#474 Newsy z dnia 05.11.2018
Z poniedziałkowych wydarzeń: Bank Centralny Chin chce zakazu airdropów; Bancor umożliwia pozagiełdową wymianę tokenów; Ethereum wykorzystany do zmniejszenia rachunków za prąd; Najbogatszy człowiek w Indiach wykorzystał Blockchain; Mieszane ruchy na giełdach.
• Bank Centralny Chin chce zakazu airdropów:
Ludowy Bank Chin (People’s Bank of China – PBoC), bank centralny tego kraju, ma w planie zakazanie airdropów – darmowej dystrybucji tokenów kryptograficznych.
W opublikowanym raporcie na temat stabilności finansowej na 2018 r. PBoC stwierdził, że ilość „zamaskowanych” wstępnych ofert monetarnych (ICO), w tym airdropów, wciąż rośnie, pomimo wcześniejszych wysiłków mających na celu zatrzymanie sprzedaży tokenów. Na przykład, niektóre firmy kryptograficzne przenoszą swoje projekty za granicę i używają agentów do inwestowania w imieniu inwestorów z Chin.
Inne projekty nie wydają tokenów publicznie aby bezpośrednio zbierać fundusze, w zamian rozdają darmowe tokeny jednocześnie rezerwując część całej podaży. Firmy te następnie próbują wykorzystać spekulacje na rynku wtórnym, aby podnieść ceny tych tokenów i czerpać zyski – dodał bank.
Podając statystyki bank powiedział, że w Chinach do 18 lipca 2017 r. zostało ukończonych 65 ICO, z których tylko pięć zostało ukończonych przed 2017 r. Ponadto dodaje, że ponad 105.000 osób uczestniczyło w sprzedaży, zapewniając całkowite finansowanie w wysokości około 2,6 miliarda juanów (377,3 miliona dolarów), co stanowi ponad 20 procent sumy zebranej na całym świecie w tym samym okresie.
Bank centralny stwierdził, że musi zachować dużą czujność i koordynować działania z innymi agencjami, aby monitorować przemysł kryptograficzny, oraz aby edukować i chronić inwestorów.
PBoC od września 2017 r. podjął środki mające na celu zablokowanie zbierania pieniędzy za pomocą tokenów, kiedy to całkowicie zakazano ICO. W czerwcu tego roku wiceprezes PBoC wydał mocne oświadczenia przeciwko „zamaskowanym” ICO i przypomniał, że handel aktywami kryptograficznymi w tym kraju jest nielegalny.
Następnie, w sierpniu, chińskie Narodowe Stowarzyszenie Finansów Internetowych (NIFA), organizacja samoregulacyjna założona przez PBoC, dodała do swojej platformy kategorię „sprzedaży tokenów”, tak aby społeczeństwo mogło zgłaszać potencjalnie nielegalne transakcje ICO.
• Bancor umożliwia pozagiełdową wymianę tokenów:
Zdecentralizowana sieć Bancor ogłosiła w komunikacie prasowym, że nawiązała współpracę z EOS, aby zapewnić między-Blockchainową (cross-Blockchain) wymianę tokenów.
Bancor rozszerzył się teraz na Blockchain EOS używając w tym celu zdecentralizowanej aplikacji BancorX, aby umożliwić użytkownikom konwersję pomiędzy Ethereum i tokenami opartymi na EOS, bez udziału giełd. Jest to pierwsze tego rodzaju posunięcie, które toruje drogę „znacznie większej liczbie Blockchanów”, aby również uwzględniono je w takiej między-Blockchainowej wymianie, twierdzi firma.
Zdolność do łatwego przekształcania aktywów nakreśla przyszłość, w której projekty tokenów i użytkownicy są uprawnieni do bezproblemowej interakcji z dowolnym Blockchainem, który najlepiej odpowiada ich potrzebom.
– mówi Galia Benartzi, współzałożyciel Bancor i kierownik ds. rozwoju biznesu.
BancorX obsługuje obecnie wiele tokenów Ethereum ERC20 i używa własnego tokena BNT do wykonywania transakcji cross-Blockchain. Firma poinformowała również, że ich zdecentralizowana aplikacja cross-Blockchain została zbudowany we współpracy z LiquidEOS.
