#546 Newsy z dnia 16.01.2019
Ze środowych wydarzeń: Binance wchodzi na rynek europejski; Hard fork Ethereum opóźniony; Miedwiediew: rynek niedźwiedzi to nie powód by pogrzebać kryptowaluty; Pierwsza giełda notuje tokeny TRC10; Na giełdach stoicki spokój.
• Binance wchodzi na rynek europejski:
Z zgodnie z komunikatem prasowym, czołowa giełda kryptowalut Binance rozszerza działalność na rynki europejskie, wprowadzając nową platformę do handlu fiat – krypto.
Według wydania, Binance uruchamia nową platformę handlową, nazwaną Binance Jersey, przeznaczoną do wymiany fiat – krypto, a konkretnie dla euro i funtów brytyjskich z Bitcoinem i Ethereum, w Europie i Wielkiej Brytanii.
Handel na Binance Jersey – w tym takie pary jak BTC/GBP, ETH/GBP, BTC/EUR i ETH/EUR – stanie się dostępny dla użytkowników giełdy po weryfikacji konta zgodnie z procesem Know Your Customer (KYC).
W komunikacie prasowym Binance podkreślił, że ekspansja na rynki europejskie może zapewnić „wolność od nadchodzącej niepewności Brexit, gdzie funt i euro również budzą niepokój”.
W ramach rozszerzenia oferty tokenów Binance w zeszłym miesiącu rozpoczął handel dwoma parami, z Ripple jako walutą kwotowaną. Wcześniej Binance dodał stablecoina Circle powiązanego z dolarem – USD Coina – do kilku nowych par handlowych na swoim połączonym Rynku Stablecoin (USDⓈ), włączając macierzysty token giełdy Binance Coin (BNB / USDC), Bitcoina (BTC / USDC), Ethereum (ETH / USDC), Ripple (XRP / USDC), EOS (EOS / USDC) i Stellar (XLM / USDC).
• Hard fork Ethereum opóźniony:
Długo oczekiwana aktualizacja Constantinople dla Ethereum została opóźniona po wykryciu krytycznej luki w zabezpieczeniach w jednej z planowanych zmian.
Firma audytowa, ChainSecurity ogłosiła że Propozycja Udoskonalenia Ethereum (Ethereum Improvement Proposal – EIP ) 1283, jeśli zostanie wdrożona, może zapewnić atakującemu lukę w kodzie, którą może wykorzystać do kradzieży funduszy użytkowników. Podczas rozmowy, twórcy Ethereum, a także deweloperzy klientów i inne projekty działające w sieci, zgodzili się opóźnić hard forka – przynajmniej tymczasowo – jednocześnie dokonując oceny tego problemu.
Wśród uczestników znaleźli się twórca Ethereum, Vitalik Buterin, deweloperzy Hudson Jameson, Nick Johnson i Evan Van Ness oraz kierownik wydawnictwa Parity Afri Schoedon, pośród innych. Data nowego rozwidlenia zostanie ustalona podczas kolejnej rozmowy deweloperów Ethereum w piątek.
Dyskutując przez internet na temat luki w zabezpieczeniach, programiści projektu doszli do wniosku, że na naprawienie błędu przed hard forkiem potrzeba zbyt dużo czasu. Miał on nastąpić około godziny 04:00 czasu UTC 17 stycznia.
Nazwana „reentrancy attack” luka, zasadniczo pozwala atakującemu „ponownie wprowadzić” tę samą funkcję wiele razy bez informowania użytkownika o stanie rzeczy. Zgodnie z tym scenariuszem, atakujący może „wycofywać fundusze na zawsze”, powiedział Joanes Espanol, dyrektor techniczny firmy analitycznej Blockchain Amberdata.
Wyobraź sobie, że mój kontrakt ma funkcję, która sprawia, że dzwonisz do innego kontraktu … Jeśli jestem hakerem i jestem w stanie uruchomić tę funkcję, gdy poprzednia wciąż była wykonywana, być może będę mógł wypłacić środki.
– wyjaśnił.
• Miedwiediew: rynek niedźwiedzi to nie powód by pogrzebać kryptowaluty:
Wielki rynek niedźwiedzi w 2018 roku nie jest powodem by pogrzebać krypto, powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w przemówieniu na forum Gajdara, o czym poinformowała Rosyjska agencja informacyjna TASS.
