#424 Newsy z dnia 16.09.2018
Z niedzielnych wydarzeń: Wielki projekt uruchamia swoją sieć; LG wprowadza na rynek międzynarodową usługę płatności; Ochrona środowiska wsparta przez Blockchain i Światowe Forum Ekonomiczne; Odwrócenie biegu rzeki?
• Wielki projekt uruchamia swoją sieć:
Tezos, ósme co do wielkości ICO w historii, uruchamia swoją sieć główną w poniedziałek. Przed wprowadzeniem na rynek, cena XTZ, rodzimego tokena sieci Tezos, wzrosła o ponad 50%.
Od 9. września, XTZ zwiększyło się o z 1,15 dolara do 1,75 dolara, przed długo oczekiwanym startem Mainnetu. Inwestorzy na rynku kryptowalut byli szczególnie entuzjastycznie nastawieni do postępów w rozwoju Tezos w ciągu ostatnich kilku miesięcy, po rocznym sporze między założycielami, który wstrzymał uruchomienie sieci Blockchain.
Chociaż Tezos zakończył swoje ICO z kwotą 232 mln dolarów w lipcu 2017 r., rozwój sieci Blockchain został opóźniony z powodu konfliktu między jego współzałożycielami, a założycielami członków fundacji. Ostatecznie legalna bitwa pomiędzy założycielami została rozwiązana, a rozwój Tezos został wznowiony, umożliwiając fundacji usprawnienie procesu wydawania ICO.
Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich 48 godzin, coiny były w optymistycznym trendzie, odnotowując solidny wzrost w stosunku do Bitcoina i innych głównych kryptowalut. Jednak żetony były tylko w stanie zainicjować rajd naprawczy, ponieważ rynek wykazał ekstremalnie zawyżone warunki.
Tokeny osiągnęły szczególnie słabe wyniki w stosunku do dolara amerykańskiego na początku września, kiedy Bitcoin pozostał w regionie o wartości 6.000 dolarów. Gdy zaczął on nabierać rozpędu i wracał do poziomu ponad 6.500 punktów oporu, waluty wykazywały niewielki wzrost. Stąd 50%-owy wzrost ceny XTZ nie może być przypisany ogólnemu odzyskaniu rynku, lecz raczej uruchomieniu sieci blokowej Tezos po roku wstrzymania rozwoju.
Ponadto, jak powiedział Ryan Jesperson, prezes Fundacji Tezos na oficjalnym blogu, uruchomienie betanetu przebiegło sprawnie, a blok genezowy fazy betanetowej Tezos został uwolniony bez żadnych trudności. Podsyciło to oczekiwanie w kierunku mainnetu, który jest pierwszym głównym produktem sieci, oprócz wydania betanetu.
Jeśli chodzi o uruchamianie sieci, było to wyjątkowo płynne. Zespół programistów w Paryżu przetestował i udoskonalił kod źródłowy, pracując niezmordowanie przed wprowadzeniem na rynek. Ostatecznie, Fundacja zaproponowała blok genezera, a faza betanetowa zaczęła funkcjonować.
– powiedział Jesperson.
Jesperson zauważył również, że Tezos zatrudnił PwC, audytora Wielkiej Czwórki, do działania jako zewnętrzny audytor dla Tezos, aby zapewnić legalność finansów i operacji projektu.
• LG wprowadza na rynek międzynarodową usługę płatności:
Południowo-koreańska firma LG UPlus, operator komórkowy należący do czwartego co do wielkości konglomeratu LG Corp., wprowadza na rynek międzynarodową usługę płatności typu cross-carrier, opartą na Blockchain, podaje dziś Korea Times.
W zeszły czwartek, 13. września, firma LG UPlus podpisała protokół ustaleń w sprawie opracowania nowej usługi wraz z trzema partnerami globalnymi: Far’an z siedzibą w Tajlandii, SoftBank z siedzibą w Tajlandii oraz TBCASoft z siedzibą w Tajlandii. Dzięki nowej usłudze użytkownicy jednego operatora telekomunikacyjnego będą mogli bezproblemowo realizować transakcje w sieciach płatniczych drugiej.
Według magazynu Korea Times, pierwsza próba systemu płatności partnerskich LG UPlus dla partnerów opartych na technologii Blockchain (CCPS) jest planowana na początek 2019 roku. CCPS będzie podobno wdrażać Blockchain, aby umożliwić szybki mechanizm rozrachunku w usługach cross-carrier. Oznacza to, że użytkownicy mogą uniknąć opłat za zagraniczne transakcje kartami kredytowymi i są odizolowani od skutków wahań kursów walut, ponieważ są one ostatecznie rozliczane przez ich przewoźnika w ich rodzimej walucie.
