#672 Newsy z dnia 22.05.2019
Ze środowych wydarzeń: Duża piramida finansowa zamknięta; Sąd Izraela: Bitcoin nie jest walutą; Regulacje kryptowalut w Rosji mogą zostać przyjęte w niedługim czasie; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Duża piramida finansowa zamknięta:
Zgodnie z publikacją Correido Do Povo, brazylijska policja aresztowała dziesięć osób podejrzanych o prowadzenie kryptowalutowej piramidy finansowej wartej 210 mln dolarów.
W ramach Operation Egypto, działania poświęconego odkrywaniu niesankcjonowanych programów finansowych, brazylijska agencja podatkowa dołączyła do policji, organizując rozprawienie się z osobami stojącymi za Indeal, które według nich zgromadziły fundusze od 55.000 inwestorów.
Zwabili ofiary obietnicą wypłaty 15% w pierwszym miesiącu po zainwestowaniu w system kryptograficzny. W sumie dochodzenie objęło kontrolą 13 osób i pięć podmiotów prawnych.
Problem z tą firmą polega na tym, że działała bez upoważnienia.
– mówi delegat Eduardo Dalmolin Boliis z biura ds. Korupcji i przestępstw finansowych policji federalnej.
Konfiskata aktywów należących do oskarżonych wykazała, że Indeal nie byłby w stanie obsłużyć wypłat wszystkich swoich inwestorów jednocześnie. Według władz oszuści wykorzystywali również inwestycje do zapłacenia za luksusowe przedmioty, w tym 30 samochodów i kamieni szlachetnych, które były później skonfiskowane.
Używanie kryptowalut w Brazylii nie jest nielegalne, a policja stara się powtórzyć, że impulsem do nalotu na Indeal była jego nielegalna działalność.
• Sąd Izraela: Bitcoin nie jest walutą:
Izraelski sędzia orzekł, że Bitcoin jest kapitałem, a nie walutą, jak podaje lokalny serwis informacyjny Globes. Orzeczenie jest znaczące, ponieważ oznacza, że zyski ze sprzedaży kryptowaluty będą teraz podlegać podatkowi od zysków kapitałowych.
Noam Copel, który założył starup Blockchain DAV, kupił Bitcoiny w 2011 r. i sprzedał dwa lata później, osiągając zysk w wysokości 2,9 mln dolarów według dzisiejszych stawek. Podczas sprawy sądowej twierdził, że Bitcoina należy traktować jako walutę obcą, ponieważ wahania kursów nie są opodatkowane.
Jednak izraelski urząd podatkowy (ITA) twierdził inaczej – organizacja wysunęła pomysł, że waluty muszą mieć pewne fizyczne przejawy zgodnie z prawem kraju.
Sędzia Shmuel Bornstein orzekł, iż Copelowi nie udało się udowodnić, że Bitcoin spełnił ten wymóg, ani że można było go wykorzystać jako realną alternatywę dla walut fiat, kiedy sprzedał kryptowalutę sześć lat temu. Wskazał jednak, że postawa sądu może się zmienić – opisując jego orzeczenie jako „tymczasowe”.
W obecnej sytuacji przedsiębiorca musi zapłacić podatek w wysokości 830.000 dolarów od wypracowanych zysków, jednakże Copel ma możliwość odwołania się do Sądu Najwyższego Izraela.
• Regulacje kryptowalut w Rosji mogą zostać przyjęte w niedługim czasie:
Zgodnie z publikacją TASS Bank centralny Rosji uważa, że projekt ustawy regulującej kryptowaluty jest wystarczająco przygotowany, aby zostać przyjęty wiosną 2019 r.
Olga Skorobogatova, pierwszy zastępca gubernatora rosyjskiego banku centralnego, oświadczyła, że bank spodziewa się przyjęcia ustawy kryptograficznej „O Cyfrowych Aktywach Finansowych” (ang. On Digital Financial Assets – DFA) w trakcie wiosennej sesji w 2019 r. zgodnie z nakazem prezydenta kraju Władimira Putina.
Przemawiając na niedawnym posiedzeniu Parlamentu, Skorobogatova argumentowała, że DFA, jak również projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym i innych rachunkach kryptograficznych, są „przygotowane w wystarczająco dużym stopniu”, aby mogły zostać przyjęte podczas sesji. Podkreśliła również, że wszystkie projekty ustaw są „kluczowe dla kraju i pozwolą na realizację nowych projektów”. Z kolei rosyjski premier i były prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył ostatnio, że regulacja kryptograficzna nie jest priorytetem dla władz rosyjskich, ponieważ krypto „straciły swoją popularność”.
Wczoraj przewodniczący Komitetu Rynku Finansowego w rosyjskim parlamencie ujawnił, że władze rosyjskie musiały opóźnić drugie czytanie DFA ze względu na zlecenie Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).
Podczas gdy FATF zobowiązała Rosję do ustanowienia głównych terminów branżowych, takich jak „kryptowaluty” i „Bitcoin”, rosyjski bank centralny miał podobno wpływać na prawodawców, aby uniknęli uwzględnienia niektórych terminów w projekcie ustawy.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy po upływie 24h wykazują niewielkie, mieszane ruchy. Wśród największych kryptowalut wzrost widzimy przy Bitcoinie – o 0,2%, Ethereum – o 0,4%, EOS – o 0,2% i Binance Coinie – o 1,7%. Spadki natomiast notują XRP, Bitcoin Cash oraz Litecoin, kolejno o 0,7%, 1,6% i 0,8%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.3 mld dolarów i wynosi obecnie 249 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.