#512, #513 Newsy z dni 13 – 14.11.2018
Z ostatnich wydarzeń: Binance dodaje wsparcie dla stablecoina USDC; Wenezuela zmusza emerytów do pobierania emerytury w Petro; Razer umożliwia graczom kopanie kryptowalut; Parlament Europejski wzywa do podjęcia akcji ws. Blockchain; Giełdy mocno w dół.
• Binance dodaje wsparcie dla stablecoina USDC:
W opublikowanym dziś poście giełda kryptowalut Binance ogłosiła, iż dodała wsparcie stablecoina Circle powiązanego z dolarem – USD Coina – dla kilku nowych par handlowych na swoim Stablecoin Market (USDⓈ).
USD Coin (USDC), po raz pierwszy ogłoszony przez Circle w maju i wydany we wrześniu, jest jednym z wielu nowych stablecoinów, których wartość nominalna jest połączona z dolarem.
W listopadzie Binance, obecnie największa na świecie giełda kryptowalut, zmieniła swojego Tether Market na połączony rynek USDⓈ, aby obsługiwać większą liczbę par handlowych dla różnych stablecoinów. Dzisiejszy ruch doda sześć nowych par handlowych z USDC: Binance Coin (BNB/USDC), Bitcoin (BTC/USDC), Ethereum (ETH/USDC), Ripple (XRP/USDC), EOS (EOS/USDC) i Stellar (XLM/USDC). Dodatkowo, Binance dodaje również parę handlową USDC ze stablecoinem Tether.
Zgodnie z ogłoszeniem giełda zastąpi i wycofa swoje dawne pary handlowe USDC/BNB i USDC/BTC, które zostały wprowadzone w połowie listopada.
Tuż przed Binance, czołowa amerykańska giełda kryptowalutowa Coinbase, uczyniła z USDC pierwszego stablecoina dostępnego do handlu na swojej platformie.
Wraz z rozrastającą się emisją stablecoinów powiązanych z walutami fiat, duże giełdy dołączyły do grona platform oferujących nowe monety: zarówno OKEx jak i Huobi zdecydowały się na jednoczesne notowanie czterech stablecoinów powiązanych z dolarem.
• Wenezuela zmusza emerytów do pobierania emerytury w Petro:
Wenezuela podobno zaczęła zamieniać miesięczne wpłaty emerytów z boliwara na swoją kontrowersyjną kryptowalutę, Petro.
Według Caracas Chronicles, anglojęzycznego blogu politycznego i ekonomicznego w tym kraju, rząd zajął boliwary (krajową walutę fiducjarną) wypłacane starszym mieszkańcom i automatycznie zamienił je na Petro.
Zwykle emeryt otrzymywał miesięczną sumę w boliwarach na rachunek bankowy, po czym mógł wypłacić walutę fiat z lokalnego oddziału, wyjaśnia blog. Rząd natomiast prawdopodobnie zamienił bolivary mieszkańców na Petro po wysłaniu funduszy.
Warto zauważyć, że konwersja ta nastąpiła dopiero po tym, jak rząd wysłał emerytury do portfeli internetowych mieszkańców w walucie fiat – co oznacza, że rząd Wenezueli przesłał emerytom fundusze, wypłacił je i zastąpił równoważną wartością w Petro.
To, w jaki sposób emeryci mogą wykorzystać swoje niezamówione Petro jest niejasne, ponieważ nie są one ogólnie akceptowane. Wydaje się jednak, że możliwe jest przekonwertowanie ich z powrotem na boliwary za pomocą złożonego procesu, podaje post. Co gorsza, wartość Petro w stosunku do bolivara jest niestabilna – w ciągu kilku tygodni wzrosła z 9000 do ponad 15.000.
Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, po raz pierwszy ogłosił, że Petro zostanie wykorzystane w krajowym systemie emerytalnym w sierpniu podczas transmisji telewizyjnej.
Token został po raz pierwszy ogłoszony w ubiegłym roku w ramach starań o „zwiększenie suwerenności monetarnej”. Wniosek został natychmiast odrzucony przez Zgromadzenie Narodowe (a następnie usankcjonowany przez rząd USA).
Podczas gdy naród twierdzi, że udało mu się zebrać setki milionów dolarów – potencjalnie aż 5 miliardów dolarów – sprzedając token, nie wiadomo kto dokonał inwestycji ani ile funduszy zostało faktycznie zebranych.
Mieszkańcy są aktualnie zobowiązani do zakupu paszportów za pomocą kryptowaluty, a w niedługim czasie krajowe systemy wynagrodzeń również mają wykorzystywać Petro.
Niedawno Maduro powiedział również, że Wenezuela będzie sprzedawać swoją ropę za Petro a nie za dolara amerykańskiego, aby zmniejszyć znaczenie dolara na rynku ropy.
• Razer umożliwia graczom kopanie kryptowalut:
Producent sprzętu do gier Razer uruchomił aplikację, która nagradza użytkowników za wydobywanie kryptowalut – jednak nie za gotówkę ani za kryptowaluty.
