefox powołuje się na badanie przeprowadzone przez rozszerzenie do przeglądarki Ghostery,  które wykazało, że 55,4% czasu załadowania przeciętnej strony internetowej zajmuje ładowanie zewnętrznych trackerów.

Przyszłe wersje Firefoksa będą blokować praktyki takie jak skrypty kryptograficzne, które domyślnie „po cichu kopią kryptowaluty” na urządzeniach użytkowników. Blokując tracking i oferując „przejrzysty zestaw sterujący”, Firefox chce zapewnić swoim użytkownikom większy wybór dotyczący tego, które dane udostępniają stronom internetowym.

W 2016 r. Mozilla, firma stojąca za przeglądarką Firefox, wprowadziła praktyki zachęcające użytkowników do dbania o swoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie w ramach ich ciągłego ruchu w kierunku szyfrowania danych. Firefox miał podobno zablokować połączenia z bezpiecznymi serwerami HTTPS, które stosują słabe szyfrowanie oraz ustanowić minimum 1023 bity na potrzeby uzgadniania TLS za pomocą kluczy Diffiego-Hellmana.

Inna przodująca przeglądarka internetowa, Opera, w grudniu zeszłego roku dołączyła funkcję anty-krypto mining do zintegrowanego ad-blockera. W styczniu firma ogłosiła także plany dodania tej funkcji do przeglądarki mobilnej.

W tym miesiącu Opera ogłosiła uruchomienie swojej przeglądarki internetowej z wbudowaną funkcjonalnością portfela kryptograficznego. Podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnej, komputer klienta będzie obsługiwał tokeny, jak i cyfrowe kolekcje.

Blockchain kolejny raz wykorzystany w branży medycznej:

Szpital Uniwersytetu Medycznego Tajpeju wdrożył platformę zasilaną przez technologię Blockchain, aby poprawić prowadzenie dokumentacji medycznej – informuje Taipei Times.

Tak zwana „Platforma opieki zdrowotnej Blockchain”  (Healthcare Blockchain Platform) została opracowana w celu wsparcia rządowej polityki Hierarchicznego Systemu Medycznego, poprawy usług skierowania pacjentów i zintegrowania poszczególnych sieci opieki zdrowotnej, aby umożliwić ludziom łatwiejszy dostęp do ich dokumentacji medycznej. Aby złożyć wniosek o rejestrację, pacjenci mogą logować się do chronionej hasłem aplikacji mobilnej.

W projekcie wzięło udział ponad 100 klinik, które wdrażają technologię Blockchain, aby rozwiązać największe problemy w opiece zdrowotnej, takie jak przesyłanie danych między placówkami medycznymi i portalami pacjentów. Dzięki platformie pacjenci mają dostęp do pełnego zestawu wszystkich swoich danych medycznych, w tym obrazów medycznych o wysokiej rozdzielczości, wyników laboratoryjnych oraz informacji z badań klinicznych i zdrowotnych, podczas gdy szpitale i kliniki mogą żądać, autoryzować i udostępniać zapisy pacjentów za pomocą inteligentnych umów.

Szpitalny kurator Chen Ray-jade powiedział Tapei Times, że Blockchain pomoże zminimalizować ryzyko naruszenia bezpieczeństwa oraz dodał, że technologia Blockchain nie tylko pomaga łączyć elektroniczną dokumentację zdrowia z elektroniczną dokumentacją medyczną z wielu szpitali i klinik, ale także zawiera dodatkowy środek bezpieczeństwa polegający na powiadomieniu i zgodzie przed każdym transferem.

Zakłady opieki zdrowotnej na całym świecie również zastosowały technologię rozproszonego rejestru przy zarządzaniu danymi medycznymi.

Wcześniej w tym miesiącu Cointelegraph poinformował, że południowokoreańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne Macrogen wraz z lokalną firmą technologiczną Bigster opracowuje ekosystem dużych zbiorów danych medycznych, który umożliwi bezpieczne i prywatne przechowywanie oraz przesyłanie dużej ilości poufnych informacji o genomie i danych osobowych.

W kwietniu German Camelot Consulting Group opracował rozwiązanie oparte na Blockchain do zarządzania wrażliwymi danymi medycznymi, w którym wszystkie transakcje danych są szyfrowane i przechowywane na niezmiennym Blockchainie oraz są przeprowadzane bezpośrednio między autoryzowanymi uczestnikami.

Wyraźne wzrosty na giełdach:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy wyraźne wzrosty przy prawie wszystkich największych kryptowalutach. Bitcoin notuje najmniejszy wzrost, o 2,8% – największy Bitcoin Cash, aż o 15,9%. Ethereum, XRP i EOS również notują dobre wyniki, kolejno o 5,7%, 4,7% i 6,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 11 mld dolarów i wynosi obecnie 237 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13,6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, kryptowaluty.info.pl, bithub.pl

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button