News

#413 Newsy z dnia 05.09.2018

Ze środowych wydarzeń: Rozszerzenie do Google Chrome wykrada Monero użytkowników; Malezyjski organ regulacyjny wstrzymuje promocję podejrzanego altcoina; Mining zaakceptowany w Iranie; UE naciskana na utworzenie przejrzystych regulacji dla przemysłu krypto; Drastyczny spadek rynków.

Rozszerzenie do Google Chrome wykrada Monero użytkowników:

Rozszerzenie przeglądarki Google Chrome, MEGA w wersji 3.39.4 zostało prawdopodobnie przejęte przez hakerów i oprócz poufnych informacji może wykraść Monero użytkownika, zgodnie z ostatnimi wiadomościami na Twitterze i Reddicie. Rozszerzenie MEGA do przeglądarki Google Chrome to narzędzie, które poprawia wydajność przeglądarki, skracając czas ładowania stron a także zapewnia bezpieczną usługę przechowywania danych w chmurze.

Oficjalne konto na Twitterze Monero opublikowało ostrzeżenie, doradzając posiadaczom XMR, aby omijali MEGA.

Użytkownik reddita u/gattacus opublikował na oficjalnej stronie Monero na portalu Reddit informację, że nowa prośba o otrzymanie pozwolenia, która pojawiła się po najnowszej aktualizacji rozszerzenia wydała mu się podejrzana.

Pojawiła się aktualizacja rozszerzenia, a Chrome poprosił o nowe pozwolenie (odczyt danych ze wszystkich witryn). To wzbudziło moją podejrzliwość i sprawdziłem lokalnie kod rozszerzenia (który w większości to javascript). MEGA zawiera również kod źródłowy rozszerzenia na github […]. Wygląda na to, że albo konto Google Store zostało zhackowane, albo ktoś z MEGA to zrobił. Jest to jednak czysta spekulacja.

– pisze w poście.

Na chwilę obecną rozszerzenie MEGA dla przeglądarki Google Chrome jest niedostępne w Chrome Web Store. Link do rozszerzenia skutkuje błędem 404.

XMR, który – pomimo pewnych sprzeciwów – jest chwalony jako prywatna i „niewykrywalna” kryptowaluta, już w przeszłości był celem nielegalnych działań w przestrzeni krypto. W kilku przypadkach cyberprzestępcy wykorzystali moc komputerów odwiedzających różne strony internetowe, aby potajemnie wydobywać Monero. W czerwcu w raporcie McAfee znalazło się 2,9 mln próbek złośliwego oprogramowania do wydobywania monet, które działały przy użyciu kodu Coinhive – programu zaprojektowanego do wydobywania XMR dzięki przeglądarce internetowej.

Malezyjski organ regulacyjny wstrzymuje promocję podejrzanego altcoina:

Komisja Papierów Wartościowych ( Securities Commission – SC) Malezji nakazała natychmiastowe wstrzymanie wszystkich działań promocyjnych dotyczących niedawno uruchomionego Lavidacoina (LVC) do czasu ukończenia przeglądu.

Według lokalnego serwisu informacyjnego The Star, Lavidacoin został stworzony przez malezyjskiego potentata kosmetycznego i guru piękności Datuk Seri Hasmiza Othmana, znanego również jako Dato 'Vida. Miał on nadzieję na uzbieranie za pomocą wstępnej oferty monetarnej nawet 1.5 mld dolarów, aby stworzyć kanał rozrywki online skoncentrowany na przedsiębiorcach, bramę płatniczą LVC, a nawet meczet „non-profit”, jak określono w białej księdze projektu.

Lavidacoin po raz pierwszy zwrócił uwagę malezyjskiej komisji w sierpniu z uwagi na obawę, że sprzedaż altcoina narusza lokalne przepisy dotyczące papierów wartościowych. Organ nadzorczy wydał ogólne ostrzeżenie:

SC zaleca inwestorom zachowanie należytej staranności i ostrożność w odniesieniu do ryzyka związanego z udziałem w jakichkolwiek programach inwestycyjnych, w szczególności w programach obejmujących kryptowaluty i tokeny cyfrowe.

– czytamy.

W nowym oświadczeniu Komisja Papierów Wartościowych zidentyfikowała DSV Crypto Club, LUX Galaxies i VI Profit Galaxy jako jedne z podmiotów gospodarczych promujących Lavidacoin, i oświadczyła, że dodaje wszystkie trzy do swojej listy alertów dla inwestorów a także powtarza swoje wcześniejsze ostrzeżenie. Jak zauważa The Star, wszystkie trzy podmioty zostały umieszczone na czarnej liście Banku Negara Malaysia w sierpniu.

Mining zaakceptowany w Iranie:

Zgodnie z doniesieniami lokalnej agencji informacyjnej IBENA, Najwyższa Rada ds. Cyberprzestrzeni Sekretarza Iranu ujawniła, że różne ministerstwa rządu tego kraju zaakceptowały wydobywanie kryptowalut jako przemysł.

