#423 Newsy z dnia 15.09.2018
Z sobotnich wydarzeń: Francja ukończyła korzystne dla ICO ramy prawne; Mężczyźni dwa razy bardziej aktywni na rynku kryptowalut; Rosyjscy Lobbyści tworzą alternatywną ustawę o kryptografii; Giełdy na zielono.
• Francja ukończyła korzystne dla ICO ramy prawne:
Minister Gospodarki i Finansów Francji ogłosił, że rząd przyjął artykuł ustawy o rozwoju gospodarczym i transformacji (PACTE) poświęcony wstępnym ofertom monetarnym.
Jak stwierdził minister finansów Bruno Le Maire, francuski organ regulujący rynki giełdowe, Autorité des marchés financiers (AMF) jest teraz uprawniony do wydawania licencji firmom, które chcą pozyskać fundusze za pośrednictwem ICO, co ma na celu ochronę interesów uczestników.
Le Maire ma także nadzieję, że obecne ramy prawne dla ICO we Francji przyciągną inwestorów z całego świata.
Zgodnie z projektem PACTE opublikowanym przez Zgromadzenie Narodowe (niższa partia francuskiego parlamentu), przed wydaniem jakichkolwiek tokenów firma musi wystąpić o licencję do AMF, podając szczegółowe informacje na temat oferty i emitenta. Środki te zapewnią dodatkowe gwarancje dla ICO, które AMF wcześniej uważało za ryzykowne.
Prezydent Francji Emmanuel Macron jest znanym entuzjastą w kwestii nowych innowacyjnych technologii – w zeszłym roku zaproponował przekształcenie Francji w „naród startupowy”. Później w 2018 r., zgodnie ze słowami Macrona, Le Maire przedstawił swój projekt ustawy PACTE, która ma na celu transformację i innowację francuskiej gospodarki, a w marcu stwierdził, że Francja jest gotowa na „rewolucję Blockchain”.
W tym roku Francja również zastosowała zmiany w zasadach dotyczących podatków kryptograficznych, jednak w bardziej rygorystycznym kierunku. Jak informował Cointelegraph w maju, Francuska Rada Stanu opublikowała specyfikacje opodatkowania Bitcoina we Francji, zmieniając podatek od transakcji Bitcoinowych z progresywnego opodatkowania (od 14 do 45 procent) do stałego opodatkowania w wysokości 19 procent.
• Mężczyźni dwa razy bardziej aktywni na rynku kryptowalut:
Najnowsza ankieta wykazuje, iż co czwarty Milenials deklaruje zainteresowanie inwestowaniem w kryptowaluty w ciągu najbliższego roku.
Startup płatności kryptograficznych Circle przeprowadził w tym tygodniu ankietę z udziałem ponad 3.000 osób, która wykazała, że większość z Milenialsów uważa się za „agresywnych” inwestorów. Członkowie innych grup demograficznych, w tym pokolenia X i Baby Boomers, również brali udział w ankiecie.
Platforma posłużyła się Survey Monkey do zbierania wyników, jednak opublikowała jedynie odpowiedzi od użytkowników, którzy określili, że są agresywnymi inwestorami.
Warto zauważyć, iż wyniki wykazały, że prawie dwa razy więcej mężczyzn inwestuje w kryptowaluty w porównaniu z kobietami. 42 procent męskiej części Milenialsów, 34 procent mężczyzn z pokolenia X i 16 procent mężczyzn z pokolenia Baby Boomers zadeklarowało zainteresowanie kryptowalutami, w porównaniu do 27 procent kobiet z pokolenia Y, 19 procent kobiet z pokolenia X i 9 procent kobiet należących do Baby Boomers.
• Rosyjscy Lobbyści tworzą alternatywną ustawę o kryptografii:
Grupa lobbystyczna „Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców” (RSPP) pracuje nad alternatywną ustawą o kryptografii, która wyeliminuje rzekome sprzeczności w projekcie ustawy państwowej „O cyfrowych aktywach finansowych”, podaje agencja Forklog.
Alternatywna ustawa zostanie opracowana przez grupę wysokiej rangi rosyjskich menedżerów, takich jak miliardera Władimira Potanina oraz Viktora Vekselberga, szefa rosyjskiego funduszu innowacji Skolkovo. Obaj są zaliczani do listy dziesięciu najbogatszych biznesmenów w kraju przez Forbes.
Radę ekspertów grupy lobbingowej tworzą przedstawiciele różnych ministerstw, departamentów i rosyjskiej Dumy Państwowej.
Według wiceprezesa RSPP, Eliny Sidorenko, nowa ustawa podzieli zasoby cyfrowe na trzy grupy: tokeny, które będą równoważne z papierami wartościowymi, kryptowaluty i cyfrowe „znaki”. Wyjaśniła dalej, że kryptowaluty będą traktowane w inny sposób.
Kryptowaluty będą miały specjalny status, który nigdy wcześniej nie pojawiał się w rosyjskim prawodawstwie i będą regulowane na podstawie przepisów ustawowych i wykonawczych, które będą wydawane przez Rosyjski Bank Centralny. Bank Centralny będzie wydawał licencje na działalności giełd. W związku z tym status właścicieli kryptowalut będzie zauważalnie uproszczony w porównaniu z właścicielami papierów wartościowych.
– mówi.
Sidorenko podkreśliła, że tokeny będą podlegać również ustawie o papierach wartościowych, natomiast emitenci „cyfrowego znaku” nie będą musieli składać wniosków o licencje z banku centralnego. Nie określiła, co „cyfrowy znak” oznacza w świetle prawa.
Wiceprezes ma nadzieję, że alternatywny projekt ustawy pomoże wyeliminować sprzeczności w ustawie państwowej, którą nazywa „niedokończoną i rozczłonkowaną”. Dodała również, że dokument RSPP będzie opierał się na ramach prawnych Rosji i uwzględni doświadczenia innych krajów.
Alternatywna ustawa musi najpierw zostać zatwierdzona przez RSPP, który następnie omówi to z przedstawicielami Rosji w październiku.
• Giełdy na zielono:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy wzrosty. Z pierwszej dziesiątki wyraźnie wyróżniają się Ethereum i Litecoin, które notują wzrost o 6,5% i 6,2%. Przy Bitcoinie widzimy nieznaczny wzrost, zaledwie o 0,8%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4 mld dolarów i wynosi obecnie 204 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 11.8 mld dolarów.
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.