#712 Newsy z dnia 02.07.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Nowy portfel dla tokenów IOTA; Gigantyczne premie Bitcoinów w Zimbabwe i RPA; Holenderscy ministrowie wzywają do regulacji krypto i AML; Spółka miningowa osiąga 24% wzrostu zysków; Na giełdach niewiele wzrosty.
• Nowy portfel dla tokenów IOTA:
Fundacja IOTA uruchomiła portfel Trinity, jak ogłosiła w dzisiejszym komunikacie prasowym.
Ogłoszenie reklamuje portfel Trinity jako zarówno polepszenie łatwości użytkowania, jak i poprawę bezpieczeństwa dla użytkowników przeprowadzających transakcje w IOTA, z rzekomym celem przyciągnięcia zarówno nowych, jak i zaawansowanych użytkowników.
Podobno wersja beta portfela odnotowała 160.000 pobrań i transakcji w IOTA o łącznej wartości ponad 1.8 miliarda dolarów. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem cybernetycznym, SixGen i Accessec, przeprowadziły audyt aplikacji przed jej wydaniem.
Jako oprogramowanie, portfel Trinity został zaprojektowany z myślą o kompatybilności z portfelami sprzętowymi Ledgera, ponieważ Ledger współpracował z Fundacją IOTA od końca 2018 r. Inne zgłoszone funkcje nowego portfela obejmują bezpieczeństwo i szyfrowanie zgodne z Keepass, uwierzytelnianie biometryczne i dostępność w 25 językach oraz na komputerach Mac, Windows, Linux, iOS i Android.
• Gigantyczne premie Bitcoinów w Zimbabwe i RPA:
Traderzy Bitcoinów w Zimbabwe i RPA odnotowują gwałtownie rosnące premie na ich Bitcoinach, wynika z raportu z Fxstreet.
Wśród nowych kontroli kapitału w RPA i niedawnego zakazu Zimbabwe ws. lokalnego handlu w zagranicznych walutach fiat, lokalni handlowcy podobno widzieli ceny ofertowe sięgające 50.000 dolarów za 1 Bitcoina przy próbie kupna kryptowaluty z zagranicy.
Zgodnie z danymi CoinMarketCap około godziny 12:00 na południowoafrykańskiej giełdzie kryptograficznej Luno Bitcoin osiągnął wartość powyżej 10.915 dolarów – 10,5% powyżej punktu cenowego na indeksie cen Bitcoina strony Cointelegraph.
Tymczasem inni komentatorzy mediów społecznościowych w tym tygodniu twierdzili, że Bitcoin jest rzekomo sprzedawany w Zimbabwe za cenę 76.000 dolarów – co daje premię ponad 600%. Jak wynika ze zrzutów ekranu z witryny P2P LocalBitcoins.com udostępnianej na Twitterze, niektórzy próbowali zdobyć kolosalne zyski dzięki stawce 75-76.000 dolarów/Bitcoina.
Prawdopodobnie jest to inflacja, której rząd po prostu nie uznaje. Sceptycznie podchodzę do tej liczby jako odzwierciedlającej prawdziwą premię.
– skomentował Tuur Demeester, współzałożyciel Adamant Capital.
Niektóre witryny kryptograficzne zgłaszają premię bitcoinową w wysokości 600% w Zimbabwe. Ta ogromna marża jest w rzeczywistości odzwierciedleniem kursu czarnego rynku dla dolara utrzymywanego w EcoCash, który ze strony rządu właśnie stał się praktycznie bezwartościowy.
– stwierdził Mati Greenspan, starszy analityk rynku firmy EToro.
Zimbabwe – które ponownie zmaga się z upadającą krajową walutą fiducjarną, z inflacją zbliżającą się do 100% w czerwcu – doświadczyło nacisku ze strony sektora finansowego, aby ustanowić większą przejrzystość regulacyjną dla technologii Blockchain. W 2017 r. kraj wprowadził jednak politykę kryminalizacji Bitcoinów.
• Holenderscy ministrowie wzywają do regulacji krypto i AML:
Ministrowie z Holandii w oświadczeniu wezwali rząd do uregulowania kryptowalut i niektórych płatności gotówkowych z powodu prania pieniędzy.