Aplikacja o nazwie Razer SoftMiner pozwala graczom wykorzystywać swoje karty graficzne do kopania nowych bloków w m.in. sieci Ethereum Blockchain. Podczas wydobywania bezpośrednio za pomocą oprogramowania do tego przeznaczonego lub za pośrednictwem innych aplikacji kryptowaluta jest przekazywana właścicielowi komputera, SoftMiner zamiast tego nagradza go punktami lojalnościowymi w ramach programu Razer’s Silver; ilość „srebra”, jaką otrzyma, zależy od mocy obliczeniowej komputera i czasu działania aplikacji, a także innych czynników technicznych. Punkty lojalnościowe można później wykorzystać w sklepie w celu uzyskania rabatów na produkty Razer, towary, bony podarunkowe i inne, mówi firma.
Aplikacja została skrytykowana na mediach społecznościowych. Jeden z użytkowników Twittera podsumował koncepcję następująco:
Razer SoftMiner wykorzystuje twój GPU do kopania kryptowaluty, ale ty nie dostajesz monet.
SoftMiner został zbudowany przy użyciu tego samego silnika co GammaNow – podobna aplikacja komputerowa, która nagradza użytkowników za wypożyczanie nieużywanej mocy obliczeniowej procesora graficznego.
Choć wiadomość ta może wydawać się łatwym sposobem dla właścicieli potężnych stacji do gier na zarobienie trochę ekwiwalentu pieniężnego, pojedynczy układ GPU prawdopodobnie nie osiągnie znaczących zysków, nawet jeśli mining będzie odbywać się bezpośrednio za pomocą dedykowanego oprogramowania. W chwili obecnej górnicy walczą, aby związać koniec z końcem kiedy to ceny wielu kryptowalut w tym roku spadły o co najmniej 80 procent.
• Parlament Europejski wzywa do podjęcia akcji ws. Blockchain:
Parlament Europejski (PE) wezwał do podjęcia środków w celu zwiększenia akceptacji Blockchain w handlu i biznesie w całym regionie.
Organ legislacyjny przyjął uchwałę, zatytułowaną „Blockchain: przyszłościowa polityka handlowa”, określającą, w jaki sposób powstająca technologia może poprawić politykę handlową UE, w tym umowy o wolnym handlu i wzajemnym uznawaniu.
Blockchain może poprawić przejrzystość łańcucha dostaw, usprawnić procesy handlowe, obniżyć koszty i korupcję, wykryć uchylanie się od podatków i poprawić bezpieczeństwo danych. Jednak cybernetyczne bezpieczeństwo pozostaje kluczowym wyzwaniem.
– mówi PE.
W uchwale wyjaśniono, że pomimo poprzednich sukcesów handlowych umowy o wolnym handlu UE nadal są wykorzystywane w niedostatecznym stopniu. Średnio tylko 67 procent eksporterów i 90 procent importerów korzysta z preferencyjnych taryf w UE i krajach partnerskich.
Korzystając z technologii Blockchain, handlowcy mogliby przesyłać wszystkie swoje dokumenty w jednym miejscu, w tym te związane ze zgodnością, aby korzystać z preferencyjnych taryf. Technologia może również pomóc władzom w automatycznym pozyskiwaniu informacji od tych stron i usprawnieniu procesów weryfikacji i handlu.
Małe i średnie przedsiębiorstwa również mogłyby skorzystać z Blockchain, jak mówi PE, ponieważ umożliwiłoby to lepszą komunikację między stronami, bezpieczne płatności i uprościłoby działalność dzięki wykorzystaniu inteligentnych umów.
Instytucja podkreśliła potrzebę opracowania „globalnych standardów interoperacyjności” w celu ułatwienia transakcji pomiędzy Blockchainami w celu usprawnienia procesów łańcucha dostaw.
Ponadto wezwała Komisję Europejską do śledzenia bieżących projektów pilotażowych w ramach globalnego łańcucha dostaw i projektów przepisów dotyczących stosowania Blockchain w handlu międzynarodowym, a także do utworzenia komitetu doradczego ds. Blockchain w ramach Dyrekcji Generalnej ds. Handlu.
Na koniec Parlament Europejski przypomniał komisji, że:
UE ma szansę stać się czołowym podmiotem w dziedzinie Blockchain i handlu międzynarodowego. Powinna być wpływowym podmiotem w globalnym kształtowaniu swojego rozwoju, wraz z partnerami międzynarodowymi.
• Giełdy mocno w dół:
Ostatnia doba wykazała duże spadki na giełdach. Cała czołówka kryptowalut notuje znaczne obniżenie wartości: Bitcoin o 5,3%, XRP o 5,8%, Ethereum o 6,5% oraz Stellar o 11,1%. Największy ujemny wynik widnieje przy Bitcoinie Cash – o 15,4%.
Kapitalizacja całego rynku w stosunku do ostatniej doby zmniejszyła się ze 108.6 mld dolarów do 102.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.