Na przykład usługa umożliwi abonentom LG UPlus koreańskim zakup towarów detalicznych podczas korzystania z ich telefonów komórkowych na Tajwanie i w Japonii, podczas gdy użytkownicy Far EasTone z Tajwanu będą cieszyć się taką samą wygodą w Korei i Japonii.
Far EasTone, SoftBank i TBCASoft należą do pierwszych członków założycieli Carrier Blockchain Study Group (CBSG), globalnego konsorcjum operatorów telekomunikacyjnych, które rozpoczęło się pod koniec 2017 roku. Jak informowaliśmy wcześniej tego lata, CSBG ujawniło ostatnio utworzenie nowej grupy roboczej dla Blockchain, która skupi się na globalnych usługach przekazów pieniężnych, a także na dodaniu sześciu kolejnych dużych globalnych firm telekomunikacyjnych do swoich szeregów.
W ubiegłym tygodniu Softbank zaprezentował nowy dowód na to, że dzięki współpracy z Synchronoss Technologies i TBCASoft korzysta z CCPS, aby umożliwić użytkownikom globalne przekazywanie przelewów typu peer-to-peer przy użyciu starszych usług przesyłania wiadomości, takich jak SMS i e-mail.
• Ochrona środowiska wsparta przez Blockchain i Światowe Forum Ekonomiczne:
Fundacja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) przedstawiła ponad 65 przypadków użycia Blockchain w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów środowiskowych, czytamy w raporcie opublikowanym 14. września.
W raporcie zatytułowanym „Building Blockchain for a Better Planet”, szwajcarska WEF uwypukliła dużą liczbę aplikacji Blockchain, które mogą być wykorzystane do rozwiązania najbardziej palących problemów środowiskowych na świecie. Proponowane wnioski, zgodnie z WEF, mogą pod wieloma względami zwiększać wysiłki na rzecz ochrony środowiska, takie jak nowe modele finansowania dla wyników środowiskowych, realizacja wartości niefinansowych i kapitału naturalnego, nakreślając bardziej wydajne i czystsze systemy zdecentralizowane.
Oprócz możliwości usprawnienia istniejących procesów, w raporcie wspomniano również o możliwości wprowadzenia zupełnie nowych rozwiązań Blockchain – tak zwanych „zmieniaczy gier” – które powinny całkowicie zmienić sposób zarządzania głównymi problemami środowiskowymi. Te „zmieniacze gier” obejmują przejrzyste łańcuchy dostaw, zdecentralizowane systemy zarządzania energią i wodą, zrównoważone źródła pozyskiwania funduszy, rynki emisji dwutlenku węgla i inne.
Według raportu kolejnym ważnym krokiem we wprowadzaniu aplikacji Blockchain do ochrony środowiska jest ustanowienie jednego odpowiedzialnego i globalnego ekosystemu Blockchain, w przeciwieństwie do finansowania konkretnych, osobnych projektów. Podsumowując, WEF wskazała również na problem nadmiernego użycia technologii Blockchain spowodowany przez hype wokół branży. Aby rozwiązać ten problem, organizacja podniosła trzy główne pytania, które należy rozważyć jako punkt wyjścia dla każdej inicjatywy związanej z wprowadzeniem tej technologii: czy technologia może rozwiązać konkretny problem, czy ryzyko niezamierzonych konsekwencji może być zarządzane w sposób akceptowalny oraz czy funkcjonujący ekosystem zainteresowane strony są dostępne.
13. września WEF opublikowało wspólny raport, który oszacował, że technologia rozproszonej księgi (DLT) może dodać 1 bilion dolarów do globalnego handlu w ciągu następnych dziesięciu lat. Raport dowodził również, że objęcie technologii przez główne rządy, w tym państwa członkowskie Unii Europejskiej, jest nieuniknione.
• Odwrócenie biegu rzeki?:
Przez ostatnie trzy dni obserwowaliśmy wzrosty na rynku kryptowalut. Koniec tygodnia jednak już jest mniej kolorowy, choć spadki mimo wszystko są nieznaczne, biorąc pod uwagę dynamikę najbardziej rozwijającego się rynku finansowego. W ciągu ostatniej doby, ceny największych – Bitcoin, Ethereum, Ripple i Bitcoin Cash – spadły kolejno o 0,6%, 2,8%, 1,3% i 3,5%. Wśród innych czołowych coinów, wzrost odnotował jedynie EOS, na poziomie 1,4%.
Kapitalizacja całego rynku zmalała o 2 mld dolarów i wynosi na ten moment 202 mld dolarów.
źródło: ccn.com, cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.