Urzędnicy powiedzieli, że rząd powinien zakazać płatności gotówkowych powyżej 3.000 euro, uregulować kryptowaluty i zakazać banknotów 500 euro, ponieważ instrumenty te mogą rzekomo ułatwiać pranie pieniędzy. Holandia nie uznaje kryptowaluty za legalną walutę, chociaż w ubiegłym roku sąd holenderski uznał Bitcoiny za uzasadnioną „wartość zbywalną” w sprawie dotyczącej kary pieniężnej.
Zgodnie z oświadczeniem minister finansów Wopke Hoekstra i minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Ferdinand Grapperhaus wysłali do parlamentu 1 lipca propozycję „podejścia do prania pieniędzy”. W projekcie proszą o zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów przez organy nadzoru finansowego oraz odpowiednie organy i grupy nadzorujące, takie jak jednostka wywiadu finansowego, policja, służby informacji podatkowej i dochodzeniowej oraz prokuratura.
Jeśli projekt ustawy zostanie zatwierdzony, banki będą również zachęcane do udostępniania informacji dotyczących podejrzanych klientów. Holandia będzie również opowiadać się za utworzeniem organu regulacyjnego Unii Europejskiej zajmującego się zwalczaniem transgranicznego prania pieniędzy.
Przestępczość nie może popłacać. Nie w Holandii, nie w Europie, ani na całym świecie. Poprzez wspólny wysiłek chcemy wznieść podejście do prania pieniędzy na wyższy poziom.
– skomentował Grapperhaus.
W styczniu Hoekstra otrzymała oficjalną opinię od holenderskiego Urzędu ds. Rynków Finansowych i banku centralnego De Nederlandsche Bank, że należy wprowadzić system licencjonowania usług kryptograficznych. W maju władze holenderskie i luksemburskie wraz z Europolem zamknęły jednego z największych mikserów kryptowalut – narzędzie anonimowości, które przekształca transakcje kryptowalut na prywatne, mieszając fundusze.
• Spółka miningowa osiąga 24% wzrostu zysków:
Argo Blockchain, operator miningowy w Wielkiej Brytanii, przekroczył własne oczekiwania w drugim kwartale, podała spółka w nowo opublikowanym raporcie.
Argo, które wcześniej twierdziło, że skorzystało na wzroście cen Bitcoinów, podało, że przychody będą nadal rosły w stosunku do poprzednich szacunków.
Spółka spodziewa się teraz wygenerowania 161 Bitcoinów, czyli aktywów kryptowalutowych o wartości 1,38 mln funtów brytyjskich, w czerwcu na podstawie ceny Bitcoina wynoszącej 10.817,16 dolarów na dzień 30 czerwca 2019 r.
Jest to wzrost o około 101% w stosunku do wyników miningu w maju i w przybliżeniu stanowi 81-procentową marżę wydobywczą. Według spółki świadczy to o tym, że jest ona jednym z najbardziej wydajnych górników krypto na rynku.
– czytamy w raporcie.
Podczas gdy Bitcoin spadał poniżej 10.000 dolarów, sektor wydobywczy odnotował duże sukcesy w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia hossy w kwietniu.
Wydajność wydobycia z istniejącego sprzętu poprawiła się wraz z silnie rosnącą ceną Bitcoinów, która wzrosła o około 24% od ostatniej aktualizacji operacyjnej 3 czerwca 2019 r.
– czytamy w dalszej części raportu.
W rezultacie wkraczamy w trzeci kwartał z silnym impetem, aby zapewnić dalszy wzrost i poprawić efektywność miningu.
– dodał CEO Argo Blockchain, Mike Edwards.
• Na giełdach niewiele wzrosty:
Zdecydowana większość kryptowalut z czołówki notuje małe wzrosty. Największy skok w porównaniu z innymi, należy do EOS: o 4,7%. Wartość zwiększył także Bitcoin o 2,7%, Litecoin i Bitcoin SV o 2,3%, Ethereum o 1,8%, Bitcoin Cash i TRON o 1,2%, XRP o 1%. Nieznacznie na wartości, bo zaledwie 0,2%, stracił Binance Coin.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6.4 mld dolarów i wynosi obecnie 309.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 94.4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.