Miedwiediew określił obecną sytuację rynku kryptowalut jako jedno z głównych pytań na temat agendy światowej, wraz z innymi wyzwaniami, takimi jak zmiany na tradycyjnych rynkach, wzrost protekcjonizmu i nierówności społecznych oraz szybkość i zakres globalnej transformacji cyfrowej.
Przemawiając podczas dorocznej międzynarodowej konferencji naukowej na temat gospodarki, rosyjski premier i były prezydent wezwał społeczeństwo do bacznego obserwowania stanu rynków krypto.
Wskazując na nadzwyczajne wahania w ubiegłym roku, Miedwiediew przekonywał, że nie jest to powód do „pochówku” kryptowalut, podkreślając, że wszelkie zjawiska społeczne i gospodarcze mają zarówno jasną, jak i ciemną stronę.
Ale na pewno, to nie jest powód, aby je pochować [kryptowaluty]. Jest tu zarówno strona jasna, jak i ciemna, tak samo jak we wszelkich zjawiskach społecznych i instytucjach ekonomicznych. Powinniśmy uważnie monitorować, co dzieje się w przestrzeni.
– powiedział.
Na początku tego tygodnia szef rosyjskiego Komitetu ds. Rynków Finansowych oświadczył, że niższa izba rosyjskiego parlamentu planuje omówić projekt ustawy o krypto regulacji w styczniu lub lutym.
W pierwszym czytaniu w maju 2018 r. rosyjski parlament po raz pierwszy uchwalił projekt ustawy „O cyfrowych aktywach finansowych”. Po raportach na temat braku kluczowych pojęć, takich jak wydobycie kryptograficzne, projekt ustawy został odesłany z powrotem do etapu pierwszego czytania.
Jednak w połowie grudnia wicepremier Rosji Maxim Akimov ogłosił, że autorzy projektu nie planują żadnych znaczących zmian.
• Pierwsza giełda notuje tokeny TRC10:
Giełda kryptowalutowa ABCC nawiązała współpracę z dziewiątą co do wielkości kryptowalutą Tron (TRX), zgodnie z opublikowanym tweetem. Założyciel i dyrektor generalny Tron, Justin Sun, potwierdził te wiadomości na swoim Twitterze.
Zgodnie z ogłoszeniem, partnerstwo uczyniło ABCC pierwszą giełdą kryptograficzną, która notuje tokeny w oparciu o techniczny standard TRC10 firmy Tron.
Ogłoszenie zostało upublicznione kilka dni po tym, jak giełda ujawniła, że jest w trakcie dodawania wsparcia dla tokenów opartych na standardach TRC10 i TRC20.
Według przewodnika Trona dla programistów, TRC10 jest standardem technicznym dla tokenów, które są obsługiwane przez natywny Blockchain kryptowaluty bez wdrożenia Tron Virtual Machine (TVM). Z drugiej strony TRC20 jest standardem technicznym stosowanym w przypadku inteligentnych kontraktów realizujących tokeny za pomocą TVM. Jest on również w pełni kompatybilny ze standardowymi tokenami Ethereum, ERC-20.
W grudniu 2018 r. dyrektor generalny firmy Tron, Justin Sun, powiedział, że firma zbuduje fundusz, aby uratować deweloperów Ethereum i EOS przed tym, co nazwał upadkiem ich platform.
Niedawno były szef strategii BitTorrent argumentował, że Tron nie będzie w stanie obsłużyć niezbędnej ilości transakcji potrzebnej do tokenizacji klienta torrenta. Po nabyciu BitTorrenta w lipcu 2018 roku, Tron użył własnego protokołu do uruchomienia krypto tokena na platformę nazwaną „BTT”.
• Na giełdach stoicki spokój:
Doba na giełdach kończy się brakiem znaczących zmian w cenach kryptowalut. Znaczna większość czołowych kryptowalut notuje ruchy nie przekraczające 1%, czego przykładem może być Bitcoin, ze spadkiem o 0,3%. Największy spadek notuje Ethereum: 3%, a największy wzrost EOS: 1,9%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.5 mld dolara i wynosi obecnie 122.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.9 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.