#461 Newsy z dnia 23.10.2018
Z wtorkowych wydarzeń: Rusza przedsprzedaż smartfona Blockchain HTC Exodus 1; Członek Parlamentu Wielkiej Brytanii doradcą krypto giełdy; Szwajcarskie stowarzyszenie publikuje nowe standardy AML; SEC zawiesza handel papierami wartościowymi podejrzanej firmy; Czołowy bank w Kanadzie adaptuje Blockchain; Giełdy bez większych zmian.
• Rusza przedsprzedaż smartfona Blockchain HTC Exodus 1:
Tajwańska firma elektroniczna HTC ogłosiła przedsprzedaż swojego szeroko dyskutowanego smartfona Blockchain, Exodus 1.
Przedsprzedaż Exodusa 1 została oficjalnie ogłoszona dziś podczas szczytu Web3, który odbywa się w dniach 22-24 października w Berlinie. Według strony internetowej HTC Exodus telefon można obecnie kupić tylko za pośrednictwem Bitcoina lub Ethereum i jest to możliwe dla 34 regionów, w tym dla USA, Wielkiej Brytanii i Hongkongu.
Obecnie Exodusa 1 można zamówić za około 960 dolarów (0,15 BTC lub 4,78 ETH), jednak na wysyłkę trzeba poczekać do grudnia. W oficjalnym ogłoszeniu na Twitterze firma oświadcza, że liczy na współpracę ze „społecznością programistów i entuzjastów […], aby nadal budować bezpieczeństwo”.
HTC po raz pierwszy ujawnił swój plan wydania Blockchainowego smartfona w maju 2018 r. Firma obiecała, że Exodus 1 będzie obsługiwał „wiele protokołów Blockchain”, takich jak Bitcoin, Ethereum, Lightning Network i sieć Dfinity.
W lipcu HTC potwierdził plany zainstalowania natywnego portfela kryptograficznego w swoim telefonie. Firma ogłosiła również, że będzie wspierać CryptoKitties, niegdyś popularną zdecentralizowaną grę opartą na Ethereum. W tym samym miesiącu założyciel Litecoina, Charlie Lee, ujawnił, że udzieli konsultacji HTC przy tworzeniu tego smartfona.
Obecny Exodus 1 nie jest jednak dokładnie tym, co HTC wcześniej obiecał, jak wskazuje amerykański dziennik technologiczny The Verge. W maju Phil Chen ogłosił, że każdy telefon Exodus będzie działał jako „węzeł”, aby ułatwić handel Bitcoinami. Mówił również, że telefon umożliwi użytkownikom „bycie właścicielem ich własnej tożsamości”.
Model przeznaczony od dziś do przedsprzedaży oferuje bezpieczny portfel kryptograficzny, jak zauważa The Verge, jednak innych obiecanych funkcji brakuje.
• Członek Parlamentu Wielkiej Brytanii doradcą krypto giełdy:
Członek Parlamentu Wielkiej Brytanii, Stephen Hammond, dołączył do komisji doradczej nowej giełdy kryptowalut koncentrującej się na inwestorach detalicznych. Jego celem jest zapewnienie porad na temat stosunków rządowych.
Hammond jest także członkiem Komisji Skarbowej, gdzie jest odpowiedzialny za rządowy nadzór finansowy i regulacje. Giełda, nazwana IronX, jest platformą regulowaną, która została wspólnie utworzona przez cyfrową firmę handlową IronFX i EmurgoHK, twórców dziewiątej pod względem wielkości kryptowaluty, Cardano.
Platforma mówi, że zamierza wprowadzić handel kryptograficzny na masowy rynek handlu detalicznego.
Hammond był posłem do Parlamentu w okręgu Wimbledon w Londynie od 2005 roku i przed rozpoczęciem swojej kariery politycznej pracował na rynkach finansowych przez dwadzieścia lat.
Wszyscy jesteśmy na stromej krzywej uczenia się, jeżeli chcemy zrozumieć tę nową klasę aktywów. Jedyna droga prowadząca do tego, aby kryptowaluty zdobyły zaufane i akceptację w tradycyjnym środowisku biznesowym wiedzie przez regulacje […] Dotyczy to rządów, polityków, organów regulacyjnych i branży usług finansowych. Rządy nie mogą sobie pozwolić na bycie dwuznacznym w swoim stanowisku i muszą angażować się w przemysł.
– mówi Hammond.
Prezes firmy IronX, Markos A. Kashiouris, oświadczył, że zatwierdzenie przez organy regulacyjne było kluczowym etapem dla giełdy przed jej publicznym uruchomieniem, które ma mieć miejsce w grudniu. W zeszłym miesiącu IronX uzyskał licencję od Estońskiej Jednostki Analityki Finansowej, co umożliwiło giełdzie oferowanie usług wymiany krypto-fiat i usług portfela kryptograficznego.
POZOSTAŁE NEWSY:
• Szwajcarskie stowarzyszenie publikuje nowe standardy AML:
Szwajcarskie Stowarzyszenie Rynków Kapitałowych i Technologii opublikowało nowe standardy przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) dotyczące cyfrowych aktywów i technologii DLT. Jest to wynik wspólnej inicjatywy banku internetowego Swissquote, dostawcy oprogramowania rynkowego Temenos oraz największej krajowej firmy prawniczej Lenz & Staehelin. Zostały one zaprojektowane tak aby wyjaśnić, które środki należy podjąć w celu przestrzegania szwajcarskich przepisów dotyczących prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Nie mają one jednak charakteru ustawowego i nie mają formalnego statusu prawnego.
• SEC zawiesza handel papierami wartościowymi podejrzanej firmy:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zawiesiła obrót papierami wartościowymi w firmie z siedzibą w Nevadzie za składanie fałszywych oświadczeń. Simex Inc. opublikowała dwa komunikaty prasowe stwierdzające, że firma współpracuje z kustoszem upoważnionym przez SEC. Współpraca ta rzekomo pozwoliłaby firmie na przeprowadzanie transakcji kryptograficznych, które byłyby zgodne z przepisami SEC. Simex Inc. oświadczyła również, że prowadzi program oficjalnie zarejestrowany i zgodny z wymogami Komisji. W odpowiedzi szef działu cyberbezpieczeństwa Komisji powiedział, że „SEC nie popiera ani nie kwalifikuje depozytariuszy kryptowalut, a inwestorzy powinni zachować czujność, rozważając inwestycję we wstępne oferty monetarne.”
• Czołowy bank w Kanadzie adaptuje Blockchain:
Czołowy kanadyjski bank komercyjny wykorzysta Blockchain, aby uprościć proces przeprowadzania transakcji. Narodowy Bank Kanady, dzięki współpracy z firmą CGI oraz startupem Skuchain, planuje wykorzystać inteligentne kontrakty w celu zastąpienia aktualnych procedur opartych na wiadomościach e-mail. Rozwiązanie to składa się z kombinacji platformy handlu zagranicznego Trade360, należącej do firmy CGI oraz inteligentnego oprogramowania do tworzenia kontraktów firmy Skuchain, opartego na platformie Blockchainowej Brackets.
Poprawi to czas przetwarzania, zmniejszy ryzyko i pomoże wzmocnić relacje z klientami banku.
– twierdzi bank.
• Giełdy bez większych zmian:
Ostatnia doba na giełdach wykazała nieduże zmiany w cenach kryptowalaut. W czołówce kryptowalut ponownie dominują nieduże spadki: Bitcoin o 0,4%, Ethereum o 0,9%, XRP o 2,6%, Bitcoin Cash o 1,6% oraz EOS o 0,9%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 208 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10,4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.