#579 Newsy z dnia 18.02.2019
Z poniedziałkowych wydarzeń: Bitcoin zbliża się do progu 4.000 dolarów; Komisarz CFTC daje poradę przemysłowi kryptowalut; Rząd Niemiec konsultuje się ws. technologii Blockchain; Bitmain odsłania nowy chip miningowy.
• Bitcoin zbliża się do progu 4.000 dolarów:
Platforma LocalBitcoins odnotowała swój największy skok w wolumenie Bitcoinów w przeciągu ostatniego tygodnia. Na platformie zostały sprzedane Bitcoiny o wartości ponad 31,5 mln dolarów, a cena Bitcoina wygląda na gotową, aby zmierzyć się z następnym prógiem oporu – 4000 dolarów.
Dane z Coin Dance pokazują, że obroty w dolarach na popularnej pozagiełdowej platformie transakcyjnej LocalBitcoins osiągnęły swój najwyższy dotychczas poziom.
W tygodniu kończącym się 16 lutego inwestorzy na LocalBitcoins przehandlowali ponad 31.5 milionów dolarów – prawie cztery razy więcej niż w poprzednim tygodniu (8.4 miliona dolarów).
LocalBitcoins to platforma peer-to-peer (P2P), która pozwala użytkownikom tworzyć i akceptować prywatne transakcje sprzedaży Bitcoinów za walutę fiducjarną i na odwrót.
Po rekordowych wartościach w obrocie w USD na LocalBitcoins, cena kryptowaluty również odnotowała znaczny wzrost. Obecnie cena Bitcoina w stosunku do ostatniej doby notuje wzrost o 7,2% i wynosi 3.906 dolarów.
Warto zauważyć, że Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, która notuje dobre wyniki. Ethereum notuje wzrost o 8,8%, XRP o 6,1%, EOS aż o 21,5% a Bitcoin Cash o 15,2%.
Kapitalizacja całego rynku przez ostatnią dobę zwiększyła się z 122.7 do 131.9 mld dolarów. Ruchy te mają również silne odwzorowanie w całkowitym obrocie na giełdach, który wyniósł 33.1 mld dolarów.
• Komisarz CFTC daje poradę przemysłowi kryptowalut:
Komisarz CFTC (Commodity and Futures Trading Commission), Brian Quintenz, zasugerował, że uczestnicy branży kryptowalut powinni stworzyć strukturę samoregulacyjną. Quintenz przedstawił swoje uwagi podczas panelu Bitcartisan Policy Center.
Mówiąc dokładniej, Quintenz powiedział, że z powodu braku możliwości ustawowej kontroli kryptowalut CFTC sugeruje, aby kryptograficzne „platformy połączyły się w pewien rodzaj struktury samoregulacyjnej, w ramach której będą mogły dyskutować, zgadzać się, wdrażać i przy odrobinie szczęścia weryfikować lub kontrolować.
Według Quintenza taka organizacja mogłaby przeprowadzać audyty dotyczące konfliktu interesów, postępowania w biznesie, handlu poufnymi informacjami, przechowywania i płynności. Wskazał również, że organizacja samoregulująca jest prawnie chroniona przez Kongres.
Komisarz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Hester Peirce, która również była prelegentką panelu, powtórzyła, jak mylące są obecne regulacje dotyczące przemysłu kryptograficznego. Peirce wskazała również, że brak regulacji rynku Bitcoinów nie jest powodem do odrzucenia Bitcoinowego ETF.
Istnieje wiele rynków, które nie są regulowane, ale mimo wszystko budujemy produkty pochodne na ich bazie.
– powiedziała.
• Rząd Niemiec konsultuje się ws. technologii Blockchain:
Niemiecki rząd konsultuje się z firmami i grupami branżowymi, które mogą stać się udziałowcami w rozwoju technologii Blockchain w tym kraju, informuje Reuters.
Nienazwane firmy i grupy zostały zaproszone, aby od tego tygodnia przedstawiały różne zalecenia. Reuters cytuje również anonimowe źródła rządowe, które twierdzą, że nadal nie jest jasne czy zalecenia te przełożą się na utworzenie regulacji w najbliższej przyszłości.
Zgodnie z artykułem około 170 startupów w Berlinie jest zaangażowanych w technologię Blockchain lub DLT, a startupy w przestrzeni twierdzą, że bez ram prawnych istnieją wysokie przeszkody w wejściu.
W styczniu, międzynarodowy rynek papierów wartościowych w Niemczech, Deutsche Börse, powiedział, że „robi znaczące postępy” na swojej platformie pożyczek papierów wartościowych opartych na Blockchain. Platforma jest rozwijana we współpracy z luksemburską platformą zarządzania płynnością HQLAx.
W grudniu zeszłego roku pojawiła się wiadomość o tym, że niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn AG, uznany za największy w Europie, nawiązał współpracę z Blockchainową platformą integracyjną Unibright, aby zbadać możliwość tokenizacji jej ekosystemu.
Również w grudniu 2018 r. ogłoszono, że drugi co do wielkości bank w Niemczech, Solaris Bank, i Stuttgart Exchange Group wspólnie rozwijają infrastrukturę do giełdy kryptowalut.
• Bitmain odsłania nowy chip miningowy:
Chiński gigant miningowy i producent koparek ASIC, firma Bitmain, ogłosiła swój 7 nanometrowy chip wydobywczy ASIC następnej generacji, jak wynika z opublikowanego komunikatu prasowego.
Nowy sprzęt górniczy, BM1397, przeznaczony jest do wydobywania kryptowalut wykorzystujących algorytm SHA256, takich jak Bitcoin i Bitcoin Cash.
BM1397 wymaga mniej energii do wydobywania kryptowalut, co stanowi 28,6-procentową poprawę wydajności energetycznej w porównaniu z poprzednim układem 7nm firmy – BM1391. Nowy układ będzie używany w nowych modelach Antminer – S17 i T17 – które zostaną odsłonięte jeszcze w tym roku.
Bitmain borykał się ostatnio z trudnościami związanymi z przedłużającym się rynkiem niedźwiedzi i co najmniej dwoma pozwami zbiorowymi wytoczonymi przeciwko firmie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy chiński gigant podobno zamknął centrum rozwoju Blockchain w Izraelu, zawiesił działalność w Teksasie, a także ograniczył działalność w Holandii.
Inne duże firmy wydobywcze również stoją przed wyzwaniami związanymi ze spadkiem rynku kryptografii. Na przykład japoński gigant internetowy GMO Internet Group w grudniu 2018 r. ujawnił, że opuszcza sektor Bitcoinowego sprzętu górniczego powołując się na znaczące straty w czwartym kwartale.
W tym samym czasie amerykański producent gier komputerowych i sprzętu komputerowego, firma Nvidia, która była jedną z firm najbardziej dotkniętych przez spadek na rynku i związany z tym brak popytu na komponenty górnicze, ujawniła ostatnio, iż pomimo strat w czwartym kwartale i „krypto-kaca”, w skali całego roku odnotowała zyski.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.