Według raportu sekretarz Rady ds. Cyberprzestrzeni, Abolhassan Firoozabadi, podkreślił, że wydobywanie kryptowalut, takich jak Bitcoin, zostało zatwierdzone jako branża przez główne organy rządowe. Mimo tego oficjalne przepisy tworzące ramy prawne dla branży nie zostały jeszcze w kraju wprowadzone.

Firoozabadi powiedział, że górnictwo kryptograficzne zostało zaakceptowane przez m.in. Ministerstwo Informacji i Technologii Łączności, Bank Centralny, Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu, Ministerstwo Energii, a także Ministerstwo Gospodarki.

Sekretaż oświadczył, że irańskie Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni pracuje nad platformą do regulacji wydobywania kryptowalut. Dodał, że rząd rozważa także emisję krajowej kryptowaluty w celu stworzenia finansowego narzędzia do współpracy z irańskimi partnerami biznesowymi w obliczu presji ekonomicznej ze strony amerykańskich sankcji.

Sekretarz podobno twierdził, że wraz z końcem września odpowiednie władze wprowadzą ramy regulacyjne dla startupów i firm związanych z kryptografią.

Pod koniec sierpnia w Narodowym Centrum Cyberprzestrzeni w Iranie ujawniono, że wstępna wersja projektu kryptowaluty wspieranej przez państwo jest już gotowa. Zastępca dyrektora odpowiedzialnego za opracowywanie przepisów dla Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni Iranu stwierdził wówczas, że idea emisji kryptowaluty narodowej jest aktywnie realizowana.

UE naciskana na utworzenie przejrzystych regulacji dla przemysłu krypto:

W tym tygodniu ministrowie finansów UE zostaną wezwani są do ustanowienia jasnych i jednolitych wytycznych dotyczących kryptografii w państwach członkowskich Unii Europejskiej, informuje Reuters.

Brukselski think-tank, Bruegel, przygotował nowy raport poświęcony przemysłowi kryptograficznemu. Został on utworzony dla unijnych ministrów finansów, którzy mają się spotkać w ten piątek i sobotę w Wiedniu w Austrii. Raport zwraca szczególną uwagę na wstępne oferty monetarne (ICO), a także na giełdy kryptowalut, których liczba w Unii ma w tym roku wzrosnąć.

Według raportu Bruegel, Binance z siedzibą w Hongkongu, w następstwie represji w Azji, pracuje nad przeniesieniem siedziby głównej na Maltę. Pekińska krypto-giełda Huobi, również zamierza wejść na rynek europejski.

Zespół ekspertów twierdzi, że podczas gdy nowe przepisy UE dotyczące prania pieniędzy ostatecznie zaostrzą kontrole giełd kryptograficznych do 2020 r., nadzór regulacyjny jest w praktyce pozostawiony w rękach władz krajowych. Bruegel sugeruje, iż fakt ten „może sugerować, że istnieje pole do arbitrażu regulacyjnego”, który może być tolerowany w celu tymczasowego poszerzania możliwości dla wszystkich stron „w celu eksperymentowania i poznania najlepszych podejść do tej szybko rozwijającej się technologii”.

Grupa zauważa, że wirtualne aktywa takie jak Bitcoin, stanowią nieodłączne wyzwanie dla organów regulacyjnych na rynkach kasowych. Niemniej jednak podmioty, które nadzorują produkcję, wymianę i handel za pośrednictwem powiązanych instrumentów spekulacyjnych, mogą podlegać surowszym przepisom, a nawet być zakazane. Do takich podmiotów zaliczają się również farmy miningowe, które, jak podano w dokumencie Bruegel, są zakazane w krajach takich jak Chiny.

Think-tank zaproponował potrzebę bardziej przejrzystych zasad dla ICO, szczególnie biorąc pod uwagę przewagę podmiotów, które wykorzystują model pozyskiwania funduszy do emisji tokenów użytkowych – które, jako że nie są papierami wartościowymi, są w dużej mierze nieuregulowane na mocy unijnych przepisów finansowych.

Drastyczny spadek rynków:

W ciągu jednej godziny rynki kryptowalutowe uległy gwałtownemu spadkowi – kapitalizacja całego rynku spadła o 12 mld dolarów i prawie wszystkie ze 100 największych monet widnieją obecnie na czerwono.

Według indeksu cen Bitcoina na Cointelegraph, największa kryptowaluta dzisiaj ponownie spadła poniżej progu 7.000 dolarów. Bitcoin spadł o 4,5% w ciągu ostatnich 24 godzin, a jego wartość wynosi na chwilę obecną 7.036 dolarów. Ethereum również poniosło dzisiaj straty, a jego cena spadła głęboko poniżej poziom 300 dolarów – obecnie altcoin jest wart 260 dolarów, co oznacza spadek o ponad 9,9%.

Bitcoin Cash razem z EOS notują największe spadki z czołówki, kolejno o 11,5% i 10,6%.

Kapitalizacja rynku spadła dramatycznie w ciągu zaledwie jednej godziny, obecnie wynosi 224.5 mld dolarów, co oznacza spadek o 12 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 15,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button