#552 Newsy z dnia 22.01.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Pierwsza w pełni legalna polska giełda kryptowalut; ING podpisuje 5-letnią umowę z konsorcjum R3; Huobi zwalnia pracowników pomimo dobrych wyników; Ponad 4 lata więzienia dla złodzieja koparek; Na giełdach nieduże wzrosty.
• Pierwsza w pełni legalna polska giełda kryptowalut:
Tapik sp. z o.o., operator giełdy kryptowalut Bitclude, otrzymał oficjalną autoryzację do przyjmowania i przetwarzania płatności klientów. Jest jednym pośród podmiotów wymienionych w rejestrze „małych firm płatniczych”, opublikowanym wczoraj przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
Spółka działa obecnie pod nową nazwą Bitclude sp. z o.o. (w rejestrze nazwa nie jest zmieniona). Jej prezes, Jakub Wierzcholski, poinformował redakcję Comparic.pl, iż poprzez uzyskanie autoryzacji firma została „pierwszą w Polsce w pełni legalną giełdą kryptowalut”.
Po długich rozmowach z nadzorcą udało nam się wypracować rozwiązania, które pozwoliły nam znaleźć się na liście instytucji.
– podsumowuje Jakub Wierzcholski.
Prezes poinformował również, że oficjalne rozpoczęcie działalności jest przewidziane w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Aktualnie na oficjalnym adresie bitclude.com znajduje się odliczanie i informacja „Coming Soon”.
Zamieszczenie Tapik w rejestrze stanowi pierwszy przypadek w naszym kraju, kiedy mamy do czynienia z handlem kryptowalutami, który będzie w pełni legalny. Inwestorzy do tej pory korzystali z innych giełd, jednak nie zapewniały one 100% bezpieczeństwa. Nowy rejestr KNF, może zatem przynieść znaczące zmiany dla polskiej przestrzeni kryptowalut.
• ING podpisuje 5-letnią umowę z konsorcjum R3:
Zgodnie z opublikowanym dziś komunikatem prasowym, bank ING podpisał umowę z korporacyjnym konsorcjum Blockchain R3 na dostęp do komercyjnej platformy Blockchain należącej do R3.
W ramach pięcioletniej umowy ING Bank może nabyć dowolną liczbę licencji na platformę Corda Enterprise. Gigant bankowości planuje wdrożenie zdecentralizowanych aplikacji Corda (CorDapps) w całej globalnej infrastrukturze biznesowej.
W oparciu o komercyjną platformę R3, CorDapps zapewniają szereg usług finansowych mających zastosowanie w działalności bankowej, w tym w zakresie finansowania handlu, tożsamości, ubezpieczeń i rynków kapitałowych. Z kolei ING ze swojej strony, poprzez zastosowanie CorDapps, będzie przyczyniać się do szerszej adaptacji platformy konsorcjum, Corda Enterprise.
Dyrektor generalny R3, David E. Rutter, zauważył, że bank ING aktywnie korzysta z technologii Blockchain i jest wieloletnim partnerem firmy, odnosząc się do udziału banku w pierwszym handlu na żywo w ramach projektu handlu Voltron zasilanego przez Cordę w listopadzie 2018 roku.
W ubiegłym tygodniu R3 ogłosiło uruchomienie swojej Corda Network, która ma być zarządzana i monitorowana przez niedawno założoną organizację non-profit o nazwie Corda Network Foundation. Sieć będzie podobno służyć jako warstwa bazowa dla tożsamości i konsensusu między uczestnikami oraz umożliwiać transfer danych i zasobów cyfrowych do sieci biznesowych, a także między CorDapps.
• Huobi zwalnia pracowników pomimo dobrych wyników:
Przedłużający się rynek niedźwiedzi nie zdołał wywołać strat u jednej z wiodących giełd kryptowalut, Huobi. Jednak pomimo tego, że firma nadal generuje przychód, zdecydowała się na zwolnienia pracowników, w ramach decyzji o „ostrożniejszym wydawaniu pieniędzy”.
