#501 Newsy z dnia 02.12.2018
Z niedzielnych wydarzeń: Japoński regulator finansowy przygotowuje się do uregulowania kwestii ICO; Estonia wprowadza nowe regulacje związane z kryptografią; Pomimo spadków, Bitcoin umacnia swoją pozycję jako cyfrowe złoto; Na giełdach dominuje czerwień.
• Japoński regulator finansowy przygotowuje się do uregulowania kwestii ICO:
Japoński regulator finansowy ma wprowadzić nowe regulacje dotyczące pierwszej emisji monet (ICO), aby chronić inwestorów przed oszustwami, informuje lokalny ośrodek prasowy Jiji Press.
Według „świadomych” źródeł cytowanych przez Jiji, podmioty gospodarcze prowadzące ICO będą musiały zarejestrować się w japońskiej agencji Financial Services Agency (FSA).
Agencja planuje zająć się rewizją instrumentów finansowych, giełd i przepisów dotyczących usług płatniczych na sesji parlamentarnej, która rozpocznie się w styczniu. Działanie to zostało podjęte w związku z wieloma oszukańczymi przypadkami ICO za granicą. Celem jest lepsze zabezpieczenie kapitału inwestorów.
W badaniu przeprowadzonym przez Cointelegraph w lipcu tego roku, zidentyfikowano, że 80 procent ICO przeprowadzonych w 2017 r. była oszustwem.
Jak informował Cointelegraph Japan w zeszłym miesiącu, grupa analityczna FSA ds. Branży wirtualnej wymiany walut, przeprowadziła swoje dziesiąte spotkanie w celu omówienia ICO. Tokeny emitowane podczas ICO, dzielone są na trzy kategorie: wirtualne waluty bez emitenta, waluty wirtualne z emitentem i tokeny z emitentami, którzy są również zobowiązani do podziału przychodów.
Zgodnie z raportem, pierwsza i druga klasyfikacja tokenów podlegają regulacjom dotyczącym rozliczeń, takim jak ustawa o instrumentach finansowych i giełd. Trzeci rodzaj tokenów ICO podlega regulacjom inwestycyjnym, takim jak Ustawie o instrumentach finansowych i giełdach.
• Estonia wprowadza nowe regulacje związane z kryptografią:
Estońskie Ministerstwo Finansów wkrótce wprowadzi poprawki do niedawno uchwalonego projektu ustawy finansowej, która ma „zacieśnić” regulacje związane z kryptografią, informuje estońska gazeta finansowa Ęripäev.
Zgodnie z tym artykułem w Estonii weszła w życie nowa wersja ustawy przeciwdziałającej praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu, która dostosowała prawodawstwo do tak zwanej „czwartej dyrektywy w sprawie zapobiegania praniu pieniędzy”.
Rozporządzenie to podobno wprowadza dostawców usług wirtualnej wymiany walut i dostawców usług płatniczych w wirtualnej walucie, podczas gdy wcześniej istniał jedynie „alternatywny dostawca usług płatniczych”. Komisja Nadzoru Finansowego (FI) ogłosiła, że kryptowaluty i firmy oferujące usługi związane z kryptografią wprowadzają ryzyko prania pieniędzy, co jest podobno powodem nowych zmian, twierdzi Ęripäev.
Jak donosi Cointelegraph, Estonia wycofała swoje plany wprowadzenia Estcoin, krajowej waluty cyfrowej, po tym, jak prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, skrytykował inicjatywę.
• Pomimo spadków, Bitcoin umacnia swoją pozycję jako cyfrowe złoto:
W wywiadzie dla Yahoo! Finanse, Alex Gurevich, profesor matematyki i były dyrektor wykonawczy JPMorgan, powiedział, że jego zdaniem Bitcoin zbliża się coraz bardziej do cyfrowego złota – „za każdym razem, gdy się podnosi”.
Pomimo wzrostu i upadku różnych altcoinów i hardforków, czas działa na korzyść Bitcoina, a nie przeciwko niemu. Każdego dnia ukorzenia się coraz bardziej, staje się o krok bliżej do osiągnięcia statusu cyfrowego złota. Przytaczając argumenty dlaczego istnieje popyt na złoto i metale szlachetne, Gurevich stwierdził, że metale szlachetne były zawsze używane jako środek wymiany przez stulecia, ponieważ „nie utleniają się łatwo i pozostają w nienaruszonej formie” (stąd , zachowują swoją wartość w czasie).
Jednak spośród wszystkich metali szlachetnych złoto nie jest ani najczęstsze, ani najrzadsze. Wyraził opinię, że przez wieki obecność złota działała na swoją korzyść; jest powszechną walutą, z której można korzystać na całym świecie, ale także nie jest tak powszechne, że można je łatwo wydobyć i zakłócić jego cenę.
Dzięki tym zaletom złoto mogło przeżyć konkurencję i dzięki temu zyskało ogólnoświatową wiarygodność.
Gurevich uważał, że podczas gdy Ether walczy o cyfrową miedź, Bitcoin jest na dobrej drodze, by stać się cyfrowym złotem. Będzie to oznaczało, że chociaż wartość Ethereum będzie napędzany przez popyt na technologię, Bitcoin będzie napędzany przez potrzebę magazynowania wartości i płynności.
Biorąc pod uwagę historyczny model handlu metalami szlachetnymi, zakup Bitcoina w 2015 roku był stosunkowo łatwy. Ale teraz, przy cenach 20 razy większych, jest to bardziej skomplikowany dylemat handlowy. Bitcoin może, ale nie musi, być „bańką”. Ważne jest, aby pamiętać, że miał duży „wybuch” w 2014 r., a nawet w tym roku na rynku było widać, że Bitcoin znosi dwie znaczące korekty.
Idąc dalej, Gurevich dodaje, że „za każdym razem, gdy przetrwa i ustabilizuje się, zyskuje dodatkową wiarygodność”. Nie jest on jedynym, który wierzy, że Bitcoin jest na dobrej drodze, by stać się cyfrowym złotem. W wywiadzie dla CNBC współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, również nazwał Bitcoina „jedynym czystym cyfrowym złotem”.
Woźniak powiedział, że chociaż posiada jedną jednostkę Bitcoina, jego właścicielem jest wyłącznie eksperymentowanie z wykorzystaniem jako metody płatności, a nie ze względu na fakt, że faktycznie jest inwestorem.
• Na giełdach dominuje czerwień:
Dzisiaj na giełdach niewielkie spadki. Obrót w przeciągu ostatniej doby, według coinmarketcap, spadł z 15,6 mld wczoraj wieczorem, do 13,9 mld dolarów dzisiaj. Kapitalizacja rynkowa spadła ze 139,1 mld dolarów do 134,5 mld dolarów. Cena Bitcoina spadła o 3% i wynosi 4.135 dolarów. Spośród pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji rynkowej, Stellar zanotował większy spadek, na poziomie 4,7%. Natomiast wzrostem o 4,7% odznacza się jedynie Bitcoin SV.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, ccn.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.