W tym samym ogłoszeniu Bancor ogłosił, że ich fundacja Bprotocol Foundation przekaże wartość 10 milionów dolarów na Blockchain EOS przy użyciu tego narzędzia, aby „zachęcać do rozwoju EOS, zwiększyć płynność tokenów, i aby służyć jako symbol wiary w bezpieczeństwo i obietnicę Blockchainu EOS.”
• Ethereum wykorzystany do zmniejszenia rachunków za prąd:
Mało znany projekt Ethereum o nazwie Lition pomaga obywatelom Niemiec uzyskać dostęp do tańszej energii elektrycznej.
Uruchomiony na początku tego roku Lition jest już licencjonowanym dostawcą energii w Niemczech, posiadającym klientów w 12 dużych miastach (w tym w Berlinie, Hamburgu i Monachium), którzy obecnie korzystają ze zdecentralizowanego rynku energii.
Zbudowany na podstawie łańcucha Ethereum, rynek Lition łączy konsumentów bezpośrednio z producentami energii. Zgodnie z danymi firmy, obecnie ponad 700 gospodarstw domowych w Niemczech używa tej zdecentralizowanej platformy do kupowania energii.
Mówiąc krótko, Lition stara się zmienić sposób, w jaki działa globalny przemysł energetyczny, korzystając z koncepcji, która jest bardzo dobrze znana fanom Blockchain: „omiń niepotrzebnych pośredników”, co zaoszczędzi pieniądze użytkowników.
W przypadku gospodarstw domowych dostawca energii sprzedaje energię słoneczną lub elektryczną (lub jakąkolwiek inną) pośrednikowi, często gigantowi, międzynarodowemu przedsiębiorstwu. Klienci następnie kupują energię od tego pośrednika.
Problem polega na tym, że w oczach dyrektora generalnego Lition, Richarda Lohwassera, międzynarodowi pośrednicy mają zbyt duży wpływ i nie dają użytkownikom wystarczającego wyboru, jaki rodzaj energii mogą kupić. Tak więc rozwiązaniem Lition jest całkowite ich odcięcie.
Nasza giełda energii łączy klientów i producentów w sposób bezpośredni. Producenci wystawiają energię na giełdę, a następnie klienci mogą ją kupić. Zwykle kupowanie bezpośrednio od producentów ogranicza się do dostawców energii, którzy są dużymi korporacjami. Przenosimy wymianę do konsumenta tak, aby konsumenci mogli płacić za energię wybranego przez siebie rodzaju i producenta.
– mówi Lohwasser.
Według Lition, oszczędza to klientom średnio 20 procent na rachunkach za media i zwiększa przychody elektrowni nawet o 30 procent.
• Najbogatszy człowiek w Indiach wykorzystał Blockchain:
Konglomerat naftowy i gazowy Reliance Industries – należący do najbogatszej osoby w Indiach, Mukesha Ambani – wykorzystał Blockchain do przeprowadzenia pierwszej transakcji finansowania handlu.
Według informacji prasowej od HSBC India, Reliance Industries przeprowadziło niedawno „żywą” transakcję finansowania handlu opartą na Blockchain we współpracy z amerykańskim globalnym dystrybutorem chemicznym Tricon Energy.
W transakcji pomagały czołowe banki HSBC India i ING Bank, a przeprowadzona została na platformie Blockchainowej Corda, należącej do konsorcjum R3.
Korzystając z platformy Blockchain, ING Bank wydał akredytywę dla Tricon Energy USA (importera), a HSBC India pełnił rolę doradcy i negocjatora dla Reliance Industries, (eksporter).
Wykorzystanie Blockchain jest znaczącym krokiem w kierunku cyfryzacji handlu, a ogólna efektywność jaką przynosi on finansowaniu handlu, zapewnia opłacalność, szybszą realizację i potencjalnie odblokowuje płynność dla firm.
– mówi Hitendra Dave, szef globalnej bankowości i rynków w HSBC India.
• Mieszane ruchy na giełdach:
Ostatnia doba wykazała nieduże ożywienie giełd, obserwujemy zarówno wzrosty jak i straty. Bitcoin, Ethereum i XRP notują wzrosty kolejno o 1,6%, 0,4% i 3,4%, a Bitcoin Cash, EOS i Litecoin spadki o 4,7%, 0,7% i 2,5%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 2.3 mld dolarów i wynosi obecnie 211.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13.8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.