Huobi jest chińską krypto giełdą, której obroty wynoszą około 300 milionów dolarów dziennie, co czyni ją jedną z dziesięciu największych giełd kryptowalut na świecie. Mogło by się wydawać, że przedłużający się rynek niedźwiedzi z 2018 r. odcisnął swoje piętno na spółce. W zeszłym miesiącu zaczęły krążyć wiadomości, że Huobi po świętach zaplanował zaciśnięcie pasa.
Teraz dyrektor generalny spółki, Livio Weng Xiaoqi, potwierdził zwolnienia, mówiąc:
Nie wiemy, jak długo potrwa rynek niedźwiedzi, więc nadal jest możliwe, że będziemy walczyć o przetrwanie […] Musimy zaplanować z góry i uważnie wydawać pieniądze.
Firma najwyraźniej ostrożnie stawia kroki, ponieważ planuje ograniczyć swoje nierentowne jednostki, takie jak venture funding i agregacja wiadomości, dodaje Weng.
W sumie, w ciągu ostatnich kilku tygodni firma zlikwidowała około 100 stanowisk pracy, a obecnie zatrudnia się w niej 1300 pracowników na całym świecie.
Co dziwne, prezes spółki przyznał, że pomimo spadku, przychody z giełdy nadal są każdego miesiąca dodatnie. Wcześniej w tym miesiącu Diar opublikował raport, z którego wynika, że giełdy kryptowalutowe notowały rekordowe wyniki w roku 2018 r., mimo że cały rynek skurczył się o ponad 80 procent.
• Ponad 4 lata więzienia dla złodzieja koparek:
Islandzki mężczyzna otrzymał wyrok czterech i pół roku pozbawienia wolności za kradzież sprzętu do wydobywania Bitcoinów, podaje lokalny serwis informacyjny Iceland Monitor.
Sindri Þór Stefánsson, który w kwietniu 2018 r. wsiadł na pokład samolotu do Sztokholmu z Reykjaviku ze skradzionym paszportem, został następnie aresztowany w Amsterdamie i odesłany do domu. W sądzie Stefánsson wraz z sześcioma wspólnikami otrzymał długie wyroki więzienia.
Postępowanie dotyczy kradzieży sprzętu wydobywczego o wartości 2 milionów dolarów oraz dwóch innych prób, które miały miejsce w grudniu 2017 r. i styczniu 2018 r. Celem była firma IT Advania, do której wszyscy z siedmiu oskarżonych będą teraz wypłacać rekompensatę w wysokości 33 milionów islandzkich koron (około 273.000 dolarów).
Stefánsson otrzymał najdłuższy wyrok więzienia w grupie, który pojawił się po tym jak stwierdził, że prawo zezwalało mu na wejście do szwedzkiego samolotu w czasie ucieczki z więzienia Sogni.
Po upływie terminu nakazu aresztowania sędzia miał 24-godzinne okno na odnowienie go, jednak w międzyczasie Stefánsson stwierdził, że ma prawo do podróżowania.
Zostałem zmuszony podpisać dokument stwierdzający, że mam prawo podruży, ale gdybym mógł, zostałbym w więzieniu do czasu zatwierdzenia przedłużenia aresztu.
– dodał w oświadczeniu, które później pojawiło się w lokalnej gazecie „Fréttablaðið”.
• Na giełdach nieduże wzrosty:
Miniona doba wykazała spokojne wzrosty prawie wszystkich 20 największych kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 0,9%, Ethereum o 1,3%, EOS o 3,4%. Wyniki Bitcoina Cash i TRON widocznie wyróżniają z pozostałych ze swoimi dodatnimi wynikami, kolejno o 6,6% i 5,5%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.3 mld dolarów i wynosi obecnie 120.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 16.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com, comparic.pl.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.