News

#668 Newsy z dnia 18.05.2019

Z sobotnich wydarzeń: Facebook zakłada nową firmę finansową; Sberbank żąda danych o przychodach z kryptowalut; OneCoin zaprzecza oskarżeniom; Dzień kończy się wzrostami.

Facebook zakłada nową firmę finansową:

Zgodnie z wnioskiem z rejestru handlowego w Genewie, Facebook założył nową firmę finansową – Libra Networks LLC,

„[firma zapewnia] usługi w dziedzinie finansów i technologii, a także rozwoju i produkcji oprogramowania i związanej z nim infrastruktury, w szczególności w związku z działalnością inwestycyjną, obsługą płatności, finansowaniem, zarządzaniem tożsamością, analizą danych, Big Data, Blockchain i innymi technologiami.

– czytamy we wniosku.

Facebook zarejestrował znak towarowy „Libra” w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych w czerwcu, który rzekomo był częścią sekretnego projektu kryptograficznego. Facebook zatrudnił również dwóch ekspertów ds. zgodności kryptowalut, którzy wcześniej pracowali w giełdzie kryptograficznej Coinbase.

Na niedawnej konferencji kryptograficznej Consensus 2019 dyrektor generalny Polychain Capital, Olaf Carlson-Wee, skomentował, że jego zdaniem stablecoin powinien być zbudowany na publicznej infrastrukturze open source. Carlson-Wee uważa, że byłoby to w interesie firmy, biorąc pod uwagę niedawne kontrowersje wokół znanej platformy mediów społecznościowych:

Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę wszystkie problemy, jakie Facebook miał z nadzorowaniem swojej platformy i tym podobne, myślę, że strategicznym posunięciem Facebooka byłoby zbudowanie infrastruktury publicznej. I ta publiczna infrastruktura mogłaby zostać włączona do wszystkich platform Facebooka, które oczywiście są zastrzeżone. Ale ta infrastruktura publiczna, jeśli nie spróbują wejść w jej posiadanie, wydaje mi się, że tam będą mieli największy sukces.

– powiedział.

Sberbank żąda danych o przychodach z kryptowalut:

Największy rosyjski bank, Sberbank, zażądał od klientów dostarczenia informacji o ich przychodach z kryptowalut, jak podaje rosyjska wersja Forbes.

Współzałożyciel kryptowalutowej platformy transakcyjnej Toxenbox.io, Vladimir Smerkis, powiedział Forbesowi, że pewien klient otrzymał list od Sberbanku wymagający ujawnienia jego przychodu kryptograficznego. List opierał się na ustawie federalnej nr 115 „O zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu”. Klient podobno poinformował już bank o swoich przychodach z handlowania kryptowalutami.

Sberbank chciał w szczególności poznać adres kryptograficzny portfela klienta, jaki sprzęt górniczy wykorzystuje klient (w tym model i parametry farmy górniczej) oraz wskaźniki hash rate. Bank poprosił również o dokumenty potwierdzające własność lub dzierżawę sprzętu górniczego, oraz lokali, w których znajdują się farmy.

Bardzo niepokoi nas, jak Sberbank może odwołać się do terminów, które jeszcze nie istnieją w rosyjskim prawie.

– powiedział Smerkis.

Założyciel i dyrektor regulowanej zdecentralizowanej giełdy Tokenomica, Artem Tolkachev odpowiedział, że nie jest to nowy rodzaj żądania, mówiąc, że Sberbank „działa w ramach regulacyjnych dotyczących obsługi gotówki. Jest to więc sposób legalnego wprowadzania przychodów z kryptowalut do obiegu.”

OneCoin zaprzecza oskarżeniom: 

Projekt OneCoin zaprzecza twierdzeniom, że jest hybrydą schematu ponzi i piramidy oraz scamem, jak donosi Samoa Observer.

OneCoin jest rzekomo kryptowalutowym schematem Ponzi, który zebrał setki milionów dolarów na całym świecie, przyciągając inwestorów obietnicą dużych zysków i minimalnym ryzykiem. Dochodzenie przeprowadzone przez Stany Zjednoczone wykazało, że założyciele projektu ze sprzedaży wygenerowali 3,353 mld euro przychodów.

W kwietniu kościół w narodzie Samoa znalazł się w centrum kontrowersji po tym, jak ministrowie zaprosili OneCoin do przemówienia na swoim zgromadzeniu. Warto zauważyć, że bank centralny Samoa zakazał jakichkolwiek działań związanych z programem, jednak przedstawicielom udało się zbliżyć do Ośrodka Kultu Samoa i reklamować swoje rzekomo oszukańcze produkty inwestycyjne.

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez bank centralny Samoa w firmie, OneCoin podobno wysłał list do Samoa Observer, w którym zaprzeczył twierdzeniu, że wyprał fundusze przez Nową Zelandię na Samoa, i obalił zarzuty, że organizacja jest systemem Ponzi.

[jest to] scentralizowana kryptowaluta z zamkniętym źródłem. Zamknięty system ma ścisłą politykę AML i CFT (przeciwdziałanie praniu pieniędzy i zwalczaniu finansowania terroryzmu), jak również implementację KYC (Know-Your-Customer) i, jak w naszym przypadku, uniemożliwia anonimowe transakcje.

– wyjaśnia firma.

OneCoin twierdzi, że takie kryteria uniemożliwiają przedsiębiorstwu bycie schematem Ponzi i dodaje, że „akceptując umowę, użytkownik staje się niezależnym, samozatrudnionym właścicielem działalności”. Firma nie uważa się zatem za odpowiedzialną za działania wykonywane przez swoich użytkowników w Samoa i Nowej Zelandii.

Niech będzie jasne, że ani firma OneCoin, ani OneLife nie mają organizacji, reprezentacji ani pracowników w Samoa i Nowej Zelandii. Nikt nie ma uprawnień do działania lub składania oświadczeń w imieniu firmy na Samoa i w Nowej Zelandii.

– dodała firma.

Dzień kończy się wzrostami:

Kolejna doba na giełdach kończy się wyraźnymi wzrostami prawie wszystkich kryptowalut. Patrząc na top 10, Bitcoin notuje wzrost na poziomie 3,3%, Ethereum 3%, XRP 1% a Bitcoin Cash 4,3%. Z czołówki zdecydowanie wyróżnia się swoim wynikiem Binance Coin, który notuje wzrost na poziomie 12,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5.1 mld dolarów i wynosi obecnie 231.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 76.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button